• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

World of Galaxies

Re: első lépések (54 liter)

Szia Szilvi!

hszilvia said:
Na ezt valószínűleg vissza tudnám a csapvízzel való keveréssel tornázni 7.5-8 körülire
Sajnos a csapvíz Ph-ja is 8 körül van, így más módszer után kell nézned!

hszilvia said:
Valaki még esetleg tudna ahhoz hozzászólni, hogy az alacsony foszfát szintet orvosolhatom-e ugy hogy a GA macrobol 50%-al többet adagolok?

Szerintem inkább külön csak foszfátot adjál a többi táp mellé, mert az arányokon van a hangsúly (nekem van felesleg és csak a duna választ el minket, értekezzünk privátban!)!

A garnélák a mohában szépen fel tudnak cseperedni, valamennyit azért elkapnak a halak (Neon, Dánió)!

A.ttila
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia Attila!

Sajnos a csapvíz Ph-ja is 8 körül van, így más módszer után kell nézned!

Igen, neked is teljesen igazad van. A ph-ra mást kell kitalálnom, viszont a lágyításra mindenképp ki fogom próbálni ezt a forralásos módszert, már csak a kiváncsiság kedvéért is.

Szerintem inkább külön csak foszfátot adjál a többi táp mellé, mert az arányokon van a hangsúly (nekem van felesleg és csak a duna választ el minket, értekezzünk privátban!)!

Nagyon köszönöm a felajánlásodat, de foszfát utánpótlásom közben megoldódott hála Daninak (inadsz), akinek itt is köszönet érte újra :D

A garnélák a mohában szépen fel tudnak cseperedni, valamennyit azért elkapnak a halak (Neon, Dánió)!

A "baby" garnélák - első számolás után kb 5-6-an lehetnek, már amennyit látok belőlük mert a moha eléggé takar. De nekem egyelőre ez is bőven elég, nem szeretnék inváziót :)

Ráadásul ma megválok a 3 neon halamtól is egy csere keretében. 4 db red cherryt kapok érte és ugy kértem, hogy az egyik biztosan petés legyen.
(Sajnálom a neonokat, mert gyönyörűek, de sajnos nem jönnek ki jól a galaxykkal, mindig kergetik és csipkedik őket. Jobb helyük lesz a társaik között egy nagyobb akváriumban). Így már csak galaxyk és 3 otto van az akváriumban a garnikon kívül.
 
Re: első lépések (54 liter)

Jó lesz nekem ez a forralásos módszer :)
Kipróbáltam, felforraltam, kihűtöttem, leszűrtem, megmértem :)
összkeménység: 12
karbonátkeménység: 7

A pénteki heti vízcserénél a teljes 50%-ot, szűk 20 litert, ilyen vizzel fogom lecserélni. Nem nagy művelet, hamar felforralok és kihűtök ennyi vizet, 3 fazék mindössze:)
 
Re: első lépések (54 liter)

Nézegettem reggel az esőztetőmet. Nem tetszik. Mármint nem maga az esőztető, hanem ahogy áramoltatja a vizet. szerintem gyenge. Mozog a víz, de még mindig előfordul hogy hártyásodik a vízfelszín. az pedig szerint attól van, hogy nem elég erősen mozgatja a vizet. Pontosabban van egy optimális vízszint az akváriumban, mikor minden tökéletes, de utána ha "leapad" pár mm-t, akkor már nem jó.


Gondolkoztam arról, hogy leveszem az esőztetőt és kvázi "jet"-jelleggel csak a kifolyó csonkon jön majd a víz. Íyg ugyan tutira nagyobb lesz a nyomás, de a CO2 eloszlás nem hiszem hogy ugyanolyan egyenletes lenne diffuzor esetében. a másik kérdés ennél a megoldásnál az oxigénbeoldás. Gondolom ekkor kellene éjszakára egy porlasztónak mennie. Vagy nem szükséges?

De tulajdonképpen szeretném megtartani az esőztetőt, gondoltam rá, hogy a rajta lévő lyukakat kicsit megnagyobbítom, ezáltal nagyobb lenne a nyomás. ez működhetne?
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia Szilvi!

Szerintem nagyobb lyukakkal még kissebb lesz a nyomás!

Nincs a szűrőd nagyon teletömve, vagy apró szemű szűrőanyaggal feltöltve?
Próbálj rajta lazítani!
Mert még ez lehet egy megoldás, hogy ha marad az esőztető!

A többihez majd hozzászólnak akiknek van tapasztalatuk!

A.ttila
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia Attila!

Hát, szégyellem bevallani, de ez részemről egy nagy "user error" volt (ahogy egy informatikus mondaná) :p :oops:

Lévén közgazdász vagyok elég kevés áramlástan órám volt az egyetemen, konkrétan 0 :D
Ezért először el kellett követnem ezt a hibát, hogy tanuljak a saját káromon. A hiba rém egyszerű: ha a víz áramlásának útjába raksz valamit, akkor megváltozik az áramlás iránya és adott esetben az ereje is lecsökken :) Jelen esetben a csavart valiznéria a jobb sarokban annyira megnőtt és elterült a felszínen abban a sarokban, hogy megfogta a vizet. Visszavágtam és láss csodát, magától rendbejött az áramlás ereje, iránya :)

Na ezért kell az a bőőőő1 év tanulásra :)
 
Re: első lépések (54 liter)

Ugy döntöttem mégiscsak lecserélem hamarosan az ex400-ast. nem az igazi, kevésnek érzem még mindig. Figyelembe véve, hogy - az adott méretű hely miatt ami a későbbiekben sem fog változni - max felfele lehet terjeszkednem még az új akvárium tekintetében max egy 72 literest kell majd valamikor ellátnia. Ezt is számításba véve - valamint hogy a férjem valószínűleg még egy szűrőcserét nem élne túl :D - az Eheim Professionel 3 - 2071 vagy az Eheim Professionel 3 - 2073 jön számításba. mivel biztosra szeretnék menni, hogy elég lesz illetve ha megpakolom szűrőanyaggal és esőztetőt használok - ezek ugye mind lefojtják valamennyire - akkor is elég lesz, hajlok a 2073 felé. ugyanakkor nagyon tetszenek ezek a tetratech ex szűrők és esetleg az 1200-as is szóba jöhetne, de arról itt a forumon nem találtam infót, hogy megpakolva mennyi a valós teljesítménye.

Na de hogy valami aktuálisabbat is írjak : kaptam egy kedves forumtársól az akvarista honlapról jávai mohát, békatutajt, és Lilaeopsis brasiliensit. Szeretnék kisérletezgetni kicsit növényekkel, főleg hogy mi hogyan fejlődék, mit igényel, stb. A mai vízcserénél - amit már a felforralt és így jóval lágyabb vízzel csináltam - el is ültettem őket, a békatutaj pedig szépen úszik a vízen :)
Megnyírtam a mohagyepet is és a lenyírtat visszaültettem, hogy előbb utóbb egybefüggő gyep legyen az előtérben.

Holnap elhozom az új Hagen 2×24W-os armaturámat (itt is köszi pfg ;) ) ezért is lenne jó a szűrő nagyobbra cserélése, mert a megnövekedett fény miatt többet kell tápoznom majd, így jobb szűrésre is lesz szükségem.
(hmmm, igen , jobb lett volna az elején sokat olvasgatni és rengeteg pénzt és bosszúságot megspóroltam volna magamnak :D , dehát a napló elején benne van hogy miért alakult ez így, most már mindegy :) )

kevés ecsetalgám is van, amit a kicsit gyenge flown-nak tudok be. leszedtem, remélem nem jön vissza.

Pár kép a mostani állapotról:

10.jpg


20120302_182032.jpg


20120302_181940.jpg
 
Re: első lépések (54 liter)

Mértem gyorsan párat még.
Ph: 7,5 (változatlan)
Összkeménység: 12
Karbonátkeménység:11
Alakul :) gondolom még kell jopár csere még beáll a víz. holnap majd mérem a többit is:)
 
Re: első lépések (54 liter)

Na akkor kérnék egy kis segítséget :) Döntsetek ti vagy javasoljatok, hogy cseréljem le az ex400-ast vagy ne. Ha igen, akkor milyenre?

A fenti kérdést azért tettem fel, mert sokan aggódtatok és irtatok privátban hogy gyors a tempó (komolyan mondom hogy nagyon jól esik hogy igy követitek a fejleményeket :) )

Abszolut egyetértek hogy gyors, de: ugy gondolom ha nem teremtem meg a szükséges technikai feltételeket akkor csak szenvedni fogok és nem tapasztalatokat gyűjtök hanem végigharcolom az egészet (bár az is egyfajta tapasztalat).
Abszolut igazatok van, hogy kapkodásnak tűnik, de: senki nem foglalkozik a közelembe ilyesmivel. csak a forumokról tudok infot gyűjteni és anno ezt az ex400ast javasolták nekem (igaz nem itt).

Szóval az alábbi negatívumai vannak az ex400-nak:
- harmatgyengén forgat és nem egyenletesen szerintem
- a viz tetején hártya keletkezik, amit se csobogtatással, se semmivel nem képes leküzdeni, konkrétan annyira gyenge a nyomás
- nincsen megpakolva túlzottan szűrőanyagokkal, és még igy se lehet látni szemmel hogy forogna a víz rendesen
- ezáltal szerintem nem megfelelő a co2 eloszlás sem.

Na már most, a forgatást meg tudnám oldani egy vízforgatoval, ez 6-7ezerben lenne. Ezzel lehet megoldanám a dolgot.
A másik megoldás a szűrő lecserélése, most el tudnám adni ugy hogy 2ezret buknék "csak" rajta, ekkor megspórolnám a vízforgató árát is, azaz ez együtt lb 25-26ezer.

Én egyszerűen nem tudok dönteni mert mindkét döntés jó lehet. Ti mit javasoltok?
Ja igen, plusz info hogy a világításom jövő héttől 2×24W-ra fog változni. Attól is félek hogy nem lesz elég hozzá ez a szűrés. Nem tudom. Tényleg.
Komolyan nem a pénzköltés a vágyam, de szeretném ha nem végigszenvednem kellene hanem tudnék fejlődni is. Persze az anyagiak is fontosak.

Mit javasoltok? Mindkét megoldás jó, de szakmailag és szerintetek, tapasztaltabbak szerin mi a jobb???
 
Re: első lépések (54 liter)

A szűrőd milyen mélyen van elhelyezve?
Mert ezeknél a relatíve "gyengébb szűrőknek" akár 20-30cm emelés is sokat jelent!
 
Re: első lépések (54 liter)

Kb 1 méter van a szűrő és az akvárium teteje között. De a használati utasitás szerint ez a távolság 40 és 150 cm között kell lennie. Mondjuk akkor nem értem mi az a 0,6 m emelési magasság a leirásában.

Küldve az én HTC Desire S-emről Tapatalk használatával.
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia!

A szűrőcserével nem fogsz, hibázni! A véleményem, Eheim 2073 , vagy Tetra EX1200. Cirka ugyanazt tudja a két szűrő,és árban sem lesz különbség a végén, mert a Tetrában nem árt cserélni a gyári szűrőanyagot, A Tetra nagyobb szűrőtöltet kapacitása, de ha jó bioanyaggal töltöd kb -800 lityire csökken a hozama. Ami még segíthet a döntésben az Eheim 5 év garit ad a Tetra 3-at. Az Eheim kevesebb helyet foglal, és kisebb a fogyasztása.

Üdv-w-rig
 
Re: első lépések (54 liter)

Köszönöm!


még monjdák hogy a gépnek nincs lelke :-D. tegnap ota semmi hártya és szépen forgat is:)
Nem akarom mindenáron lecserékni,de szerintetek a megnövekedett világitás,ezáltal nagyobb tápozás, több co2 kombináciohoz elég lesz ez a szűrő? Valos teljesitménye kb 250-260 l/h körül van.
Félek nem :-(


Küldve az én HTC Desire S-emről Tapatalk használatával.
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia,

Sajnos az elég kevéske lesz. Én a 36l-esben 700l/h-t használok, és azt mondom hogy pont kell.. Ha ilyen szinten emeled a világítást és utánaállítod a tápozást, kelleni fog az erősebb szűrés. Ellenkező esetben túlterhelt lesz az akid (eleve a beoldásod sem lesz olyan jó az egész akiban), és jön majd az algatámadás. Először az ember azt gondolja, hogy működhet így is, de sajnos a növényezésnek vannak olyan szabályai (ha el akarja kerülni az ember a kínlódást és csalódást), amiket be kell tartani.. Egy halas aksiban a szűrés gyengeségét sűrűbb vízcserével ki lehet váltani, itt viszont az a gond, hogy az a vízparaméterek folyamatos ingadozását eredményezi, ergo szintén algásodást, növények szenvedését okozza..
Remélem tudtam segíteni. ;)
 
Re: első lépések (54 liter)

Köszi Atti! :) Pont így gondoltam én is, cask közben volt pár apró fejlemény,ami kicsit elgondolkodtatott, nevezetesen az alábbiak:

most reggel kicsit tüzetesebben megvizsgáltam mitől lett ennyire hirtelen ilyen szuper a flow :)
hát a véletlen talán meghozta a megoldást :) konkrétan 7 lyukból áll az esőztető, ebből kb 3-at egymás mellett eltömített pár apró csiga így szinte semmi nem folyik át rajta. viszont a megmaradt 4, ami egymás mellett van, az baromira nyomja. hát igen, megint csak az áramlástan óráimnak a hiánya mutatkozik meg :)
(itt felvetődik bennem még egy kérdés, lényeges hogy merről merre "forog a víz" az akiban? nálam most a hátsó falon megy végig, nekütközik a rövidebbik falnak, megfordul és végigfut az első falon és ugy vissza. )

stevbig tanácsára emeltünk a szűrő magasságán, most kb 30 cm-re van a földtől (itt is köszönet a jó tanácsért ;) )

jelentem, a flow még szuperebb :) konkrétan bedől a valiznéria, de nem kicsit :) eddig csak éppenhogy lehetett látni hogy néha megmoccan.

most valószínűleg azt fogom csinálni hogy lerövidítem az esőztetőt (még jó hogy kb 2 hete hosszabbítottam meg, dehát ugy látszik én már csak a saját káromon, tapasztalás útján tanulok :), de igy legalább örökre megmarad bennem a tanulság :) ) van egy 5 és mellé egy 2 lyukas darab. ez van összerakva. kipróbálom a 2 lyukút, ha az nem válik be (lehet az meg erős lesz mert 4 lyukon is eléggé erősnek tűnik) akkor marad az 5 lyukú. lényeg, hogy az egymás mellett lévő lyukak maradjanak szabadon.
Viszont a 2 lyukú is jó lehet ha még perlont is rakok a szűrőbe. akkor ugyan lefogja, de mivel csak 2 lyuk van, a nyomás megnövekedhet.

A vevőm is jelezte tegnap még hogy ő türelmes, tehát valószínűleg ha a jövő héten beüzemelem a nagyobb fényt, eleinte kicsit kevesebb világítási időtartammal, és fokozatosan emelem a tápozást is, kb 1-2 hét alatt ki kell derülnie nem, hogy a szűrés elég lesz-e. gondolom az algák kiméletlenül megjelennek ha nem.

Tervem a következő és kérném hogy mondjátok el mit gondoltok róla:
tekintettel arra, hogy tényleg elég jó lett a flow, maradna az ex400 még "tesztüzemben", annyi változtatással, hogy a mechanikai szűrést kicsit lefelezném és a biologiaira helyezném a hangsúlyt, ugy hogy alul az alsó kosárban csal a szivacsot hagynám, arra jön rá a most a 2. kosárban lévő substratpro. a 2. kosárba raknék vagy siporax-ot vagy seachem matrixot( még nem tudom melyik lenne, benézek majd a szűrőanyagok forumba), ebbe belemenne a 100ml-es zacskós Seachem Purigen, tetejére a szivacs, arra a perlon. A perlon kicsit visszafogná ugyis a flow-t, de talán nem lenne gond.

mit gondoltok? Tekintettel a fentiekre és a történésekre, egy hónap próbaüzemet megér ez így? Működhet ez így a nagyobb fénnyel és megemelt tápozással? Bocsánat a sok értelmetlen kérdésért :) Tudom hogy az optimális a szűrőcsere lenne, de ez az év mint mondtam a tanulásé lesz, és ha igy is működhet a dolog ahogy leírtam, akkor a szűrő csak később lenne cserélve.
 
Re: első lépések (54 liter)

Mechanikai szűrésnek elég a perlon és ha van durva szivacs ( eheimnél :kék ) a kosárban lévő mechanikai szűrőanyag csak hely pazarlás. Én a Mátrixra szavazok mivel nem egységes a mérete sokkal kevésbé fogja le a szűrőt mint az egyforma szemcsézatűanyagok.
 
Re: első lépések (54 liter)

Sajnos a hétvégén kénytelen leszek kisebb átrendezéseket eszközölni az akváriumban.
Mivel hirtelen ötlettől vezérelve került leültetésre a májmoha az aljzatra, így elmaradt a rendes rögzítése. ez egészen addig nem is volt gond, mig meg nem erősödött ennyire. Ma elég nagy része elemelkedett az aljzattól kb 1 cm-re. Le kell rögzítenem rendesen. ehhez először ki kell vennem az egészet egyben :(
Utána apróbb részekre szedem majd és palához lerögzítve damillal visszarakom.
De ha már ekkora beavatkozás kell, gondoltam kipróbálok valamit még :) a szőlőtőke kikerül az akiból (valószínűleg), helyére egy kisebb gyökér kerül majd, vékonyabb ágakkal a bal oldalra. Jobb oldalra (kicsit távolabb az oldalfalaktól) bekerül a mohaszőnyeg.körülötte a "csupaszon" maradt részeket feltöltöm fehér kvarchomokkal.
Ez az elképzelés. aztán majd meglátom mennyi lelkierőm lesz véghezvinni :)
Hétvégén beüzemelem az új szűrőanyagokat is illetve az új világítást is (bár ezt már holnap, mert a jelenlegit sikerült eladni).
Röviden ennyi :) tervek vannak, csak erő is legyen végrehajtani :) ;)
 
Re: első lépések (54 liter)

hszilvia said:
csak erő is legyen végrehajtani :) ;)
Lesz, tapasztalatból mondom :D . A férjem a haját tépi és mondogatja hogy, nem vagy normális :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:!
De még csak kedd van, hétvégéig járatod magadat :crazy: ?
 
Back
Oldal tetejére