• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első 60l-es kis családi akvárium

soosbalazs

Főkertész
Sziasztok.
Többen is jeleztétek már, hogy indítsak egy naplót, de nem éreztem azt, hogy egy ilyen akváriummal itt lenne az ideje.
Viszont közben jöttek sorról-sorra a problémák, így végül úgy döntöttem, hogy csak meg csinálom, hatha később még másnak is jól jönnek az én friss tapasztalataim.
Elsőként leszögezném, hogy úgy indult az akvárium, hogy én és a feleségem is szerettünk volna már régen egy akváriumot, de nem volt koncepció.
Aztán kiolvastuk az internetet, majd elsőre megcsináltunk mindent úgym ahogy nem kell!

Felszerelés:
Akvárium: webshop link moderálva 60l akvárium tetővel (sokat agyaltunk, hogy kell e a tető vagy sem, de végül úgy döntöttünk, hogy a gyerekek miatt kell, ezt később valószínűleg meg fogjuk bánni)
Szűrő: Eheim PickUp60
Felszínleszívó: Eheim Skim 350
Fűtés: 100W az akváriummal érkezett valami kínai
Világítás: Az akváriummal érkezett egy sor valami LED-es a tetőre csavarozva belülről, a leg durvább, hogy sem a fényerőről sem a színhőmérsékletről nem tud az webshop link moderálva tájékoztatást adni, ami hát... Kritikán aluli
Talaj: JBL Manado
Víz: Csapvíz, Easy Life FFM klórtalanító vízelőkészítővel kezelve (Ezt most cseréltem le, a következő vízcserétől már Seachem Prime lesz)
Minimális takarás a talajon: ADA 1-2 mm-es világos sóder
Halak: Arany Kolibrihal 5db, Neonhal 4db, Gyémánt neon 1db, Galaxy razbóra 2db
Csiga: Hagymacsiga 4db

Kezdésnek ha jól tudom, akkor a Manado-t nem kell megmosni, így azt csak be szórtuk és el egyengettük, majd mentek be a növények. A növényeknél az volt a koncepció, hogy kezdésnek csak faék egyszerű növények amik CO2-t nem igényelnek és ha majd ez megy, akkor később jöhet CO2 meg kicsit szebb, igényesebb növények is.
Ezután jött szerintem az első nagy hibánk. Ha jól emlékszem, akkor azóta már olvastam az ADA homokon, hogy nem szükséges mosni, de azért a biztonság kedvéért mindenhol utána olvastunk és mindenki leírta, hogy fontos a takaró homokot nagyon alaposan átmosni.
Na mi annyira megörültünk, hogy a gyerekek végre oviban vannak és mi szabadon tudjuk csinálni az akváriumot, hogy el felejtettük megmosni a homokot.
A víz töltésnék nagyon óvatos voltam, külön egy zacskót tettem a homokra és úgy öntöttem be a vizet, de a végeredmény egy szép sűrű felhős víz lett.
Egy napig szenvedett a szűrő.
Azt átmostam aztán jött a Seachem Clarity pelyhesítő. Az egy nap után megoldotta a zavaros víz kérdését.
Egy héten át gyakorlatilag csak az Easy Life ProFito-t adagoltam aztán jöttek a csigák.
Újabb egy hét elteltével elkezdődött egy jó erős algásodás.
Ekkor volt az első vízcserém, kb. 30%.
Illetve innentől el kezdtem adagolni Easy Life Bio-Exit Green alganövekedésgátlót. Na erről a mai napig nem vagyok meggyőződve, hogy bár mit is ér...

Az indítás utáni állapotról ide csatolok egy két képet. A képek minősége nem lesz valami jó, deegy ránézésnyire megteszi, ezért elnézést kérek mindenkitől.
A első adag képeken láthatóak lesznek tengeri dolgok az akváriumban. Namost akinek van felesége, az tudhatja, hogy hogyan is kerültek azok oda. Azzal is tisztában voltam, hogy nem valóak oda, és azzal is, hogy majd szépen lassan kikopnak, ami azóta meg is történt.
Akkor hát íme az indítás utáni képek:

1.jpg

2-1.jpg

2-2.jpg
 
Ezek után kezdődött a második felvonás.
A növények el kezdtek hanyatlani.
Ekkor arra jutottam, hogy emelem az Easy Life ProFito adagolását a leírtak alapján 40%-al, valamint közben 2 naponta el kezdtem adagolni 2 naponta 1,5ml Seachem Flourish Excel-t.
Hát... Ez sem sokat segített. Itt kezdtem el jobban utána olvasgatni és fórumozgatni.
Első körben én vashiánynak gondoltam, de vasat azt kapott a ProFito-ból.
Mindez ment 2 héttel ezelőttög, amikor is már ritka undorító volt minden, egy sikeres talaj porszívózás után sikerült fölrántani egy pár növény gyökerét is. Szóval már valamit csinálni kellett, ekkor cseréltem le a ProFito-t GreenAgus Micro és Macro-ra.
Ennek az adagolását napo 1,5-1,5 ml-re lőttem be, plusz két naponta továbbra is adagoltam az Excel-t.

3-1.jpg


3-2.jpg

3-3.jpg
 
És végül ezek után jött a 3. felvonás.
Úgy 1 hete véget vetettem a gyökér tengernek és a kirohadt növényeket is eltüntettem.
Át lettek ültetve a növények, ami persze azzal járt, hogy kegyetlenül fel kevertem az akvárium talaját.
A kirohadt növények repültrek.
A tengeri bigyók maradék része is távozott.
Jelenleg az elrendezés az olyan amilyen, már csak azt várom, hogy túl élik e, vagy sem.
Most az elmúlt 3-4 nap viszont két extra jelenség lett.
Brutális módon elindult az algásodás. Barna alga és zöld alga.
Valamint 4-ből 3 csigám elpusztult...
Ezen kívül 1 hete kapott a Manado talaj Tropica kapszulát.
Mostanra annyit sikerült elérni, hogy a növények újra növekedni kezdtek. Lett rengetek új hajtás, de mind olyan fakó, hogy rossz ránézni.
Szóval most tartok ott az indulás után kb. 2-2,5 hónappal, hogy minden csupa alga, a növények is, és ami hajt az is ocsmány.
Szóval ha valakinek van bár mi ötlete azt nagyon szívesen várom, mert én szeretnék benne fejlődni, tanulni, de jelenleg siralmas a helyzet.
A víz mérve nem lesz csak a PH. Az 6,8
Ennél többet max a GA-sok tudnának a vízről, mert annyira közel vannak, hogy kb. 1 csőről kapjuk a csapvizet...
Ja. És még persze van egy szép Jáva Mohám is ami... Hát. Olyan. Tiszta barna alga és talaj, de nem merem kimosni...

És hát íme a gyönyörű legfrisebb mai képek:

4-1.jpg

4-2.jpg

4-3.jpg

4-4.jpg

4-5.jpg

4-6.jpg

Moha.jpg
 
Én durván sok algát nem látok. Amit tudsz tenni EI tápozás mellett, hogy masszívan beülteted gyorsan növő növényekkel a terület 80%-át (gondolom elöl akarsz úszóteret is). Úgy kell számolni, hogy minimum 1 zselés, vagy cserepes növényt veszel 200 cm2-re. Tehát ha pl 60x30-as alapterületed van, akkor ennek a 80%-ára legalább beültetsz 7-8 doboz/kosár növényt. Igénytelen növényeket tegyél gyökértáppal, pl. crypto fajták.
 
igazán szép növényeid csak ro vizben lesznek. ha nem akarsz az ro vízzel bajlódni, akkor találd meg azt az 1-2 növényt, aminek megfelel a csapvized is…
lehet, érdemes lenne rámérned a csapvízre, mert ha szikes vagy szilikátos,, mint pl nekem itt ürömön, akkor sosem fognak tudni szépen fejlődni a növényeid, helyettük csak az algákat eteted a növénytáppal…
 
igazán szép növényeid csak ro vizben lesznek. ha nem akarsz az ro vízzel bajlódni, akkor találd meg azt az 1-2 növényt, aminek megfelel a csapvized is…
lehet, érdemes lenne rámérned a csapvízre, mert ha szikes vagy szilikátos,, mint pl nekem itt ürömön, akkor sosem fognak tudni szépen fejlődni a növényeid, helyettük csak az algákat eteted a növénytáppal…
1-2 növénynél azért egy kicsit nagyobb a választék :) A budapesti csapvíz nálam GH20 KH16 körül szokott lenni (elég ritkán mérem). Szerintem a városon belül mindenhol hasonló értékek vannak.
 
Sziasztok.
Többen is jeleztétek már, hogy indítsak egy naplót, de nem éreztem azt, hogy egy ilyen akváriummal itt lenne az ideje.
Itt sokan írnak naplót. Később visszaolvasva nyomon lehet követni a fejlődést.
Viszont közben jöttek sorról-sorra a problémák, így végül úgy döntöttem, hogy csak meg csinálom, hatha később még másnak is jól jönnek az én friss tapasztalataim.

Elsőként leszögezném, hogy úgy indult az akvárium, hogy én és a feleségem is szerettünk volna már régen egy akváriumot, de nem volt koncepció.
Aztán kiolvastuk az internetet, majd elsőre megcsináltunk mindent úgym ahogy nem kell!
A legtöbben így kezdik. Ez nem baj. Sajnos szinte lehetetlen elsőre működőképes akváriumot összehozni. Később majd belejössz, nem szabad feladni :)
Felszerelés:
Akvárium: webshop link moderálva 60l akvárium tetővel (sokat agyaltunk, hogy kell e a tető vagy sem, de végül úgy döntöttünk, hogy a gyerekek miatt kell, ezt később valószínűleg meg fogjuk bánni)
A tetőről megoszlanak a vélemények. Vannak előnyei és hátrányai. Nekem az összes akváriumom fedett.
Szűrő: Eheim PickUp60
Kezdésnek ez szerintem elég.
Felszínleszívó: Eheim Skim 350
Ez is jó dolog.
Fűtés: 100W az akváriummal érkezett valami kínai
Szobahőmérséklet mellett felesleges fűteni. A jelenlegi halaid és növényeid sem igénylik a melegebb vizet.
Világítás: Az akváriummal érkezett egy sor valami LED-es a tetőre csavarozva belülről, a leg durvább, hogy sem a fényerőről sem a színhőmérsékletről nem tud az webshop link moderálva tájékoztatást adni, ami hát... Kritikán aluli
Ezzel szerintem majd valamit kezdeni kell. Az akvárium szettek általában túl gyenge világítással rendelkeznek. A zárt tető miatt nehéz bármit változtatni.
Talaj: JBL Manado
Nekem nem tetszik, mert túl könnyű szemcsékből áll. Sokaknak viszont bevált ez a talaj.
Víz: Csapvíz, Easy Life FFM klórtalanító vízelőkészítővel kezelve (Ezt most cseréltem le, a következő vízcserétől már Seachem Prime lesz)
Szerintem felesleges ilyeneket használni, de ártani nem fog.
Minimális takarás a talajon: ADA 1-2 mm-es világos sóder
Idővel teljesen össze fog majd keveredni a kétféle talaj, de ez problémát nem okoz.
Halak: Arany Kolibrihal 5db, Neonhal 4db, Gyémánt neon 1db, Galaxy razbóra 2db
Mindegyik rajhal. Célszerűbb lett volna kevesebb fajból több példányt betenni. Mindegyikből legalább 6-8 db kellene, hogy jól érezzék magukat.
Előbb-utóbb betelepülnek majd apróbb csigák is. Erről is megoszlanak a vélemények, én kimondottan szeretem, mert nagyon hasznos jószágok (bár nem mutatnak jól az üvegfalon).
Kezdésnek ha jól tudom, akkor a Manado-t nem kell megmosni, így azt csak be szórtuk és el egyengettük, majd mentek be a növények. A növényeknél az volt a koncepció, hogy kezdésnek csak faék egyszerű növények amik CO2-t nem igényelnek és ha majd ez megy, akkor később jöhet CO2 meg kicsit szebb, igényesebb növények is.
A Manadot alaposan ki kellett volna mosni, mert rengeteg apró szemcse van benne, amik nehezen ülepednek le.
Növények tekintetében jó az elgondolás, de sokkal több kellene belőlük, ahogy @Bálint Nagy is írta.
Ezután jött szerintem az első nagy hibánk. Ha jól emlékszem, akkor azóta már olvastam az ADA homokon, hogy nem szükséges mosni, de azért a biztonság kedvéért mindenhol utána olvastunk és mindenki leírta, hogy fontos a takaró homokot nagyon alaposan átmosni.
Na mi annyira megörültünk, hogy a gyerekek végre oviban vannak és mi szabadon tudjuk csinálni az akváriumot, hogy el felejtettük megmosni a homokot.
A víz töltésnék nagyon óvatos voltam, külön egy zacskót tettem a homokra és úgy öntöttem be a vizet, de a végeredmény egy szép sűrű felhős víz lett.
Egy napig szenvedett a szűrő.
A táptalajt és az aktív agyagos talajt nem kell (nem is szabad) átmosni, az összes többit viszont erősen ajánlott.
Azt átmostam aztán jött a Seachem Clarity pelyhesítő. Az egy nap után megoldotta a zavaros víz kérdését.
Egy héten át gyakorlatilag csak az Easy Life ProFito-t adagoltam aztán jöttek a csigák.
Ez nem volt szerencsés, egy másik topicban már írtam.
Újabb egy hét elteltével elkezdődött egy jó erős algásodás.
Új akvárium indításakor ez gyakori. Ez később helyrejön, ha a körülmények megfelelők.
Ekkor volt az első vízcserém, kb. 30%.
Nagyjából heti 30% vízcsere elég. A kezdeti időszakban ajánlott egy kicsit gyakrabban csinálni, de ezen már túl vagy.
Illetve innentől el kezdtem adagolni Easy Life Bio-Exit Green alganövekedésgátlót. Na erről a mai napig nem vagyok meggyőződve, hogy bár mit is ér...
Szerintem ez hiba volt. Elképzelhető, hogy a növények fejlődését is befolyásolta. Én nem hiszek az ilyen csodaszerekben. Legfeljebb tüneti kezelésre jók (ha nem okoznak máshol nagyobb kárt), de a kiváltó okok megszüntetése nélkül nem fognak eltűnni az algák.
Az indítás utáni állapotról ide csatolok egy két képet. A képek minősége nem lesz valami jó, deegy ránézésnyire megteszi, ezért elnézést kérek mindenkitől.
A első adag képeken láthatóak lesznek tengeri dolgok az akváriumban. Namost akinek van felesége, az tudhatja, hogy hogyan is kerültek azok oda. Azzal is tisztában voltam, hogy nem valóak oda, és azzal is, hogy majd szépen lassan kikopnak, ami azóta meg is történt.
Akkor hát íme az indítás utáni képek:

View attachment 173031

View attachment 173032

View attachment 173033

Szerintem nagyon kevés növényed van. Sokkal több kellene ahhoz, hogy elkerüld az algásodást. Nem feltétlenül kell dzsungelt csinálni az akváriumból, de a kezdésnél sokat segítenek. Később ritkíthatod a növényeket, ha már beállt az akvárium. Sok fórumozónak van nyírásból származó felesleges növénye, szívesen adnak belőle (ahogy látom, most már tudsz küldeni privát üzenetet). Én is szívesen adok növényt, de szerintem sokan mások is.
A tápozás nem az én szakterületem. A GA tápok nagyon jók, de szerintem ilyen kevés növényhez a gyári ajánlásnál kevesebb kellene. Talán 1/2 vagy 1/3 mennyiségű táp.
 
Itt sokan írnak naplót. Később visszaolvasva nyomon lehet követni a fejlődést.

A legtöbben így kezdik. Ez nem baj. Sajnos szinte lehetetlen elsőre működőképes akváriumot összehozni. Később majd belejössz, nem szabad feladni :)

A tetőről megoszlanak a vélemények. Vannak előnyei és hátrányai. Nekem az összes akváriumom fedett.

Kezdésnek ez szerintem elég.

Ez is jó dolog.

Szobahőmérséklet mellett felesleges fűteni. A jelenlegi halaid és növényeid sem igénylik a melegebb vizet.

Ezzel szerintem majd valamit kezdeni kell. Az akvárium szettek általában túl gyenge világítással rendelkeznek. A zárt tető miatt nehéz bármit változtatni.

Nekem nem tetszik, mert túl könnyű szemcsékből áll. Sokaknak viszont bevált ez a talaj.

Szerintem felesleges ilyeneket használni, de ártani nem fog.

Idővel teljesen össze fog majd keveredni a kétféle talaj, de ez problémát nem okoz.

Mindegyik rajhal. Célszerűbb lett volna kevesebb fajból több példányt betenni. Mindegyikből legalább 6-8 db kellene, hogy jól érezzék magukat.

Előbb-utóbb betelepülnek majd apróbb csigák is. Erről is megoszlanak a vélemények, én kimondottan szeretem, mert nagyon hasznos jószágok (bár nem mutatnak jól az üvegfalon).

A Manadot alaposan ki kellett volna mosni, mert rengeteg apró szemcse van benne, amik nehezen ülepednek le.
Növények tekintetében jó az elgondolás, de sokkal több kellene belőlük, ahogy @Bálint Nagy is írta.

A táptalajt és az aktív agyagos talajt nem kell (nem is szabad) átmosni, az összes többit viszont erősen ajánlott.

Ez nem volt szerencsés, egy másik topicban már írtam.

Új akvárium indításakor ez gyakori. Ez később helyrejön, ha a körülmények megfelelők.

Nagyjából heti 30% vízcsere elég. A kezdeti időszakban ajánlott egy kicsit gyakrabban csinálni, de ezen már túl vagy.

Szerintem ez hiba volt. Elképzelhető, hogy a növények fejlődését is befolyásolta. Én nem hiszek az ilyen csodaszerekben. Legfeljebb tüneti kezelésre jók (ha nem okoznak máshol nagyobb kárt), de a kiváltó okok megszüntetése nélkül nem fognak eltűnni az algák.


Szerintem nagyon kevés növényed van. Sokkal több kellene ahhoz, hogy elkerüld az algásodást. Nem feltétlenül kell dzsungelt csinálni az akváriumból, de a kezdésnél sokat segítenek. Később ritkíthatod a növényeket, ha már beállt az akvárium. Sok fórumozónak van nyírásból származó felesleges növénye, szívesen adnak belőle (ahogy látom, most már tudsz küldeni privát üzenetet). Én is szívesen adok növényt, de szerintem sokan mások is.
A tápozás nem az én szakterületem. A GA tápok nagyon jók, de szerintem ilyen kevés növényhez a gyári ajánlásnál kevesebb kellene. Talán 1/2 vagy 1/3 mennyiségű táp.
Köszönöm az összes választ! Próbálom hasznosítani!!!
 
És minden növény egyszerűen ocsmány.
Az össze új hajtás olyan világos, hogy már lassan fehér is lehetne.
Bár kinek van esetleg ötlete, hogy milyen hiánytünet lehet Green Aqua Micro és Macro mellett?
Szerintem is az lesz a probléma, hogy túl gyenge a gyári tetőbe épített lámpa. Megfelelő világítás hiányában nem tudnak megfelelően fejlődni a növények. Érdemes lenne lecserélni a világítást olyan ledes lámpára, hogy literenként 0,5 W led teljesítménye legyen.
Ha kevés a világítás, akkor a tápozást is érdemes visszavenni, különben csak az algákat táplálod.
Túl sok nitrátot se adagolnék, mert az is segíti az algásodást. A növényes talaj elnyeli a foszfátot, ezért azt lenne érdemes külön adagolni. Én a GA foszfát + kálium port szoktam adagolni.
Érdemes lenne megmérni a foszfát és a NO2 szintet az akváriumban, mert ha túl kevés a foszfát, akkor a növények nem tudják felhasználni a nitrátot. A magas NO2 szint is okozhat algásodást.
A homokot érdemes kisavazni, mert a szilikát is okozhatja az algák virágzását.
Még érdemes lenne 1-2 követ vagy fát dekorációnak betenni. Egy elég szép követ tudok adni ajándékba, ami már nem fért be nekem az akvába.
Van pár maradék vasfám, azokról szívesen küldök képet, hátha valamelyik megtetszik.
 
Napi jelentés.
A zöld alga még mindíg brutálisan támad! :cry:

View attachment 173132
Lámpa ide, vagy oda, tesztelni kéne. Nitrát, illetve foszfát cseppteszt kéne. Azzal tudnánk kezdeni valamit. A világos homok amúgy a nagyok elképzeléseit is gyakran keresztülhúzza, mivel sokkal hamarabb lesz algás. Egy nap alatt ne várj csodát, főleg, ha nem változtattàl. Tehát változtatták bármit? Az lenne a fontos, hogy egyszerre mindig csak egy dolgot változtass lehetőleg. Utána kb egy hét mire lehet bármit is mondani.
 
Bár kinek van esetleg ötlete, hogy milyen hiánytünet lehet Green Aqua Micro és Macro mellett?
Szerintem ehhez a tápoknak nem sok köze van, kevés növény mellett szinte biztos nem hiány van. Hacsaknem antagonizmus miatti, de ezt most hagyjuk.

A fényedről sajnos semmi info nincs, pedig ez elég fontos lenne.
Egy támpontot tudok adni egy mérés után:
Okostelóra szedj le egy alkalmazást: Lux light meter, ingyenes app, sárga ikonja van a play áruházban.

Tedd a világításod alá kb 15-20 centivel. Mérd meg egy pár helyen az értékeket (a telót ne ejtsd a vízbe - ezt csak azért írom, mert nekem sikerült többször is:ROFLMAO:). Az app folyamatosan méri a fényáram intenzitását, nagyjából próbáld végigvezetni a pilács alatt, hogy hol mennyi.
Elég sokféle világítást teszteltem vele, ledes gyári világításokat, saját építésű ledet, gagyit, erőset és minőségi fénycsövest is. Nyilván nem laborpontosságú, de viszonyításként jó lesz.
 
Pár észrevétel:
A szűrőt ne takarítsd, csak ha eldugult. Akkor is csak finoman, a szivacsot párszor megnyomkodva víz alatt.
A talajt sem kell még porszívózni.
Legtöbb kezdő túletet. Ilyen kis szűrő nem fog vele megbírkózni.
A bio-exit green-t nem szeretik a csigák.
4-ből 4 tipp hasznos! Ezer hálám érte!
-A szűrő takarítást mostmár beszüntettem. Rájöttem, hogy hülyeség volt.
-Nem is konkrétan porszívóztam, hanem olyan szép réteg zöld algám lett, hogy már elkeseredetségemben azzal szívtam ki az algát. De mivel házi készítősű porszívó (egy áttetsző cső bevégdosva plusz egy tömlő) így persze nincs ami megfogja a talajt, így nem csak az algát szedtem le, hanem a talaj felső rétege is ugrott természetesen. És közben fölkaptam egy pár gyökeret is. Teljes káosz volt!
- Próbálok nem túletetni, mindíg csak nagyon pici adagokat, inkább többször nagyon keveset, de lehet így is sok. Szűrő cserén agyaltam, de szép sorban mindent. Most holnap egy új lámpa lesz elősször, mert a gyári kínait használom és lassan döglik meg minden. :(
- Az utolsó vízcserénél már nem használtam bio-exit green-t. Már én is úgy éreztem, hogy hülyeséget csinálok vele...
Néha már az az érzésem, hogy szép lassan tünkre teszek benne mindent. De azért még nem adtam fel. Remélem egy idő után menni fog.
 
Back
Oldal tetejére