• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED szalagos világítás - plexilapon

LGA

Kertész szaki
Sziasztok!

Többször esett már szó DIY LED stripes világításról. Én már az akvárium tervezésekor is ebben gondolkodtam, és az elmúlt fél évben (már a készítés elkezdéséig) nem találtam semmi olyan információt, ami eltántorított volna. Először is szögezzük le, hogy a dolog DIY, otthon ne csináld, be fognak tőle pisilni a halaid és téged megráz az áram, én szóltam előre, a felelősség nem engem terhel. ;)

Először pár szó magáról a fényről. A LED-ek fénye több dologtól függ (leginkább az alapanyagtól, az alkalmazott szennyezéstől, ötvözettől és a lencse anyagától), ugyanakkor jellemzően eltér pl. a fénycsövekétől, néhány helyen lukas. Azaz a legtöbb (olcsó) LED színvisszaadása egy minőségi fénycsőhöz képest elég gyenge - persze egy gyenge fénycsőhöz képest azért jobb. Ezt sokan összekeverik azzal, hogy jó-e a növénynek vagy sem.

Általános tapasztalat, hogy egy jó minőségű, 6500K-s színhőmérsékletű fényt kibocsátó csővel szépen nőnek a növények. Adja magát, hogy az ember hasonló LED-eket használjon, minél inkább imitálva a trópusi napfényt. Sajnos a LED gyártók ritkán, az olcsóbb LED-ek gyártói (már ha a gyártó egyátalán megtalálható) alig adják ki a LED-ek technikai adatait, az alap adatokat is, nemhogy egy megbízható spektrális eloszlást. Mindenesetre a White illetve 6500K jelöléssel ijesztgető termékeket érdemes megvenni ilyen célra. A LEDszalag, amit én vettem, a gyártó bevallása szerint valahol 6500-7500K körül van.

Természetesen mivel vizes környezetről beszélünk, legyen vízálló. A normál beltéri LED szalag sem működésképtelen, azzal annyi történik, hogy amelyik rész huzamosabb ideig vizes, az elmúlik, a többi pedig világít tovább. Ebben az esetben persze érintésvédelemről nem beszélhetünk.A vízálló kivitelűek általában szilikon vagy műgyanta házban vannak és ha nincsenek különösebb fizikai behatásnak kitéve, egész jól vízállóak.Ez picit levesz a fényerőből, de nem javaslom enélkül a használatát. Néhány LED-enként darabolhatóak, tehát jól méretre igazítható a világítás. Többféle verzió van a LED-ek mérete és sűrűsége (db/m) kombinációja határozza meg leginkább a fényerőt. Én SMD5050-es (utóbbi a LED tok mérete) szalag mellett döntöttem, ez az olcsóbb 3528-hoz képest kb. 50%-kal magasabb hatásfokú.

A LED élettartalmát megnövelheti, ha kisebb áramot kap - mert kevésbé melegszik. Ami még fontos a tápegységgel kapcsolatban, hogy a LED-eknek bizony áramgenerátoros táp kell, különben tönkremehet és/vagy az élettartalma csökken. Én végül egy dimmelhető tápot vettem, ez volt az egész felállás legdrágább része.

Mindenképpen egy távolról minél kevésbé látszó világítást szerettem volna, így adódott az a koncepció, hogy LED szalagot ragasztok egy plexi lapra és az lesz az akvárium teteje. A lap két oldalán egy-egy ventillátor lesz - átlátszó szintén - az egyik szív, a másik fúj, alattuk vékony szűrő, hogy a post felfogja. A szélén a csöveknek formára rést vágok és előre kerül egy csukható etetőnyílás. Jelenleg a világítás részig jutottam.

Előzetes méretezés alapján 2x5m szalagot vettem, ezek elvi fényereje 840lumen/m. Én kb. "0,5W/l" világításra utazom, így ez alapján ez kb.jó mennyiségnek tűnt.

Felvágtam a szalagot méteres darabokra és a végükre fehér úgynevezett csengőzsinórt ragasztottam. Ez 0,6mm2-es drót, ami játszva elviszi a méterenkénti szükséges 1,2A-t, sokkal vékonyabbat biztonsági okokból nem használnék. Mivel nagyon profi szerettem volna lenni, ezért bevágtam a szilikon borítást, és a fél méterenként lévő becinkezett forrasztást segítő szemre toltam a drótot, majd elkezdtem melegíteni pákával. Az első szépen bele is csúszott, nem téve különösebb kárt maga körül. Ezzel meg lehet takarítani a szilikon levakarását (ami nem egyszerű) a nyákról meg a pákától égő szilikon bűzének egy részét. Apropó, csak kültéren érdemes ezt a fázist csinálni és még úgy is durva lesz a szaga (ordenáré módon penetráns). Sajnos nem forrasztok olyan szépen, mint apám, így jobb lett volna ha megkűzdök a szilikonnal. Így ugyanis némelyik nem olvadt bele rendesen és kontakt hibás.

A szalagokat gondosan kimérve felragasztottam a lapra, majd eltettem éjszakára. Középen hagytam 10cm rést, már nem emlékszem pontosan milyen okból, de nem néz ki rosszul. :) A kiméréshez egész és félbehajtott A4-es papírt használtam, mert sztatikusan odaragad és nem kell összemaszatolnod a plexit a mérőjelekkel. :geek:

vilagitas_kiosztasa.JPG


Arra nagyon kell vigyázni, hogy nem érjen oda véleglenül a laphoz, mert csúnya ragasztófoltot hagy, amit lehet vakarni. Illetve teljesen felesleges bízni abban, hogy a 3M feliratú öntapadós hát megtartja a szalagot. Nem kell hozzá még a LED melege sem, csak úgy önszorgalomból leválnak. Én beszilikonoztam a szélét, hogy fenn maradjon, ez beválni látszik. Illetve kapott egy-egy nagyobb szilikon bumszlit mindegyik forrasztási vég, egyfelől szigetelésnek, másfelől, hogy ne mozduljon el a drót és ne legyen érintkezési probléma. Van sajnos, a drótokat még nem rögzítettem véglegesen, így annyit pont elmozdult kettő így N pakolás után, hogy majd szét kelljen szednem újraforrasztásra, mert kontaktos.

vilagitas_felragasztva.JPG

Világítás próba, még az asztalon. Az egyik vége felugrott, ettől tűnik rövidebbnek.

A csengődrótok végét még a beforrasztáskor megjelöltem polaritás szerint. Aztán amikor már a lapon volt, meghámoztam, összesodortam őket - először fogóval kettesével, majd a 10 véget egybe. Szépen összeforrasztottam és egy sorkapoccsal rákötöttem a tápra - így oldható. A dimmer vezérlést egy 100kOhmos lineáris potméter végzi a tápon - figyelem, a táp után kötve csak az áramszámlát növelné, ha nem dimmelhető a táp, nem érdemes ellenállással játszani!

IMG_3408_ss.jpg

A táp nem egészen egy mobiltöltő... :mrgreen:

Most 2 hete van fenn az akváriumon, egyelőre semmi különbséget nem látok a növényekben. Igyekeztem csak picit növelni a fényerőt, nehogy az alga elszabaduljon.

Ami hátra van: ventillátorok a két szélére és a technikának kivágás. Sajnos eddig nem sikerült átlátszó 12cm-s ventillátort szerezni, pedig a kollégák szorgosan járják a várost. Illetve még variálok a szűrőkkel stb, így azoknak a pontos helye később lesz kimarva.

Egészében véve jól néz ki, tetszik a projekt, de egy komoly problémája azért van a dolognak: az akváriumban matatáshoz le kell venni. Ez önmagában nem borzalmas, mert kb. 1,5-2kg az egész - viszont nincs fény a matatáshoz. Az ára kb. 43eFt (25eFt 150Ws dimmelhető táp, 2x8eFt LED szalag, párszáz forintnyi FBS, drót, potméter). Azóta lett a GA-nál a QUAD sorozat, a ma már lehet, hogy inkább azt vennék. Az egyetlen igazi, komoly előnyt, a vezérelhető fényerőt a gyakorlatban soha nem fogom kihasználni.

Menet közben, a ventillátorok hiánya miatt megemeltem a két szélét (dugó ftw), hogy ne párásodjon annyira. Nagyon klassz japán imakapu alakja lett így a tetőnek, sajnos képen nem igazán jön vissza. Ezen még elgondolkodom, hogy hogyan lehetne rejtett módon megcsinálni valahogy. ;)

IMG_3440_ss.jpg

Itt még rajta van a tetején a védőfólia, amitől opálos és foltos szegény. :oops:

Fogdostam menet közben, meleg, de nem kézelrántós, míg a táp kézmeleg a 90W-ra letekert fogyasztásnál.
 
Az egészet le is mértem, illetve volt alkalmam összehasonlítani egy 2x38W-s T8-as Sylvania Standard 765-ös világítással (elvi 2500 lumen/db) (vapega adta kölcsön viktorlantos régi világítását, köszi!). Az eszköz amivel mértem, nem egy kallibrált laborműszer, de összehasonlítást végezni kiváló. Első mérésként 20, 40 és 100cm-ről mértem a világítás elvi középpontjától a megvilágítást.

felszini_meres_adatsor.JPG

felszini_meres_abra.JPG


A LED szalag 51W-s fogyasztásnál adta le ugyanazt a fényt szárazon, mint a fénycső.

A víz alatt, amiatt, hogy 10cm távolság van a középvonalnál a két legközelebbi LED szalag között és középvonalon próbáltam mérni, az az érdekes helyzet állt elő, hogy a fény lefelé nőtt. 13cm mélységben érte el a maximumát, onnan egyenletesen csökkent. A fénycső 3-4cm-vel magasabban van a vízfelszíntől, viszont talán 5cm-re egymástól, így a vízfelszíntől egyenletesen csökkent az ereje. Ja igen, sajnos a kontakthiba miatt az egyik LED sor nem ment, egy másik meg nem teljes erősséggel. Nyilván a mérés se túl pontos, ahogy próbál az ember balanszírozni és középen tartani valamit amit nem lát. :) Viszont két mérésből származó eredményeket lehet megnézni.

vizalatti_meres_adatsor.JPG

vizalatti_meres_abra.JPG


A "vízálló" borítás kb. 90 luxot vesz le a mérésnél. Az érezhetően zöld víz kb. 300 luxot rontott a világításon.

A fénycsöves világítás kb. 5000lumen (illetve nem tudom mennyit ment előtte), a LED-es 10x840 lumen - 1 lumen=1lux/1m2.

A fényképező adatai alapján a fénycső 5900K-s fényt ad, míg a LED-es 7400K-t. Nem 18%-os szürkével mértem (hanem fehérrel), majd ha lesz sok időm ránézek még. :)

Végül pedig egy áttekintő kép, balról jobbra: LED 10%, LED 100%, fénycső.

vilagitasok2.jpg
 
Nagyon klassz japán imakapu alakja lett így a tetőnek, sajnos képen nem igazán jön vissza. Ezen még elgondolkodom, hogy hogyan lehetne rejtett módon megcsinálni valahogy. ;)

:) A "japán imakaput" egy akril merevítéssel oldanám meg és annál fogva legalább könnyebb lenne fölemelni is. Mivel pont ledszalagot használsz, majd számolj be róla, hogy hosszabb távon csökken-e a fényereje. Az összehasonlítást pedig igazságtalan egy elavult T8-al végezni. :) Egy hasonló hosszúságú 2X54W-os T5 HO megfelelő refikkel... na az már kihívás ;)
 
Nigro said:
Nagyon klassz japán imakapu alakja lett így a tetőnek, sajnos képen nem igazán jön vissza. Ezen még elgondolkodom, hogy hogyan lehetne rejtett módon megcsinálni valahogy. ;)

:) A "japán imakaput" egy akril merevítéssel oldanám meg és annál fogva legalább könnyebb lenne fölemelni is. Mivel pont ledszalagot használsz, majd számolj be róla, hogy hosszabb távon csökken-e a fényereje. Az összehasonlítást pedig igazságtalan egy elavult T8-al végezni. :) Egy hasonló hosszúságú 2X54W-os T5 HO megfelelő refikkel... na az már kihívás ;)

Szívesen lemérem. De csak ez volt kéznél. :)

Mivel nem 100%-on hajtom, illetve rendes táppal, vélelmezem, hogy lassabban öregszik. De majd fél év múlva rámérek - ha addig meg nem unom, hogy egy 500W-s halogén reflektor fényénél kertészkedek. (Tiszta röhej, de alig látok, közben meg vakít mint az áááááállat.)
 
LGA said:
...............................- ha addig meg nem unom, hogy egy 500W-s halogén reflektor fényénél kertészkedek. (Tiszta röhej, de alig látok, közben meg vakít mint az áááááállat.)

Először nem fogtam mire is kell neked a lakásban egy szép sárga állványos Aldis reflektor :lol: . Szerintem mostmár meglenne az indoka egy rendes stúdióvilágításnak, ernyőkkel, direkthűtésű fejekkel hmmmnyamnyam :D.
 
Nagyon jó kis bejegyzés gratu hozzá. :clap: :thumbup:

Megakadt a szemem az utolsó képen. A LED vs fénycső szemléltetésen. Persze lehet csutkára le volt tekerve az ISO és a zársebesség is fel volt piszkálva kicsit, vagy a fény volt magsan stb, de a fénycső nem adja vissza a valóságot.

Jó lett volna, ha a kép hozza a fénycső erejét, pl mint itt:
http://www.flickr.com/photos/viktorlantos/3031461925/
Ez ugyanaz a fény, mint nálad.

Mindenesetre köszi, hogy megosztottad, hasznos és tanulságos kis írás. :clap: :thumbup:
 
Na most rendeltem meg a két 105 cm-es reflektort............majd elmagyarázod a sógornődnek LGA-hogy méééé is kell még ez is ;) .
 
viktorlantos said:
Megakadt a szemem az utolsó képen. A LED vs fénycső szemléltetésen. Persze lehet csutkára le volt tekerve az ISO és a zársebesség is fel volt piszkálva kicsit, vagy a fény volt magsan stb, de a fénycső nem adja vissza a valóságot.

Jó lett volna, ha a kép hozza a fénycső erejét, pl mint itt:
http://www.flickr.com/photos/viktorlantos/3031461925/
Ez ugyanaz a fény, mint nálad.

A kép egy összehasonlító kép - a legerősebb fény, a LED strip 100%-hoz beállítva manuálisan (WB kivételével, mert azt elfelejtettem :) és úgy lőve mind a három. Van olyan kép, ami csak a fénycsővel készült, normál módban. Itt a naplóban az első pár kép mindenképpen. Persze én -1-gyel lövöm őket, mert nem tetszik, ha kiég a háttér és beégnek a levelek szélei. Ha vapega hoz reflektort, akkor csinálok képet fénycsőhöz igazítva meg egyet oda-vissza húzott WB-vel. A LED bazi nagy előnye, hogy "zöldben" gyenge, így a zöld vizem felkapcsolt fénynél szinte nem látszik.

Ez az egész barkácsolás csak egy tanulságos kísérlet. Szeretek csinálni dolgokat. Ebből is lehet, h lesz v2, ahol szorosan egymás mellé rakom majd a csíkokat. Igaz, akkor a hűtés nem igazán működik majd, de jelenleg nem tűnik problémásnak. Így, hogy nincs befúvás és nem is igazán van hova hűlnie, olyan 0,3-0,6C-t rak rá 7 óra alatt 80%-on a vízre. A szoba hőmérséklete 23C - mondjuk tavaly 26C volt...

Az az Eheim tető egyébként nagyon pöpec, ezer dolgot lehet rá gyártani kényelmesen, anélkül, hogy szét kéne berhelni az alapot. Csak nekem nem tetszik a cipősdoboz az akvárium tetején. Meg +10cm magasság és úgy már erősen vág hónaljban. :lol:

vapega said:
Na most rendeltem meg a két 105 cm-es reflektort............majd elmagyarázod a sógornődnek LGA-hogy méééé is kell még ez is ;) .

Persze. Szívesen elmondom neki, hogy a lovin csúnyán buktuk, és már a kártya sem tudta visszahozni. Csak úgy szabadultunk, ha elhozzuk azt a két fém sz*rt a VIII. kerületi rendőrség bizonyítékraktárából. És ezért is értünk haza olyan későn. ;)
 
Széééép :)!
Mennyire melegszenek maguk a ledek? Javaslom gondolj a hűtésre, ha hosszú életet akarsz nekik!
 
katonajanos said:
Széééép :)!
Mennyire melegszenek maguk a ledek? Javaslom gondolj a hűtésre, ha hosszú életet akarsz nekik!

;)

LGA said:
Én végül egy dimmelhető tápot vettem
LGA said:
A lap két oldalán egy-egy ventillátor lesz - átlátszó szintén - az egyik szív, a másik fúj
LGA said:
Fogdostam menet közben, meleg, de nem kézelrántós, míg a táp kézmeleg a 90W-ra letekert fogyasztásnál.
LGA said:
Így, hogy nincs befúvás és nem is igazán van hova hűlnie, olyan 0,3-0,6C-t rak rá 7 óra alatt 80%-on a vízre. A szoba hőmérséklete 23C

Egyébként 5-7eFt-ért lehet venni ehhez elég teljesítményű 9V-s vagy 7,5V-s tápot, és akkor fixen kissebb a fény és hő is. De én már csak illen maximalista vok. ;)
 
Hello!

Gratula a kialakításhoz! Valószínűleg ugyan onnan rendeltük a LED szalagokat!

viewtopic.php?f=17&t=2039#p54090

Én sajnos nem 5050-eset, hanem a 38-asat vettem, bár ott nagyobb a LED sűrűség, és csak kicsiben nyomom egy nano DIY gyáritetőtuningnál fénycső kiegészítésre. Én sajnos szemmel ránézésre már látok fényerő csökkenést, de ez lehet, hogy annak köszönhető, hogy csak egyik végét tápoztam be a szalagnak.

üdv

Kisvido
 
Lehet. Nálam egy 24l-es aki felett megy május óta 3528-as szalag, nem vízhatlan. Annál csak ott látok változást, ahol a levegôztetés rácsapja a vizet. Azok a részek már nem nagyon világítanak. ;)

De pár hét múlva rámérek a plexisre.
 
Az utóbbi időben elég sok ledes világítást csinálok. Az én tapasztalataim a ledet sajnos az egész akvárium tetején el kell helyezni a led watt-száma a fénycső Watt-számának a 3/4-ede szokott lenni,Mindig alumínium házra helyezem őket és szalagot valamint modult is használok!
 
Na, a plexis projektet én lezártam (helyette majd a következő postban...). A legnagyobb gondom, hogy nem lehetett hozzáférni az akváriumhoz matatáskor. Ha meg levette az ember, akkor nem látott semmit. Amúgy szerintem jól tud kinézni.

Raktam rá két 12cm-s ventillátort, az egyik befelé fújt, a másik szívott. Ezzel bő 1C-t tudta levinni 7 óra alatt a víz hőfokát a jószág, és persze a sajátját meg még többel. Lustaságból nem vettem ki a ledeket - így látszik, hogy megy be a hideg (kék) és jön ki a meleg (piros) levegő ;) . Amúgy ki lehetne pattintati őket csavarhúzóval.

IMG_3883_css2.jpg


Ahogy lustaságból végül nem vágtam ki a csöveknek sem a bevezető nyílásokat, így felhajló szélű. De a következő fényképeken kb. látszik azért, hogy is nézett volna kis. Kb. mint az üveg, csak sokkal kevésbé nehéz és törékeny - és persze DIY kivitelezhető.

IMG_3884_ss.jpg

IMG_3885_ss.jpg

IMG_3886_ss.jpg


Ami még kiderült:
- A plexi, még a 4mm is, roppant hajlékony és rugalmas. Ez nem túl jó, amikor az ember próbál alányúlni, mert ha egy kicsit elcsúszik - és hidd el, elcsúszik -, akkor azonnal behasasodik és belelóg a vízbe.
- A szélét vágáskor fel kell políroztatni, az DIY túl macerás.
 
Fény erő csökkenést nem tapasztaltál a használat ideje alatt?
(Az durva, hogy nálad a ventilátor pirosra színezi a meleg levegőt és kékre a hideget... :lol: )
 
Szemre nem látok csökkenést - igaz ugye nem 100%-on járatom. Mértem egyet szétszedés előtt. Nem emlékeztem az előző értékekre, így jócskán lefelé kerekítettem - így kb. 90% az első méréshez képest. Ennek több oka lehet, amit egyelőre nehéz belőni:
- A LED szalag ezt tudja...
- A LED szalag ezt tudja, mert nem megoldott a rendes hűtése.
- Kontakthiba - sajnos elég csúnyán és rosszul forrasztottam meg, rááadásul kábelrögzítés sem volt, így a folyamatos fel-le vételtől, a hosszú kábelek önsúlya miatt egyre több szalag lett kontakthibás. A mérésnél próbáltam igazgatni, de szemre nem látszik, hogy minden rendben van-e.

Átkerült az egész egy 165x20x1210-es alu reklámtábla profilra. Ez egyfelől szintén megfelel a minimalista design elvárásnak. Másfelől lehet mellette matatni. Lehetne bármilyen profilból - pl. gipszkartonprofilból is -, de ez szép, ráadásul a teteje bordázott. 75W-nél 7 óra alatt rendesen felmelegszik, az én kezemnek már nem komfortos meleg. Nem elrántós, de ebben nem fürdenék. Az akvárium ez idő alatt 0,3C-t melegedett, de ez lehet a szoba hőmérsékletének ingadozása is. 50W-nél kézmeleg alatt van.

profil.jpg


A 160 szélesbe durván 2mm-es közökkel fért be a 10 szalag (mert a kinaiak nem pontosra gyártották a szélességet, mert nem nyílegyenes és mert a nettó belméret pár cm-vel kisebb hisz duplafalú). Ja utóbbi miatt is jobb mint a legtöbb profil. Igaz, így drágább is. Ugyanitt hűtőborda is van. :)

Hosszában 5-5mm ráhagyás van az akváriumhoz képest. Ahol az üveg van, ott kivágtam 4mm mélyen, hogy felüljön és ne csússzon el. Ide 4/6-os átlátszó PVC csőből ragasztok védőburkolatot, nehogy megsérüljön az üveg ha netán valaki meglöki.

IMG_3906_css2.jpg

Így néz ki oldalról...

Egy kicsit árnyékot vet a felső széleken, ami furcsán hat, nem homogén a háttér. Viszont lentre minimálisan, de több fény jut.

IMG_3910_ss.jpg

Felülről

IMG_3914_ss.jpg

Axonometria ;)

Kábelrögzítés még mindig nincs, jól látszik az utolsó képen a kontakthiba is.
 
Kovi Boy said:
Mi a véleményetek a led szalagról? Jó lehet egy 60 literes akvárium világításához mondjuk 4 sorban? Egy sor 50cm hosszú lenne!
Köszi előre is
Ha nem használhatok webshopokra mutató linket akkor mégis hogy mutassam meg melyik led szalagra gondolok!?
 
Kovi Boy said:
Kovi Boy said:
Mi a véleményetek a led szalagról? Jó lehet egy 60 literes akvárium világításához mondjuk 4 sorban? Egy sor 50cm hosszú lenne!
Köszi előre is
Ha nem használhatok webshopokra mutató linket akkor mégis hogy mutassam meg melyik led szalagra gondolok!?

Úgy, hogy kikeresed a gyártó honlapjáról a terméket és azt linkeled be.
 
Back
Oldal tetejére