• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ancient Apparition - 66l

hadrp

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Elöljáróban annyit, hogy ez a második próbálkozásom, de mint "normális" növényes az első. Előző akváriumon, az 'Alföldi szikes' mezei biotópnak indult, de aztán elkapott a gépszíj és nevezhetjük úgy, hogy egy kísérleti akvárium volt, a kezdő minden tipikus melléfogását megtapasztalhattam első kézből - ami szerintem szükséges rossz volt, talán nem futok ugyanazokba a csapdákba bele ennél az akváriumnál.

Mielőtt a részletekbe belemennék, szeretném megköszönni az Akvakertész aktív közösségének azt a bődületes mennyiségű tudásanyagot, amit az évek alatt felhalmoztak a fórumon! Enélkül semmire nem mentem volna! Lehet, hogy nem minden úgy sikerül, mint ahogy a nagy könyvben le vagyon írva, de ennek oka főleg kezdő tudatlanságom, és hát mint az előző naplóm neve is mutatja - a szikes víz az oka - egyenlőre.
Utoljára de nem utolsó sorban speciális köszönet Nigronak az infekcióért! :D


Jelenlegi technikai és egyéb felállás:

Akvárium: 67x29x34 (66 liter)

Világítás: QUAD T5 2x24W 6500 Kelvin + növényes cső. Így 0.72 WPL - 2.73 WPG napi 8 óra 45 percben világítva. Az akvárium közvetlen napfényt nem kap!

Szűrés: Tetratec EX 700. Részben gyári töltettel. A Bioball rögtön kikerült, helyette kerámiagyűrű került be. A szivacsokból is vettem ki párat, majdnem másfél tálcányi (1l) Seachem matrix került bele. Felülre perlonvatta és 100 ml Seachem Purigen.

Táptalaj: Tropica Substrate 2.5l

Talaj: ADA Aqua Soil Amazonia 9l

CO2: Citromsavas rendszer egyenlőre. Ezzel, 9-12 ppm stabilan. A CO2 világítás bekapcsolása előtt 1.5 órával indul, és kikapcsolás előtt 1 órával van leállítva.

Tápozás: Green Aqua Micro - Macro + Easy Carbo.

Dekoráció: Pár folyami görgeteg bazalt a Mátrából. Egy darab vasfa.

Növények:

- Elatine hydropiper
- Eleocharis parvula 'mini'
- Hydrocotyle Tripartita 'Japan'
- Pogostemon helferi
- Alternanthera reineckii 'mini'
- Ammania sp. 'Bonsai'
- Rotala rotundifolia
- Ceratopteris thalictroides

Az új hardscape elég érdekes nevet kapott, de teljesen rászolgált, mert gyakorlatilag a tervezési folyamatot és a setup készítését végig elég nagy szívások kísérték. Tehát a kezdetek:
Körülbelül két hét kellett hozzá, hogy kialakuljon bennem egy kép, hogy mégis mit akarok. Bődületes mennyiségű videót, fényképet néztem át, mire kezdett körvonalazódni a dolog. Minden esetben megfogadtam, hogy felírom, vázlatot készítek - de ez csak az utolsó két nap történt meg. Természetesen amikor hozzákezdtem, 10 percenként finomítani kellett rajta, stb., de gondolom ezzel más is így van. Végre elérkezett a nagy nap: a megrendelt talajok és 1-2 növény ami nem volt úton voltak. Mondanom sem kell, hogy hajnalig 4 kor már nem tudtam aludni - vártam a futárt. A futár pár órás késéssel meg is érkezett délután négykor (ilyen még sosem történt, hogy késsen)... akkor már elég feszült voltam, végig stresszeltem a fél napot! :) Természetesen addigra már minden készen állt, akvárium kipucolva, halak - rákok új akváriumban, növények vödörben, stb. Következett a setup. Mivel talajemelést is terveztem, a szükséges méreteket már kivágtam az Austrotherm hungarocellből. Szépen be is ragasztottam, ahogy kell Loctite gél alapú ragasztóval. A talajok elegyengetése, a setup kialakítása kb. 1.5 órát vett igénybe. Műanyaglapok elhelyezése, hogy megtartsák a dombokat stb.
Eddig még sok érdekes dolog nem történt, de itt a dolgok felgyorsultak: kissé feltöltöttem az ültetéshez az akváriumot az előzőből mentett víz egy részével és elkezdtem a növényeket ültetni. Mivel az eredeti tervben egy kiszáradt folyómeder is szerepelt, oda Eleocharis parvula 'mini' lett ültetve. Végre elkészült ez is, szóval öntöttem még hozzá egy kevés vizet, hogy a felső szinteket is be tudjam ültetni... Na ekkor történt az első katasztrófa: a jobb oldali talajemelés elvállt az akvárium aljától. Gyakorlatilag ez úgy mutatkozott meg, mint amikor az atom tengeralattjárók feljönnek a felszínre. :D (már utólag röhögök, de akkor agyvérzés kerülgetett) Pár kósza Ammania sp. bonsai úszkált csak a mérhetetlenül mocskos víz tetején. Ezt még lehetett volna orvosolni, de a két talaj kb: 20%-ban összekeveredett. Mindig olvastam, hogy ez nem szerencsés - de máig nem tudom miért, így hát gondoltam feljövök a fórumra, hogy ilyenkor mi a helyzet. Jönnék, de a modem csütörtököt mondott... gondoltam jókor. Itt most már improvizálni kell valamit, ezért azt a 10 liter vizet leszívtam róla. Elrendeztem a jobboldalt, vagyis mentettem a menthetőt - ragasztani már nem ragasztottam. Beültettem a maradék növényt és feltöltöttem vízzel. Olyan volt a víz, mint egy szaharai homokvihar, ahogy a szűrő forgatta azt a kb. 30-50 dekányi Tropica táptalajt . Gondoltam ebből nem lesz már semmi, úgy összekavarodott, de bíztam a szűrőben - hátha elbír vele. Reméltem, hogy ezt megúszom egy perlonvattával... Egy-két óra után már kezdtem is látni valamit, bár ne láttam volna: az akvárium közepe felé a bal oldali talajemelés szélénél 1-2 percenként fél kisgyerekökölnyi bubik jöttek fel. Amikor már egy órája ez ment, akkor tudatosult bennem a dolog: megrepedt az akvárium! Bár az akvárium alól nem folyt víz, mégis aggasztott a dolog. Már éjfél volt és kész voltam. Akkor volt az a pillanat, hogy elgondolkoztam rajta: hagyom a fenébe, nem érdeke, ott ******** *******! Éjjelre nem mertem így hagyni az akváriumot, mert ha elszáll, akkor a nappali úszik a gyerekekkel együtt. Fogtam és leengedtem annyira, hogy a növényeket éppen hogy ellepje - szűrő ment végig egész éjjel.
Eljött a reggel. Persze 6-kor már keltem. Egész éjjel szétmállott vízinövényekkel, levegőtől kattogó - törött rotorú szűrővel, sáros előszobával álmodtam...
Érdekes módon nem történt meg semmi, sőt! A növények még éltek, a szűrő is működött, a bubizás elmúlt és víz sem volt az akvárium előtt. Már két napja megy gond nélkül. A víz enyhén opálos és időszerű lesz az első vízcsere is + szűrőtakarítás.

Szóval ez a rövid előtörténete ennek az akváriumnak.
 
Pár kép a jelenlegi - vihar utáni állapotokról. Pénteken indult. Ne kíméljetek! Mit rontottam el?
A képek sajnos mobilról készültek. Remélem idővel tudok majd venni egy normális bridget is, de jelenleg minden pénz a GA-ban összpontosul! :D (Egy marha voltam, amikor eladtam a Canon DSLR-t. :grumpy: )

1.jpg


A víz még kicsit opálos és néhány növény viseletes, rájuk fér majd egy kis fazonigazítás. Többek között a rotala és Ceratopteris is az előzőből akváriumból lett mentve, ami nagyon lowtech volt, azért néznek ki olyan "csehül" :)
(Jobboldalon látható még némi Tropica Substrate a felszínen az Elatine és az Ammania sp. között.)
 
És itt van pár közeli is a bal oldalról... a jobboldalit egyenlőre nem reklámoznám! :D Majd ha megveti a lábát az Elatine meg a többi apróság.

2.jpg


3.jpg


(Az a sárgás por nem mulm - Tropica Substrate por. Remélem a gyakori vízcserék közben eléggé fel tudom "legyezni" ahhoz, hogy a szűrő kiszedje.)
 
Az nagyon nem jó, hogy a táptalaj az általános talaj fölé-közé is került! Algásodáshoz és állandóan ködös vízhez vezet majd. Javaslom, hogy próbáld meg egy slaggal az összeset a felszínről eltüntetni, valamint vizet is cserélni. Legalább 5 cm vastag Amazonia réteggel kellett volna elhatárolni a felszíntől. Valahogy így:
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az nagyon nem jó, hogy a táptalaj az általános talaj fölé-közé is került! Algásodáshoz és állandóan ködös vízhez vezet majd. Javaslom, hogy próbáld meg egy slaggal az összeset a felszínről eltüntetni, valamint vizet is cserélni. Legalább 5 cm vastag Amazonia réteggel kellett volna elhatárolni a felszíntől. Valahogy így:

Köszönöm a tanácsot! Az első 50%-os vízcsere tegnap megvolt, látványosan jobb a helyzet, mondhatni óráról-órára. Ma már csak minimális opálosodás volt, remélem a kétnapi vízcserék és az azzal egybekötött talajporszívózások javítanak a dolgon. Elméletileg a Tropicásak javítottak a táptalajon olyan tekintetben, hogy nem opálosítja annyira a vizet - kiderül. Most olyan a helyzet már, mint a Seachem Purigen előtt - tehát még azért van mit fejlődni. :) Kicsit szurkolok, hogy a bacik sem dolgoznak még teljes erőbedobással ezért is ilyen még egy kicsit. (Sajnos 4 órát állt a szűrő - azt hittem előbb végzek...)

Az 5 cm réteg megvolt, valahol még 8 is és szépen elválasztva az akvárium üvegétől is ahogy kell, csak hát sajnos feljött az egyik talajemelés... :(

Adok még neki egy, max. 2 hetet, ha nem lesz olyan mint előtte, akkor kap 4 cm talajtakarást az ominózus helyen.
 
A mai nap csináltam egy mérést a vízparamétereket illetően. Bár sejtettem, mire számíthatok az ADA Amazóniát illetően, de minden várakozásomat felülmúlta a kapott eredmény:

Csapvíz (kontroll)
pH: 7.95, gH:11, kH: 15

Akvárium (Reggeli - CO2 bekapcsolás előtti állapot)
pH: 7.73, gH: 3!, kH: 6!

Jobb, mint a gyári adatok:
aquasoil.jpg


Felvetődik a kérdés: Amazónia III-at kaptam, vagy ilyen hatással van a szikes vízre? :D

Más egyéb nem történt, talán annyi érdemleges, hogy az Ammania sp. 'Bonsai' hajtásvégei elkezdtek sárgulni. Úgy látom, neki már biztosan jó helyet találtam! :D
 
S itt látszik, hogy mindegyik durván csökkenti az foszfátot, na meg az, hogy ott lágyvíz folyik a csapból. :)

Az Amazonia ilyen, később ahogy telítődik csökken a lágyító hatása. Ha megnézzük, hogy KH2-ről KH<1-re csökkent a szint, tehát kevesebb, mint a felére akkor nálad a gyári értékeket hozza.
 
Köszönöm a pontosítást Inadsz! :) Akkor már csak a pH-t kellene levinnie neki! :) Lehet, hogy nem ide kellene írnom, de feltenném a kérdést itt, hogy ne terheljem a másik topicot vele: a EI Green Aqua Micro-Macro mellé akkor érdemes még beszerezni valamilyen foszfátpótlást is alkalmasint?
Lágyvíz az igaz, csak a natrium és a hidrokarbonát ionok nem kellenének bele! :D
 
Amazónia III-at kaptam

Igen. A fenti régi kép még az évekkel ezelőtti Amazonia talajokhoz készült.
Azóta 2 új generációt fejlesztettek.
Az Amazonia-t váltotta a New Amazonia. És most ismét Amazonia lett.
Minden névváltás alkalmával finomítottak a talaj karakterisztikáján és tulajdonságain.
 
Igen. A fenti régi kép még az évekkel ezelőtti Amazonia talajokhoz készült.
Azóta 2 új generációt fejlesztettek.
Az Amazonia-t váltotta a New Amazonia. És most ismét Amazonia lett.
Minden névváltás alkalmával finomítottak a talaj karakterisztikáján és tulajdonságain.

Köszönöm az információt, jó tudni! Kár, hogy a neten "naprakész" info nem lelhető fel ezekről a változtatásokról, pedig érdekes lenne tudni mondjuk, hogy pl. az ammóniát mennyi ideig és milyen intenzitással eregeti a régi verziókhoz képest.
Mindegy, marad a mérés. :D
 
Sziasztok!

Egy hetes az akvárium. Az opálosodás gyakorlatilag majdnem megszűnt, pedig csak kétnapi 50%-os vízcsere volt. Lehet sokat segített, hogy a kifolyó ágat kicsit több mint a feléig visszavettem a szűrőn, de az is lehet, hogy a baktériumok most kezdenek észhez térni?!
A flow majd 50%-ra csökkentése jó hatással van a CO2 beoldásra is. Eddig 50-60 BPM-al volt meg a 10-12 ppm, most viszont megvan 30 BPM-ból, mert nem viszi ki olyan gyorsan az áramlás a vízfelszínre. Ennél a citromsavas rendszernél ez sokat jelent töltet élettartamra nézve. Lehet az esőztető helyett lehet be kellene inkább szerezni egy Lily pile-ot? Egyébként a befolyó ág feljebb került, az esőztető pedig lentebb.
Alga még szerencsére nagyon nem mutatkozik, de már az Eleocharis parvula 'Mini'-re ráférne valami takarítóbrigád, mert kezd megjelenni rajta valami. Amúgy ez a növény is kezd már észhez térni, egyre szebb zöld és elkezdett nőni. Az előző akváriumban elég cefetül nézett már ki - az Amazonia itt is csodákat tett! :)
A legjobban az Ammania sp. 'Bonsai' és a Hydrocotile tripartita 'Japan' nő, bár utóbbi mintha kicsit fakózöld lenne, nem tudom ez normális-e?
Egyre jobban tetszik ez az ADA Amazonia talaj. Tényleg nagyon megdobja a növényeket. A Ceratopterist már ritkítani kellett 20%-ban egy hét után.
Szerencsére sikerült valahogy áthurcolnom egy pár csigát is az előző akváriumból (remélem tornyos nincs köztük). Reggelre mindig le "levéltrágyázzák" a Hydrocotile néhány levelét. Kellene csigaevő csiga, de nálunk - messze a civilizációtól - ilyet nem tartanak sehol. :D
A kis Pogok miatt kicsit fáj a fejem. Amikor leválasztottam az "anyukról" nem mindnek volt gyökere. Már azon gondolkoztam a héten, hogy lehet kellene adni a vízhez egy kis Alfa-NES gyökereztető hormont, de sajnos vegytisztán nincs, vivőanyaggal meg nem akartam beszórni a vízbe. Egyenlőre olyanok, mint voltak. Nem sárgulnak, nem barnulnak, nem mállanak. Remélem, most éppen a gyökérre gyúrnak, mint a többiek is. :)

Pár képet rakok azért fel. Nem nagy durranás egyik sem, nyomába sem érhet az itteni akváriumoknak, de hátha kiszúrtok valamit rajta, amit Ti máshogy csinálnátok. Megköszönném, ha megosztanátok velem!
(Fotók mobillal készültek + kis PS a Levels és az élesítés miatt.)

1.jpg

Egyre jobban úgy érzem, hogy ha beindul az akvárium, lehet radikálisan kigyérítem a Ceratopterist. Valahogy nem illik bele, bár lehet én látom rosszul. A héten a Rotalákat is "feleztem", az új hajtásoknak az alsó leveleit félbe vágtam és leszúrtam. Érdemes megfigyelni, hogy a befolyó mellett lévő Rotalák milyen nyeszlettek. Ezek még az előző akváriumból valók, ahol sem talaj sem fény nem volt még normális. Ennyit jelent. :D

IMG_20140119_115922.jpg

Az Alternanthera reineckii 'Mini' kezd téglavörös színezetet felvenni. Gondolom kevés neki a 10-12 ppm CO2. Mindazonáltal buzgón tolja kifelé a "léggyökereit". :)

IMG_20140119_115445.jpg

Ammania sp. 'Bonsai' 1 hét alatt kb. 4 centit nőt. 1-2-Grow Tropica-s növény.

IMG_20140119_115842.jpg


IMG_20140119_120121.jpg

Eleocharis parvula 'Mini' belehúzott rendesen, de az "alga?" is. Kellenének bele már az RC-k, de még 1 hetet várniuk kell.

Szóval kicsit még leharcolt az akvárium, de nem gondoltam volna, hogy egy hét után így "észhez térnek" a növények és letisztul a víz is.

Köszönöm, hogy benéztél! Építőjellegű kritikákat szívesen veszek!
 
Sziasztok!

Rövid helyzetjelentés:

Két napja visszakerültek a halak és a garnélák az akváriumba. Tudom, hogy hihetetlen, de az ammónia és a nitrit szint teljesen rendben volt! Csodálkoztam én is! Másfél hét a kettő-három helyett?! Igaz, hogy bejáratott szűrő, meg Seachem Matrix + Seachem Purigen, + sok stem de létezhet ilyen?
Óvatos voltam és biztonságképpen vízcsere után telepítettem. Elővigyázatosságból tartom vasárnapig a kétnapi 50%-os vízcseréket.
A Neonok majd kicsattannak. Gyakorlatilag 1 óra alatt megszokták az új helyüket. Egész nap mászkálnak, hol bandázva, hol szólóban. Nem bújkálnak, nem ülnek egy helyben, étvágyuk megvan. Ami külön említésre méltó, hogy nagyon intenzívek a színeik. Ilyet előtte még nem láttam, csak reggel - villanyoltás után pár percig. Most vagy az ADA Amazonia vízlágyító és pH csökkentő hatása miatt van, vagy a Tetra Pro Colour haltáp miatt, vagy mindkettő. :D
A Garnélák is jobban érzik magukat - a nap 24 órájában kapálnak serényen, mondjuk lassan van is mit: pár helyen (főleg köveken) már van GDA. Eddig csak az akvárium üvegén volt valami szürke biofilm réteg.
Biztonság képen beszereztem egy kis sziámi algázót - megelőző csapás gyanánt. :D Raktam be neki egy kis jávai mohát is - inkább azt egye amíg nincs elég alga a számára, mint a hydropiperek új leveleit.

Köszi, hogy elolvastad!
 
Sziasztok!

Ismét jelentkezem! A héten a víz teljesen kitisztult. Semmi opálosság nincs már, szerintem most indulhatott be teljesen a biológia szűrés is. A vízparaméterek rendben vannak. A vízcseréket már csak 3 naponta végzek a héten. Jövőhéten 4 naposak, azután szerintem átállok a végleges heti 1 / 50%-ra.
Tegnap beraktam egy 50W-os fűtést. Biztos ami biztos alapon. A víz reggelre 19 fokos volt. Megpróbálom tartani a 21-22-őt ezzel. Több szerintem sem a halaknak sem a növényeknek nem kell.

Tegnap végre sikerült késődélután szereznem 5 db méretes Amano garnélát a környékről. Olyan 4-5 cm-esek. Nagyon jópofák. Rövid akklimatizáció után be is költöztek. Semmi gond nem volt! Mondanom sem kell, azonnal munkához is láttak és egész éjjel kapáltak. Most is azt csinálják. Kicsit tartottam, hogy az éjjel majd meglógnak, ezért lefedtem üveglappal az akvárium tetejét, de rést hagytam rajta. Eszük ágában sem volt meglógni, reggel lámpaoltáskor már robotoltak. Látszott is a vízen, hogy kicsit fel volt kavarodva a nagy munka miatt. :D
Érdekes megfigyelés, hogy nálam sokkal jobban összetartanak mint az RC-k. Csak bandában dolgoznak. Már ott tartunk, hogy az RC-k is melléjük csapódtak és együtt takarítanak. :D

Ma láttam eszegetni a kis sziámi algázót is. Gondolom eddig várt a spirulina tablettára, de látta, hogy nem kap - szóval feladta a várakozást és kaja után nézett. Azért majd heti 1x bedobok 1-et nekik, de nem akarom őkelmét rászoktatni. Nem tudom felfogni, egy ilyen jelenleg "kis" halba, hogy a fenébe van ennyi energia?! Tagnap non-stop úszkált, még enni sem állt meg.

Lenne két kérdésem a szakértőkhöz!

- Az Amanoknak és a kis sziáminak kell-e valami + kiegészítő tápanyag v. vitaminforrást adnom? Azt tudom, hogy az Amazonia tartalmaz olyan dolgokat, ami esszenciális a garnéláknak, de pld. van valami ajánlott vitamin? (Sajna speciálisan Amanos topicot nem találtam a fórumon)
- Az Eleocharis parvula "mini"-t hány centitől érdemes nyírni és mennyire kell visszavágni? Nálam most nagyon megindultak. Van pár szál, ami lassan 10 centis. Jól tudom, hogy a nyírással serkenthető, hogy sűrűsödjön?

Egy képet azért berakok Sztahanov legkisebb unokájáról :D:

IMG_20140128_1120462.jpg


Köszi, hogy elolvastad!
 
Sziasztok!

Az elmúlt időszakban sok dolog nem történt, azt leszámítva, hogy minden növény bődületes tempóban elkezdett növekedni. Az Elatine hydropiper már néhöl összefüggő gyepet alkot. Ugyanez igaz az Eleocharis parvula "Mini"-re is. Ez utóbbinak megfigyelhető a majd 10 cm-es gyökere az akvárium szélénél. Érdekes, de az Amanok nem igazán mennek az E. parvula "Mini"-re. Valamiért nem szeretik. Ahogy észrevettem, idegesíti őket, hogy nem tudnak benne rendesen közlekedni, alacsony építésűek és mindig felakadnak, pedig némelyik Amano már 4-5 centis. :D
Egyre jobban sűrűsödik ez is, bár már az alga is megtalálta. A napi Carbot odatolom injekciós tűvel, hátha ez segít majd. Jó lenne pár Oto, de itt a környéken nyomokban sincs - GA meg messze van. :(
Tényleg, mikor lehet vágni és meddig a parvula minit? Múltkor is kérdeztem, de válasz nem jött rá. :(
Amúgy minden vad növekedésbe kezdett. A hátsó stemeket ültetés óta 3x vágtam vissza. Több mint 50%-ot le kellett már nyesni. :D Nagyon ott tartok, hogy a Ceratopteris thalictroides le kellene cserélni valami más - visszafogottabb stem növényre, de egyenlőre ötletem sincs, hogy mire. Lassan már kezelhetetlen.
A H. tripartita "Japan" is megy minden fele. Egy két levele elég algás. Bár a kis sziámi eszegeti, de legtöbbször csak a levélen alszik. :D Most azon kísérletezek, hogyan tudnám rávenni a tripartitát, hogy inkább horizontálisan mint vertikálisan terjeszkedjen. :sneaky:

A héten megint invesztálni kényszerültem e nemes hobbiba - a nejem nagy örömére! ;)
Megfigyeltem, hogy a surface scum réteg vonzza a port is, v. az Amazonia porol? Csinál nekem egy olyan poros réteget a víz tetejére, ami eléggé megszórja a beérkező fénysugarakat. Szent meggyőződésem, hogy mostanában (amióta a restart volt) ezért bubiznak kevésbé a növények. Valamikor a bubizás teljesen elmarad, pedig előtte volt. Szóval ennek a surface dolognak véget kell vetni :sneaky:, ezért többek között beinvesztáltam egy Eheim Skim 350-re is. :whistle:

Röviden ennyi. A következő postomban ezzel kapcsolatban csatolok két táblázatot is, hátha valakinek hasznára válik majd, de csak mint érdekesség is hasznos. (Mostanában tudományos érvelésekkel kell meggyőznöm a nejem, a beszerzendő dolgok szükségszerűségéről és megkerülhetetlenségéről...:love:)

Köszi, hogy elolvastad!
 
a parvula minit egy centisre simán lenyírhatod. Akkor vágd, amikor már látszik, hogy fejlődik -- meggyökeresedik egy kicsit, és indulnak az indák
 
Az ígért két anyag.

sbm_viz.jpg

Forrás: Szász, Tőkei - Meteorológia mezőgazdáknak, kertészeknek, erdészeknek. 1997. ISBN: 963 9239 23 2

KelvinToNM.jpg
 
a parvula minit egy centisre simán lenyírhatod. Akkor vágd, amikor már látszik, hogy fejlődik -- meggyökeresedik egy kicsit, és indulnak az indák

Köszönöm szépen! Mind a két általad említett feltétel már teljesült a múlthéten, holnap meg is nyírom!
 
Sziasztok!

Jelentem minden nő mint a gomba! :D A parvula minit lenyestem 1.5 centisre még a múlt héten - már nem látszik rajta... Az Elatine hydropiper is nagyon beindult, az amanok serényen kapálják, nem úgy mint a parvulát. Nem tudom, hogy másnál is így van-e, de nálam nem igazán szeretnek benne matatni. Nyírás után sem nagyon mentek bele. Elkezdett kicsit algásodni a "gyep" pár hete, de ennek már vége - emeltem a carbon. Úgy vettem észre, hogy a parvula mini nem igazán csípi a gyors áramlatokat. Valahogy ott nem terjed annyira gyorsan.

Folytatódik a "Rotala" project! :D Ez abból áll, hogy hetente felezem őket. A heti növekményt meg ledugom. A blogom elején látható, hogy az előző "poor tech" akváriumból megörökölt pár élet-halál között lebegő szálból kezdtem el a szaporítást és mire jutottam cirka egy hónap alatt.
Idegesít, hogy nem igazán akarnak a hajtásvégek színesedni. Kevés lenne nekik a 2.73 WPL?! Érdekes, a múltkor egyik este valamit matattam az akváriumban, így tovább volt bekapcsolva az akvárium világítás. A rotalák levelei gyakorlatilag percre pontosan bezáródtak 19:30-kor. (Ekkor szokott az időzítő lekapcsolni) o_O Az akváriumot direkt fény nem éri, viszont reggel már kifelé vannak hajolva a levelek a frontüveg felé - keresik a fényt, mint a napraforgó. Érzékeny egy növény, annyi szent! ;)

A tripartita "Japan" kezelhetetlen. Mindenhová megy, mászik mint a vadszőlő. Az egyik reineckii Mini bokrot heti szinten kell kiszabadítani alóla. A stemek közé is ránő, és egy hét alatt az Eheim Skimnek is nekiesett. :D Talán ez utóbbi nem is gond, úgyis olyan bűnronda. :ROFLMAO: Az amanok egy hét alatt rendbe kapták, algás levél már nincs. Nincs szívem kidobálni a fölösleget, ezért csináltam egy kis akváriumba a fölös növényvagdalékokból egy emers szaporítót. Ott van a génbank :D a következő hardscapehez.

A halak és a rákok is rendben vannak. Az amanok kéthetente kihízzák a ruhájukat. :) Egyenlőre a kis sziámi is vígan takarít. Ridegtartáson vannak az algaevők - nincs spirulina, max kétheti fél tabletta + heti 1 szelet forrázott uborka. Nem akarom, hogy eltunyúljanak. Ezekből a kajákból + halak által meghagyott Pro Clourból szerintem elég a nyomelem, fehérje + eszenciális aminosav utánpótlásuk.

Két hete megint rendeltem pár dolgot GA-ból, többek között egy Eheim Skim 350-et is. Hát, mit mondjak: nem tudom, hogy élhettem előtte nélküle! :D Bár sokan csak időszakosan teszik be, én bent hagytam a stemek mögött. Napi 2x10 percet megy. Lámpaoltás előtt és után. Surface scum, vízfelszín "porosodás" a múlté, ráadásul nyíráskor is nagyon hasznos! Vízcserék után a stemek leveleire mindig rárakodott a felkavarodott por, mulm maradék. Ennek is vége, mert pont oda löki ki a vizet a skimer, ezzel megtisztítva a stem leveleit a szennyeződésekből. A vízáram ezután ezeket a szűrő befolyója felé viszi, így a szűrő ki is szedi rögtön.
A kimenő ágnál zavart, hogy csak úgy nyitottan van. Féltem, hogy reggeli indításkor valamelyik RC-ből ráksaláta lesz, mert bemászik a rotorházba, ezért gyorskötözővel raktam rá egy kis diszkrét méretrevágott szúnyoghálót :)

Röviden ennyi, köszönöm, hogy elolvastad! Rakok fel pár képet, a tőlem megszokott mobilos minőségben! ;)

1.jpg


5.jpg
 
Back
Oldal tetejére