• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Segítenél a probléma megoldásában? 1064 hozzászólásodat átböngészni... Te talán könnyebben megtalálod. Egy link esetleg.
Egyáltalán megoldható, kiküszöbölhető a probléma, vagy törődjek bele? Olvastam mindenféle nekem elég bonyolult leírásokat, hogy a dimmer által okozott áramfelvétel ingadozás miatt van amit a tápegység próbál kompenzálni stb, stb... BONYOLULT!!! De mi a megoldás???
Sajnos én sem tudnán hipp-hopp megtalálni a hivatkozott hozzászólásokat.
De igen, az olvasottak alapján, jól összefoglaltad a lényeget. Valóban ez az oka a sípolásnak. Ezt nem tudod amatőr módszerekkel megszüntetni. Marad a beletörődés, vagy a próbálkozás különböző tápegységekkel, vezérlőkkel. Valószínűsíthető, hogy minden tápegységnek / szabályzónak lesz olyan munkapontja, ahol sípolni fog. Az is valószínű, hogy a drágább, jobb minőségű tápok között találsz olyat, ami nem(annyira) sípol. A baj az, hogy nincs rá garancia, hogy egy 2x 3x drágább táppal tutti a siker. ... de a remény megmarad. ;)
 
Akkor ezt rendesen benéztem. Megépítettem a jó kis lámpát, beruháztam mindenre és kuka? Mindenki dimmeli a DIY led lámpákat, senkit nem zavar a sípolás? Gondolom kisebb teljesítményű tápnál arányosan halkabb, de akkor is.
 
Akkor ezt rendesen benéztem. Megépítettem a jó kis lámpát, beruháztam mindenre és kuka? Mindenki dimmeli a DIY led lámpákat, senkit nem zavar a sípolás? Gondolom kisebb teljesítményű tápnál arányosan halkabb, de akkor is.
Cseretesd ki a tapot ha mar felajanlottak. Semmit se veszitesz vele. 9 dimmert hasznalok es soha nem sipolt semmi. Mivel gondolom uj a tap igy elhasznallodva nem lehet. Ekkor lep eletbe az olcso tap, olcso alkatresz szindroma. Csere es annyi.
 
Akkor ezt rendesen benéztem. Megépítettem a jó kis lámpát, beruháztam mindenre és kuka? Mindenki dimmeli a DIY led lámpákat, senkit nem zavar a sípolás? Gondolom kisebb teljesítményű tápnál arányosan halkabb, de akkor is.
Dimmeld vissza a táp potméterével!
 
Akkor ezt rendesen benéztem. Megépítettem a jó kis lámpát, beruháztam mindenre és kuka? Mindenki dimmeli a DIY led lámpákat, senkit nem zavar a sípolás? Gondolom kisebb teljesítményű tápnál arányosan halkabb, de akkor is.
Azért ne menjen el a kedved. Hátha válaszol majd valaki, aki konkrét, bevált típust tud ajánlani.
A teljesítmény / sípolás hangossága összefüggés sem teljesen igaz. Ott vannak pl. a PC tápok, 500-800W teljesítménnyel, és nem sípolnak. Az áruk 2x - 3x - 4x a LED tápegység árának. Tehát műszakilag a probléma megoldható. A kérdés az ár.
Egyébként nem vagyok benne biztos, hogy "mindenki" dimmeli a LED lámpáját, és talákozik a problémával... Azért itt a fórumon, jobbára a maximalisták fordulnak meg. :geek: (magamat nem ide értve)
Olyan is volt már kollégám gyakorlatában, hogy maga a dimmelt LED szalag sípolt (nem a tápegység). Ez lakásvilágítással fordult elő, álmennyezetre szerelt LED szalaggal. Javasoltam neki, hogy a 24V-os kimenetre tegyen egy LC szűrést. Bejött. ;)
 
Akkor ezt rendesen benéztem. Megépítettem a jó kis lámpát, beruháztam mindenre és kuka? Mindenki dimmeli a DIY led lámpákat, senkit nem zavar a sípolás? Gondolom kisebb teljesítményű tápnál arányosan halkabb, de akkor is.
A kapcsoló üzemű tápegységben lévő trafó tekercse vagy vasmagja sípol valószínűleg. Megpróbálhatod lakkal átitatni a tekercsét és ha tudod, a vasmagot is. Nekem volt olyan tápom ami ettől megjavult. Fontos, hogy jól kiszáradjon a lakk, mielőtt újra bekapcsolod. Egyébként ezeket a jobb tápokban gyárilag impregnálják.
 
Úgy is lehet? Azzal ugye a feszültséget csökkentem mondjuk 10,5V-ra. Ettől csökken a fényerő? Most nem vagyok otthon, hogy ki tudjam próbálni.
Ahogy mondod! Csak vigyázz, ha növelni akarod a feszültséget, nehogy túltekerd! Amúgy a dimmer is azt csinálja, ha jól tudom az is egy potméter...
 
Úgy is lehet? Azzal ugye a feszültséget csökkentem mondjuk 10,5V-ra. Ettől csökken a fényerő? Most nem vagyok otthon, hogy ki tudjam próbálni.
Szerintem azzal csak egy szo szerint csipetnyit tudsz levenni belole. Talan mintha egyszer kimertem volna de a feny nem reagalt ra, es volt merovel is alig volt kimutathato a csokkenes.
 
Ahogy mondod! Csak vigyázz, ha növelni akarod a feszültséget, nehogy túltekerd! Amúgy a dimmer is azt csinálja, ha jól tudom az is egy potméter...
Szerintem nem. A dimmer más elven működik. A kitöltési tényezőt változtatja. Magyarul kisebb vagy nagyobb ideig megszakítja a kört, ilyenkor a led nem kap áramot. Villog ( (olyan gyorsan, hogy szemmel nem érzékelhető )
Persze azért kipróbálom :D Egyszer mértem más ügyben ugyanilyen tápot 13,5V-ra simán fel tudtam tekerni a saját potijával. Feltételezem lefelé ugyanennyit lehet, de majd kiderül, ha hazaérek.
 
Ha feszültséget csökkentünk, akkor kisebb lesz a ledszalag fényereje, de megváltozik a színspektruma is némileg.

Az előtétellenállás nélküli ledek így nem szabályozhatók!!! Kizárólag hozzá való áramgenerátoros led meghajtókkal működtethetők.

A led dimmerek kitöltési tényezőt változtatnak.

Minden tiszteletem a barkácsoló kedvű akvarista társaknak, de ha valaki nem ért valamihez, akkor vagy ne csinálja vagy olvasson, kérdezzen utána, még mielőtt hozzákezd barkácsolni!
A led technológia és az elektronika alapszintű ismerete nélkül nem érdemes nekiálni lámpát készíteni.

Remélem nem veszi senki sértésnek, mert nem annak szántam.
Sőt, szívesen segítek bárkinek, de jobb ha nem utólag.
 
A táp saját potija 10.7V-ig engedte csökkenteni a feszültségét. Ennek eredményeként a fényerő valóban csökkent a maximális kb 70-80-ra. A hűtőbordák hőmérséklete viszont jelentősen, éppen csak kézmeleg a lámpa az eddigi forrónak mondhatóhoz képest. Tehát mondhatjuk, hogy kompromisszumokkal, de működik a módszer. Köszi Nytrone!
A színspektum változását nem tudom megítélni, de szemre nem látok különbséget.
 
A táp saját potija 10.7V-ig engedte csökkenteni a feszültségét. Ennek eredményeként a fényerő valóban csökkent a maximális kb 70-80-ra. A hűtőbordák hőmérséklete viszont jelentősen, éppen csak kézmeleg a lámpa az eddigi forrónak mondhatóhoz képest. Tehát mondhatjuk, hogy kompromisszumokkal, de működik a módszer. Köszi Nytrone!
A színspektum változását nem tudom megítélni, de szemre nem látok különbséget.
Legffeljebb 9-10V-ra érdemes csökkenteni a feszültséget, mer ez alatt már változik a szín és, ha többféle led van rákötve, akkor nem biztos, hogy egyformán csökken a fényerejük. Kisebb feszültségnél, már a ledszalagon belül is különbözően fognak világítani az egyes ledek.
Mindenképp érdemes 11V-ra leszabályozni, mert 12V-on kicsit túl vannak hajtva, mivel csak így tudnak nagy fényerőt elérni a gyártók. Ezért is melegednek ennyire.
Inkább több ledet kell alkalmazni kisebb feszültséggel hajtva, vagy dimmerrel leszabályozva.
2* annyi led 50%-on, sokkal kevésbé melegszik, mint 1*annyi led 100%-on, miközben a fényerő ugyanakkora.
 
Ezt nem tudtam, hogy ha csökkentem a feszültséget akkor eltolódik a színspektrum. De merre? A hideg a meleg felé és fordítva? Mindenesetre az igaz, hogy érdemes túlméretezni és vissza dimmelni.

Erről a feszültség meg áramgenerátoros tápokról már egyszer volt szó, de itt nem az van, hogyha nem a megfelelőt választjuk a leég a táp? Nálam az volt, hogy cob ledet hajtok sima szalag táppal, mert azt hittem, hogy minden led táp áramgenerátoros. Ezt a saját tudatlanságom miatt néztem be. De nem volt és azóta sincsen semilyen negatívuma egyébként csak az, hogy nagyon melegedett. Rászereltem cpu hűtőt, azóta langyos a táp. A cob kat nagyon kell hűteni, az nagyon meleg amúgy.

Egyébként teljesen laikus vagyok, mindent a saját tapasztalatomból vagyok kénytelen tanulni.
 
Ezt nem tudtam, hogy ha csökkentem a feszültséget akkor eltolódik a színspektrum. De merre? A hideg a meleg felé és fordítva? Mindenesetre az igaz, hogy érdemes túlméretezni és vissza dimmelni.

Erről a feszültség meg áramgenerátoros tápokról már egyszer volt szó, de itt nem az van, hogyha nem a megfelelőt választjuk a leég a táp? Nálam az volt, hogy cob ledet hajtok sima szalag táppal, mert azt hittem, hogy minden led táp áramgenerátoros. Ezt a saját tudatlanságom miatt néztem be. De nem volt és azóta sincsen semilyen negatívuma egyébként csak az, hogy nagyon melegedett. Rászereltem cpu hűtőt, azóta langyos a táp. A cob kat nagyon kell hűteni, az nagyon meleg amúgy.

Egyébként teljesen laikus vagyok, mindent a saját tapasztalatomból vagyok kénytelen tanulni.
Csak a power ledeknek es power chippeknek kell aram generator. A sima 12 voltos ledek mehetnek taprol.
 
Csak a power ledeknek es power chippeknek kell aram generator. A sima 12 voltos ledek mehetnek taprol.
Csak a pontosság kedvéért, nincs olyan, hogy 12V-os LED!!!

A LED egy fénykibocsátó dióda (Light Emitting Diode). A diódában egy félvezető chip található, ami elektromos áram hatására fényt bocsát ki.

Ha a LED-re kapcsolt feszültség elér egy bizonyos szintet (nyitófeszültség), akkor a LED kinyit, áram folyik rajta és elkezd világítani. Ezt a nyitófeszültséget (1,8V-3,4V) a chip összetétele (LED színe) határozza meg. Ez nem pontos és nem állandó érték, változik és egy típuson belül is van szórása.

Minden LED-re jellemző, hogy nagyon pici (néhány tized V) feszültség növekedés hatására nagymértékben megnő a rajta átfolyó áram nagysága. Ez károsítja a LED-et!
Olyan ez, mint egy golyós csap, ami egy kis elfordításra is jelentősen kinyílik és hirtelen sok vizet enged át.
Ezért kell valamilyen áramkorlátozót alkalmazni a LED-ekhez.
Ez lehet egy egyszerű ellenállás (pl. LED szalagok), kondenzátor vagy egy állandó áramot biztosító meghajtó (áramgenerátor).
Az ellenállásos áramkorlátozás olcsó és nagyon egyszerű, de sajnos nagy a vesztesége, mivel ugyanaz az áram folyik át rajta mint a LED-eken és felesleges hővé alakul át. Sokan nem tudják, hogy a gyártók által megadott fényhasznosítási érték (hatásfok) a LED chipre vonatkozik és nem a komplet áramkörre, ami az áramkorlátozót is tartalmazza. Így pl. a LED szalagoknál megadott fényhasznosítási érték nem a LED szalagra vonatkozik, hanem a chipre. Sajnos az ellenállásos áramkorlátozás miatt a LED szalagoknak elég rossz a hatásfoka.
Csak az olcsóságuk és elsősorban az egyszerű felszasználhatóságuk miatt éri meg alkalmazni világítási célokra. Egyáltalán nem annyira energiatakarékosak mint sokan gondolják.
 
Back
Oldal tetejére