• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alacsony akváriumok

avasig

Főkertész
Az előszobánkban lakik egy komód, amelynek belseje egy kis Eheim 2310-et, egy 90 g-os co2 kitet rejt, s amelynek tetején ma egy 20 l-es cube nano ül.

Elférne itt egy nagyobb is akvárium is, de a szélesség-hosszúság paraméterekkel emelkedik a magasság is, és nem szeretnék upgrade-elni minden berendezést.

Elkezdtem kacérkodni egy formabontó, alacsony falú akvárium beállításával, mert ezek mindig megmozgattak bennem valamit.

Keresgéltem a szakirodalmat, vajon miben mások ezek a 15-16 centis falú életterek (pl a GA model), de nem találtam semmit, sőt igazából a GA-ban sincs ilyen akvárium kiállítva, hacsak a gyönyörű patinás Wabi-kusa-t nem tekintjük annak.

Gondoltam, hátha van köztetek valaki, aki épített már vagy üzemeltet ilyen akváriumot, és van tapasztalata.

Józan paraszti ésszel végiggondolva sok dologban különbözhetnek az alacsony falúak a hagyományos társaiktól. Pl:

1. Layout tervezés: mivel a látványnak nem csak oldalról, hanem felülről is kell mutatnia, az aranymetszés nem értelmezhető, terepemelés is csak mértékkel, a megszokott layout elvek nem igazán használhatók. Akkor csak érzésre? :)

2. Aljzat magasság és térfogat: ha csak 5 centi is az aljzat, felette mindössze 10 centi vízréteg fér el, és arányaiban ugyanaz az aljzattérfogat jóval kisebb víztérfogatra esik. Vajon egy amazonia ammonia bumm hogyan kezelhető így az elején? (Gyakorlatilag egy sűrített oldattal van dolgunk.)

3. Üvegcuccok: létezik egyáltalán olyan üveg be/kifolyó, ami ilyen alacsony falú aksira ráfér?

4. co2 beoldás: míg egy hagyományos aksiban 25-30 centit utazik minden egyes CO2 bubi, itt alig 5-7 centit. Vajon ez azt is jelenti, hogy három-négyszer annyit kell adagolni belőle? Ugyanakkor egységnyi térfogatú vízre jóval nagyobb vízfelület jut, tehát szökni is gyorsabban fog a CO2?

5. Világítás: Az 1 liter/Watt vajon borul? A víz brutálisan (talán exponenciálisan?) nyeli a fényenergiát, itt viszont nem kell átlőni 30 centi vízoszlopot. Ugyanakkor a növények vízfelszín közelében élnek majd, tehát a lámpa hőjéből is többet fognak kapni. Ez így könnyen algafőzelékhez vezet.

... és még folytathatnám.

Ha van ötlet, irodalom forrás vagy vélemény, kíváncsian várom!
 
Keresztkérdések:
Mekkora lenne az alapterülete?
Fedett, vagy nyitott lenne?
2310 helyett nem 2213-at akartál írni?
 
Ezt azért eléggé magasról kéne megvilágítani, de nekem is tetszik az ilyen arány...
 
A 10 literesem 16-17 magas. Meg kb. ilyen mély és huszon-akárhány széles, szóval nemcsak alacsony, de alapvetően kicsi.
1. Layout: A kinyúló ágak tutira jól mutatnak. Kövek is, de ahhoz okosnak kell lenni, hogy ne maradjon pangó víz. Talajemelést lehet pótolni: szépen és átgondoltan nyírt növényzettel (nekem eddig egyik kategóriának sem sikerült megfelelnem). Aranymetszés: érdekes lehet (ne kövezzetek meg), ha nem az akvárium adta keretben tervezel, hanem kissé fölé is, emers kerttel együtt.
2. Amazoniám van, nincs tesztem, de nem volt mérgezés.
3. Üvegcuccok: minden ki és befolyó "magas". Ha a srácoknak nincs ötletük, én azt mondanám, akril DIY. Az biztos, hogy az áramlással nagyon csínján kell bánni, mert közel az alja, könnyen felpörgeti a mulmot, nekem nagy flow-al 2 nap alatt előmászott az agancsalga (azután gyorsan száműztem.)
5. Fény: nálam a sekély víz ellenére a gyakorlat a WPG számításban kijött értéket igazolta. Bár a lámpa vagy 20 centivel az akvárium fölött van.
 
erről eszembe jutottál :)

tumblr_msby41rNUn1s3c1oao1_1280.jpg
 
erről eszembe jutottál :)

tumblr_msby41rNUn1s3c1oao1_1280.jpg


Azért kíváncsi lennék,hogy ez mennyire fenntartható hosszú távon,ill mennyi időnként van vízcsere.A legkisebben is mintha lenne hal,pedig az tényleg csak egy pohár víz egy nem gyenge fényforrással megvilágítva.
Egyébként engem is nagyon foglalkoztat a téma,mert most van üvegesnél a viváriumom,kis palu lesz belőle,de én nem mertem 20cm alá méretezni a vizes részt.(kb 50x20x20)
 
Ez gyönyörű. De Andravornak igaza van, nekem a világos homokkal nem sok jó tapasztalatom volt eddig. Rövid távon jól néz ki, de melegágy minden randaságnak.

Az feltűnt nektek, hogy ezeken a fotókon mindig vizesek a sziklák gyökerek a felszín felett is? A valóságban ez azért nem egészen így van. Pl a seiryu is nedvesen az igazán szép...
 
Ez gyönyörű. De Andravornak igaza van, nekem a világos homokkal nem sok jó tapasztalatom volt eddig. Rövid távon jól néz ki, de melegágy minden randaságnak.

Az feltűnt nektek, hogy ezeken a fotókon mindig vizesek a sziklák gyökerek a felszín felett is? A valóságban ez azért nem egészen így van. Pl a seiryu is nedvesen az igazán szép...
szerintem ez wabi labdákból van -- legalább az agyagos talaj nem gurul szét :D
 
Lassú út az őrületbe: naponta többszöri spriccelés, gyakori vízcserék, és a csillogó magas fényű asztalka folyamatos törölgetése.
 
Back
Oldal tetejére