• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 30l nano

Szia!

Azt azért tudni kell a DC-ről, hogy nem promt követi a változásokat, tehát amikor ránézel, a 2-3 órával ezelőtti állapotokat tükrözi.
A mindenkinek optimális szint belövéséhez szerintem jobban jár az ember egy PH cseppteszttel. Egy hétvégét rá kell szánni, naponta többször - éjjel is mérni, hogy nem sok, nem kevés-e a PH.
Nem feltétlen akarnám elérni a megadott bubiszámot sem, azt kell kikísérletezni, hogy a te kis ökoszisztémádnak épp most mennyi kell. (értem ezalatt, hogy az aktuális növénymasszához viszonyítva)
ITT utrána tudsz nézni, hogy milyen KH érték mellett a PH függvényében mi a biztonságos CO2 szint az akvában.

Köszönöm! Tudom a Dc nek vízben kell kb 2 óra. Ezért is jöttem be éjjel hogy mi hogy áll de meg mindig jónak tűnt a színe. De most ra állok a ph ra.
 
Ezzel a co csepptesztel sem vagyok kibékülve. Meg mielőtt hasznaltam volna a Co rendszert kíváncsiságból mertem a vizet. Hat hogy elérjem azt a szín árnyalatot kb 40 et kellett cseppentenem. Az szorozva kettővel kb 80 as szint. Ez pedig lehetetlen. Ph tesztet rosszat vettem mert nem 6-7 ig hanem teljes skálát mér...
 
Ezzel a co csepptesztel sem vagyok kibékülve. Meg mielőtt hasznaltam volna a Co rendszert kíváncsiságból mertem a vizet. Hat hogy elérjem azt a szín árnyalatot kb 40 et kellett cseppentenem. Az szorozva kettővel kb 80 as szint. Ez pedig lehetetlen. Ph tesztet rosszat vettem mert nem 6-7 ig hanem teljes skálát mér...

Próbáld meg kicserélteni.. hátha jófejek lesznek.
CO2 csepptesztet sosem használtam, a PH-t és a növények reakcióját figyelembe véve állítottam be a CO2-t. Csak úgy érzésre, mert bubiszámlálóm sincs, egy nagyon rutinos fórumtárs insrtukciói alapján. Ha a növények a világítási periódus kb. felénél már elkezdenek bubizni, akkor jó a szint.
Lehet játszani a beállítás során azzal is, hogy pl. nem 2, hanem 3 órával a lámpa kapcsolás előtt indul a CO2, így lehet, hogy kisebb bubiszám is elég, és a Ph változás sem lesz annyira hirtelen. Az adagolást hamarabb is abbahagyhatod, ha azt látod, hogy a vége felé nagyon lemegy a PH. Szóval kísérletezni kell, semmi sincs kőbe vésve.
 
Én így akadályoztam meg az amano szökést anno.
7893778938

Igazából, amikor ki akart jönni, akkor még a teljes lefedés mellett is kijutott, de tényleg érdemes a betelepítés utáni pár napban valamilyen kerítést alkotni éjszakára. Meg ha van valamilyen nagyobb változás az akvában, nálam a növények átrendezésekor felkavarodott a táptalaj, másnap mindhárom amano eltűnt. Egyet egy pókhálóban találtam meg, egyet a szoba másik végében (garzonban laktunk, szóval szegény konkrétan átmászott rajtunk 😱), egy pedig sosem került elő. Azóta rutinos vagyok, és csak egyet veszítettem el szökés által, az egy nőstény betta társaságában lépett meg, máig sem tudom összerakni a sztorit. :D
A co2 elég nagy változás, lehet, hogy érdemes lenne nem rögtön belőni a jó mennyiséget, hanem fokozatosan emelni, és hozzászoktatni az élőlényeket hozzá. Nálam még az is kiborította az ízeltlábú társaságot, amikor az Easy Carbo-t lecseréltem Excel-re.
 
Próbáld meg kicserélteni.. hátha jófejek lesznek.
CO2 csepptesztet sosem használtam, a PH-t és a növények reakcióját figyelembe véve állítottam be a CO2-t. Csak úgy érzésre, mert bubiszámlálóm sincs, egy nagyon rutinos fórumtárs insrtukciói alapján. Ha a növények a világítási periódus kb. felénél már elkezdenek bubizni, akkor jó a szint.
Lehet játszani a beállítás során azzal is, hogy pl. nem 2, hanem 3 órával a lámpa kapcsolás előtt indul a CO2, így lehet, hogy kisebb bubiszám is elég, és a Ph változás sem lesz annyira hirtelen. Az adagolást hamarabb is abbahagyhatod, ha azt látod, hogy a vége felé nagyon lemegy a PH. Szóval kísérletezni kell, semmi sincs kőbe vésve.

Köszönöm . Pont ez az hogy csak kiserletezgetek az élőlények rovására. Sikerült most co2 merném. Nagyjából 28 és 34 körül lehet a szint. Ammóniat is mertem az pedig 0,2 volt. Nem tudom hogyan mert mindig 0 szokott lenni. De kezdek ammónia mérgezésre gyanakodni. Elvileg az amanok nagyon kényesek erre. Ammónia lehet az RO vízben van. Eddig csapvizet hasznaltam seachem prime al . Tegnap töltöttem az akiba par liter Ro vizet de már primot nem adtam hozza. Lehet ez volt a gond A novenyeim meg sose bubiztak. Mindjárt merek egy ph is.
 
Én így akadályoztam meg az amano szökést anno.
View attachment 78937View attachment 78938

Igazából, amikor ki akart jönni, akkor még a teljes lefedés mellett is kijutott, de tényleg érdemes a betelepítés utáni pár napban valamilyen kerítést alkotni éjszakára. Meg ha van valamilyen nagyobb változás az akvában, nálam a növények átrendezésekor felkavarodott a táptalaj, másnap mindhárom amano eltűnt. Egyet egy pókhálóban találtam meg, egyet a szoba másik végében (garzonban laktunk, szóval szegény konkrétan átmászott rajtunk [emoji33]), egy pedig sosem került elő. Azóta rutinos vagyok, és csak egyet veszítettem el szökés által, az egy nőstény betta társaságában lépett meg, máig sem tudom összerakni a sztorit. :D
A co2 elég nagy változás, lehet, hogy érdemes lenne nem rögtön belőni a jó mennyiséget, hanem fokozatosan emelni, és hozzászoktatni az élőlényeket hozzá. Nálam még az is kiborította az ízeltlábú társaságot, amikor az Easy Carbo-t lecseréltem Excel-re.

Köszönöm. Próbálom én majd a szoktatast. De gyanítom hogy amonia mérgezést kaptak 0,2 volt a szintem.
 
Arra figyelj, hogy ne kapkodj, és egyszerre csak egy dolgon változtass, különben nem fogod tudni, hogy mitől javul, vagy épp romlik a helyzet. Ha teheted, lehet érdemes lenni kirakni egy üres akváriumba, dobozba az állatokat, rákötni egy levegőztetőt, és a rendes akvában kísérletezhetsz kedvedre.
 
Hat bele találtál mert mindig ez volt az én bajom hogy kapkodtam mindenben. Pont ezen járt az agyam nekem is. Pedig tegnap nagyon figyeltem. Komolyan szinte egesz nap bubikat számoltam meg teszteltem és figyeltem. Napközben minden ok volt örültem is mint majom a farkának de este jöttek a gondok. Azóta a harcsak és ottok par percenként feljönnek levegőért fa más különösebb dolog nem történt persze a kimúlt amanokon kívül. Olyasmi mintha oxigén hiányos lenne a víz vagy nem is tudom. Van hogy napokik nem látom őket feljönni.... mindenesetre egy részleges vizcseret csinálok.
 
Ammónia 0,2
Nitrát 1
Nitrit 0
Kh 7
Gh 7
Ph7-8 között

Tettem a vízbe primot most az ammónia nulla.
Közvetlenül az akvárium vizébe nem raknék kezelőt. Simán meg tudja kötni az oxigént, meg a tegnap említett dolgokat. Nálam kb 100 Endler látta volna kárát, ha nem vettem volna észre, hogy mindegyik a vízfelszínt szántja, még jó, hogy van levegőpumpám meg porlasztókövem. Mindenre fel kell készülni, ez a hobby már csak ilyen...
 
Vizcsere megtörtént azóta egy hal sem jött fel levegőért. Ezen a növény bubizason gondolkodtam. Ha lowtech a fényem akkor ugye alig fotoszintézis. Így a tápanyag felvétel is kevés. Jövő héten megjön az új lámpa , elvileg addig nincs is szükségem Co-ra. Veszek 6-7 merő ph tesztet és a lámpa felszerelése után mérni fogom a ph és kh szintet és csekkolom a táblázatot. Talán ez a legjobb megoldás. A DC viszont mintha megjavult volna. Napont párszor kiviszem és belefujok. Mivel ez Nano úgy gondolom hogy annyira szűk hogy könnyen ki alakul belül egy hartya réteg ami szemmel alig látható. Kb fel órája végeztem a vizcserevel de már kekul be. A marsilea elég jól néz ki, talán ezzel szerencsém lesz. Ezelőtt a montecarlo már olvadasnak indult. Ez pedig kezd a fény fele nőni.
 
Az a helyzet hogy igazad van! Igazából a terv az hogy egy szép Bettas akvarium legyen és ha ez üzemel és ragad rám valami tudás akkor bele kezdek egy 150-200 liter körüli novenyes akváriumba. De az még odébb lesz.
Nem akarok a másik topikban offolni, szóval jöttem a tiedbe, bocsi. :D
Szóval, ahogy @viktorlantos is írta, és én is utaltam rá korábban, választanod kellene, hogy növényes patent akváriumot szeretnél, vagy bettásat. Hagyd meg ezt a halnak, és vágj bele a nagyobba. Könnyebb fenntartani az egyensúlyt egy nagy akváriumban, mint egy kicsiben. Nagyon szép bettás akváriumok vannak, és még csak nem is kell lemondanod a növényekről. Egyszerűen olyanokat kell választani, amik jól elvannak kevesebb fénnyel, co2 nélkül.
1563959762263.png

1563959779587.png

1563959794171.png Ezen mondjuk szerintem felnyársalná magát, de talán nem mindenki hala olyan hülye, mint az enyémek. :D

1563959958872.png

Örök kedvencem Oliver Knottól:
1563960024924.png

Mind dzsungeles, co2 rendszert maximum a tévében láttak.
 
Nem akarok a másik topikban offolni, szóval jöttem a tiedbe, bocsi. :D
Szóval, ahogy @viktorlantos is írta, és én is utaltam rá korábban, választanod kellene, hogy növényes patent akváriumot szeretnél, vagy bettásat. Hagyd meg ezt a halnak, és vágj bele a nagyobba. Könnyebb fenntartani az egyensúlyt egy nagy akváriumban, mint egy kicsiben. Nagyon szép bettás akváriumok vannak, és még csak nem is kell lemondanod a növényekről. Egyszerűen olyanokat kell választani, amik jól elvannak kevesebb fénnyel, co2 nélkül.
View attachment 79102

View attachment 79103

View attachment 79104 Ezen mondjuk szerintem felnyársalná magát, de talán nem mindenki hala olyan hülye, mint az enyémek. :D

View attachment 79105

Örök kedvencem Oliver Knottól:
View attachment 79106

Mind dzsungeles, co2 rendszert maximum a tévében láttak.


jujj de jól néznek ki főleg a kedvenced Olivertől. ez most adott egy löket ötletet. köszönöm a képeket! Mindenképp az lesz amit javasoltál. Az álmom egy nagy növényes.Ezt a kicsit megcsinálom a bettának és a harcsáknak. Ezzel a Co2 vel amúgy is csak bajlódok ebben a nanoban. hiába profi a teknikám, nem sikerül beállitanom. próbálgatom a bubi számokat, 40 bpm körül a halak levegőért jártak fel és az amanok reggelre kiugrottak. ma próbálgatom a 10-15 bpm et de így is pipálnak a halak. kisebbre már nem tudom állítani mert akkor meg nem indul el a rendszer ha nyit a mágnesszelep(2 óra múlva se). Böngészek most egy kicsit és adok le egy GA rendelést Így még a héten megjönnek az új növények. figyelni fogok arra is hogy melegtűrő legyen mert a betta miatt ez is gond. Csak azt nem tudom hogy a mostani világításom nem lesz e túl érős alacsony igényű növényeknek. 14w 1100lúmen. kb 20 liter víz van az aksiban.az 55 lumen per liter.
 
Csak azt nem tudom hogy a mostani világításom nem lesz e túl érős alacsony igényű növényeknek. 14w 1100lúmen. kb 20 liter víz van az aksiban.az 55 lumen per liter.
Rakd tele úszónövényekkel. :) Bőven tompítják a fényt. Ha a limnobium nem jön be (nekem is csak sokadig próbálkozásra maradt meg, most pedig 2 hetente aratom), ott a salvinia natans, a pistia, vagy épp a phyllantus fluitans. Legvégső esetben békalencse, de azt a legtöbben gyűlölik, mert ha egyszer bekerült az akváriumba, lehetetlen kiírtani. :D
1563966756262.png 1563966904607.png
Hasonló megoldás lehet a riccia, az is szépen fel tud feküdni a vízfelszínre, de mindenhova benőheti magát, ha egyszer elszabadul. Én mondjuk nagyon szerettem, nagyon szép, amikor buborékozik, és még co2 se kellett neki. Itt mondjuk kötözve volt fára, nem lebegtettem.
1563967102813.png

A meleg tűrés is egy érdekes dolog. Jelenleg 26-27 fokon tartom az akváriumot fűtővel a betta miatt, de mivel jön megint a nagy meleg, 29-30 fokos is simán lesz a víz mindkét akváriumban. Az otthoni 30-as már régóta bírja a szélsőségeket, rotalák vannak bent, valamilyen cryptok, saggitaria subulata, indiai vízicsillagból valahonnan előkerült egy szál, bolbitis, anubiasok, bucék. Utóbbiak hisztisek a melegre, de ha egyszer megszokták, úgy látszik nem panaszkodnak.
Én úgy látom, hogy ha valamelyik növénynél nincs kiemelve, hogy a hidegebb vizet kedveli, akkor meg lehet próbálni tartani, aztán vagy bírja, vagy nem. Ha valami tetszik, érdemes többször is megpróbálni, ha esetleg kipusztul, mert lehet, hogy a következő meg meg fog maradni.
 
Nálam megy a 12-15 BPM a 18 literesbe 0 KH-val reggel nyolc és este öt között, és még egy állat se látta kárát, miközben a növények úgy bubiznak, mintha szénsavas lenne a víz.


A szűk keresztmetszet bettás akváriumban elvileg az áramlás, de egyáltalán nem látok semmilyen lerakódást a limnobium igen apró gyökérzetén, márpedig ahol nincs megfelelő áramlás, ott elsősorban oda rakódik le minden, ahogy azt 2 másik akváriumomban is tapasztalom levegőpumpás szivacsszűrővel. A 440 liter per óra így a tapasztalatom szerint spin szűrővel megfelelő áramlást biztosít, és a double halfmoon bettámat se tépkedi meg. Hogy ez az áramlás mennyire lenne optimális egy szűkebb ám sokkal magasabb akváriumban azt nem tudom.

Tanprojektnek nyilván egyszerre sok, de egyáltalán nem kivitelezhetetlen.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére