• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DeadWood

stevo

VIP kertész
Akvárium:
80*35*50cm - bruttó 140 liter

Világítás:
Dymax PL 2 - 2*55 watt
Fénycsövek: Osram Dulux L 55w/865 (6500K),

Szűrés:
Szűrő: Tetratec EX1200
Szűrőanyag: Tetratec Bioball, Kerámiagyűrű, durva szivacs + perlonvatta (hamarosan csere)

(Levegőztetés:
Igény esetén Aqua-El Fan micro porlaszt)

Fűtés:
Jäger 150w

Hűtés:
Lakásklíma - ha nagyon kell

Aljzat:
Általános: 1-2 mm kvarchomok kb. 2 cm vastagságban (8 kg)
Táptalaj: nincs

Dekoráció:
Mangrove fák (kb. 5-10 kg)

Növények:
Hamarosan...
Anubias barteri var. nana
Taxiphyllum barbieri - jávai moha
Microsorum Pteropus 'Narrow'

Tápozás:
Hamarosan...
Micro & Macro: Green Aqua féle
Co2: nincs

Élőlények: - jelen állapotban
30 db Paracheirodon innesi
3 db Ancistrus temminckii

Képek most nincsenek, a fényképezőgép pont most nem áll rendelkezésre (jellemző...), de ígérem hamarosan rakok fel. Az akvárium egyelőre amúgy is növények nélkül üzemel, csak az aljzat + dekoráció + szűrő megy. Az élővilág addig egy másik akváriumban pihen, és várja, hogy új lakóhelyük elkészüljön végre.

A következőkben tervezem, hogy egy-egy hosszabb szöveges összefoglalást írok, hogyan jutottam el idáig, mi mindenen mehet (és megy is...) keresztül egy kezdő akvarista. Persze érdeklődés esetén. ;)

Mindenkinek előre is köszönöm a hozzászólását/tanácsát/ötletét.
 
A következőkben tervezem, hogy egy-egy hosszabb szöveges összefoglalást írok, hogyan jutottam el idáig, mi mindenen mehet (és megy is...) keresztül egy kezdő akvarista. Persze érdeklődés esetén. ;)

Mindenkinek előre is köszönöm a hozzászólását/tanácsát/ötletét.

Üdv!

Na akkor lökd az igét......De képekkel is illusztráld!Kiváncsian várjuk :wave:
 
Mindenkit figyelmeztetek, hogy a következőkben olvasottakat, senki, ismétlem senki! se csinálja utánam, ellenkező esetben nézze meg pénztárcáját/vérnyomását... :D

A kezdetek
Az egész sztori tavaly késő nyáron/kora ősszel kezdődött, amikor is a család egyik barátja meghallotta, hogy én majd a távoli jövőben akváriumot szeretnék. Mondta rögtön, hogy gyere át kapsz egyet jóárasítva. Persze én azon nyomban indultam is...
Ez a kis kaland, akkor egy pár üveg sörbe fájt, de megérte, hisz egy hetveniksz literes akváriumot kaptam, grátiszban egy zártszelvény állvánnyal. Hazaérve kidzsuvázva tapasztaltam, hogy komám ez iszonyat karcos ez az üveg, a kezdeti 'heppinessz' alább hagyott. Ment a szájhúzás, hogy én ilyet mégse, ha már költök rá, legalább szép legyen.
Elkezdtem utánanézni, hogy milyen szűrő+fűtő+világítás kell hozzá, a szemgolyóim a helyükön nem kicsit forogtak. Ha ennyit költenék egy kvázi karcos aksira, akkor egy kicsit több pénzt belefeccölve már egy faintos szettet tudok venni, mutogattam mindenkinek. Nézegettem én 24/7 minden oldalt, csak azt nem, amit kellett volna... (tanulópénz #1 fázis) Akkor még sajnos akvakertészről, Nigro blogjáról hírből se hallottam, sokkal inkább a halas oldalon nézelődtem... Bár ott sem a megfelelő helyen...

A döntés
Szumma-szummárum megszületett a döntés! 2010. november 2-án leadtam a rendelésem. Egy tanácsot megfogadtam (bár többet kellett volna tanulópénz #2 fázis), hogy lehető legnagyobbat vegyük. Ezzel teljes mértékben egyetértettem, így egy 140 literes szett birtokosa lettem (80x35x50magas)
Peches ember lévén csörgött is a telefonom, hogy az akváriummal egy kis baj van. Mondom, miért ne lenne? Végül is, egy kis hülyegyerek (én) álma lenne ez az akvárium, persze, hogy gond van. Az akvárium közelében flexet használtak, aki már legalább a Discovery-n látott ilyet, az tudja, hogy a szikra repül ezer fele, ezután gondolhatjátok, hogy a célpont az akvárium üvege volt...
Sérülés hál'istennek annyi nem volt, ahogy a kereskedő beállította telefonon keresztül, főleg, hogy az aljához közel egy kis részen, így közös megegyezés (kis árcsökkentést) követően, elhoztam.

Az előkészületek
Készültem én a jövetelére, nagybevásárlás aljzatból, persze, hogy a jó kis bazaltot vettem, hisz a színe milyen jó... Egy asztalos barátom leszabattam az állványhoz mindent, hogy beburkolhassam. Édesapám nagy szaki, így ketten estünk neki, illetve próbáltuk. Az állvány a derékszöget hírből se látta, így a sz*rból várat próbáltunk építeni, jelentem, hogy sikerült, kis kompromisszumokkal...
Before - After képek
Otthon beállítva, az akváriumot a végső helyére, próbaüzem vízzel. Szánsájn, heppinessz... Irány vegyünk növényeket! Azt el kell, hogy mondjam, voltak ilyen kiadványaim, hogy mit, hogyan kéne csinálni, és onnan válogattam ki a növényeket, tök jól fog kinézni stb. A valóságban az lett, hogy a kereskedő nem tudta, hogy mit szeretnék, így a 3 zöld 2 lila meg a maradék mellett döntöttünk, okosan persze! :D
Aki egy jót akar röhögni, hogyan mostam az aljzatot, itt egy kép róla. :D

A mű
Ez a nap is eljött, 2010, november 24-én cirka 10-15 évvel azután, hogy az előző akváriumom rejtélyes módon felszámolásra került (köszi Apu, Anyu) újra van egy saját kis mini világom... Az akkori "setup" valahogy így nézett ki, cirka 25 kg hengerelt bazalt, pár vasfa, rengeteg névtelen/beazonosítatlan növény. Egy Eheim PickUP 2010 belső szűrő, Eheim Jager 150 W fűtő, 2*18W világítás, egyszóval tökély, vagy mégsem?
A feltöltés után a következő kép fogadott: klikk. Teljes rémület, uramatyám, hogy néz ez ki.
Másnapra már a következő képet mutatta: klikk. Ami majdnem tetszett is, akkori szemmel. Ma már persze egészen máshogy látom a dolgokat...
Pár naposan lett ez a kép készült, kicsit tükröződős, kicsit ilyen, kicsit olyan, de akkor bizony nagy boldogság volt, ki tudta, hogy ez még csak a kezdet...

Folyt. köv. ;)
 
A történet folytatása előtt egy pár képet raknék fel a mostani állapotból. A hardscape készül, még nem végleges. A növényválasztás/növényesítés terén még képlékeny minden. Ötletet szívesen fogadok. ;)
Az úgymond klasszikus háromszög hardscape "formát" választottam, és próbálkozok egy fa gyökérzetét imitálni, ezt, ahogy látszik is három nagyobb mangrove alkotja ami a jövőben még gyarapodhat, valószínűleg fog is.

Amit tervezek:
- kisebb kavicsok (kb. 3-4mm-es szemcsenagyságú) a gyökerek mellé szórni a természetesség végett
- nagyobb kövek elhelyezése szintén a gyökerek mellé ? ez még kérdéses
- még egy mangrove a bal oldalra az egyik "fagyökér" meghosszabbítása végett

P1070716_kis.jpg

DeadWood hardscape #1

P1070719_kis.jpg

DeadWood hardscape #2

P1070720_kis.jpg

DeadWood hardscape #3

(Fotózni még nem tudok, úgyhogy ez a "max", amit egy Panasonic DMC-FX10-el tudok alkotni.)
 
A hardscape jónak ígérkezik, szép növényes sziget lesz :thumbup: A véglegeset növényekkel sokkal könnyebben el tudod majd dönteni.

Vigyázz a kvarchomokkal viszont. Ugyan nem tervezel talajba ültetendő névényt de a baciknak szüksége lenne valami porózusabb talajra is a szűrőközeg mellett amiben megtelepedhetnek. Kvarchomokkal is működhet a dolog alga nélkül, de a biztonsági határokat rendesen beszűkíted. Ha nem akarod hogy látszódjon ez a talaj akkor szórd a mangrovék és leendő kavicsok alá és a jobb hátsó sarokba. Pl Manado megtenné szerintem.

Low-technél különösen fontosak a bacik az ammónia lebontásban mert elviekben ritkábbak a vízcserék. Tényleg a vízcseréket hogy tervezed?

A világításodat is soknak érzem egy icipicit low-tech (CO2 nélküli) növényezéshez, főleg ha nincs porózus talaj.
 
schruz said:
A hardscape jónak ígérkezik, szép növényes sziget lesz :thumbup: A véglegeset növényekkel sokkal könnyebben el tudod majd dönteni.
Vigyázz a kvarchomokkal viszont. Ugyan nem tervezel talajba ültetendő névényt de a baciknak szüksége lenne valami porózusabb talajra is a szűrőközeg mellett amiben megtelepedhetnek. Kvarchomokkal is működhet a dolog alga nélkül, de a biztonsági határokat rendesen beszűkíted. Ha nem akarod hogy látszódjon ez a talaj akkor szórd a mangrovék és leendő kavicsok alá és a jobb hátsó sarokba. Pl Manado megtenné szerintem.

Low-technél különösen fontosak a bacik az ammónia lebontásban mert elviekben ritkábbak a vízcserék. Tényleg a vízcseréket hogy tervezed?

A világításodat is soknak érzem egy icipicit low-tech (CO2 nélküli) növényezéshez, főleg ha nincs porózus talaj.

Köszi. Figyelni fogok mindenre, illetve megpróbálok. Ez az első komolyabb növényes próbálkozásom, úgyhogy valószínű nem lesz hibátlan. De törekszem az algabumm elkerülésére.
Picit félreérthető voltam, elismerem... Szeretném, ha látszódna ez a talaj, csak egy kevés kavicsot szórnék a gyökerek mellé, mintha a "víz" hordta volna oda. Ezért is gondoltam nagyobb görgeteg köveket még.
A vízcseréket heti 1x50%-ra terveztem, de tanácsot/javaslatot szívesen fogadok. Ha meggyőztök, hogy többet/kevesebbet elfogadom. :) A világításból most csak 1x55W megy egy 6500 kelvines csővel, a másik cső 10.000 kelvines, úgyhogy csak a kép kedvéért raktam be. Amúgy várok a másik 6500k-s csőre, már megrendeltem.
 
Nem akarlak elkeseríteni, de a mangrove nem lett jó választás...
Valszeg folyamatosan színezni fogja a vizedet. ;)

A tervezett növényekkel viszont működhet a talajod (talán egy picit nagyobb szeműt választottam volna).
 
atti76 said:
Nem akarlak elkeseríteni, de a mangrove nem lett jó választás...
Valszeg folyamatosan színezni fogja a vizedet. ;)
Tudok róla. Egy szükséges kompromisszum volt a részemről... Esetleg valami szűrőanyag segíthet rajta(m)? Pl. Seachem Purigen?
Amúgy a Neonhalaim szeretik ezt a vizet, úgyhogy kezdek én is megbarátkozni vele. :D De az igaz, hogy nincs olyan látványa, mint a kristálytiszta víznek...
 
Az tény, hogy a pl. a neonhalak jobban kedvelik a sötétebb vizeket, de minden csak szoktatás kérdése. Én is azt tanácsolnám, hogy ha a pénztárcád engedi, akkor még most cserélj fát, mert a mangrove nagyon gyorsan beszínezi majd a vizedet és ez rontani fog a látványon!
Amúgy Seachem Purigen használatával bizonyára a víz barnulása is lassítható ;)

A hardscape baba lett, nyomasd bele a nagyobb köveket is!
 
atti76 said:
A tervezett növényekkel viszont működhet a talajod (talán egy picit nagyobb szeműt választottam volna).

Persze, Attilának igaza van, nem akartalak megilyeszteni, működhet. Csak ha valami borul az akiban akkor ilyen kevés és lassan növekvő növénnyel, talaj nélkül nem lesz olyan biztonságos
az élet és az alga jönni fog. Még egy óvintézkedés a talaj mellett helyett a lehetne, hogy jó keveset tápozol. Anubias, microsorum és jávai elvannak táp nélküli low-tech akikban is elég szépen.

Azért a helyedben én átgondolnám ezt a problémát mielőtt véglegesítem a hardsapet. De valószínüleg csak túlontúl óvatos vagyok :)
 
Daníí said:
Szia!
A képek csak nekem nem jelennek meg? :( :?
Hali,
Másik böngészővel próbáld meg, vagy esetleg ctrl+f5 után jónak kellene lennie, amúgy a képeket nagyban is meg tudod nézni link formájában beszúrtam a képek után közvetlenül.
 
stevo said:
Daníí said:
Szia!
A képek csak nekem nem jelennek meg? :( :?
Hali,
Másik böngészővel próbáld meg, vagy esetleg ctrl+f5 után jónak kellene lennie, amúgy a képeket nagyban is meg tudod nézni link formájában beszúrtam a képek után közvetlenül.

próbáltam chrome-mal meg internet explorer-rel de egyikkel se hozta be :? :(
 
Daníí said:
próbáltam chrome-mal meg internet explorer-rel de egyikkel se hozta be :? :(
Én is Google Chrome-al nézem, és látom őket, ahogy Dani is, illetve a többiek. Ahogy mondtam, egy frissítés (F5) lehet meghozná a várt eredményt, vagy Ctrl+F5, háátha :?

(Ha direktben kattintok a linkre, akkor is behozza, rajta van FTP-n is, úgyhogy nemtudom miért nem látod...sajnálom :eh: )
 
stevo said:
Daníí said:
próbáltam chrome-mal meg internet explorer-rel de egyikkel se hozta be :? :(
Én is Google Chrome-al nézem, és látom őket, ahogy Dani is, illetve a többiek. Ahogy mondtam, egy frissítés (F5) lehet meghozná a várt eredményt, vagy Ctrl+F5, háátha :?

(Ha direktben kattintok a linkre, akkor is behozza, rajta van FTP-n is, úgyhogy nemtudom miért nem látod...sajnálom :eh: )

Most már jók nekem is ;)
 
A tegnapi nap folyamán megérkezett a pót-pót születésnapi ajándékom. :D Egy szép barna átázott csomag érkezett. Izgultam is, hogy mennyire sérült az érték, ami benne volt. Nevezetesen egy baromi nagy Microsorum Pteropus 'Narrow' és egy tetemes mennyiségű Eleocharis parvula személyében. Az ajándékot Ramen fórumtársunknak köszönöm ezúton is, nagyon jó srác, de ezt eddig is tudtuk róla! ;)
Az utazást megsínylették picit, de remélem hamarosan észheztérnek és alkalmazkodnak a kánaán után a nomád körülményekhez. :D Képeket hamarosan rakok fel, de még nem fotogének a "kicsikék".
 
Back
Oldal tetejére