• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Köszönjük a kedves szavakat.
Igen, valószínűleg a mulm volt az oka.
A nagyobb akvárium még nem jöhet össze. Elkezdtünk nézni egy 45x24x30 32 literest, de akkor az egy hete érkezett lámpa már nem is lenne jó rá és a fénye is kevés lenne szerintem. Úgy néz ki abból kell épîtkeznünk amink van, csak okosabban és óvatosabban.
Na alszunk rá egyet! :)
Nem biztos, hogy mindenre van ésszerű magyarázat. Persze oka nyilván van, de arra sokszor sosem derül fény. Jártam úgy, hogy egy 15 literes akváriumban az összes állat elpusztult estére, bár reggel még mindenki vidáman úszkált. A másik két akváriumban hál' Istennek semmi baj sem történt, pedig ugyan olyanok voltak (látszólag) a körülmények. A mulm jelentőségét sem biztos, hogy érdemes túl misztifikálni. Az egyik barátom nagyapjánál dunai sóder aljzaton(ban) újjnyi vastagon állt a muml (nem túlzok, ilyet még nem láttam) és ragyogóan nőtt fejlődött minden állat, növény. Zöld pontalgán kívül, semmi oda nem való alga nem volt. De, ha megnézel egy pár édesvíz alatt készült filmet, ahol méter vastagon áll az iszap (benne mindennek a maradványa, ami korábban még élt), a víz olyan zavaros, hogy 20 centire se lehet látni ... és ennek ellenére az élővilág él, és virul. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a patika tisztaságú -talaj és -víz még nem garancia semmire. Ha van valami tanulság, akkor azt le kell vonni, és továbblépni előre.
 
Nem biztos, hogy mindenre van ésszerű magyarázat. Persze oka nyilván van, de arra sokszor sosem derül fény. Jártam úgy, hogy egy 15 literes akváriumban az összes állat elpusztult estére, bár reggel még mindenki vidáman úszkált. A másik két akváriumban hál' Istennek semmi baj sem történt, pedig ugyan olyanok voltak (látszólag) a körülmények. A mulm jelentőségét sem biztos, hogy érdemes túl misztifikálni. Az egyik barátom nagyapjánál dunai sóder aljzaton(ban) újjnyi vastagon állt a muml (nem túlzok, ilyet még nem láttam) és ragyogóan nőtt fejlődött minden állat, növény. Zöld pontalgán kívül, semmi oda nem való alga nem volt. De, ha megnézel egy pár édesvíz alatt készült filmet, ahol méter vastagon áll az iszap (benne mindennek a maradványa, ami korábban még élt), a víz olyan zavaros, hogy 20 centire se lehet látni ... és ennek ellenére az élővilág él, és virul. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a patika tisztaságú -talaj és -víz még nem garancia semmire. Ha van valami tanulság, akkor azt le kell vonni, és továbblépni előre.
OK @elektrorudi , de azért nem szabad megfeledkezni a természetes víztestek be- és kitápjáról, ami biztosítja a magas oldott oxigéntartalmat. Arról nem is beszélve, hogy a felszabaduló ammónia & Co. folyamatosan kimosódik, ill. eltűnik a víztömegben.
Hobbinkban ezért van olyan nagy hangsúly a szűrésen, világításon és a tápozási egyensúlyon (antagonista-szinergista elemek).
 
OK @elektrorudi , de azért nem szabad megfeledkezni a természetes víztestek be- és kitápjáról, ami biztosítja a magas oldott oxigéntartalmat. Arról nem is beszélve, hogy a felszabaduló ammónia & Co. folyamatosan kimosódik, ill. eltűnik a víztömegben.
Hobbinkban ezért van olyan nagy hangsúly a szűrésen, világításon és a tápozási egyensúlyon (antagonista-szinergista elemek).
Többször hangsúlyoztam, hogy nem értek hozzá. Csupán néhány általam tapasztalt példát hoztam fel működő és nem működő rendszerekről, valamint azt a véleményemet fejeztem ki, hogy hajrá, előre!
Nem kívánom, hogy itt és most, a kolléga topicjában kifejtsül a természetes vizek biológiáját, de továbbra is talányos számomra, hogy a ternészetben mikét működhet ugyan olyan jól egy útszéli pocsolya, egy tó, egy hegyi patak, vagy a tengerek biológiája, miközben (látszólag) igen eltérőek a körülmények?
Azt a véleményt jómagam is osztom, hogy kis akvárium - nehéz fenntarthatóság, nagy akvárium - könnyebb élet. ;) Minél kisebb a víztömeg annál nagyobb hangsúly van a technikán. De erre is hoztam ellenpéldát az előző hozzászólásomban, a nagypapa akváriumát megidézve, ahol gyakorlatilag nem volt szűrés, és a vízforgatást egy porlasztott légbuborék-oszlop végezte...
 
Maga a mulm nem biztos, hogy árt nekik még nagy mennyiségben sem, azt már inkább el tudnám képzelni, hogy bomlásból felszabaduló gázok ragadhattak meg a kő alatt, és azt nem tolerálták a gyengébbek. Nálam pár hónapja át kellett tenni a szűrőcsöveket az akvárium másik oldalára, viszont a berendezésemet nem úgy alakítottam ki eredetileg, így egy helyen nagyon csúnyán megült a mulm, és egyéb elhalt növényi dolgok. Bevallom nem nagyon volt kedvem minden héten szétszedni azt a részt, hogy kiporszívózzak alatta (fák és kövek, szóval kiemelhető könnyen), visszarakni sose sikerült ugyanúgy. Egy szétszedésnél sikeresen visszaejtettem egy nehezebb dekort arra a részre, ami sártengerré változtatta a 30 liternyi vizet. Enyhe infarktus, és pár perc szűrőműködtetés után a trutyi leülepedett, a víz kitisztult, a garnélák meg baromi boldogan kotortak a frissen felszínre került trutymóban. Még az amanok is, akiket ilyen akcióval korábban sikeresen kiűztem az akváriumból (bár ott táptalaj is szabadult fel), vígan matattak a susnyásban.
Nem tartozik szervesen ide, de a bomlási gázok miatt nem merek planáriát irtani vegyszerrel. Vannak maláj tornyos csigáim is, amiket ugye nem nagyon tudok kiszedni, arról sincs fogalmam, hogy mennyi planária maradt, és bár csak ritkán olvasom, hogy valakinél ez előfordult, félek attól, hogy a túl sok kukactetem lemérgezné a garnélákat. Szerencsére nem súlyos a fertőzöttsége az akvának, úgyhogy egyelőre nem is látom szükségét a gyógyszernek.

A berendezéshez: ha bettáztok, ágas-bogas fát tegyetek bele, szeretnek bujkálni, csak arra vigyázzatok, hogy ne legyenek kiálló, hegyes részei, mert szeretnek fennakadni is ezeken.... És közben látom, hogy egy 2213 viszi az akvát, nem tudom mennyire van megtöltve, lefojtva, de lehet, hogy egy bettának nagyon erős áramlást csinál még poppyval is.
Ha maradtok a garnéla vonalon, és ezt a színt is szeretnétek megtartani, akkor ne ajándékozzátok el őket. Ha van egy vödör, meg egy levegőztetőtök (szerintem még kölcsönkérni is tudok valakitől, ha úgy van), a garnélák boldogan ellesznek addig, amíg beáll az akváriumban az egyensúly. Dobáljátok be nekik az úszónövényeket.
A nanohalakról lebeszélnélek, a 20 liter eleve kevéske, de egy kocka formában nem tudnak kiteljesedni, gyakorlatilag csak lebegnének egy helyben. A 30 literesem van, 40 cm széles, néhány urot tartok, és nagyon hamar beússzák a teret.
 
@elektrorudi Szia! Köszi, hogy írtál. Én úgy magyaráztam magamnak ezt a dolgot, hogy van ez a kb 7 hónapos rendszer, amiben úgy ahogy kialakult az egyensúly. Mint egy dugó úgy képzelem el ezt a szikla esetet. Az üvegre volt téve a szikla úgy volt körbeszórva talajjal vastagon. A sziklát ahogy kiemeltem a “rétegek” összeomlottak, könnyen kiszabadulhattak a méreganyagok és ráadásul (jelenleg is) kráter van a helyén, vékony talaj réteggel a középpontján, ami biztosan nem előnyös most. De én sem értek hozzá, csak próbáltam magyarázatot találni. Ami biztos, hogy nem egyedüli eset ez sajnos, ahogy írjátok.
@Meskó Ma érkezett egy kis spin :) Lehet az jobban lefogja a sodrást, de a poppyval is nekem úgy tűnik, hogy nagyon kellemesen vándorolnak a buborékok. De észben tartom amit írtál. A nano halakról lemondok, logikus amit írsz! Köszi
 
@elektrorudi Szia! Köszi, hogy írtál. Én úgy magyaráztam magamnak ezt a dolgot, hogy van ez a kb 7 hónapos rendszer, amiben úgy ahogy kialakult az egyensúly. Mint egy dugó úgy képzelem el ezt a szikla esetet. Az üvegre volt téve a szikla úgy volt körbeszórva talajjal vastagon. A sziklát ahogy kiemeltem a “rétegek” összeomlottak, könnyen kiszabadulhattak a méreganyagok és ráadásul (jelenleg is) kráter van a helyén, vékony talaj réteggel a középpontján, ami biztosan nem előnyös most. De én sem értek hozzá, csak próbáltam magyarázatot találni. Ami biztos, hogy nem egyedüli eset ez sajnos, ahogy írjátok.
@Meskó Ma érkezett egy kis spin :) Lehet az jobban lefogja a sodrást, de a poppyval is nekem úgy tűnik, hogy nagyon kellemesen vándorolnak a buborékok. De észben tartom amit írtál. A nano halakról lemondok, logikus amit írsz! Köszi
Hali!
Logikus, amit írsz. A korábbi képeidet visszanézve, sok algát és mulm-ot látok az aljzatban, köveken. Tehát esélyes a túlzott mennyiségű bomlástermék kialakulása, majd a beavatkozás hatására történő hirtelen felszbadulása, vízbe beoldódása.
A sodrást sok hozzáértő fórumtárs jelöli meg az algaképződés egyik okaként. Hozzá nem értőként, talán egyedül vagyok a véleményemmel, de ezt nem látom akkora problémának. Sőt. Ha felkeveri az áramlás a trutyit, majd a szűrő beszippantja és kiszűri, akkor nem marad a vízben, mint bomlástermék forrás.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére