• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Lehet. Ez már még hihetőbben hangzik. Nem néztem utána.
A szalag adatlapja alatt (a weboldalukon) megosztották a teszteket is, amit saját laborban végeztek. Ettől érzem hitelesebbnek a megadott paramétereket náluk, mint más webshopoknál. Ők vállalják a felelősséget a közölt adatokért.
 
Köszi a tippet! Akkor ha jól értem emellé színes nem kell?
Kozben lett vele tapasztalat, az igen erosen ajanlott kategoriaba esik a szalag:
https://akvakertesz.hu/threads/chihiros-led-lamparol-tapasztalatok.6719/page-28#post-431175
2:1 aranyban van a hidegfeher:termeszetes feher (6500K:4500K) 95CRI 5730 v-tac szalag. A lumen ertek az uj konfigban alacsonyabb, mint az original, csak hidegfeher (9000K) fenynel. Az eheim skimmer szinen is latod mennyivel realisabb a visszadas, a ch eredeti fenye alatt a skimmer kekeszurke az uj alatt csak szurke. A piros novenyek egyszeruen eletrekeltek, tobb uj hajtas lett rajtuk, mint elotte egy honap alatt. A kicsit csoffadt levelek kisimultak es a feluletuk is megnott. Mindezt masfel het alatt lowtechben.
 
Utoljára módosított:
Köszi!
Én is bevásároltam 12 métert, de csak hideg fényűt vettem. Még veszek hővezető ragasztót valahol és építem is. Kíváncsi vagyok milyen lesz. Ha egyszer újra lesz időm, töltök fel róla képet a naplóba.
Kozben lett vele tapasztalat, az igen erosen ajanlott kategoriaba esik a szalag:
https://akvakertesz.hu/threads/chihiros-led-lamparol-tapasztalatok.6719/page-28#post-431175
2:1 aranyban van a hidegfeher:termeszetes feher (6500K:4500K) 95CRI 5730 v-tac szalag. A lumen ertek az uj konfigban alacsonyabb, mint az original, csak hidegfeher (9000K) fenynel. Az eheim skimmer szinen is latod mennyivel realisabb a visszadas, a ch erederi fenye alatt a skimmer kekeszurke az uj alatt csak szurke. A piros novenyek egyszeruen eletrekeltek, tobb uj hajtas lett rajtuk, mint elotte egy honap alatt. A kicsit csoffadt levelek kisimultak es a feluletuk is megnott. Mindezt masfel het alatt lowtechben.
 
Helló! Ledszalagból milyen típust érdemes manapság választani?
Elég sokfélét használnak. Én ilyen merev duplasoros 5630-as ledes "szalagból" tervezek most építeni, mellé szimpla soros némi piros és pici kék (napfelkelte miatt) szalag lesz.
Sokan (ha jól írom) CRI95-ös szalagokat használnak a szép színvisszaadás miatt. Egy biztos: hűtésről gondoskodni kell. :)
 
Helló! Ledszalagból milyen típust érdemes manapság választani?

Én most full spektrumú cob leddel próbálkozom, de egyébként a személyes célok meg a pénztárca szab csak határt az ilyesminek! Választék bőségesen akad
 
150x15x600-as hűtőbordára szeretnék építkezni. Tervezem a visszatérést a high tech vonalra majd valamikor, és nem akarok sem a kínai led miatt a vámmal lottózni, sem a quad lámpámmal tovább bohóckodni. Azért gondoltam a led szalagra, mert a vízoszlop megengedi, és nem kell csavarozgatni (nincs oszlop fúróm, meg ilyen pici menetvágóm sem.
Akkor szerintem jön majd a sima 5630 led szalag. Köszi! ;)
 
150x15x600-as hűtőbordára szeretnék építkezni. Tervezem a visszatérést a high tech vonalra majd valamikor, és nem akarok sem a kínai led miatt a vámmal lottózni, sem a quad lámpámmal tovább bohóckodni. Azért gondoltam a led szalagra, mert a vízoszlop megengedi, és nem kell csavarozgatni (nincs oszlop fúróm, meg ilyen pici menetvágóm sem.
Akkor szerintem jön majd a sima 5630 led szalag. Köszi! ;)

Fbs el tudod ragasztani, a legnagyobb kínai piacról tudsz szerezni gombokért, nekem van még cob, ha érdekel adok belőle kipróbálni!
 
Sziasztok,
2-3 évig próbálkoztam saját készítésű LED szalagos világítással 140 l-es low tech akváriumban. Rendes LED-es tápegységgel, TC420-as vezérlésel, jóféle aluprofilban, hazai webshopban vett, akvarisztikához ajánlott, 6500K-es 8520-as szalag volt fölötte és nem volt az igazi. Növeltem a teljesítményt egészen 60W-ig, adtam hozzá még melegfehéret bőven, de semmi javulás, a legegyszerűbb növényeket leszámítva (anubia, valisnéria) semmi nem maradt meg. Még a Hygrophilia polysperma sem!
Mindenfélére gyanakodtam, szűrőt, cseréltem, tápozást variáltam, vizet lágyítottam/teszteltem/cserélgettem, stb, de semmi sem segített.
Végül Eb@yen találtam egy alig használt "álomlámpát", pont megfelelő méretben és olcsón: Finnex Planted Plus 24/7 CC

Azóta nagyjából minden szépen növekszik, pedig szemre közel sem olyan fényes az akvárium, mint régen. A fogyasztás max. 30 watt, vagyis fele. A "színezési" opciók nagyon jók, de nem kötelezőek, lehet maradni semleges színvilágnál is. Az időket beállítani nem lehet annyira precízen, mint egy TC420-nél, de legalább csak pár gombnyomás a távirányítón.
Nagyon sajnálom, hogy Magyarországon nem elérhetők ezek a Finnex, vagy Satellite márkájú vagy ezekhez hasonló LED-es lámpák. A dimmelés, és a színek legalább kismértékű variálhatósága szerintem már alapkövetelmény kellene legyen egy LED-es lámpánál. És emellett a kinti áruk újonnan is teljesen elfogadható.
Szerintem az alapvetően fényerőre optimalizált LED szalagok nem jók az akvarisztikához, olyan zsákutca, ami nagy fogyasztáshoz, szemvakító fényességhez és nem megfelelő növekedéshez vezet. Sokkal fontosabb lenne a megfelelő hullámhosszak jelenléte és aránya, mint a "szemre" nagy fényerő.
Ha muszáj lenne, akkor max valamilyen spéci full spectrum, vagy kék-vörös "plant grow" LED-ekkel próbálkoznék újra, kiegészítve a látványhoz szükséges mennyiségű fehér ledekkel. Kérdéses még az is, hogy a LED-szalagok kényelmesek ugyan használat szempontjából, de rengeteg áramot elfűtenek az ellenállásokon.


 
Sziasztok,
2-3 évig próbálkoztam saját készítésű LED szalagos világítással 140 l-es low tech akváriumban. Rendes LED-es tápegységgel, TC420-as vezérlésel, jóféle aluprofilban, hazai webshopban vett, akvarisztikához ajánlott, 6500K-es 8520-as szalag volt fölötte és nem volt az igazi. Növeltem a teljesítményt egészen 60W-ig, adtam hozzá még melegfehéret bőven, de semmi javulás, a legegyszerűbb növényeket leszámítva (anubia, valisnéria) semmi nem maradt meg. Még a Hygrophilia polysperma sem!
Mindenfélére gyanakodtam, szűrőt, cseréltem, tápozást variáltam, vizet lágyítottam/teszteltem/cserélgettem, stb, de semmi sem segített.
Végül Eb@yen találtam egy alig használt "álomlámpát", pont megfelelő méretben és olcsón: Finnex Planted Plus 24/7 CC

Azóta nagyjából minden szépen növekszik, pedig szemre közel sem olyan fényes az akvárium, mint régen. A fogyasztás max. 30 watt, vagyis fele. A "színezési" opciók nagyon jók, de nem kötelezőek, lehet maradni semleges színvilágnál is. Az időket beállítani nem lehet annyira precízen, mint egy TC420-nél, de legalább csak pár gombnyomás a távirányítón.
Nagyon sajnálom, hogy Magyarországon nem elérhetők ezek a Finnex, vagy Satellite márkájú vagy ezekhez hasonló LED-es lámpák. A dimmelés, és a színek legalább kismértékű variálhatósága szerintem már alapkövetelmény kellene legyen egy LED-es lámpánál. És emellett a kinti áruk újonnan is teljesen elfogadható.
Szerintem az alapvetően fényerőre optimalizált LED szalagok nem jók az akvarisztikához, olyan zsákutca, ami nagy fogyasztáshoz, szemvakító fényességhez és nem megfelelő növekedéshez vezet. Sokkal fontosabb lenne a megfelelő hullámhosszak jelenléte és aránya, mint a "szemre" nagy fényerő.
Ha muszáj lenne, akkor max valamilyen spéci full spectrum, vagy kék-vörös "plant grow" LED-ekkel próbálkoznék újra, kiegészítve a látványhoz szükséges mennyiségű fehér ledekkel. Kérdéses még az is, hogy a LED-szalagok kényelmesek ugyan használat szempontjából, de rengeteg áramot elfűtenek az ellenállásokon.


Szomorúan olvastam soraid így lámpaépítés előtt, de szerencsére sok pozitív tapasztalat van. Remélem nekem beválik majd. Mindenképp beszámolok.
 
Sziasztok,
2-3 évig próbálkoztam saját készítésű LED szalagos világítással 140 l-es low tech akváriumban. Rendes LED-es tápegységgel, TC420-as vezérlésel, jóféle aluprofilban, hazai webshopban vett, akvarisztikához ajánlott, 6500K-es 8520-as szalag volt fölötte és nem volt az igazi. Növeltem a teljesítményt egészen 60W-ig, adtam hozzá még melegfehéret bőven, de semmi javulás, a legegyszerűbb növényeket leszámítva (anubia, valisnéria) semmi nem maradt meg. Még a Hygrophilia polysperma sem!
Mindenfélére gyanakodtam, szűrőt, cseréltem, tápozást variáltam, vizet lágyítottam/teszteltem/cserélgettem, stb, de semmi sem segített.
Végül Eb@yen találtam egy alig használt "álomlámpát", pont megfelelő méretben és olcsón: Finnex Planted Plus 24/7 CC

Azóta nagyjából minden szépen növekszik, pedig szemre közel sem olyan fényes az akvárium, mint régen. A fogyasztás max. 30 watt, vagyis fele. A "színezési" opciók nagyon jók, de nem kötelezőek, lehet maradni semleges színvilágnál is. Az időket beállítani nem lehet annyira precízen, mint egy TC420-nél, de legalább csak pár gombnyomás a távirányítón.
Nagyon sajnálom, hogy Magyarországon nem elérhetők ezek a Finnex, vagy Satellite márkájú vagy ezekhez hasonló LED-es lámpák. A dimmelés, és a színek legalább kismértékű variálhatósága szerintem már alapkövetelmény kellene legyen egy LED-es lámpánál. És emellett a kinti áruk újonnan is teljesen elfogadható.
Szerintem az alapvetően fényerőre optimalizált LED szalagok nem jók az akvarisztikához, olyan zsákutca, ami nagy fogyasztáshoz, szemvakító fényességhez és nem megfelelő növekedéshez vezet. Sokkal fontosabb lenne a megfelelő hullámhosszak jelenléte és aránya, mint a "szemre" nagy fényerő.
Ha muszáj lenne, akkor max valamilyen spéci full spectrum, vagy kék-vörös "plant grow" LED-ekkel próbálkoznék újra, kiegészítve a látványhoz szükséges mennyiségű fehér ledekkel. Kérdéses még az is, hogy a LED-szalagok kényelmesek ugyan használat szempontjából, de rengeteg áramot elfűtenek az ellenállásokon.


Szia!

Szerintem a hideg fehér szalagot pirossal érdemes kiegészíteni, mert a ledek azon a hullámhosszon szegényebbek. Lehet ezt rosszul fejezem ki, nem vagyok szakértő. A meleg fehérrel is ez a helyzet, hiába sárgább akkor is a kék felé tolódik a spektrum.

A full spektrum a tuti, ebben igazad van, viszont itt nagy a kompromisszum, mert ennek a fénye rózsaszín, ezt hiába egészíted fehérrel, akkor is megmarad az árnyalat. A hőleadás itt is ugyan olyan.

Én jelenleg is használok 6500k ledet pirossal egészítem low techben és nekem normálisan fejlődik minden.

Próbálkozom még cob leddel high tech-ben, itt a full spektrumot variáltam fehérrel, de mint írtam, hiába sokkal nagyobb a fehér fényárama, akkor is a rózsaszín dominál. Van akinek ez kifejezetten tetszik, de alapjában véve sokan meg rettennek tőle.

Szerintem is nagyon mellé lehet lőni a ledekkel, de akad a piacon bőven olyan ami alkalmas akvarizálásra!
 
Fbs el tudod ragasztani, a legnagyobb kínai piacról tudsz szerezni gombokért, nekem van még cob, ha érdekel adok belőle kipróbálni!
Köszi! Egyelőre úgy néz ki, hogy a fent már @Jopet által említett cli, vagy milyen led szalag lesz a befutó. Az már látszik, hogy ez egy zsebbenyúlós projekt lesz, de valamit valamiért. :)
Még meg kell terveznem a vázat, meg a tartó szerkezetet, és utána szép sorban beszerzem a hozzávalókat.
Majd beszámolok, ha elindul az építés.
 
Köszi! Egyelőre úgy néz ki, hogy a fent már @Jopet által említett cli, vagy milyen led szalag lesz a befutó. Az már látszik, hogy ez egy zsebbenyúlós projekt lesz, de valamit valamiért. :)
Még meg kell terveznem a vázat, meg a tartó szerkezetet, és utána szép sorban beszerzem a hozzávalókat.
Majd beszámolok, ha elindul az építés.
Várjuk a projektről a képes beszámolót. Hátha nyúlhatok valami ötletet a kivitelezésről.
 
Egyelőre úgy néz ki, hogy a fent már @Jopet által említett cli, vagy milyen led szalag lesz a befutó.

No, lassan átnevezhetik a V-TAC szalagot az én nickemre :D Remélem, senkinek nem nő majd alatta semmi és így kerülök be az enciklopédiába :)
Sok sikert Laci és jó lesz ha végre ismét kicsit aktívabb leszel, nehogy a kisebbik gyerkőcből kikopjon az akvakertész gén ;)

@Szabó Henrik - Most néztem vissza az előző oldal hozzászólásait és látom, hogy többször is rácsodálkoztál a 140-160-275 lm/W fényhasznosításokra. Nem lehet, hogy ott van a hiba, hogy te véletlenül folyamatosan a "lumen/méter"-re asszociáltál? NEM méter! Watt! :)
 
Az se rossz :D
És igen, erre, meg az előtte levőre, hogy hol látok én annyit...
Igen az elotte levo hirtelen soknak tunt. Utana szamolva stimmel. A masodikat egyertelmuen literre szamoltam. Azert kerdeztem ra, hogy gombat termelnek alatta? Mert annak nem sok feny kell. Jah. Finom volt a gomba. Koszi megegyszer.
 
Back
Oldal tetejére