• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Vagom Gábor es koszi. Ez az a resz amit egy gyarto vagy epitonek tudni kell. De a pult masik oldalan ha azt mondjuk ez a szalag vagy chip, 12 voltos, a felhasznallonak eleg ahhoz, hogy tudja kell egy tapegyseg, es ragaszthatja be. Fuggetlenul az elektronikai pontos meghatarozasoktol. A szalagra is annyit irnak 12v,vagy 24v, es egy ollo, es +/-. Ez pont annyi informacio amennyire szuksege van egy olyan embernek, aki csak ragaszt, forraszt ket pottyot, es orul, hogy ezt o csinalta.
Viszont aki szeretne tudni, hogy hogy mukodik egy chip a led szalagon, annak tokeletes a meghatarozas. Persze ha erti is.
 
Vagom Gábor es koszi. Ez az a resz amit egy gyarto vagy epitonek tudni kell. De a pult masik oldalan ha azt mondjuk ez a szalag vagy chip, 12 voltos, a felhasznallonak eleg ahhoz, hogy tudja kell egy tapegyseg, es ragaszthatja be. Fuggetlenul az elektronikai pontos meghatarozasoktol. A szalagra is annyit irnak 12v,vagy 24v, es egy ollo, es +/-. Ez pont annyi informacio amennyire szuksege van egy olyan embernek, aki csak ragaszt, forraszt ket pottyot, es orul, hogy ezt o csinalta.
Viszont aki szeretne tudni, hogy hogy mukodik egy chip a led szalagon, annak tokeletes a meghatarozas. Persze ha erti is.
Igazad van, hogy ezen információk alapján össze lehet szerelni és még valószínűleg működni is fog.
A gond csak azzal van, hogy nem biztos hogy olyan lesz, mint amilyet szeretnénk.
Pl. sípol a táp, túlmelegszik a LED, többet fogyaszt mint vártuk, stb...
Sokan nem tudják, hogy a 12V-os táp nem is biztos, hogy 12V-ot ad le. Lehet hogy nagyobbat pl. 13.5V. Ez pedig ugye nem annyira jó a LED szalagnak. Szerencsés esetben szabályozható.
Legtöbbször azt sem lehet tudni, hogy az adott tápegységre köthető-e dimmer. Van amelyik nem bírja és tönkre megy tőle, meg sípol, vibrál tőle a LED.
Nem annyira ismert az sem, hogy a LED szalag gyártók különböző értékű előtét ellenállásokat alkalmaznak ugyanazokhoz a LED chipekhez, attól függően, hogy mekkora fényerejű szalagot akarnak eladni. Így a nagyobb fényerejű szalagban nem biztos, hogy jobb a LED, mert lehet, hogy csak kisebb az ellenállás és túl van hajtva. Ez viszont nagyobb hőtermeléssel jár és hamarabb fog tönkremenni.
A LED-ek fajtája és az alkalmazott ellenállás értéke azt is befolyásolja, hogy mennyire lesz érzékeny a feszültség változásra. Van amelyik bírja a 13V-ot is, de van amelyik forró lesz tőle.
Tudok olyanról, aki egy 12V-ra készült áramgenerátoros LED meghajtóval szerelt COB LED-ed akart dimmelni. Persze, nem jött össze, mert a meghajtó nem volt dimmelhető.
Sokan azért akarnak a fénycsöves lámpa helyett LED-es lámpát készíteni, hogy kisebb legyen a fogyasztás. Na ez LED-szalaggal nem biztos, hogy sikerülni fog.
Az igaz, hogy egy korszerű LED jobb hatásfokú mint a legjobb fénycső, de az áramkorlátozó és a tápegység vesztesége annyira le tudja rontani az egészet, hogy rosszabb lesz mint a fénycsöves lámpa.
Rengeteg marhaságot olvastam már itt is egyes fórumtársaimtól. Némelyek annyira nincsenek képben, hogy elképesztő.
Én csak azt mondom, ha már építünk valamit, akkor nem árt érteni hozzá valamelyest. Jobb előre informálódni, mint utólag verni a fejünket a falba.
 
Igazad van, hogy ezen információk alapján össze lehet szerelni és még valószínűleg működni is fog.
A gond csak azzal van, hogy nem biztos hogy olyan lesz, mint amilyet szeretnénk.
Pl. sípol a táp, túlmelegszik a LED, többet fogyaszt mint vártuk, stb...
Sokan nem tudják, hogy a 12V-os táp nem is biztos, hogy 12V-ot ad le. Lehet hogy nagyobbat pl. 13.5V. Ez pedig ugye nem annyira jó a LED szalagnak. Szerencsés esetben szabályozható.
Legtöbbször azt sem lehet tudni, hogy az adott tápegységre köthető-e dimmer. Van amelyik nem bírja és tönkre megy tőle, meg sípol, vibrál tőle a LED.
Nem annyira ismert az sem, hogy a LED szalag gyártók különböző értékű előtét ellenállásokat alkalmaznak ugyanazokhoz a LED chipekhez, attól függően, hogy mekkora fényerejű szalagot akarnak eladni. Így a nagyobb fényerejű szalagban nem biztos, hogy jobb a LED, mert lehet, hogy csak kisebb az ellenállás és túl van hajtva. Ez viszont nagyobb hőtermeléssel jár és hamarabb fog tönkremenni.
A LED-ek fajtája és az alkalmazott ellenállás értéke azt is befolyásolja, hogy mennyire lesz érzékeny a feszültség változásra. Van amelyik bírja a 13V-ot is, de van amelyik forró lesz tőle.
Tudok olyanról, aki egy 12V-ra készült áramgenerátoros LED meghajtóval szerelt COB LED-ed akart dimmelni. Persze, nem jött össze, mert a meghajtó nem volt dimmelhető.
Sokan azért akarnak a fénycsöves lámpa helyett LED-es lámpát készíteni, hogy kisebb legyen a fogyasztás. Na ez LED-szalaggal nem biztos, hogy sikerülni fog.
Az igaz, hogy egy korszerű LED jobb hatásfokú mint a legjobb fénycső, de az áramkorlátozó és a tápegység vesztesége annyira le tudja rontani az egészet, hogy rosszabb lesz mint a fénycsöves lámpa.
Rengeteg marhaságot olvastam már itt is egyes fórumtársaimtól. Némelyek annyira nincsenek képben, hogy elképesztő.
Én csak azt mondom, ha már építünk valamit, akkor nem árt érteni hozzá valamelyest. Jobb előre informálódni, mint utólag verni a fejünket a falba.
Maximalisan egyetertek.
 
Igazad van, hogy ezen információk alapján össze lehet szerelni és még valószínűleg működni is fog.
A gond csak azzal van, hogy nem biztos hogy olyan lesz, mint amilyet szeretnénk.
Pl. sípol a táp, túlmelegszik a LED, többet fogyaszt mint vártuk, stb...
Sokan nem tudják, hogy a 12V-os táp nem is biztos, hogy 12V-ot ad le. Lehet hogy nagyobbat pl. 13.5V. Ez pedig ugye nem annyira jó a LED szalagnak. Szerencsés esetben szabályozható.
Legtöbbször azt sem lehet tudni, hogy az adott tápegységre köthető-e dimmer. Van amelyik nem bírja és tönkre megy tőle, meg sípol, vibrál tőle a LED.
Nem annyira ismert az sem, hogy a LED szalag gyártók különböző értékű előtét ellenállásokat alkalmaznak ugyanazokhoz a LED chipekhez, attól függően, hogy mekkora fényerejű szalagot akarnak eladni. Így a nagyobb fényerejű szalagban nem biztos, hogy jobb a LED, mert lehet, hogy csak kisebb az ellenállás és túl van hajtva. Ez viszont nagyobb hőtermeléssel jár és hamarabb fog tönkremenni.
A LED-ek fajtája és az alkalmazott ellenállás értéke azt is befolyásolja, hogy mennyire lesz érzékeny a feszültség változásra. Van amelyik bírja a 13V-ot is, de van amelyik forró lesz tőle.
Tudok olyanról, aki egy 12V-ra készült áramgenerátoros LED meghajtóval szerelt COB LED-ed akart dimmelni. Persze, nem jött össze, mert a meghajtó nem volt dimmelhető.
Sokan azért akarnak a fénycsöves lámpa helyett LED-es lámpát készíteni, hogy kisebb legyen a fogyasztás. Na ez LED-szalaggal nem biztos, hogy sikerülni fog.
Az igaz, hogy egy korszerű LED jobb hatásfokú mint a legjobb fénycső, de az áramkorlátozó és a tápegység vesztesége annyira le tudja rontani az egészet, hogy rosszabb lesz mint a fénycsöves lámpa.
Rengeteg marhaságot olvastam már itt is egyes fórumtársaimtól. Némelyek annyira nincsenek képben, hogy elképesztő.
Én csak azt mondom, ha már építünk valamit, akkor nem árt érteni hozzá valamelyest. Jobb előre informálódni, mint utólag verni a fejünket a falba.

En csak reszben tartom ezt korrektnek, az hogy valaki vesz egy led szalagot rakot egy olcso dimmert es vesz hozza egy 12V os tapot, mar bocs de nem egy rocketsience. Radasul veszi ezt egy LED boltban ahol mondjuk a neni aki arulja kicsit kepben van hogy mi passzol ossze es mi nem. Szerintem egy ledszalagos lampa kivitelezesenel a legnehezebb pont hogy hogy legyen az szepen megcsinalva es ne rontsa el az egesz akva hangulatat. En a plexi tarto+alu sin megoldason sokkal tobbet dolgoztam mint magan az elektronikan, es ebbe bele vettem azt hogy kiszamoltam mindent mind a harom szinre.

Az teny hogy COB LED et ne akarjon senki olyan hasznalni aki nincs kepben az elektronikaval. Egy kezdo maradjon az olcso ledszalagnal mondjuk az 5050 esnel ott meg a holeadassal sem kell annyira foglalkozni. Abban valoban igazad lesz hogy high techben egy csovest teljesitmenyben nem nagyon fog kivaltani, de egy LED es lampa fenye szerintem sokkal jobb mint egy fenycsoves.

Mondom ezt mind ugy hogy villamosmernok vagyok.
 
En csak reszben tartom ezt korrektnek, az hogy valaki vesz egy led szalagot rakot egy olcso dimmert es vesz hozza egy 12V os tapot, mar bocs de nem egy rocketsience. Radasul veszi ezt egy LED boltban ahol mondjuk a neni aki arulja kicsit kepben van hogy mi passzol ossze es mi nem. Szerintem egy ledszalagos lampa kivitelezesenel a legnehezebb pont hogy hogy legyen az szepen megcsinalva es ne rontsa el az egesz akva hangulatat. En a plexi tarto+alu sin megoldason sokkal tobbet dolgoztam mint magan az elektronikan, es ebbe bele vettem azt hogy kiszamoltam mindent mind a harom szinre.

Az teny hogy COB LED et ne akarjon senki olyan hasznalni aki nincs kepben az elektronikaval. Egy kezdo maradjon az olcso ledszalagnal mondjuk az 5050 esnel ott meg a holeadassal sem kell annyira foglalkozni. Abban valoban igazad lesz hogy high techben egy csovest teljesitmenyben nem nagyon fog kivaltani, de egy LED es lampa fenye szerintem sokkal jobb mint egy fenycsoves.

Mondom ezt mind ugy hogy villamosmernok vagyok.
Igazad van. Egyébként ezek a diy dolgok akkor kerülnek előtérbe amikor valakit elriaszt a gyári holmik ára. Valóban annak ajánlott az ilyesmi aki érez magában némi műszaki érzéket vagy esetleg tanult is ilyesmit, de a legfontosabb szerintem azt figyelembe venni, hogy anyagilag valóban olcsóbb legyen, mint a kiváltani kívánt gyári. A speckó ledeknél eléggé elszállhat az összköltség. Főleg, ha becsúszik pár malőr is.

Egyébként a sima ledszalagos cuccok tényleg nem olyan bonyolult dolgok.
 
Szerintem egy ledszalagos lampa kivitelezesenel a legnehezebb pont hogy hogy legyen az szepen megcsinalva es ne rontsa el az egesz akva hangulatat. En a plexi tarto+alu sin megoldason sokkal tobbet dolgoztam mint magan az elektronikan, es ebbe bele vettem azt hogy kiszamoltam mindent mind a harom szinre.

Mondom ezt mind ugy hogy villamosmernok vagyok.
Mennyire másak vagyunk...
Nálam nem az az elsődleges, hogy a lámpa szépen legyen megcsinálva, hanem az, hogy jól világítson, műszakilag korrekt legyen. A növények ettől nőnek, nem a szép plexitől. A "szép" egyébként relatív fogalom!
Sokszor sírhatnékom támad, amikor a gépész beteszi a helyiség közepére, a tárgyalóasztal fölé a fan-coil-ját, ezzel elvéve a lehetőséget, hogy világos legyen ott, ahol világosnak kellene lenni. Aki használja, vakoskodik. Az építész dettó... Megcsinálom a megvilágítás szimulációt, majd a lámpákat elmozgatja, hogy egyvonalba legyen ...az akármivel. Nagyon jó, csak ahova mozgatja, ott nem kell fény, ahonnét elveszi, ott sötét lesz. Egyébként nagyon szép, esztétikus amit csinál, csak...
Sokszor nem véletlenül módosítják a DIY lámpaépítők a gyönyörű, gyári csodákat.
Lehet tükörfényes plexi tartóval, aranyozott lámpatest, rajta jól hangzó márkanév, ha a LED szalag nem ér a hűtőfelülethez, vagy a vezérlő/LCD panel deszkadarabokkal van kitámogatva, és az akváriumból felszálló pára hatására kontakthibás lesz a csatlakozás, mert nem megoldott a pára elleni védelem.
Az ilyen konstrukció szerintem: :poop: bár biztos, hogy otthoni körülmények között nem lehetne olyan szépre megcsinálni. ;)
 
Utoljára módosított:
Igazad van. Egyébként ezek a diy dolgok akkor kerülnek előtérbe amikor valakit elriaszt a gyári holmik ára. Valóban annak ajánlott az ilyesmi aki érez magában némi műszaki érzéket vagy esetleg tanult is ilyesmit, de a legfontosabb szerintem azt figyelembe venni, hogy anyagilag valóban olcsóbb legyen, mint a kiváltani kívánt gyári. A speckó ledeknél eléggé elszállhat az összköltség. Főleg, ha becsúszik pár malőr is.

Egyébként a sima ledszalagos cuccok tényleg nem olyan bonyolult dolgok.
Igazad van. Egyébként ezek a diy dolgok akkor kerülnek előtérbe amikor valakit elriaszt a gyári holmik ára. Valóban annak ajánlott az ilyesmi aki érez magában némi műszaki érzéket vagy esetleg tanult is ilyesmit, de a legfontosabb szerintem azt figyelembe venni, hogy anyagilag valóban olcsóbb legyen, mint a kiváltani kívánt gyári. A speckó ledeknél eléggé elszállhat az összköltség. Főleg, ha becsúszik pár malőr is.

Egyébként a sima ledszalagos cuccok tényleg nem olyan bonyolult dolgok.
A DIY építőknek két reális céljuk lehet:
- vagy olcsóbban akarnak valamit kihozni
- vagy jobbat akarnak
Ha mindkét célt el akarják érni, akkor szinte biztos, hogy drágább lesz, mint a gyári.
Ha ehhez még az esztétikus megjelenést is célul tűzik ki, akkor többszöröse lesz a végső ár, mint a gyári készülékeké.
Gyakran követik el azt a hibát amikor árakat hasonlítanak össze, hogy csak az anyagárat veszik alapul. Persze. Az töredéke a kész, gyári terméknek.
De mennyi időt fordítottál a tervezésre, az anyagbeszerzésre, az elkészítésre??? Ha ezt beszorzod egy McDonald-os eladó nettó órabérével, akkor kijön, hogy minimum 2x 3x annyiba került a dolog, mintha megvetted volna.
Persze ezzel lehet vitatkozni, ellenpéldát hozni, csak...
 
Hát akkor tudsz nagyot spórolni, ha magadnak csinálsz amit tudsz! :ROFLMAO: Mondjuk az emberek 99%-a a saját munkáját tartja a legértékesebbnek, mégis azt nem számolja bele sosem a költségvétésbe. Vagyis inkább a szabadidőt. Legalábbis nekem az a legértékesebb.
 
@elektrudi: Kicsit off lesz amit irok. En dolgoztam beuzemels teruleten, aztan tervezes, aztan most management. Hidd el amikor az elsot csinaltam azt hittem mindenki hulye a tervezesen, mert nem tudjak mi folyik terepen. Aztan mikor a masodikat csinaltam akkor megertettem rajottem hogy nekik is vannak limitjeik vagy olyan befolyasolo tenyezoik amire en nem is gondoltam. Aztan most ezt az egeszet atlatom felulrol, re kellett jonnom hogy mindig mindenki azt hiszi hogy az o kis dolga a legfontosabb, es mindenki aki nem ennek rendeli ala magat az csak buheral es nem szakmai alapon hoz letre dolgokat. Csak felulrol nezve vannak sokkal jobban atlatod es rajottem hogy amikor beuzemelokent egy 400 EUR os szelep nem oda volt teve ahova lennie kellett az egesz projektet nezni semmiseg es lehet hogy azert van oda teve mert mas dolgoknak mashol kellett a hely. Ezzel nem azt mondom hogy ganyolni kell, csak neha ki kell nezni a kis vilagunkbol es megertni a tobbi oldalt is.

Hidd el a te vevodet sokkal jobban erdekli az hogy kinezetre tokeletes legyen minthogy 10% al kevesebb fenyt hoz.

A masik hozzaszolasra pedig, azert ne mondja nekem senki hogy egy ADA lampat nem lehet kihozni olcsobban, sokkal olcsobban. A LEDes lampa tipikusan az a dolog ami tul van arazva az akvarisztikaban, nem veletlen hogy a kinaik ilyen pofatlanul olcson adjak ugyanazt, pedig nekik is nagy rajta a margin hidd el.

Az en lampam megvolt szerintem max 10-15e Ft bol, es meg csunya sem lett. Persze a kovetlkezo jobban fog sikerulni de eleve a DIY olyanoknak valo aki szeretik csinalni, szeretnek alkotni. Akinek nincs hozza erzeke es kedve az bele se kezdjen. En barkocsolo tipus vagyok en a HIFI cuccaimat is tobbe kevesbe magamnak epitetem.
 
En is DIY parti vagyok lampa teren, es nekem az a velemenyem, hogy a raaldozott szabadidot egy hobbinal nem erdemes beleszamolni akar egy lampaepitesnel hiszen az maga a szabadidos tevekenyseg amivel kikapcsolodsz es kvazi "onmegvalositasz".

En nem tudom hogy az en lampaim mennyire ertek meg anyagilag, szepnek sem mondanam oket, de mikor az idozito egyszerre kapcsolja oket mindig joerzes hogy en alkottam oket, es mukodnek. :)
 
Hát akkor tudsz nagyot spórolni, ha magadnak csinálsz amit tudsz! :ROFLMAO: Mondjuk az emberek 99%-a a saját munkáját tartja a legértékesebbnek, mégis azt nem számolja bele sosem a költségvétésbe. Vagyis inkább a szabadidőt. Legalábbis nekem az a legértékesebb.
Így van. A DIY lámpa öröme a saját kreativitásod megtestesülése. Mint egy gyermek aki alkot valamit és örül neki.. csak mi nagyban nyomjuk.(y)
Éljen a DIY...
 
Így van. A DIY lámpa öröme a saját kreativitásod megtestesülése. Mint egy gyermek aki alkot valamit és örül neki.. csak mi nagyban nyomjuk.(y)
Éljen a DIY...

Azt nem írtam mellé, hogy itt nem csak a hobbira gondoltam, hanem úgy általában az életre...
 
En csak reszben tartom ezt korrektnek, az hogy valaki vesz egy led szalagot rakot egy olcso dimmert es vesz hozza egy 12V os tapot, mar bocs de nem egy rocketsience. Radasul veszi ezt egy LED boltban ahol mondjuk a neni aki arulja kicsit kepben van hogy mi passzol ossze es mi nem. Szerintem egy ledszalagos lampa kivitelezesenel a legnehezebb pont hogy hogy legyen az szepen megcsinalva es ne rontsa el az egesz akva hangulatat. En a plexi tarto+alu sin megoldason sokkal tobbet dolgoztam mint magan az elektronikan, es ebbe bele vettem azt hogy kiszamoltam mindent mind a harom szinre.

Az teny hogy COB LED et ne akarjon senki olyan hasznalni aki nincs kepben az elektronikaval. Egy kezdo maradjon az olcso ledszalagnal mondjuk az 5050 esnel ott meg a holeadassal sem kell annyira foglalkozni. Abban valoban igazad lesz hogy high techben egy csovest teljesitmenyben nem nagyon fog kivaltani, de egy LED es lampa fenye szerintem sokkal jobb mint egy fenycsoves.

Mondom ezt mind ugy hogy villamosmernok vagyok.
Az a helyzet, hogy itt mindenkinek van igaza. Nem is a DIY létjogosultságáról van szó, mert persze, hogy van létjogosultsága. Kinek ezért, kinek azért.
Az is igaz, hogy a LED szalaggal egyszerű dolgozni.
A probléma azzal van, hogy teljesen laikusok nekiállnak mindenféle tudás nélkül gányolni. Össze-vissza vásárolnak nindenfélét, ami aztán nem biztos, hogy jó arra amire szeretnék használni.
Aztán nem vagy nem úgy működik, ahogy kellene és akkor jönnek ide a fórumra problémázni. Próbálunk nekik segíteni, de nem értik, mit mondunk.
Zárt műanyag tetőbe akar nagy teljesítményű LED szalagokat ragasztani, keveri a Wattot a Volttal, a lumen és a lux is csak zavarja, de azért ő lámpát csinál.
(Aki be tud tekerni egy csavart, az tulajdonképpen össze tud szerelni egy autót, de hát azért na.)
Persze, tőlem mindenki azt csinál amit akar, csak néha elképedek, hogy mekkora az isten állatkertje.
Az zavar, ha valaki nem veszi a fáradságot és nem sajátít el legaláb egy alapszintű tudást, hanem idejön tudatlanul és azt várja, hogy majd mi megoldjuk a problémáját. Itt már szinte mindenről volt már szó, de ezek az emberek arra sem képesek, hogy visszaolvassanak.
 
Utoljára módosított:
Az a helyzet, hogy itt mindenkinek van igaza. Nem is a DIY létjogosultságáról van szó, mert persze, hogy van létjogosultsága. Kinek ezért, kinek azért.
Az is igaz, hogy a LED szalaggal egyszerű dolgozni.
A probléma azzal van, hogy teljesen laikusok nekiállnak mindenféle tudás nélkül gányolni. Össze-vissza vásárolnak nindenfélét, ami aztán nem biztos, hogy jó arra amire szeretnék használni.
Aztán nem vagy nem úgy működik, ahogy kellene és akkor jönnek ide a fórumra problémázni. Próbálunk nekik segíteni, de nem értik, mit mondunk.
Zárt műanyag tetőbe akar nagy teljesítményű LED szalagokat ragasztani, keveri a Wattot a Volttal, a lumen és a lux is csak zavarja, de azért ő lámpát csinál.
(Aki be tud tekerni egy csavart, az tulajdonképpen össze tud szerelni egy autót, de hát azért na.)
Persze, tőlem mindenki azt csinál amit akar, csak néha elképedek, hogy mekkora az isten állatkertje.
Az zavar, ha valaki nem veszi a fáradságot és nem sajátít el legaláb egy alapszintű tudást, hanem idejön tudatlanul és azt várja, hogy majd mi megoldjuk a problémáját. Itt már szinte mindenről volt már szó, de ezek az emberek arra sem képesek, hogy visszaolvassanak.
Szerintem mindenki úgy tanul, hogy próbálkozik, csak nem szabad azt várni, hogy az elkészült eredmény tökéletes lesz. Én megvettem mindenből a "jobbikat", akvarisztikára ajánlott 8520-as szalag, nem sípolt, mem melegedett, jól nézett ki, iszonyat fényerőt adott le, de valószínűleg a vörös fény hiánya miatt még a low tech növények se nőttek, vagyis inkább pusztultak. Azóta a fele akkora teljesítményű gyári LED lámpa alatt nagyon szépen nő minden, és a halak se bújkálnak egész nap a sötét zugokban. :)
De hogy a sok károgás mellett vallami hasznosat is mondjak: szerintem a festés nem annyira káros a hőleadás szempontjából, mint sokan hiszik. Persze az alut rávaló festékkel szabad csak festeni, alapozó is kellhet, és persze minél vékonyabban. Az eloxálás is egyfajta nagyon vékony festés. Egy vékony festékréteg semmiképpen sem számít hőszigetelő rétegnek, ha meg a profil hőmérséklete 40 fok helyett 41-42 fok lesz, az szerintem belefér. Én is fehérre festett profilt akartam, de nem volt raktáron így maradt a feketére eloxált. :)
Talán egy összefoglaló jó lenne a fórum elejére, és akkor kevesebb buta kérdés lenne és kevesebbet kellene visszaolvasni.
Ja és még valami, nálam kb 30 W-tal fogyaszt kevesebbet a gyári LED (a fórumon megtanult előtétellenállások miatt, gondolom), ez napi kb. 12 Ft spórolás. De hát az semmi, mondhatnánk. Valójában ez évi 4500 Ft, ami ha csak 5 éves élettartammal számolunk (de lehetne simán 10 év is...) akkor is 22.500 Ft megtakaritás. Vagyis számolhatjuk úgy, hogy minimum ennyivel kevesebbet fizetsz egy (jó) gyári lámpáért a boltban.
 
En cafolnam, en epitettem sima hideg feherrel es nottek es bubiztak a novenyeim mint a bolond, csak a voros szin nem jott. Most hogy kevert szines lampam van, a voros is jon. A lenyeg higy durvan fole kell loni a teljesitmeny es vissza dimmelni. A voros mellett a meleg feher is nagyon fontos a szinek szempontjabol.

Ha egyszer a 60P t lecserelem egy 120 asra epiteke egy RGB COB ledes lampat, ahol lehet jatszania spektrummal, es akkor mar nem igazan van olyan parameter amit ne lehetne varialni.

Gondolom "hideg fehér" LED-ből is van többféle, neked szerencséd volt, nekem nem. Érdemes csekkolni a spektrumot, ha megadják. Még ugyanazt a Kelvint is ki lehet hozni különböző spektrumokkal. A szemednek ugyanaz lesz, csak a növényeknek nem. A mostani gyári LED világításomnak a duplájával világítottam és nem működött, lehet, hogy 3-4-szeres teljesítménnyel már jó lett volna. Itt jön a képbe viszont az, hogy "csak" 30 W spórolás évi kb. 5000 Ft-ot jelent.
Az olcsó LED szalagos világításra is igaz az ősi mondás, hogy "a spórolás minden pénzt megér" ! :)
Szerelgetni persze jó, én is imádom, de senki se higgye azt, hogy a "drága" gyári lámpákhoz képest olcsón össze lehet rakni valami hű de jót, mert ha mindent összeadnánk, akkor tuti drágább a saját gyártás (leszámítva a full gány cuccokat).
Vállaljuk be, hogy azért szerelgetünk, mert szeretjük csinálni, de spórolni nem nagyon fogunk vele a végén.
 
Gondolom "hideg fehér" LED-ből is van többféle, neked szerencséd volt, nekem nem. Érdemes csekkolni a spektrumot, ha megadják. Még ugyanazt a Kelvint is ki lehet hozni különböző spektrumokkal. A szemednek ugyanaz lesz, csak a növényeknek nem. A mostani gyári LED világításomnak a duplájával világítottam és nem működött, lehet, hogy 3-4-szeres teljesítménnyel már jó lett volna. Itt jön a képbe viszont az, hogy "csak" 30 W spórolás évi kb. 5000 Ft-ot jelent.
Az olcsó LED szalagos világításra is igaz az ősi mondás, hogy "a spórolás minden pénzt megér" ! :)
Szerelgetni persze jó, én is imádom, de senki se higgye azt, hogy a "drága" gyári lámpákhoz képest olcsón össze lehet rakni valami hű de jót, mert ha mindent összeadnánk, akkor tuti drágább a saját gyártás (leszámítva a full gány cuccokat).
Vállaljuk be, hogy azért szerelgetünk, mert szeretjük csinálni, de spórolni nem nagyon fogunk vele a végén.
Az, hogy a növények éppen akkor miért nem nőttek rendesen, több mindenből adódhat. Nem biztos, hogy a lámpa fajtája az ok, de lehet. Én többféle lámpát használtam már, de nem volt észrevehető különbség a növekedésben, csak a fényerő változtatásakor. Igaz, hogy tisztán hidegfehér fényt soha sem alkalmaztam, mert szerintem nem szép. Mindíg arra törekedtem hogy a látvány szempontjából megfeleljen a színspektrum. Egyszer megnéztem műszerrel, hogy milyen a spektruma a különböző ledeknek.
Mindegyik fajta fehér led fénye rengeteg kéket tartalmaz.
A hidegfehér a többi színből egformán keveset tartalmaz.
A középfehér a zöldből tartalmaz kicsit többet, a melegfehér a sárgából.
Vörösbő mindegyikben elég kevés van.
A melegfehér sem tartalmaz több vöröset.
Ezért érdemes vörös ledeket is rakni a lámpába, hiszen ez is kell a növényeknek és a látványhoz is.
Ha a vörös mellett vegyesen alkalmazzuk a különböző fajta fehér ledeket, akkor egészen kiegyenlített spektrumot lehet összehozni, de ez még mindíg sok kéket tartalmaz, ami viszont elvileg jó a növényeknek.
Én midegyik fajtát külön dimmelem, a nagy lámpámban, így tudom variálni az összhatást.
Egyébként nem értem, hogy a gyártók miért nem alkalmaznak olyan fénypor keverékeket, ami eleve kiegyenlítettebb, szebb színeket eredményezne, hiszen a fénycsöveknél ezt fontosnak tartották és meg is tették.

Az, hogy ár és üzemeltetési költség szempontjából megéri-e barkácsolni, kérdéses. Ha azt vesszük, hogy sokszor a márkanév teszi ki az ár 2/3-át, akkor, biztosan, de egy korrekt ár-érték arány esetén már nem valószínű és lássuk be, hogy vannak ilyen termékek is.
A barkácsolás jelentősége inkább az egyediségben rejlik, mert a gyári cuccok nem biztos hogy teljesen megfelelnek az egyedi igényeknek. Ebben az esetben pedig nem az ár a döntő. Egyébként sok gyári teméknél tapasztaltuk már, hogy tudunk jobbat csinálni, persze nem biztos hogy olcsóbban.
 
Gondolom "hideg fehér" LED-ből is van többféle, neked szerencséd volt, nekem nem. Érdemes csekkolni a spektrumot, ha megadják. Még ugyanazt a Kelvint is ki lehet hozni különböző spektrumokkal. A szemednek ugyanaz lesz, csak a növényeknek nem. A mostani gyári LED világításomnak a duplájával világítottam és nem működött, lehet, hogy 3-4-szeres teljesítménnyel már jó lett volna. Itt jön a képbe viszont az, hogy "csak" 30 W spórolás évi kb. 5000 Ft-ot jelent.
Az olcsó LED szalagos világításra is igaz az ősi mondás, hogy "a spórolás minden pénzt megér" ! :)
Szerelgetni persze jó, én is imádom, de senki se higgye azt, hogy a "drága" gyári lámpákhoz képest olcsón össze lehet rakni valami hű de jót, mert ha mindent összeadnánk, akkor tuti drágább a saját gyártás (leszámítva a full gány cuccokat).
Vállaljuk be, hogy azért szerelgetünk, mert szeretjük csinálni, de spórolni nem nagyon fogunk vele a végén.

Elso sajat lampam teszt keppen, olcso kinai 5050 es led szalagbol volt, dimmeles nelkul, ikeas karnis sinbe ragasztva, igazi kokany megoldas volt. LED be is barnultak, fenyero is csokkent, de a novenyek ugy nottek mint a gomba, csak voros szinem nem volt. Mostani mar igenyesebb plexi lampa, alu sinbe ragasztott nagy teljesitmenyu feher led, meleg feher es piros led szalag, a novenyeim nonek mint a bolond es a voros szinek is megjottek. Szerintem noveny novekedes szempontjabol teljesen jo a hideg feher csak legyen sok. Hidegfeher spektruma csak a szinek miatt fontos.

LED lampanal szerintem mindig olcsobb lesz a csinalt cucc mint a bolti, legyen az egy jobb kinai akar. A mostani lampamnal mar a designra is ugyeltem es szep is lett, tettem fel rola korabban ide kepet. Ha egyszer upgradelek egy 120 as akksira akkor tuti csinalok egy ADA Solar RGB kulseju lampat, RGB COB ledekkel minden szin kulon allithato funkcioval. ADA sem csinal mast, csak ok a megfelelo spektrumnak megfeleloen eloteteztek az RGB ledeket. Es azert 270k nak a negyedebol siman kijon meg ugyis ha a vasas munkat nem te csinalod.
 
Az, hogy a növények éppen akkor miért nem nőttek rendesen, több mindenből adódhat. Nem biztos, hogy a lámpa fajtája az ok, de lehet. Én többféle lámpát használtam már, de nem volt észrevehető különbség a növekedésben, csak a fényerő változtatásakor. Igaz, hogy tisztán hidegfehér fényt soha sem alkalmaztam, mert szerintem nem szép. Mindíg arra törekedtem hogy a látvány szempontjából megfeleljen a színspektrum. Egyszer megnéztem műszerrel, hogy milyen a spektruma a különböző ledeknek.
Mindegyik fajta fehér led fénye rengeteg kéket tartalmaz.
A hidegfehér a többi színből egformán keveset tartalmaz.
A középfehér a zöldből tartalmaz kicsit többet, a melegfehér a sárgából.
Vörösbő mindegyikben elég kevés van.
A melegfehér sem tartalmaz több vöröset.
Ezért érdemes vörös ledeket is rakni a lámpába, hiszen ez is kell a növényeknek és a látványhoz is.
Ha a vörös mellett vegyesen alkalmazzuk a különböző fajta fehér ledeket, akkor egészen kiegyenlített spektrumot lehet összehozni, de ez még mindíg sok kéket tartalmaz, ami viszont elvileg jó a növényeknek.
Én midegyik fajtát külön dimmelem, a nagy lámpámban, így tudom variálni az összhatást.
Egyébként nem értem, hogy a gyártók miért nem alkalmaznak olyan fénypor keverékeket, ami eleve kiegyenlítettebb, szebb színeket eredményezne, hiszen a fénycsöveknél ezt fontosnak tartották és meg is tették.

Az, hogy ár és üzemeltetési költség szempontjából megéri-e barkácsolni, kérdéses. Ha azt vesszük, hogy sokszor a márkanév teszi ki az ár 2/3-át, akkor, biztosan, de egy korrekt ár-érték arány esetén már nem valószínű és lássuk be, hogy vannak ilyen termékek is.
A barkácsolás jelentősége inkább az egyediségben rejlik, mert a gyári cuccok nem biztos hogy teljesen megfelelnek az egyedi igényeknek. Ebben az esetben pedig nem az ár a döntő. Egyébként sok gyári teméknél tapasztaltuk már, hogy tudunk jobbat csinálni, persze nem biztos hogy olcsóbban.

"Egyébként nem értem, hogy a gyártók miért nem alkalmaznak olyan fénypor keverékeket, ami eleve kiegyenlítettebb, szebb színeket eredményezne, hiszen a fénycsöveknél ezt fontosnak tartották és meg is tették."

Nem ertem ezt a fenypor kevereket. LEDek szinet a felvezeto kristaly hatarozza meg, a fenycsovek teljesen mas elven mukodnek.
 
Nem ertem ezt a fenypor kevereket. LEDek szinet a felvezeto kristaly hatarozza meg, a fenycsovek teljesen mas elven mukodnek.

Nem egészen. A monokromatikus (egy színű) ledeknél valóban így van, de a fehéreknél nem. Azokban egy kék fényt kibocsájtó kristály van (ezért is tartalmaz sok kéket a fényük), ami gerjeszti a kristály elött lévő gyantában lévő fényport, mely ennek hatására fehér fényt bocsájt ki.
Manapság már COB LED is létezik különböző színekben, de úgy tudom, hogy ezekben szintén a fénypor adja a színt, kivéve a kéknél.
Nem tudom pontosan, hogy miért van így, de valószínűleg azért, mert a színes ledek hatásfoka nem olyan jó vagy nem tudnak akkora fényerőt elérni, mint a kék led-fénypor kombinációval.
 
Nem egészen. A monokromatikus (egy színű) ledeknél valóban így van, de a fehéreknél nem. Azokban egy kék fényt kibocsájtó kristály van (ezért is tartalmaz sok kéket a fényük), ami gerjeszti a kristály elött lévő gyantában lévő fényport, mely ennek hatására fehér fényt bocsájt ki.
Manapság már COB LED is létezik különböző színekben, de úgy tudom, hogy ezekben szintén a fénypor adja a színt, kivéve a kéknél.
Nem tudom pontosan, hogy miért van így, de valószínűleg azért, mert a színes ledek hatásfoka nem olyan jó vagy nem tudnak akkora fényerőt elérni, mint a kék led-fénypor kombinációval.

Na utanna olvastam es tenlyeg igy mukodik, ma is tanultam valamit:) Koszi
 
Back
Oldal tetejére