• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Hát én is elkészültem a DIY lámpámmal. 120x22cm kb 300W led szalaggal ( egy 120x45x45-ös high-tech üveg fölé szánom, de az akvárium még sajnos nincs meg ) Ime:
Szerintem az a hűtés nagyon kevés lesz ennyi LED nek.Igen hamar ki fognak sülni a LED ek még 50% on hajtva is. Sajnos nem sokat ér ha egymásra rakosgatod a hűtőfelületeket.Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van. Egy jó nagy hűtőborda az alap. Sajna nem olcsó. A jó és tartós LED világítás egyik alapja a hűtés.
 
Szerintem az a hűtés nagyon kevés lesz ennyi LED nek.Igen hamar ki fognak sülni a LED ek még 50% on hajtva is. Sajnos nem sokat ér ha egymásra rakosgatod a hűtőfelületeket.Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van. Egy jó nagy hűtőborda az alap. Sajna nem olcsó. A jó és tartós LED világítás egyik alapja a hűtés.
Szerintem ez nem egymásra van rakosgatva. Én nem gondolom, hogy kevés lenne. Szerintem ötletes megoldás, bár 100%-on nem biztos, hogy elég hatékony.
 
Szerintem az a hűtés nagyon kevés lesz ennyi LED nek.Igen hamar ki fognak sülni a LED ek még 50% on hajtva is. Sajnos nem sokat ér ha egymásra rakosgatod a hűtőfelületeket.Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van. Egy jó nagy hűtőborda az alap. Sajna nem olcsó. A jó és tartós LED világítás egyik alapja a hűtés.
Azóta folyamatosan tesztelem a lámpát ( még csak az üres akvárium feltt :( ), de szerencsére más a tapasztalatom mint amit jósolsz.
Végül is vettem egy 200 W-os dimmelhető profi tápegységet ( 3x-os áron mint a szokásos normál tápok...:eek:) ezzel hajtva a kb 300W szalagot ( nem ég le, hanem valahogy leszabályoz és 66%-on hajtja a szalagokat.) A fényerőt 66%-on is elégségesnek sőt brutálisnak látom( nagyon óvatosan, a gyári értékek kétharmadával számolva x 0,66 is 20000 lumen ) és a lámpatest 42 'C-os a táp pedig 40 'C alatt ( amúgy 90 'C-ig bírná ). Tudom a lámpatest hőmérséklete nem a ledek hőmérséklete, mert azoké magasabb, de a gyári lámpák is simán elérik a 40 'C-ot sőőőőt és azoknál is csak a testet tudod mérni.
"Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van." - tévesen látod, mert nincs több rétegben. A szalagok direkt a "bordákra" (L profil) vannak ragasztva, vagyis a lámpának nincs külön teteje + azon a bordák, hanem, ha úgy tetszik a bordák nélkül lyukas.
Szemre úgy érzem a spektrumot is valami véletlen folytán sikerült eltalálnom(y). Összesen 5 féle szalagból összevariálva. Nagyon szép természetes színe van a tárgyaknak.
Szóval azt mondom a sok negatív lebeszélő komment ellenére is, innen az "Isten állatkertjéből" hogy elégedett vagyok az eredménnyel ( egyelőre, de tudom, hogy 1-2 hét nagyon rövid idő egy lámpa életében!!! ) és ne hagyjátok lebeszélni magatokat kedves DIY kedvelő fórumtársak. Persze kellő körültekintésre, tervezésre szükség van, de nem kivitelezhetetlen egy használható DIY lámpa megalkotása és az eredmény sem szégyellni való. A barkácsolás örömét, meg úgyis csak az érti és érzi, aki szereti, műveli...
Ja és valóban igaz amit nálam okosabbak írtak itt a fórumon: " kétszer annyi led 50%-on hajtva sokkal kevesebb hő, mint fele annyi 100%-on" Természetesen nem cél a 100%-os terhelés, azért lett túlméretezve.
 
Utoljára módosított:
Azóta folyamatosan tesztelem a lámpát ( még csak az üres akvárium feltt :( ), de szerencsére más a tapasztalatom mint amit jósolsz.
Végül is vettem egy 200 W-os dimmelhető profi tápegységet ( 3x-os áron mint a szokásos normál tápok...:eek:) ezzel hajtva a kb 300W szalagot ( nem ég le, hanem valahogy leszabályoz és 66%-on hajtja a szalagokat.) A fényerőt 66%-on is elégségesnek sőt brutálisnak látom( nagyon óvatosan, a gyári értékek kétharmadával számolva x 0,66 is 20000 lumen ) és a lámpatest 42 'C-os a táp pedig 40 'C alatt ( amúgy 90 'C-ig bírná ). Tudom a lámpatest hőmérséklete nem a ledek hőmérséklete, mert azoké magasabb, de a gyári lámpák is simán elérik a 40 'C-ot sőőőőt és azoknál is csak a testet tudod mérni.
"Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van." - tévesen látod, mert nincs több rétegben. A szalagok direkt a "bordákra" (L profil) vannak ragasztva, vagyis a lámpának nincs külön teteje + azon a bordák, hanem, ha úgy tetszik a bordák nélkül lyukas.
Szemre úgy érzem a spektrumot is valami véletlen folytán sikerült eltalálnom(y). Összesen 5 féle szalagból összevariálva. Nagyon szép természetes színe van a tárgyaknak.
Szóval azt mondom a sok negatív lebeszélő komment ellenére is, innen az "Isten állatkertjéből" hogy elégedett vagyok az eredménnyel ( egyelőre, de tudom, hogy 1-2 hét nagyon rövid idő egy lámpa életében!!! ) és ne hagyjátok lebeszélni magatokat kedves DIY kedvelő fórumtársak. Persze kellő körültekintésre, tervezésre szükség van, de nem kivitelezhetetlen egy használható DIY lámpa megalkotása és az eredmény sem szégyellni való. A barkácsolás örömét, meg úgyis csak az érti és érzi, aki szereti, műveli...

A voros novenyeknek milyen szine van?
 
A voros novenyeknek milyen szine van?
Henrik jobban figyelt.;) Még üres az akvárium. Lázasan folynak az előkészületek, hogy 1-2 héten belül indulhasson, de borzasztó sok apró és nem annyira apró dolog kell egy high-tec akvárimhoz.
Remélem jó lesz a szín. Van benn 3 m piros szalag is ( illetve 4 piros 1 kék grow led szalag )
5 méter 8520-as kínai alu sínes - az valóban nagyon hideg ahogy Henrik figyelmeztetett is. 5 méter kétsoros hideg - meleg kínai. Annak elég jó a színe a hideg led pontosan olyan színű mit a 95 CRI-s V-TAC "csoda szalg" mert, hogy abból is került bele 5 m.
 
Azóta folyamatosan tesztelem a lámpát ( még csak az üres akvárium feltt :( ), de szerencsére más a tapasztalatom mint amit jósolsz.
Végül is vettem egy 200 W-os dimmelhető profi tápegységet ( 3x-os áron mint a szokásos normál tápok...:eek:) ezzel hajtva a kb 300W szalagot ( nem ég le, hanem valahogy leszabályoz és 66%-on hajtja a szalagokat.) A fényerőt 66%-on is elégségesnek sőt brutálisnak látom( nagyon óvatosan, a gyári értékek kétharmadával számolva x 0,66 is 20000 lumen ) és a lámpatest 42 'C-os a táp pedig 40 'C alatt ( amúgy 90 'C-ig bírná ). Tudom a lámpatest hőmérséklete nem a ledek hőmérséklete, mert azoké magasabb, de a gyári lámpák is simán elérik a 40 'C-ot sőőőőt és azoknál is csak a testet tudod mérni.
"Nagyon rossz a hőátadása az alunak még hőátvezető pasztával is ha több rétegben van." - tévesen látod, mert nincs több rétegben. A szalagok direkt a "bordákra" (L profil) vannak ragasztva, vagyis a lámpának nincs külön teteje + azon a bordák, hanem, ha úgy tetszik a bordák nélkül lyukas.
Szemre úgy érzem a spektrumot is valami véletlen folytán sikerült eltalálnom(y). Összesen 5 féle szalagból összevariálva. Nagyon szép természetes színe van a tárgyaknak.
Szóval azt mondom a sok negatív lebeszélő komment ellenére is, innen az "Isten állatkertjéből" hogy elégedett vagyok az eredménnyel ( egyelőre, de tudom, hogy 1-2 hét nagyon rövid idő egy lámpa életében!!! ) és ne hagyjátok lebeszélni magatokat kedves DIY kedvelő fórumtársak. Persze kellő körültekintésre, tervezésre szükség van, de nem kivitelezhetetlen egy használható DIY lámpa megalkotása és az eredmény sem szégyellni való. A barkácsolás örömét, meg úgyis csak az érti és érzi, aki szereti, műveli...
Ja és valóban igaz amit nálam okosabbak írtak itt a fórumon: " kétszer annyi led 50%-on hajtva sokkal kevesebb hő, mint fele annyi 100%-on" Természetesen nem cél a 100%-os terhelés, azért lett túlméretezve.
Értem. Akkor benéztem. Úgy láttam , hogy az L profil rajta van egy alu lapon és azon van a LED. Így meg van a rendes hőátadás.Bár szerintem kevés lesz így is az a hűtőfelület. Nem szeretnélek lebeszélni semmiről se téged se mást. Tényleg szép és igényes amit csináltál. Pusztán szakmai szemmel nézem, látom. Jó és tartós LED világítás nincs jó hűtés és áramgenerátoros meghajtás nélkül.
 
Értem. Akkor benéztem. Úgy láttam , hogy az L profil rajta van egy alu lapon és azon van a LED. Így meg van a rendes hőátadás.Bár szerintem kevés lesz így is az a hűtőfelület. Nem szeretnélek lebeszélni semmiről se téged se mást. Tényleg szép és igényes amit csináltál. Pusztán szakmai szemmel nézem, látom. Jó és tartós LED világítás nincs jó hűtés és áramgenerátoros meghajtás nélkül.
Az áramgenerátoros meghajtàs a power ledek világa nem a LED szalagoké, ha jól tudom. A következő lámpák olyan lesz. ;) A fejemben nagyjából màr kész a terve. Ez is a baj a barkácsolással, hogy mire elkészül, közben mindig tanulsz annyit, hogy már kezdenéd is egy sokkal jobb cucc készítését...
 
Kíváncsi leszek, mennyire fogja füteni a vizet a lámpád? Nem tudom mennyi az alkalmazott LED-ek hatásfoka, de ha 20%-al közelítek, akkor kb. 240W-ot fűtesz el csak a lámpával. Nem semmi... ;)

Ez a lámpa már kész. Olyan amilyen... Világít. Természetesen már a következőn gondolkodom:banghead:
Ha a led szalagok hatásfoka 20% ( nem hangzik túl jól ) akkor milyen technológia az amivel jobb hatásfokot lehet elérni? Nézegettem a Power és COB ledeket, de ott is csak 90- 100 lumen/W fényleadást találok, ami már a led szalagoknál is megvan, nem beszélve a 70 körüli CRI-ről. Találtam ugyan 95 CRI Cree COB ledet, de arany árban van és nem létezik ( vagy nem találtam) hideg fehéret csak 4000K körülit.
 
Ez a lámpa már kész. Olyan amilyen... Világít. Természetesen már a következőn gondolkodom:banghead:
Ha a led szalagok hatásfoka 20% ( nem hangzik túl jól ) akkor milyen technológia az amivel jobb hatásfokot lehet elérni? Nézegettem a Power és COB ledeket, de ott is csak 90- 100 lumen/W fényleadást találok, ami már a led szalagoknál is megvan, nem beszélve a 70 körüli CRI-ről. Találtam ugyan 95 CRI Cree COB ledet, de arany árban van és nem létezik ( vagy nem találtam) hideg fehéret csak 4000K körülit.
A 95 cri-s led titokzatos fenye nem is annyira titokzatos. Nem talaltal hideg feherbe csak 4000k-sba? :)
Gondolkozz egy kicsit.
 
Valaki hazudik? Vagy a Cree vagy a V-TAC?
Hogy lehet cri 95, 3000 kelvinnel is meg 6500-al is. Valamelyik kozelebb all a valosaghoz. Na de barmelyik szinhomersekletben? En ugy tudom,hogy 95 cri csak 3000-3500 kozott letezik. A ket szinhomerseklet kozott rengeteg a kulombseg. Valoszinu vtekeknel nem szamit.mind valosabb mint barmi mas.
 
Hogy lehet cri 95, 3000 kelvinnel is meg 6500-al is. Valamelyik kozelebb all a valosaghoz. Na de barmelyik szinhomersekletben? En ugy tudom,hogy 95 cri csak 3000-3500 kozott letezik. A ket szinhomerseklet kozott rengeteg a kulombseg. Valoszinu vtekeknel nem szamit.mind valosabb mint barmi mas.
A szinhomerseklet az csak a fenyben levo spektrumok egymashoz kepesti aranya, minel kisebb annal inkabb piros fele tolodik a spektrum, minel magasabb annal inkabb a kek fele. A CRI pedig a szinvisszadasi index, azaz a naphoz kepest mennyire jol tudja megvilagitani az adott szint. Ha lefotoznad azonos beallitassal ugyanazt a pirosat (ezt a legnehezebb visszaadni a ledeknel) a deli nap alatt es a 6500K lampa alatt, minel magasabb a CRI, annal hasonlobb lenne a ket szin. LEDnel ez nagyon nagyban fugg az alapnak hasznalt feny (altalaban kek) es a gerjesztett anyag minosegetol (ezen a foszfor retegen szokott elbukni a dolog, minel tisztabb, es pontosabb a keverek annal szebb a vegeredmeny). Szoval feher lednel K=mennyi, piros CRI=milyen piros es a vegeredmeny mennyire hasonlit a napfenyre.
5600K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-5600k-bc270h-unit-1pcs
3200K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-3200k-bc270h-pack-1pcs
 
A szinhomerseklet az csak a fenyben levo spektrumok egymashoz kepesti aranya, minel kisebb annal inkabb piros fele tolodik a spektrum, minel magasabb annal inkabb a kek fele. A CRI pedig a szinvisszadasi index, azaz a naphoz kepest mennyire jol tudja megvilagitani az adott szint. Ha lefotoznad azonos beallitassal ugyanazt a pirosat (ezt a legnehezebb visszaadni a ledeknel) a deli nap alatt es a 6500K lampa alatt, minel magasabb a CRI, annal hasonlobb lenne a ket szin. LEDnel ez nagyon nagyban fugg az alapnak hasznalt feny (altalaban kek) es a gerjesztett anyag minosegetol (ezen a foszfor retegen szokott elbukni a dolog, minel tisztabb, es pontosabb a keverek annal szebb a vegeredmeny). Szoval feher lednel K=mennyi, piros CRI=milyen piros es a vegeredmeny mennyire hasonlit a napfenyre.
5600K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-5600k-bc270h-unit-1pcs
3200K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-3200k-bc270h-pack-1pcs
Na és melyik napfényre kell hasonlítania?
A felkelő, a délelőtti, a déli, a délutáni, a lemenő, a közvetlen vagy a szűrt napfényre?
 
A szinhomerseklet az csak a fenyben levo spektrumok egymashoz kepesti aranya, minel kisebb annal inkabb piros fele tolodik a spektrum, minel magasabb annal inkabb a kek fele. A CRI pedig a szinvisszadasi index, azaz a naphoz kepest mennyire jol tudja megvilagitani az adott szint. Ha lefotoznad azonos beallitassal ugyanazt a pirosat (ezt a legnehezebb visszaadni a ledeknel) a deli nap alatt es a 6500K lampa alatt, minel magasabb a CRI, annal hasonlobb lenne a ket szin. LEDnel ez nagyon nagyban fugg az alapnak hasznalt feny (altalaban kek) es a gerjesztett anyag minosegetol (ezen a foszfor retegen szokott elbukni a dolog, minel tisztabb, es pontosabb a keverek annal szebb a vegeredmeny). Szoval feher lednel K=mennyi, piros CRI=milyen piros es a vegeredmeny mennyire hasonlit a napfenyre.
5600K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-5600k-bc270h-unit-1pcs
3200K 95CRI: https://store.yujiintl.com/collecti...cri-high-power-cob-led-3200k-bc270h-pack-1pcs
Pont ezt irtam. A cri a szinvisszaadasi index. Egy piros rozsa a legjobb minosegu lednel 3000k, 5600k, 6500k es borus delutan 2orakor, 10000k. Ez a rozsa nagyon eltero piros lesz. Es mondjuk mindegyik led 95 cri. Akkor most melyik a legjobb 95 cri? A 100cri-s izzok regota leteznek. Nagyreszt mind 3000 v 3500 kelvinesek.
Ti hasznaltok 2 fele cri 95 ledet. Hideget,es meleget. Miert? Amikor mind kettonek a szinvisszaadasi indexe 95? Jol esik a szemnek a melegebb szin visszaadas ezzel en is igy vagyok. De akkor miert nem csak meleg?
 
Ezt találtam a Wikipédián:

A színvisszaadás alatt, valamely fényforrás sugárzásának azt a hatását értjük, hogy a fényével megvilágított tárgyak színe hogyan változik meg ahhoz képest, amikor ugyanezen tárgyakat valamely referencia sugárzóval világítjuk meg. A megállapodás szerinti referencia sugárzóval észlelt színhez képest tapasztalt színeltolódás mértéke a színvisszaadás.

A színvisszaadás a fényforrás spektrális eloszlásától, a megvilágított tárgyak spektrális reflexiójától és a szem színi áthangolódásának mértékétől függ. A színi áthangolódás alatt a szemnek azt a tulajdonságát értjük, hogy az akromatikus ingert a mindenkori megvilágítás színétől függően eltolva érzékeli. A rózsaszínes alkonyi fénnyel megvilágított meszelt falat fehérnek érzékeljük, jóllehet fizikai jellemzői alapján rózsaszínűnek kellene látnunk.

A színvisszaadási index, röviden 'CRI' (Color Rendering Index) vagy 'Ra', a fényforrás azon képességét méri, hogy különféle tárgyakat megvilágítva vele, mennyire képes azok színét visszaadni.

Ennek a nehezen számszerűsíthető értéknek mérési módszerét a Nemzetközi Világítástechnikai Bizottság (CIE) szabványosította. Habár ez egy elfogadott, objektív index, nem minden fényforrás és beállítás esetén korrelál az színvisszaadásérzettel. Ezért ezt az adatot inkább csak tájékoztató jellegűnek tekintik.

A legjobb elérhető visszaadási értéket 100-nak definiálták, míg a leggyengébbet 0-nak. Például egy kisnyomású nátriumlámpa, aminek fényemonokromatikus a színvisszaadása közel 0. Ezzel szemben egy izzólámpának, aminek a spektrumalényegében a feketetest-sugárzás közel 100.

A teljes cikk itt olvasható:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Színvisszaadás
 
Akkor most melyik a legjobb 95 cri?
Nincs jobb, azonosan jok.
i hasznaltok 2 fele cri 95 ledet. Hideget,es meleget. Miert?
Mert a melegebben tobb a piros.
Amikor mind kettonek a szinvisszaadasi indexe 95?
Igen.
De akkor miert nem csak meleg?
Mert a hidegebb jobban tetszik. :) A melegebb sargasabb szinu, viszont melyebben benyul a piros spektrumba, ami viszont a novenyeknek jobb.
Na de melyikre?
A 3200K-s lednek a fotozasban az "arany ora"nak hivott napfelkelte utani (es naplemente elotti) kb 1 ora spektrumara, az 5600K-snak a nappali fenyre, 6500K-snak pedig a delelo napfenynek tiszta eggel.
 
Ha jól értem, akkor ha adott színhőmérsékletű lednél a cri magas akkor a vele megvilágított tárgy hasonlít a legjobban arra, mintha azonos színhőmérsékletű nap világítaná meg ugyanazon tárgyat.
 
Back
Oldal tetejére