• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dream-wings

manoka

Kertész szaki
Sok sok küzdelem után végre eljutottam oda, hogy indítsak egy naplót az átalakított akváriumokról.

Még valamikor februárban alakítottam át a nagyobbat, egy egész napos programként. Akkor volt kb. 1 hónapom, amíg tudtam rá figyelni, aztán elnyelt a munka és nem nagyon sikerült. A maga szegényes tempójában próbálkozik folyton, az alga tip top hangulatban van nálam, de sosem brutális verzióban... vagyis lehetne rosszabb is... ;)

No először is a részletek:

Akvárium: 60x30x40 (72l) - bár rejtély miért, sosem volt csurig, kb. 60 liter lötyög benne
Szűrés: Eheim 2034 gyári töltettel - 1 hete cserélve Eheim 2071-re gyári anyaggal,
később szeretnék bele egy kis purigent, ha sikerül
Co2: 2 kg palack, GW reduktor kombó, GW üveg bubiszámláló, ADA visszfolygátló, GA üveg difi
Világítás: Quad 4x24W (fele "sima", fele növényes)
Talaj: Tropica táptalaj és ADA Amazonia 9 l
Dekor: régi red moor gyökerek
TÁpozás: Green Aqua Micro, macro, carbo 3-3-2.5 ml/nap
Vízcsere: hetente, (néha másfél hetente) kb.30l

úszkáló népesség:
Yellow garnéla - 6db-al indult, amennyire én látom a szülők már nincsenek meg, viszont kb 20-25 mazsola bóklászik
Amanó garnéla - 2 db
Furcata - 12db
Black Molly - 2db (1 nőstény, 1 hím - előfordulhat náluk, hogy nőstényből hím lesz? Mert az lett belőle...)

Növények:
Rotola Sp. green
Rotola rotundifolia
Anubias nana
Cryptocoryne - rejtély melyik fajta, ami biztos, hogy nem green (ahogy vettem), mert bitang nagyra nő és vöröses beütése van, próbálom kiirtani, de lehetetlen
Marsilea hirsuta
Hydrocotyle tripartita
Microsorum pteropus narrow
Valamilyen úszó növény, talán béka tutaj, vagy micsoda, a garnikkal kaptam
jávai moha a fákon
Vesicularia weeping a köveken

Korábban volt még:
-Alternanthera reineckii mini - szépen elkezdett vörösödni, aztán az alsó levelei elkezdtek algásodni, és eldobálta őket. Végül fogtam magam, félbe vágtam és kísérleteztem vele. A levágott részt elültettem. A visszavágott rész teljesen elhalt, amit elültettem az pedig ugyanarra a sorsra jutott. Szépen bealgásodott, a végén felkopaszodott. A teljes pusztulás előtt kivágtam a talajig. Valamit elronthattam, esetleg kevés fény, lehet rossz helyre ültettem... sose tudom meg.
-Valamilyen myriophyllum - amikor már kinőtte az akváriumot, visszavágtam. A többit elültettem. A levágott rész elmállott, a végén pedig meguntam, minden visszavágásnál újra ültetni, ezért mennie kellett.
-glossostigma elatinoides - igazából egy kísérlet képen került be. Nagyon szépen nőtt, egy ütemben a marsilea-val. Csak idővel elkezdett felfele mászni, így visszavágtam, és 4 hónappal később megkapta a 4x24w világítást. Imádta, teljesen beindult. Viszont mivel időnként nyírni kellett, a marsilea-t meg nem, hát megpecsételtem a sorsát. A glossostigma, amíg magára talált, a másik növény eltiporta. Így maradt a marsilea győztesként, és egyeduralomra tört. Már a háttérben kóbászol....:D
Riccia - kipusztult :p... pedig nagyon szép terv volt, a mohával egyesítve, itt-ott elszórva pamacsokat alkotva.. a moha megmaradt, a riccia kihalt....

A kezdés:
Hát mivel az akvárium hátteres volt, nem volt egyszerű dolgom. Több sebből véreztem mire pengével levarázsoltam az üvegről... viszont mikor teljesen készen lettem (kb. 3 óra alatt), nem kicsit voltam kiakadva. Elég drága volt az akvárium mivel épp nem volt készleten, ezért csináltatni kellett, és úgy voltak vele, ahogy sikerül, a háttértől úgysem lehet látni majd... olyan karcok voltak rajta, hogy majdnem guta ütést kaptam... AD... szóval többet nem is megyek, csak szükség esetén ha kell valami. A következő akváriumot már így is tuti a GA-ból rendeljük ;).

Amúgy minden gond nélkül ment, 8kor kezdtem a szétpakolást, és este 11ig tartott, úgy hogy nem volt türelmem tovább és nem lett teljesen feltöltve sem....

Amennyire tudtam betartottam a kezdeti vízcseréket, és mivel 2 héttel később 1 pici furcata kószált az akváriumban, így betettem 2 amanót is, hogy kezdjenek takarítani. Mákom volt, nálam nem volt semmi gond az ammóniával, vagy bármivel. A kicsi mellé még lett 3, külön tettem őket, majd mikor nagyobbak lettek, akkor vissza. Sajnos még korai volt, 1 héttel később eltüntek...
A világítás viszont sokáig nem változott. 2x24 ment 6 órában és úgy is maradt még legalább 3-4 hónapig... csak utólag vettem észre, hogy már mennyi idő eltelt... Ekkor kapott egy időzítőt a rendszer.
A co2 10kor kapcsol be, az első 2x24w 1kor, majd a másik 2x24w (növényes) 2kor. 6kor kapcsol le a növényes, 6:30kor a co2, és 8kor teljes sötétségbe borul. Alapjáraton kap bubit éjjel este 10től, reggel 6ig. Úgy tűnt sokan értékelik. Lehet nappalra is kéne időnként.

Vannak algák, leginkább hosszú, zöld, szerintem fonál. A világítást még csökkentem majd 1 órával.

Közben ugye szűrő is lett cserélve. Még arra kéne rájönnöm, hogyan lehetne fojtani kicsit, mert szerintem így nagyon nagy az áramlás és még ebből lehetnek gondjaim... o_O

Azt hiszem első körben ennyi, közben megküzdöttem az elemekkel és regisztráltam a flick-re. A következő lépés, hogy megpróbálom betenni ide. :p:D
 
Nos, akkor még belevágnék még egy kis "sztorizásba".
Menet közben persze az is kiderült, hogy a Cryptocornye green nem is az, aminek látszik. Vöröses beütése lett és már a 25 centiket ütötte ki...


P1530806
by manoka83, on Flickr

Így már teljesen eltakarta a fát és rajta a mohát, és a Microsorum narrow-ot. Amit azért valamelyest szerettem volna középpontnak meghagyni. Így fogtam magam, megkerestem a szárát, amennyire lehetett, talaj alatt elvágtam... kinőtt pár centivel odébb, szóval ettől nem fogok megszabadulni, úgy tűnik jól érzi magát. Ami nem is lenne gond, ha olyan helyre került volna, ahol tetszene ekkora magasságban.
Közben arra gondoltam, a helyére csak kellene valami, ezért fogtam néhány követ, és weeping mohát ragasztottam rá. Első 2-3 hétben így festett ki...


P1530814
by manoka83, on Flickr

Azóta nagyon szépen megerősödött. A kő nem is látszik.

Volt egy mély pont valahol a nyár alatt... Bár a hőmérsékletet sikerült lent tartani egy asztalai ventillátorral, időm elfogyott, és volt, hogy 3 hétig se kapott tápozást...
(e tájt fogtam magam, és céget váltottam... így lett másfél hónapom, amikor megint tudtam foglalkozni vele, de meg lett a büntetés)


P1550310
by manoka83, on Flickr

Egy darabig küzdöttem ellene, de a sárguló levelek elhaltak és az algák áldozatai lettek.
Így fogtam magam és tarra vágtam...
Így lett ebből az állapotból:


P1550395
by manoka83, on Flickr

ez:


P1560016
by manoka83, on Flickr

Azóta már szépen magához tért. A helyzetet az is tovább rontja, hogy rengeteg darab moha van lehullva a talajra, amit már gyakorlatilag lehetetlen eltávolítani, mert a fél talajt magával húzza... így most így maradt. Már belátom, nem volt jó ötlet az egész fát mohával borítani, csak 1-2 helyre kellett volna...
Amúgy úgy tűnik szinten maradt a dolog, már csak pofásítani kéne a növényzetet. Az új pozícióm bár több szabad idővel nem jár (többet túlórázok, mint máskor), de némiképp még is több lett az időm, jobban tudok rá figyelni, ezért szép lassan kezd az alga is csillapodni.
Azért szívesen vennék tanácsokat, hogy mit kezdjek a fonál algával. A két mollym eszik mindent, csak ezt nem. A kedvenc kajájuk a garniknak való ebita breed...
A nyáron kaptak egy csipet főtt kukoricát... hát, majdnem vér folyt... a garnélák kontra mollyk, kié is legyen a nagyobb darab...
Örülök, hogy ilyen "étvágytalanok"... De valahogy az algára kéne koncentrálniuk...
A napokban készítek újabb képeket a mostani helyzetről is, most már kezd egész jól festeni a kép. :D

A képek többsége pedig itten megtekinthető:
Dream-wings - a set on Flickr

A fotós tudásomon van még mit csiszolni, persze lassan egy normális gép kéne, amivel nem veszekedek fél órát, hogy azt csinálja, amit akarok ... ;)
 
Utoljára módosított:
Tegnap kapott az akvárium egy nagy vízcserét, a nyírást még kicsit húzom, úgy gondoltam még ráér.
Viszont: Találtam a szűrő alján egy csomó apró fehér cikázó valamit, mintha mini rákok volnának. Ezek jelenthetnek gondot? Mert arra gondoltam lehet emiatt maradt abba a szaporulat a garnéláknál... Szerintem most már elég idősek egy újabb családalapításhoz, de halvány jele sincs a dolognak... Múltkor vettem azt a gyógyszert a nanoba, lehet hogy segítene ezen a problémán is?
 
Az utóbbi időben kicsit elnyelt a munka, a akváriummal nem nagyon volt időm foglalkozni, csak a vízcsere, meg tápozás, etetés... kezd dzsungelesedni, nagyon pofásan fest... A fonál visszavonulóban van, szóval úgy tűnik a sok fény a hibás, sokáig megy, és erős is. Holnap lesz egy kis időm és teljes suvicc lesz, hogy kinézzen valahogy.
A fehér apró valamik még mindig megvannak. Furcsának találtam, hogy a kezdeti nagy garnéla szaporodás megállt, az állomány nem gyarapszik, talán picit fogy is, de nődögélnek, viszont elég kedvetlenek, nem olyan virgoncok, mint korábban. Sikerült tegnap két nagyobb garnélát nagyító alatt alaposan megvizsgálni... hát ők is elkapták ezt kukacos fertőzést... Még nem feltűnő, a kopoltyúnál mozognak... Ezek szerint én fertőztem át az akváriumokat, csak nem tudom honnan indult. Mindenesetre a nanoban a garnélák jól vannak, újra bepetésedtek és láthatóan jobban érzik magukat. Így holnap a nagy akváriumban is meg lesz a kúra, meg sika, és növény nyírás.
Párom vett a kisfiának egy fényképező gépet karácsonyra, gyorsan kipróbáltam mit tud. Ez egy nikon coolpix l610. Hát az enyémhez képest ez is sokkal jobb! :)


DSCN0012
by manoka83, on Flickr

Semmi szép beállítás vagy bármi hasonló, csak egy próba fotó, de nekem nagyon tetszik.:)
 
Köszönöm! :)
Végre kezd a helyére rázódni minden. Ma még sem nyírtam meg. Megkapták a srácok a 4 órás kúrát, teljes vízcserét kaptak, és hagyom őket most pihenni. Keresem a beosztásomban a következő szabadnapomat, és akkor kicsit meg is nyírom. Küzdök egy sort a géppel, és megpróbálom megörökíteni, mit műveltem. :smug:
 
Back
Oldal tetejére