• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alacsony akváriumok

Sziasztok!
Nem nagyon találok alacsony akváriumokat. Tényleg nem éppen népszerű, vagy csak rossz helyen keresek? @letsgodisco , Neked anno bejött az ilyesmi. Láttál ilyesmit mostanában?
Lehet az alacsony egyben "lapos" is a növényfejeknek? :)
 
Folyamatban van egy átárazás. 1-2 nap múlva a végére érünk. Szerintem ők is változni fognak. :(
Inkább itt érdeklődöm tovább, mielőtt teljesen szétoffolom az eladó topikot.
Szóval: az alacsonyak is drágulni fognak?
Az előbb itt fent már kérdeztem, de ha már meg tudlak szólítani, nem hagyom ki a lehetőséget: a néhány évvel ezelőtti "de jópofa" fellángolást tényleg nem követte tömeges vásárlás és ötletelés? Mintha nem nagyon lehetne találni ilyen alacsony akváriumokat.
Kerestem volna példákat, hogy egy ilyen "felezett" akvárium miben tér el a mindennapokban (szűrés, világítás, áramlás, karbantartás) az átlagos méretű testvéreitől: a hasonló térfogatú vagy alapterületűek felé hajaz?
 
Ezt tegnap láttam fb-n.
Húha Dani, ez nagyon tetszik(y)
Kerestem volna példákat, hogy egy ilyen "felezett" akvárium miben tér el a mindennapokban (szűrés, világítás, áramlás, karbantartás) az átlagos méretű testvéreitől: a hasonló térfogatú vagy alapterületűek felé hajaz?
Van két, az arányai miatt alacsonynak mondható akvám (120x60-as 35-ös magassággal és Mr Hopkins a 60x52-es alapterülettel és 28-as magassággal) és az áramlás, szűrés terén szerintem nincs különbség: berendezés alapvetően befolyásolja, ezt kell jól összehozni, mint a többiben.
A világítás már kétélű dolog -az enyémnél legalábbis-, mert ugyan kisebb fényerővel is át tudod világítani, de az alapterület miatt ügyesen kell választani/elhelyezni a fényforrást. Mr. Hopkins épp a héten fog kapni ennek a szellemében új DIY ledes pilácsot.
Ami gond lehet, az a Dani által linkelt képen is látszik: a CO2 beoldás nem lesz elég hatékony, ha nem választasz elsőre nagynak tűnő difit, vagy nem építesz a szűrőd nyomó ágára reaktort. Nálam is ez volt Hopkinsnál, a nagyobb difi megoldotta, de ehhez úgy kellett elhelyezzem, hogy a lillyből kiáramló víz ragadja magával a bubikat, ezzel is javítva a beoldás hatásfokát.
 
Én is töprengek egy ilyesmi akváriumon, be is szereztem gyorsan ijedtségemben egy 16cm magast, hátha drágább lesz. :facepalm::)

Azt a lehetőséget látom benne, hogy ebből könnyebben tudnék az akváriumból kifelé építkezni. Középre valami sziklás/faágas kompozíciót tervezek, ahol már a hardscape is jól kiemelkedik a vízből és ezt növényesíteném be, így nyilván sok emers résszel. Talajt nem is használnám, csak dekor homok lenne. Arra is gondoltam, hogy technikával sem tolnám túl, inkább egy nagyobbacska wabi tálnak fognám fel. A vizet természetesen forgatnám, de co2-ről lehet inkább le is mondok, hiszen a végső emerses cél eléréséhez talán nem is számít. De egyelőre csak ízlelgetem a gondolatot és nézegetem a nagyon szép üres akváriumot. :D
 
Én is töprengek egy ilyesmi akváriumon, be is szereztem gyorsan ijedtségemben egy 16cm magast, hátha drágább lesz. :facepalm::)
A kisebb 45x24-est, vagy "nagyobb" 60x30-ast vetted?

az áramlás, szűrés terén szerintem nincs különbség: berendezés alapvetően befolyásolja, ezt kell jól összehozni, mint a többiben.
Őőő kissé értetlen vagyok ma (tegnap megrázó élményem volt egy kapcsolóval, talán az utóhatásnak vagytok szenvedő alanyai.:zombie:) mihez képest nincs eltérés? Simán térfogat alapján méretezted a szűrést?
Dani által linkelt mohás kőrengeteg mellett is csak egy kis asztali palack áll, ezek szerint csak túlparázom a szűrést.
Az áramlás megfelelő irányításához talán egy poppy lenne a jó választás.

Az biztos, hogy CO2-t véletlenül sem szeretnék bele. Inkább a kisebb akvárium érdekelne, de abba nem vagyok biztos, hogy mohán kívül más is mutatna. Szép lenne benne egy minimál iwagumi, de mégis milyen növényt lehetne gyepnek használni ekkora üvegben, főleg CO2 nélkül? :unsure:
 
A kisebbet, és tényleg kicsi. Vagányabb lehet a nagyobb, de hát ez egyelőre csak egy kósza kalandozás. Ismerkedek a műfajjal. :)
Tennél bele egy-két dolgot? Üveg sört, bort, doboz gyufát, doboz zselés növényt, valamit? (y)
 
Őőő kissé értetlen vagyok ma (tegnap megrázó élményem volt egy kapcsolóval, talán az utóhatásnak vagytok szenvedő alanyai.:zombie:) mihez képest nincs eltérés? Simán térfogat alapján méretezted a szűrést?
Dani által linkelt mohás kőrengeteg mellett is csak egy kis asztali palack áll, ezek szerint csak túlparázom a szűrést.
Az áramlás megfelelő irányításához talán egy poppy lenne a jó választás.
Tudod, én kissé renitens vagyok mindig, néha bejön, néha nem, de egyébként a térfogat és a várható terhelés alapján szoktam tervezni.
Mondjuk ennek szépen ellentmond, hogy mindkét "lapos" akvámban 650 l/h-ás szivattyút használok, ráadásul a tuskósban a kisebb liter szám ellenére komolyabb sokkal a szűrőanyagok összetétele is, viszont itt a világítás erősebb, a táp sokkal több és megy CO2 is (mondhatni high tech), a másikban sok a hal (mondjuk mind apró pontylazac/rasbora féle), viszont csak minimális micro + fosfo megy bele és a világítás is kb a harmada ha literre vetítem.

Az áramlás irányítását én az elkészített/elképzelt scape-hez tervezném meg, mert nem biztos, hogy a poppy által szétterített áramlás jobban körbejár mindenhol, mint a lilly hangsúlyosabb, vagy uram bocsá' egy cső erőteljesebb áramlása.
Mindnek megvan a létjogosultsága bizonyos helyzetekben.
...szerintem...
 
Hogy lefotózd, és feltedd ide a képeket: így könnyebb elképzelni, mekkora az akkora. ;):happy::LOL:

Okés, értettem azért. :)

Nos, a képen van két 500ml GA növénytáp, gyufa, bankkártya, 40-es női futócipő és ami talán fontosabb az EHEIM skimmer. Ami azért is érdekes, mert a 16cm szűk keresztmetszet például abban, hogy milyen eszköz fér be ilyen magasságban a vízszintig. Ez még például okés.

IMG_20160316_225728.jpg
 
Utoljára módosított:
Köszi!
Felszórjuk homokkal, a cipőt és a két flakont mohával bedörzsölt "sziklára" cseréljük és kész. (y)
Egyre kevésbé tudom elképzelni talajjal, inkább a Dani által linkelt, vagy a GA honlapon látható megoldás felé hajlok.
ga_opti_alacsony.jpg

Pedig - annak ellenére, hogy általában nem a szívem csücske egy iwagumi - ma reggel is úgy ébredtem, milyen frankó lenne egy low tech, gyepes, Eheim Classic iwagumi alacsony akváriumban.:D

Nos, a képen van két 500ml GA növénytáp, gyufa, bankkártya, 40-es női futócipő és ami talán fontosabb az EHEIM skimmer. Ami azért is érdekes, mert a 16cm szűk keresztmetszet például abban, hogy milyen eszköz fér be ilyen magasságban a vízszintig. Ez még például okés.
Jól sejtem, hogy már van van a fejedben valami vagány elképzelés (mint az aláírásodban is láthat kövesed)? ;)

Szerk.: tegnap este világítást kerestem a 45 centi hosszú akvárium fölé. Kis csíptetősök rövidnek tűnnek, valami hosszú vékony led kellene, Kínából kb. egy tízesért, itthonról inkább húszasért rendelhető ilyesmi.
 
Utoljára módosított:
Jól sejtem, hogy már van van a fejedben valami vagány elképzelés (mint az aláírásodban is láthat kövesed)?

Nincs még konkrét tervem, de nem ilyen sziklás lesz mint az aláírásomban lévő kép. Sokkal inkább ez a GA fotó indította be a fantáziámat. Az is lehet, hogy valami csobogó szerűséget építek és majd csorog le a víz valami kőről, de az inkább dragon, vagy láva kő lesz. Viszont nem mostanában fogom elkezdeni, még van időm töprengeni. Azért is vettem meg már most, mert praktikus ilyen átmeneti pakolgató akváriumnak is, hiszen nem foglal sok helyet, de egészen normális alapterülete van ahhoz, hogy sok növény beleférjen.
 
Back
Oldal tetejére