• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

2. hónap
Ammania sp bonsai meg lett nyírva. Nagyon megnyúlt, de szerintem így szebb, mintha visszanyerte volna a mélységét a kocka. Zöld szőr és agancs jelen van, jól érzik magukat, de sok le lett metszve. Eszembe jutott, hogy amikor küzdöttem a rhizocloniummal, akkor rendszeresen kis vékony csővel cseréltem vizet, hogy le tudjam szívni vele a rhizót. Megfeledkeztem a mulmozásról és nagyon sok garnéla kaka van/volt a fű között mélyen, amit vastag csővel most jól elkezdtem felszippantani ill. kavarni. Elképzelhető @Nytrone hogy ez igencsak hozzásegít a jelenlegi algahelyzethez. Meglátjuk, ez több részletben lesz tisztogatva, kicsi az űrtartalom ahhoz, hogy vastagcsővel hatásosan tudjak porszívózni.
Gondolkoztam rajta, hogy a sok levágott bonsait itt felajánlom, de sok levél olyan agancs algás volt, hogy nem volt pofám bárkit is elrángatni miatta... Remélem legközelebb tudok majd értelmes, egészséges adaggal örömet szerezni valakinek.
Pár kép:
View attachment 67706
View attachment 67707
View attachment 67708
Nekem is van egy ekkora nanom. Én ilyet használok mulmozashoz: https://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-aljzattiszito-mulmlopo-nano-gravel-cleaner-10-40l.html
Nagyon bevált!
 
@DávidHorváth köszi a tippet, ez most megihletett, lehet tudok "hasonlót" készíteni (y)

Sajnos elpusztult a nagy petés garnéla. :( A tegnapi vízcsere vedlésre késztette, de nem tudta ledobni a gúnyát. meg volt repedve a tor rész felül, alul pedig szét volt nyílva. Nem volt szép látvány és sok petéje is volt. Nagyon sajnáltam. Volt egy másik petés garnéla de vagy elhagyta a petéket, vagy ki tudja nem találom, neki nagyon kevés volt eleve.
 
En egy ilyen egyszeru szerkentyut hasznalok mulmozashoz. 10es cso felbovitve 12esre, egy darab szurozsak. Eliditom a vizet, majd a vodorben levo veget befogom. A szuros veget a talajhoz tartom, majd 1-2 masodpercre elveszem a ujjam, ennyi ido alatt kiszippantja a talajbol a trutyit, majd ismet befogom.. Szepen vegigtatogatom vele az egesz akvat. Az uveg szelenel lathato, hogy 2cm melyrol is felhuzza a mulmot Amazonia talajnal.
 

Attachments

  • 20181119_193501.jpg
    20181119_193501.jpg
    126 KB · Megtekintések: 22
  • 20181119_193509.jpg
    20181119_193509.jpg
    182.8 KB · Megtekintések: 23
En egy ilyen egyszeru szerkentyut hasznalok mulmozashoz. 10es cso felbovitve 12esre, egy darab szurozsak. Eliditom a vizet, majd a vodorben levo veget befogom. A szuros veget a talajhoz tartom, majd 1-2 masodpercre elveszem a ujjam, ennyi ido alatt kiszippantja a talajbol a trutyit, majd ismet befogom.. Szepen vegigtatogatom vele az egesz akvat. Az uveg szelenel lathato, hogy 2cm melyrol is felhuzza a mulmot Amazonia talajnal.
Hasonlót kreáltam most én is :) köszi a tippet, ha ez nem válik be akkor azokkal a csőméretekkel újat készítek.
B57DA2BD-DDE8-4351-8846-6835201EE920.jpeg
 
Súlyos probléma van a kockában. Ide írom, hogy könnyen vissza tudjam követni majd magamnak.
Szóval pár napja, minden nap elhullik egy yellow garnéla. Az amanoknak semmi bajuk, szaladgálnak, esznek, de a sárgák hullanak sorra, az élők lomhák és keveset mozognak. Vettem cseppteszteket, a következők az értékek:
GH/KH (neptun): 14/10
NO3 (jbl): 10-15 között valahol
NO2 (ezt az adatot csak a pro scanről tudom leolvasni, ami számomra is igazolódott, hogy nem sok pénzt ér): 0
NH4 (jbl): 0
PH (jbl): 7,0 (reggel is és este is)
Hőmérséklet: 23 °C
DC: élénk zöld, de nem látok arra utaló jelet, hogy kevés lenne az O2

NH4-et mértem a vízfelszínről és a talaj felett is, az eredmény változatlan.
Csináltam egy 50% vízcserét, mert a pro scan csík (akkor még csak az volt) ph 7,8 és nitrát 40ppm-et mutatott. Nem tudom mennyire lehet ennek hinni, de egyből ezután jött a vízcsere 1 rész pihentetett csapvíz 1 rész ioncserélt víz. De ma a vízcserére 2 napra rá újra elpusztult egy yellow...
Csapvíz:
PH: 7,8
NO3: <10
GH/KH: 19/13

Ioncserélt:
GH/KH: nem lehetett mérni
PH: <6 nem lehetett mérni

Ezekben a percekben csinálom a szűrő takarítást és a perlon cserét. Valakinek tipp esetleg? Sajnos egyelőre ennyi eszközöm van, mást nem tudok mérni.
Szerk.: dennerle shrimp king tápot esznek, mineral és proteint. Üvegtálkából. Az amanok azt is zabálják megfogják elviszik stb. Sárgàk csak nyammognak van pár amelyiknek a bélcsatornája is üres. Ezért forrázott zöldségekkel is próbálkoztam de az sem volt menő.
 
Update: szűrő és a csövek takarítása kész, nagyon sok retek volt benne. Flow újra nagy. Nem tűnt fel, hogy le volt már csökkenve. Lehet ez volt az oka az elhullásoknak és al alga bummnak. A kérdésem, hogy ha bomlástermék gyült fel akkor az NH4 tesztnek nem kellett volna jeleznie? Nem teljesen értem még ezeket. NO2 mérgezés lehetett?
 
Utoljára módosított:
Súlyos probléma van a kockában. Ide írom, hogy könnyen vissza tudjam követni majd magamnak.
Szóval pár napja, minden nap elhullik egy yellow garnéla. Az amanoknak semmi bajuk, szaladgálnak, esznek, de a sárgák hullanak sorra, az élők lomhák és keveset mozognak. Vettem cseppteszteket, a következők az értékek:
GH/KH (neptun): 14/10
NO3 (jbl): 10-15 között valahol
NO2 (ezt az adatot csak a pro scanről tudom leolvasni, ami számomra is igazolódott, hogy nem sok pénzt ér): 0
NH4 (jbl): 0
PH (jbl): 7,0 (reggel is és este is)
Hőmérséklet: 23 °C
DC: élénk zöld, de nem látok arra utaló jelet, hogy kevés lenne az O2

NH4-et mértem a vízfelszínről és a talaj felett is, az eredmény változatlan.
Csináltam egy 50% vízcserét, mert a pro scan csík (akkor még csak az volt) ph 7,8 és nitrát 40ppm-et mutatott. Nem tudom mennyire lehet ennek hinni, de egyből ezután jött a vízcsere 1 rész pihentetett csapvíz 1 rész ioncserélt víz. De ma a vízcserére 2 napra rá újra elpusztult egy yellow...
Csapvíz:
PH: 7,8
NO3: <10
GH/KH: 19/13

Ioncserélt:
GH/KH: nem lehetett mérni
PH: <6 nem lehetett mérni

Ezekben a percekben csinálom a szűrő takarítást és a perlon cserét. Valakinek tipp esetleg? Sajnos egyelőre ennyi eszközöm van, mást nem tudok mérni.
Szerk.: dennerle shrimp king tápot esznek, mineral és proteint. Üvegtálkából. Az amanok azt is zabálják megfogják elviszik stb. Sárgàk csak nyammognak van pár amelyiknek a bélcsatornája is üres. Ezért forrázott zöldségekkel is próbálkoztam de az sem volt menő.
Nalam a jbl cseppteszthez kepes teljesen mas ertekeket mutatott neptun gh-hk teszt, es a jbl proscan.
 
Megcsappant a sárga garnéla létszám 11-ről 3-ra. Amano létszám maradt 6 és a csigák is megmaradtak öten. Szerencsére a nagy vízcserével és a szűrőtakarítással megállt az elhalálozás. A 2213-as szűrőből rengeteg sár jött ki, átöblítettem a szűrőközegeket és cseréltem a perlont. A csöveket áttisztítottam. Az üveg kifolyóba nem nagyon tudtam a kanyaron áttolni, mindegy. A garnivédő is megjött messziről, fel is helyeztem. A gyepet visszanyírtam alaposan és leszippantottam amennyire tudtam. Amióta ezeket a lépéseket megtettem, teljesen más a kocka képe. Újra élettel teli lett, mindenki ugrándozik és mászik, újra jó az étvágy. Ezt nagyon elrontottam. 2 hónap és 1 hét úgy néz ki extrém sok idő (ráadásul úgy, hogy küzdöttem a rhizóval, gyanítom tetemes mennyiséget szívott fel) a szűrőnek takarítás nélkül, valószínű elkezdett bomlani benne a sok sár és a flow is csökkent lassan ami nem tűnt fel és nem tudtam kordában tartani a tisztességes vízcserékkel. Ez magyarázná nekem a hirtelen jött többfajta alga megjelenését is. Ez egy drága és szomorú lecke volt, de rengeteget tanultunk belőle. Sajnos elpusztultak a fiú garnélák így továbbra sem lesz utánpótlás. Írtam korábban, hogy a növények bubizása is nagyon későre tolódott az most 2-3 óra után elkezdődik. Erre nem tudom mi lehet a magyarázat.
Tápozás 1-1ml mic mac 1ml carbo
Jelelnlegi paraméterek: GH/KH: 13/9 PH: 7 NO3: 10 Temp: 23°C CO2: lime
A NO3 szint nem túl alacsony? Ezeket most lámpaoltáskor mértem.
Algák: zöld szőr, csökkenő mennyiségű agancs, kevés ecset a sziklán, kevés zöld pont alga
Az ecset és komolyabb barátai remélem visszahúzódnak a rendbe tett szűréssel.
Pár kép végül (amin be van lógatva damillal egy levél forrázott bébispenót :D )
IMG_4115.JPG
IMG_4117.JPG
IMG_4118.JPG
 
Milyen óriásnak tűnik az amano a hegytetőn!
A rotala erdőd a háttérben továbbra is favorit nálam.(y)
És látszanak a sárgák is, szép tele színük van.
 
Elpusztult 2 sárga garnéla. Valószínűleg megfulladtak az éjszaka a kevés O2 miatt. PH 6,6-6,8 KH 9 volt ami 40-70 ppm CO2 lehetett. Ma volt az esedékes vízcsere, Viktor videóján felbátorodva rendesen megnyírtam a bonsaiokat. CO2-t visszavettem kicsit, hogy kevesebb ppm legyen beoldva, hogy éjszaka legyen O2 a garniknak, növényeknek és a szűrőnek. Ezt majd folyamatosan trackingelem. Szeretném megcélozni a PH 7-et a jelenlegi 9-es KH-hoz elvileg így nem lehet nagy baj. Nézegettem a twinstart de marhadrága. Az oxydatoron gondolkozok csak kell neki a hely :) Pár kép:
IMG_4270.JPG IMG_4274.JPG IMG_4275.JPG
 
Elpusztult 2 sárga garnéla. Valószínűleg megfulladtak az éjszaka a kevés O2 miatt. PH 6,6-6,8 KH 9 volt ami 40-70 ppm CO2 lehetett. Ma volt az esedékes vízcsere, Viktor videóján felbátorodva rendesen megnyírtam a bonsaiokat. CO2-t visszavettem kicsit, hogy kevesebb ppm legyen beoldva, hogy éjszaka legyen O2 a garniknak, növényeknek és a szűrőnek. Ezt majd folyamatosan trackingelem. Szeretném megcélozni a PH 7-et a jelenlegi 9-es KH-hoz elvileg így nem lehet nagy baj. Nézegettem a twinstart de marhadrága. Az oxydatoron gondolkozok csak kell neki a hely :) Pár kép:
View attachment 69216 View attachment 69218 View attachment 69219
Szia.Ha drága a twin star próbálkozz Chihiros Doctorral,többünk megelégedéssel használja.
Bár egyik sem csodaszer az algák ellen de sokat tudnak segíteni [emoji6]
 
Az év utolsó bejegyzése:
Minden rendben megy a kis kockában, már-már unalmasak a napjaim... :rolleyes: Az igazat megvallva most jól esik ez a kis szünet az akvával, rengeteget küzdöttünk ilyen-olyan algákkat, tömeges garnéla pusztulással, férgekkel és most hirtelen ennyi jut az eszembe. De persze ilyen is tud lenni ez a hobbi, nem lepődtem meg. Most a fényesebbik oldalát látom az érmének, sikerült átvergődnünk az akadályokon. Én örömmel nézek rá, ha pár perc nyugira van szükségem.
Az újdonság pár napja, hogy van benne egy összetákolt chihiros dr. Használtan vettem, pár órát tudott működni. Másnap már egyáltalán nem ment és egy halott garnéla is volt az akvában. Kevertem gyenge citromsavas vizet a reaktornak, hátha az a baj de nem segített. Amikor szétszedtem a reaktort láttam, hogy belül szét volt olvadva, a két vezeték meg csupasz és kormos volt (ezt okolom a garnéla pusztulásért). A kötéseket megcsináltam újra és szilikonnal kinyomtam az egész belsejét. Feltűnt, hogy ha olyan helyre teszem amilyen helyre szokták akkor egy idő után megdermednek a garnélák és nem mozognak. Azt gyanítom, hogy a túlzó vagy hirtelen O2 miatt, valószínűleg túl kicsi a 20 literes kocka. Azért van most olyan indokolatlan helyen, hogy a hatásfokát csökkentsem. De működik. A víz nagyon tiszta, mindenki aktív és eltűnt a surface scum végre! Van 2-3 pamacs ecset a sziklán az elkezdett kifehéredni, a többi alga meg minimális, kevés zöld pont. A férgek nagyon megcsappantak, azt olvastam, hogy O2 szegény környezetben tudnak nagyon elszaporodni, így már nincsenek nagy kolóniákban az üvegen. A CO2-nek egy kicsit odacsavartam, hogy a növények újra meginduljanak.
Köszi, hogy benéztél és Boldog Új Évet Kívánunk Mindenkinek! (y)
Pár kép:
IMG_4376.JPG
IMG_4380.JPG
IMG_4382.JPG
IMG_4383.JPG
 
Régen volt bejegyzésem. Nem sok minden változott, szerencsére nyugis minden. Tegnap volt egy szűrő takarítás, 2 hónapot ment folyamatosan. Nem igazán volt annyira koszos, mint akvárium indításkor (tele volt rhizo-val a kocka). Pár napja vettem egy japán diffúzort a GA-ból, most azzal szenvedek (csak egy helyen ontja magából a buborékokat, amik nagyok is, egyelőre nem nagyon akar szépen porlasztani). Az volt a terv, hogy váltogatom az Aquario Neo-val hetente.
Készítettem pár képet és képzeljétek a szemem előtt vedlett egy Amano garnéla. Nagyon bánom, hogy nem videóztam pont. De érdekes volt, kihalásztuk a gúnyát és megtapogattuk.
IMG_4456.JPGIMG_4452.JPGIMG_4459.JPGIMG_4461.JPGIMG_4463.JPG

Szerk.: Közben visszatettem az Aquario Neo-t, mert sehogy nem boldogultam :) Igazából jobban is tetszik.
IMG_4466.JPG
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére