• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Akkor úgy tenném fel a kérdést, hogy a jelen helyzetben és fejlettségi fokon LED szalag vagy Power LED vagy COB LED?
 
Akkor úgy tenném fel a kérdést, hogy a jelen helyzetben és fejlettségi fokon LED szalag vagy Power LED vagy COB LED?
Erre nincs jo valasz, mert ugyanaz mintha azt kerdezned, hogy akkor a mostani felhozatalbol melyik a legjobb talaj vagy melyik ollo vag jobban. Senki nem fogja azt valaszolni, hogy marpedig az xxx a legjobb vedd/hasznald azt.
 
Utoljára módosított:
Akkor úgy tenném fel a kérdést, hogy a jelen helyzetben és fejlettségi fokon LED szalag vagy Power LED vagy COB LED?
Krumpli, szilva vagy paradicsom?
Mindegyik étel.

A ledszalag ellenállásos áramkorlátozású, a power vagy a cob led áramgenerátoros meghajtást igényel.

A ledszalag egyszerűen alkalmazható, dimmelhető, nagy a választék belőle. A különböző színű és fajtájú szalagok keverésével könnyen variálható a lámpa színvisszaadása, spektruma.
Az ellenállásos áramkorlátozás miatt nagy a vesztesége, így a hatásfoka rosszabb mint az áramgenerátorral meghajtott ledeké.

A gyártók által megadott W/lumen érték a led chipre vonatkozik, nem a komplett áramkörre! Az áramkorlátozónak, a tápegységnek, a dimmernek és a vezetékeknek is van vesztesége, ami rontja a hatásfokot.

A power és a cob led szinte ugyanaz, de a power led chip kerámia alapra van építve, a cob led chip alumínium alapon van, így ennek sokkal jobb a hőelvezetése, ami hosszabb élettartam és nagyobb teljesítmény elérését teszi lehetővé.
A power és cob ledek alkalmazása bonyolultabb. Mivel nagy teljesítmény van nagyon kis felületre koncentrálva, gondoskodni kell a nagyon jó hőelvezetésről. Nem elég őket egy alulemezre szerelni!
Áramgenerátoros meghajtó kell mindkettőhöz, amiből van dimmelhető és nem dimmelhető változat is. Az áram generátor kisebb veszteségének köszönhetően jobb hatásfokkal működnek mint a ledszalagok.
Nincs belőlük akkora választék mint a ledszalagokból.

Talán sikerült a lényeget összefoglalnom.
 
Hello!
Valaki már probálkozott led szalaggal nagyobb akváriumot megvilágitani?Nekem 200 litert kellene valahogyan,de nemtudom hogy hogyan kezdhetnék neki.Valakinek valami tipp?
400 literest vilàgítok dupla chipes power led szalaggal kb 50-70%-on megy plusz kék meg piros szalag és hibàtlanul müködik bàr hűtés kell rà bőven
 
Krumpli, szilva vagy paradicsom?
Mindegyik étel.

A ledszalag ellenállásos áramkorlátozású, a power vagy a cob led áramgenerátoros meghajtást igényel.

A ledszalag egyszerűen alkalmazható, dimmelhető, nagy a választék belőle. A különböző színű és fajtájú szalagok keverésével könnyen variálható a lámpa színvisszaadása, spektruma.
Az ellenállásos áramkorlátozás miatt nagy a vesztesége, így a hatásfoka rosszabb mint az áramgenerátorral meghajtott ledeké.

A gyártók által megadott W/lumen érték a led chipre vonatkozik, nem a komplett áramkörre! Az áramkorlátozónak, a tápegységnek, a dimmernek és a vezetékeknek is van vesztesége, ami rontja a hatásfokot.

A power és a cob led szinte ugyanaz, de a power led chip kerámia alapra van építve, a cob led chip alumínium alapon van, így ennek sokkal jobb a hőelvezetése, ami hosszabb élettartam és nagyobb teljesítmény elérését teszi lehetővé.
A power és cob ledek alkalmazása bonyolultabb. Mivel nagy teljesítmény van nagyon kis felületre koncentrálva, gondoskodni kell a nagyon jó hőelvezetésről. Nem elég őket egy alulemezre szerelni!
Áramgenerátoros meghajtó kell mindkettőhöz, amiből van dimmelhető és nem dimmelhető változat is. Az áram generátor kisebb veszteségének köszönhetően jobb hatásfokkal működnek mint a ledszalagok.
Nincs belőlük akkora választék mint a ledszalagokból.

Talán sikerült a lényeget összefoglalnom.
Elvileg kapható ellenállás nélküli LED szalag is, alumínium szalag alappal, de ne kérdezzétek, hogy hol. Ilyen van az összes LED panelben. 11db LED van sorbakötve, és ezekből a szakaszokból van párhuzamosan kötve X darab a szükséges hossz eléréséhez.
Pillanatnyilag ezt tartom a legjobb megoldásnak, amit amatőr szinten el lehet érni.
A másik lehetőség, hogy az ellenállásos LED szalag ellenállásait áthidalni, és így kialakítani soros/párhzamos köröket. Sajnos a piacon kapható áramgenerátorok 10-11db sorba kötött LED-re vannak kitalálva, ebből pedig csak a 3 többszörösei alakítható ki egyszerűen (9 vagy 12 db).Peh.
 
Esetleg képeket tudsz feltenni róla?
De ilyen ha így érdekel
LED szalag 12V 28W 5730 SMD dupla chip, szuper fényes hideg fehér
Cikkszám: STP-0985

Megérkezett az új model! A 8520-as méltó utódja. Soha nem látott fényerő! Legújabb fejlesztésü 5730-as SMD chipek, dupla sorban elhelyezkedő led diódákkal, és Extra Szuper Erős fénnyel bírnak, darabolható 6 ledenként ( 41 mm)
Akvárium világításhoz tökéletes, színhőmérséklet 6000 kelvin, fényáram 3350 lumen! NEM a piaci GAGYI! A 8520-as LED szalagnál is nagyobb fényerő, ugyanazon az áron.
 
Be van építve szét kéne szednem elég sok mindent hogy le tudjam fényképezni... Sorry
A ledszalagot tudom, hogy néz ki. Múlt héten ragasztottam fel a profilra én is ilyet csak én íbéj verziósat.
A lámpáról ha tudnál képeket feltenni esetleg. :)
 
De ilyen ha így érdekel
LED szalag 12V 28W 5730 SMD dupla chip, szuper fényes hideg fehér
Cikkszám: STP-0985

Megérkezett az új model! A 8520-as méltó utódja. Soha nem látott fényerő! Legújabb fejlesztésü 5730-as SMD chipek, dupla sorban elhelyezkedő led diódákkal, és Extra Szuper Erős fénnyel bírnak, darabolható 6 ledenként ( 41 mm)
Akvárium világításhoz tökéletes, színhőmérséklet 6000 kelvin, fényáram 3350 lumen! NEM a piaci GAGYI! A 8520-as LED szalagnál is nagyobb fényerő, ugyanazon az áron.

Sima 8520 al is siman el lehet erni a megfelelo fenyerot, es mar itt is a hutes eleg kritikus pontja a dolognak. Az en lampan 45% ra van vissza dimmelve es igy nem melegszik nagyon alu profilban.

DIY lampanal szerintem nem a megfelelo fenyero elerese a kihivas hanem a megfelelo spektrum. Ezzel kellene kicsit tobbet foglalkoznunk:)
 
DIY lampanal szerintem nem a megfelelo fenyero elerese a kihivas hanem a megfelelo spektrum. Ezzel kellene kicsit tobbet foglalkoznunk:)

Na igen. Sajna leddel nehéz jó spektrumot elérni.
A fotókon egy kompakt fénycső, ami elég szép színeket eredményez és a ledes lámpám spektruma látható.
Ezek saját mérések.
A ledes lámpa fényében még úgy is kevés a vörös, hogy vörös led is van a fehérek mellett. Kevés a 480nm körüli kék is. Sajnos ezt semmilyen leddel nem lehet pótolni. Hiányzik még a mélyebb vörös is a színképből. Sajnos ilyen led sincs.
Szóval egyelőre leddekkel nem igazán lehet igazán szép színeket elérni.69c2a4a13b07dabe30602ada65843422.jpg14adbeca9daf825b822bd3c8be43f03e.jpg
 
Tenyleg nem, ki is dobom a lampat a kukaba.
View attachment 68164
Persze, szép, de szebb, ha valami jó fénycsővel van megvilágítva.
Akármilyen jó, csodaledet alkalmazunk, akkor is hiányos lesz a színképe.
Remélem nem kell sokat várni, egy teljes spektrumú ledre, mert sok más szempontból jobbak a ledes megoldások.
Sajnos, most nincs nálam CRI 98 LED, de beszerzek egyet és megmérem, mert a gyártók által készített spektrumképpek nem biztos, hogy fedik a valóságot.
Egyébként is csak úgy lehet rendesen összehasonlítani a különböző fényforrásokat, ha pontosan ugyanolyan körülmények között és ugyanolyan módszerrel végezzük a mérést.
 
Utoljára módosított:
Persze, szép, de szebb, ha valami jó fénycsővel van megvilágítva.
Akármilyen jó, csodaledet alkalmazunk, akkor is hiányos lesz a színképe.
Remélem nem kell sokat várni, egy teljes spektrumú ledre, mert sok más szempontból jobbak a ledes megoldások.
Sajnos, most nincs nálam CRI 98 LED, de beszerzek egyet és megmérem, mert a gyártók által készített spektrumképpek nem biztos, hogy fedik a valóságot.
Egyébként is csak úgy lehet rendesen összehasonlítani a különböző fényforrásokat, ha pontosan ugyanolyan körülmények között és ugyanolyan módszerrel végezzük a mérést.
Es ha kuldenek 10 cmnyi hideg-feher es termeszetes-feher szalagot bemerned az o spektrumukat is?
 
Na igen. Sajna leddel nehéz jó spektrumot elérni.
A fotókon egy kompakt fénycső, ami elég szép színeket eredményez és a ledes lámpám spektruma látható.
Ezek saját mérések.
A ledes lámpa fényében még úgy is kevés a vörös, hogy vörös led is van a fehérek mellett. Kevés a 480nm körüli kék is. Sajnos ezt semmilyen leddel nem lehet pótolni. Hiányzik még a mélyebb vörös is a színképből. Sajnos ilyen led sincs.
Szóval egyelőre leddekkel nem igazán lehet igazán szép színeket elérni.View attachment 68162View attachment 68163

Azert az ADA a SOLAR RGB vel sikerult ugyhogy biztos van ra megoldas. Nekem peldaul a noveny csovek kicsit UV kekes fenye peldaul nem tetszik. Nalam most eleg szepek a vorosek, majd teszek fel kepet. Gondolom az ADA RGB COB ledeket hasznal es ok kikiserleteztek a legjobb spektrumot es ennek megfeleloen vannak belove a ledek.
 
Azert az ADA a SOLAR RGB vel sikerult ugyhogy biztos van ra megoldas. Nekem peldaul a noveny csovek kicsit UV kekes fenye peldaul nem tetszik. Nalam most eleg szepek a vorosek, majd teszek fel kepet. Gondolom az ADA RGB COB ledeket hasznal es ok kikiserleteztek a legjobb spektrumot es ennek megfeleloen vannak belove a ledek.
Az RGB nem megoldás. A színes ledek nem léteznek minden színben. Ahogy már írtam, a 485nm kék és a 630 nm feletti mély vörös hiányzik, akárhogy keverjük a ledeket. A növényes ledek (nem a kék és vörös ledekből összeállított) fénye már egész jó lenne, de abban borzasztóan sok a kék és kicsit kevés a zöld. Sajnos a ledek kevergetése nem hoz jó eredményt. Jelenleg a high cri fehér ledek fejlesztése tűnik jó iránynak. Sajnos ezeknek általában kisebb a hatásfoka és drágábbak.
 
Az RGB nem megoldás. A színes ledek nem léteznek minden színben. Ahogy már írtam, a 485nm kék és a 630 nm feletti mély vörös hiányzik, akárhogy keverjük a ledeket. A növényes ledek (nem a kék és vörös ledekből összeállított) fénye már egész jó lenne, de abban borzasztóan sok a kék és kicsit kevés a zöld. Sajnos a ledek kevergetése nem hoz jó eredményt. Jelenleg a high cri fehér ledek fejlesztése tűnik jó iránynak. Sajnos ezeknek általában kisebb a hatásfoka és drágábbak.

Akkor az ADA is total teves uton jar?
 
Akkor az ADA is total teves uton jar?
Nem. Inkább arról van szó, hogy amikor az rgb lámpájukat fejlesztették, akkor még az hozta a legjobb eredményt. Azóta már léteznek jobb fehér ledek és biztos vagyok benne, hogy ők is ilyen irányba indultak el a fejlesztésekkel.
Jelenleg olyan iramban fejlődik a led technológia, hogy mire valaki piacra dob egy lámpát, addigra el is avul.
 
Back
Oldal tetejére