• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

tictac

Kertész szaki
Sziasztok!
Ilyen topicot nem láttam még,ezért most külön indítok.
Szóval házibarkács módra csináltam-forrasztottam egy 3 led szalagból álló világítást.2 db 15 centis szalagból és 1 10 centis szalagból áll,áramköre mindnek 1.Hidegfehér fényű(5000-7000 K).
Viszont nincs sok tudásom és tapasztalatom a LED világításokkal kapcsolatban,sok kérdésem van.
1.Napi 6-8 óra világítás mellett mennyire gyengül a szalag,és mennyi idő alatt?
2.Ez az armatúra eredetileg csak dekorációs célt szolgál,de most jutott eszembe,hogy mivel hideg fényű,akár a növények fejlődésében is segíthet.Igaz ez?És ha igen,mennyire?
3.Ha nagyon gyengülne a szalag fényereje(mert NEM akarok félévente újat forrasztani),akkor milyen más LED-es armatúra-megoldás létezik,amit hasonlóan,HÁZILAG IS lehet kivitelezni.Tipikusan az az ember vagyok,aki ha teheti,inkább szenved sokat otthon,mint hogy megvegyen egy 7 literes akvárium fölé egy 20000 Ft-os világítást.
 
Az átlagos Ledek élettartama 50000-100000 óra. A fényerő az élettartam végén kezd el csökkenni viszonylag kis mértékben.
Ami ezt az időt lényegesen csökkentheti az a magas hőmérséklet il.ha túlhajtod azaz nagyobb árammal és nagyobb feszültséggel hajtod mint a névleges.
Ajánlott rendes tápot használni a meghajtásra amiben tisztességes kondik vannak és sima a feszültsége és a teljesítménye is elegendő.
A szalagot elvileg nem tudod túlhajtani a (korlátozó ellenállás miatt) csak a feszültség értékre kell figyelni.
Ami érdekes lehet ha például kültéri szalagot használsz,már pedig a vízpára miatt ez erősen ajánlott (egy műanyag réteg alatt vannak a ledek) ennek a műanyag rétegnek a fényáteresztő képességének az élettartama. Erről adatot én még nem láttam de gyanítom hogy itt azért lehet meglepetés.
Tehát elvileg kb 17év az mire csökken a fényerőd de ebbe nem számoltam a műanyag borítás öregedését.
Amit még illik tudni hogy a ledek szin hőmérséklete sajnos igen eltérő. A Led szalagoknál ez hatványozottan igaz.
Elég sok a kék amit az algák komálnak a növények meg nem.
Szoba jöhetnek még a POWER LEDEK viszont azt hiszem ilyen topic már van.
Szerintem dekor vagy napkelte/nyugta szimúláció céljára jó lehet de folyamatos világításra az algásodás miatt necces.
 
Ugye a T5 fénycső is elmegy 5-7 évig, de a fényspektruma annyira torzul, hogy akvárium fölé már nem ajánlott, ezért is ajánlott cserélni 1-2 évente. A led is mehet ugye 17 évet,de addigra esélyes, hogy nem olyan lesz a fény, mint az elején. ;)
 
Az a baj a LED-el hogy már az elején az első percben sem jó a spektruma,és két azonos típusú LED spektruma is eltérő.
Anno úgy két három éve megnézettem két három fajta CREE ledet (pedig azok még legalább specifikálva vannak rendesen) és az eredmény elég lesújtó volt.
Hogy 17 év alatt mennyit romlik az már mindegy,ha az elején se jó.
 
Hali,
"Az átlagos Ledek élettartama 50000-100000 óra." Ahol ezt mondják neked, onnan gyorsan távozzál, mert biztos másban is át akarnak verni.
Én kb. 3 hónapja üzemeltetek egy általam készített led szalagos világítást.
Bruttó 72l felett egy gyári műanyag tetőbe van építve 2,5 méter, méterenként 840 lumen-s névleges led szalag (5050, 60 ledes).
2 méter hideg, 0,5 m meleg fehér. Mivel ez jó nagy fényt ad, ezért mindig leszabályozva használtam,
kb. 60%-n megy.
Fényerő csökkenést szubjektíve nem érzek, de biztos van neki az eredetihez. Minden normális helyen beismerik, hogy a led az első 1000 órában legalább 5%-t veszít a fényéből.
Megoldás: túl kell méretezni és nem teljes teljesítményen járatni.
Továbbá sokan elkövetik azt a hibát, hogy felragasztják valamire, ami nem vezeti a hőt (tényleg jól ragad a hátoldala, a mindenre felragasztható dumának nem szabad bedőlni). Nekem aluminium profilokra vannak ragasztva, meleg is az alu, nem mértem, hány fok, de kézzel jól érezhetően meleg.

Egy kis info, akit tényleg érdekel a téma, sokat lehet tanulni belőlük:
Fórum - Díszléc és LED lámpa Webáruház
Érdemes a fenti linken led témás fórumokat olvasgatni.
http://www.vled.hu/tippek_otletek
LED Center Webáruház - Az Ön partnere a LED világítás területén - GY.I.K
LEDOLDAL
 
Nem vitatkozás képen de a 17év az elméleti élettartam. Ebbe nem számolják a tokozás öregedését.
A fényerő csökkenés okai:
idézet LEDOLDAL a) A tokozó víztiszta epoxi átlátszatlanná válása és
b) a félvezető átmenet degradációja.
Na mármost a kültéri LED szalagnál akár 60 v.120 Ledes epoxi borítás csak magán a LED-en van, plussz az egész be van borítva valami szilikonszerű anyaggal (ettől vízálló). Ennek a szilikonnak az öregedése nem ismert számomra legalábbis adatot erről én még nem láttam.
Az általad linkelt oldalak tényleg jók és hasznosak de ezt ott se említik csak az epoxi öregedését.
Oké a félvezető öregszik az első 1000 órában 5%-t az napi 8 óra üzemidővel számolva 4 hónap.
Ez alatt a négy hónap alatt a szilikon mennyit veszt az átlátszóságából?
Erre mondtam hogy lehetnek meglepetések negatív irányban.

Én használok ipari cuccokba mezei ledeket a legrégebbi tán 15 éve megy napi 24 órán át és még látható.Tény nem akváriumot világítok vele. Ezek 2000 mili candellások átmérő 5mm 15mA-rel hajtva mindenféle hűtés nélkül.
Most hogy így beszélünk róla lehet megmérek egy ilyet milyen állapotban van,és majd beszámolok róla.
A hűtés valóban fontos biztos sokat emel az élettartamon.

Egyébként neked csak LED szalagos a világításod?
Az algák nem jelentek meg nálad?
 
A kezdeti fényerő veszteség fő oka a foszfor anyag elbomlása.
Prémium LED lámpa: EcoLed Cree ledekkel
A fenti írásban jól látható, milyen fontos a hőmérséklet, tehát a hűtés szerepe.
Az általad emlitett mezei 15 éves led nem szekunder sugárzó módon állítja elő a fényt, ott a közvetlen LED hatás világít.

Igen, csak a led szalag van. A gyári tetőben volt egy T8 15 W: nem is értem, ki gondolhatja, hogy az bármire jó.
Pofátlanság érte pénzt elkérni.
Alga: kezdetben majdnem teljes fényerővel indultam, jött is elő a zöld alga mint a veszedelem.
Aztán a fényerőt visszavettem, és játszom vele, hogy melyik az a pont, ami megfelelő.
 
Hm.. ez tényleg jó. Prémium LED lámpa: EcoLed Cree ledekkel
A T8 valóban kuka inkább betiltani kéne mint árulni.
 
Érdekes, hogy mindig úgy hasonlítják össze a Cree LEDeket a szalaggal, hogy előbbin van hűtés, utóbbin meg nincs. :) Oszt' mégis jobban teljesít az előbbi hosszú távon... Én azt mondom, hogy érdemes megnézni, melyik mennyi lument ad le, mekkora sugárzási szög mellett, mekkora fogyasztás mellett. Egyébként szinte mindegy milyen LED-es használsz, csak rendes tápot rakj alá és ne hagyd melegedni.

Ennél pedig nem találsz olcsóbb és egyszerűbben elkészíthető (low end) világítást - és még jól is néz ki:
IMG_5853_css.jpg
IMG_5855_css.jpg

Barkácsboltban vásárolt 1m-es 22mm széles alu profil fele (999Ft/m, hódos barkácsáruház)
1m (2x50cm, egymás mellett) vízálló, SMD5050 60db/m CW LED szalag (1015Ft/m, aukciós link moderálva)
20W vízálló 12V ipari táp, ez a legdrágább része, segít az élettartalmon (cca. 2500Ft, itthon több helyen)
+kb. 5cm levegőztető cső - az üveg védelmére, hogy ha az ember huzogatja, le ne pattanjon a széle (GA csiszolt szélű nanok előnyben ;)
+4 csepp pillanatragasztó
-0,5cm2 bőr az ujjakról ;)

IMG_5847_css.jpg

Elkészítés kb. 10 perc, ha az előforrasztott részt használja az ember (méretre vágások, aluprofilban 4 horony kivágása, 4 ragasztás).

Két hátránya van: - ebben a formában pl. garnélás nanokhoz kiváló, mert a fél méter olyan 800-900 lument ad le.
- 12V-vel megtáplálva, mivel nincs hűtés, a 2 párhuzamos csík közel 50C hőmérsékletű most - az 1 csíkos ugyanebben olyan 38C körül van (27C szobahőmérséklet mellett).

Ha lesz kis időm mérek egyet most és egy év múlva.
 
A moderátoroktól boccs a crosspostingért. De ha valaki a fenti megoldást szeretné használni, ki kell egészíteni két kicsi ventivel.

Egy kis megerősítés a hűtés-szükséges elmélethez. :)

A fentihez kiegészítés, followup: Az egyikben egy csík, a másikban 2 csík párhuzamosan. Előbbi érzésre 40C körül, utóbbi érzésre 50-55C+ körül. Előbbin látszólag nincs fényerőromlás - nem mértem, középen mintha lenne kicsi. A másodiknál az a csík, amelyik nem fekszik fel elég jól kb. 10%(!) fényerőn üzemel (tehát 90%-os teljesítmény vesztés!), a másik szalag is max 20-30% fényt ad. Ezt hívják nem-lineáris öregedésnek - ja, hogy a diódák már csak ilyen nem lineáris karakterisztikájúak... ;)
 
Sziasztok,

Lehet már más is látta, de aki szeretné íly módon megoldani a világítást, az most végre tud egy minőségi burkolatot venni neki:
24" DIY LED Light Upgrade Heatsink Strip Aquarium Lighting Mount CREE Bridgelux

Pofás darab... És jó a bordázata, külön pirospont a búráért.

Üdv
 
Remek, csak az a baj vele, hogy aukciós link moderálva és mint ilyet nem lehet linkelni. Úgyhogy nyissz neki. Legközelebb figyelj rá légyszi :)
 
Hello!
Valaki már probálkozott led szalaggal nagyobb akváriumot megvilágitani?Nekem 200 litert kellene valahogyan,de nemtudom hogy hogyan kezdhetnék neki.Valakinek valami tipp?
 
Hello!
Valaki már probálkozott led szalaggal nagyobb akváriumot megvilágitani?Nekem 200 litert kellene valahogyan,de nemtudom hogy hogyan kezdhetnék neki.Valakinek valami tipp?
Szia, én brutto 72 literre világítok LED szalaggal. Ez működik rb. De 200 literre inkább valamilyen power led-es megoldást gondolnék.
 
Sziasztok!
Teljesen új vagyok a fórumon csak azért keveredtem ide mert a 72 literes akváriumom fölött fejleszteni szeretném a világítást, és gondoltam itt kaphatom a legjobb tanácsokat a növényekkel kapcsolatban. Sajnos az alap tetőm 1X15 w t8 fénycső. A kérdésem a következő, melyik irányt válasszam 2X24w t5 fénycső vagy smd 5050 Ledszalagos megoldás. Nem növényes az akvárium de természetesen szeretném ha szép lenne mert így nem sokáig bírják a növényeim.
Ha esetleg Rodenj olvasná a hozzászólásomat, és megosztaná gyakorlati tapasztalatait annak nagyon örülnék, mert látom hogy Ő pont ilyen akvárium fölé csinált LED-es világítást.
A válaszokat előre is köszönöm.
Kohi
 
Sziasztok!
Teljesen új vagyok a fórumon csak azért keveredtem ide mert a 72 literes akváriumom fölött fejleszteni szeretném a világítást, és gondoltam itt kaphatom a legjobb tanácsokat a növényekkel kapcsolatban. Sajnos az alap tetőm 1X15 w t8 fénycső. A kérdésem a következő, melyik irányt válasszam 2X24w t5 fénycső vagy smd 5050 Ledszalagos megoldás. Nem növényes az akvárium de természetesen szeretném ha szép lenne mert így nem sokáig bírják a növényeim.
Ha esetleg Rodenj olvasná a hozzászólásomat, és megosztaná gyakorlati tapasztalatait annak nagyon örülnék, mert látom hogy Ő pont ilyen akvárium fölé csinált LED-es világítást.
A válaszokat előre is köszönöm.
Kohi

ha idézed így akkor értesítést is kap(ahogy most te is :) ), hogy idézték a hozzászólását és gondolom már csak kíváncsiságból is meg fogja nézni, mi történt ott :)
ezt most meg is tettem helyetted :D
Szia, én brutto 72 literre világítok LED szalaggal. Ez működik rb. De 200 literre inkább valamilyen power led-es megoldást gondolnék.
 
ha idézed így akkor értesítést is kap(ahogy most te is :) ), hogy idézték a hozzászólását és gondolom már csak kíváncsiságból is meg fogja nézni, mi történt ott :)
ezt most meg is tettem helyetted :D
Nagyon szépen köszönöm Írtam hogy még kopasz vagyok itt.:)
 
Sziasztok!
Teljesen új vagyok a fórumon csak azért keveredtem ide mert a 72 literes akváriumom fölött fejleszteni szeretném a világítást, és gondoltam itt kaphatom a legjobb tanácsokat a növényekkel kapcsolatban. Sajnos az alap tetőm 1X15 w t8 fénycső. A kérdésem a következő, melyik irányt válasszam 2X24w t5 fénycső vagy smd 5050 Ledszalagos megoldás. Nem növényes az akvárium de természetesen szeretném ha szép lenne mert így nem sokáig bírják a növényeim.
Ha esetleg Rodenj olvasná a hozzászólásomat, és megosztaná gyakorlati tapasztalatait annak nagyon örülnék, mert látom hogy Ő pont ilyen akvárium fölé csinált LED-es világítást.
A válaszokat előre is köszönöm.
Kohi
Olvasom! :)
Azt hiszem, egyforma a kiindulásunk: 15W t8, és a homály, amit csinál :notworthy:
Rajtad áll, azon múlik főleg, megakarod-e hagyni a tetőt, és akkor abba lehet led szalagot aplikálni könnyen, vagy tető nélkül t5 fénycső.
Végül árban kb. ugyanott leszel, ha rendesen akarod a ledet megcsinálni. Bár, ha nem növényes akváriumot akarsz, akkor 2 méter led bőven elég, és akkor talán a led az olcsóbb.
Nekem kb. április óta megy a led, és meg vagyok vele elégedve. Most már CO2-re is fejlesztve az akva, növények nőnek mint a gomba.
Viszont a mai fejemmel már nem a tetőbe csinálnám meg, hanem függesztett világításnak.

És mivel látom, már felfedezted az akvakertész fórumot, arra is gondolj, ha elkezdesz "fertőződni". Én sem növényesben gondolkodtam az elején. Aztán elkapott a gépszíj...:D
 
Back
Oldal tetejére