• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

World of Galaxies

hszilvia

VIP kertész
Egy kép, csak a borító miatt;)

P1050102%20%28800x407%29.jpg


És akkor jöjjön a sztori :)

Gondoltam megpróbálkozok a napló írással, hogy későbbiekben lássam, honnan indultam és hova sikerült eljutnom. Remélem érdekes lesz az út és sokat fogok tanulni :)

Tulajdonképpen az én akváriumom nem a "nagy könyvben" megírt módon és formában indult.

A történet ott kezdődik, hogy tavaly karácsony után ki kellett menekítenem egy nagyon rossz állapotban lévő bruttó 25 literes akváriumból 3 dániót, 3 neonhalat és 1 ancit. Az akváriumot már nem lehetett - nem volt érdemes . se megmenteni, se tovább fejleszteni. Tehát mit tesz ilyenkor egy lelkes, állatbarát, de az akvarisztika terén abszolút amatőr emberke? Igen :) Bemegy az első állatkereskedésbe és megveszi a "klasszikus" 54 literes szettet :) Na, hát nálunk is ezt történt :)
Össze is szereltük, beindítás, vízkezelés, rá egy napra bele a halacskák. Semmi bajuk nem lett hála az égnek - gondolom már megedződtek az előző akváriumban.
De ugye ilyenkor az ember - ha már megvette ezt az akváriumot - elkezd utána olvasgatni, hogy mit hogyan is kellene.
Na és itt jöttek a jóindulató és teljesen jogos "dorgálások" útmutatások, tanácsok (amiket ezúton is köszönöm mindenkinek így utólag is), hogy nem így kellett volna, először berendezni, járatni pár hétig , utána bele a halakat.
Oké, oké, de ha már megtörtént a "baj", akkor hogyan tovább?

Mondhatni innentől "nyílt ki a szemem", láttam meg a rengeteg olvasás közben a gyönyörű növényes akváriumokat és döbbentem rá, hogy igen, én is ezt szeretném, hogy ez az igazi akvarisztika!!! Ez az amit mindigis kerestem mint hobbyt!!!

Elkezdtem hát - a már halakkal betelepített kis akváriumomat - a lehetőségek keretein belül és anélkül hogy a halaknak traumát okoznék, felfejleszteni.

Akkor következzen pár adat:

Akvárium mérete: bruttó 54 liter (60×30×30) /tévesen valamiért azt hittem, vagy rosszul emlékeztem, hogy az egyik méret 35 cm, de nem)
Aljzat: aprószemű sóder (gondolkoztam, hogy kiszedem és táptalajt rakok alá, de ezt elvetettem), a széleken fehér kvarchomokkal a tetején
Világítás: 1×24W Hagen armatúra T5 Hagen LifeGlo fénycsővel ( későbbiekben cserélni fogom majd 2×24W-os Hagen armaturára)
Szűrő: tetratech Ex 400 külső szűrő
Fűtő: 75W automata aquael

Tápozás: a növények gyökereinél gyökerenként 1 db JBL gyökérgolyó, folyékony táp naponta 3 -3 ml Green Aqua Micro és macro, easycarbo naponta 1,5 ml + nagynyomású CO2 (mágnesszelep, üvegdiffúzor,bubiszámláló, kb 1 bubi/sec)

Növények:
Monosolenium tenerum
Cryptocoryne wendtii brown
Bacopa caloriniana
Karácsony moha
Echinodorus 'Rosé'
Echinodorus 'Ozelot Green'
úszó nyílfű
májmoha ( sóderen, kvázi pázsitként lerögzítve)

Halak:
3 neonhal (valószínűleg el lesznek cserélve újabb galaxykra majd a későbbiekben)
12 galaxy razbora
3 otocinclus
6 red cherry garnéla
8 amano garnéla

Az akvárium indításának időpontja: 2011.12.29.
Ezt a postot már nem szeretném terhelni még képekkel is, de a következőben megpróbálok felrakni pár képet, amin látszik a hétről hétre történő változás (remélhetőleg fejlődés) és a képek mellett megpróbálom majd "elmesélni" az adott hét történéseit is.

Még annyit, hogy ezt az akváriumot és minimum ezt az évet a tanulásnak szánom. Remélem a következő év már egy komolyabb tervvel fog indulni :)
 
Re: első lépések (54 liter)

Na és akkor lássuk a heteket és a képeket. :)

1. hét: itt gyakorlatilag még a gyári berendezéssel üzemelt az akvárium, aquael mini belső szűrő, rengeteg műnövény és halak. ez meglehetősen sivár állapot volt a mostanihoz képest :)

C360_2011-12-31-10-40-01.jpg


2. hét: megérkeztek a GA-tól rendelt növények, a külső szűrő. az előző héten megvett szőlőtőke bekerült szintén az akváriumba. azt a tanácsot kaptam, hogy amig nem áll be a külső szűrő, addig hagyjam benn a belsőt is. tehát az még kb 2 hétig benn maradt. A külső szűrő gyári töltetét lecseréltem eheim kerámiagyűrűre és substratpro-ra, csak a vele adott szivacsokat hagytam meg és a perlon vattát. világításom (hogy jojo szavaival éljek) barlangi itt még :) a gyári tetőben mindösszesen egy 11W-os kompakt fénycső volt, természetesen semmire nem volt elég. Itt már elkezdtem nézelődni világítás után, de egyelőre csak a gyári tető átalakításában gondolkodtam. Aztán "kipattant" a nyitott akvárium gondolata és innen már nem volt megállás :)

C360_2012-01-05-21-30-44.jpg


3. hét: Megérkezett az 1×24W-os Hagen akváriumra ültethető armatúra Hagen lifeglo fénycsővel :) közben kicsit átrendezésre került az akvárium, ugyanis ezidáig nem használtam az esőztetőjét a külső szűrőnek így most gondoltam kipróbálom azt is. továbbá beszereztem pár red cherry és amano garnélát.

C360_2012-01-19-19-23-31.jpg


4. hét: Kikerült a belső szűrő, újabb átrendezése az akváriumnak ezáltal :) elajándékoztam a 3 dániót, beláttam hogy nekik jobb helyük lesz egy nagyobb akváriumban és bekerült 6 db galaxy razbóra. "merész" ötlettől vezérelve letelepítettem, lerögzítettem a májmohát a talajra, hátha sikerül "gyepet" csinálnom belőle.

20120130_174304.jpg


5. hét: elajándékoztam az ancimat is, helyettük bekerült 3 otocinclus az akváriumba. Az eddig használt easy life Profitotol hiánytünetei voltak a növényeimnek, nem szerettem volna ha naponta 5 féle tápot kell a vízbe öntögetnem, így sokak tanácsára ezen a héten váltottam Green Aqua Micro és Green Aqua Macro tápra. A profito mellett is a 2. héttől már folyamatosan adagoltam az easy carbot is (akkor még napi 1 ml), de az 5. héttől megemeletem 1,5 ml-re mert elért engem is az "alga hadsereg" mint általában minden új akváriumot indító emberként (persze tisztelet a kivételnek). Fonalalgáim voltak (még van egy kicsi, de nagyrészt sikerült visszaszorítanom őket), zölz pontalga és kevés barna alga. ezen a hétn voltam kinn a GA-nál Törökbálintom :) Még most is fülig ér a szám, ha rágondolok mennyi gyönyörű akváriumot láttam kint és mennyire jó érzés volt, hogy már nagyjából tudtam, hogy mi miért van berakva az akváriumba és mi hogyan működik benne :) A férjem alig tudott elrángatni onnan :) Itt érlelődött benne az elhatározás egy nagynyomású CO2 rendszer szükségességére. Rengeteget olvasgattam, tanácsokat kértem, hogy mégis milyen lenne jó.

20120130_174439.jpg


6. hét: Elég jó árban jutottam hozzá egy "összelegózott" aquatic nature co2 szetthez. A szett áll egy üveg diffúzorból, egy üveg bubiszámlálóból,üveg visszafolyásgátlószelep, reduktor, mágnesszelep és jelenleg egy mindössze 95 grammos kis palack (helyhiányra való tekintettel) és egy átalakító, amivel a későbbiekben 0,5 kg-5 kg csatlakoztatható hozzá akát újratölthető palack is. Egyelőre 0,5 bubi/sec állitottam, mert azt olvastam, hogy az oto-kat nem árt szoktatni ehhez. A növényeim rögtön meghálálták, főleg a mohám :) A terraplázán sikerült vennem egy 100 ml Purigent, amit be is szuszakoltam a külső szűrőbe :) Eddig nagyon úgy tűnik, hogy nagyon megérte az árát :)

20120210_212615%20%282%29.jpg


7. hét: ez a jelenlegi hét. ezen a héten csak annyi változás volt, hogy kicsit megnyírtam a moha "gyepet" :) valamint még 4 amanot vettem az akváriumba. Továbbá hamarosan kb 1 hónap múlva érkezni fog (hála pfg kollegának) egy 2 csöves hagen armatura is. az előző héten kaptam egy nagyon kedves forumtárstóól az akvarista formról (nevesítve Night kollega, aki rengeteget segített nekem és köszönet érte itt is) további növényeket, amik szintén elültetésre kerültek. emiatt kicsit megvariáltam - újra - az elrendezését az akváriumnak, kicsit ritkítottam, mert nagyon sűrűnek és kissé káoszosnak találatam már. Valamint beköltözött újabb 6 db "baby" galaxy razbora. :) ezzel a halak száma véglegesnek tekinthető, pontosabban valószínűleg a 3 neon elajándékozásra vagy elcserélésre fog kerülni, mert szeretném valamelyest egységesíteni a halállományt.
Na és akkor zárásképpen eme szintén hosszú postot álljon itt egy pár kép a mostani állapotról :)

20120215_205238.jpg


20120215_205320.jpg


20120215_205307.jpg


Megpróbálok ezek után hetente írni pár sort a változásokról, főleg a jelenlegi algaproblémák visszaszorulásának folyamatáról.
Természetesen minden kritikát, jó tanácsot szívesen fogadok a jövőre nézve :)
Mellékesen már tervezgetem a jövő évi akvárium kinézetét :) ;)
 
Re: első lépések (54 liter)

Szia!

Már vártam mikor indítasz egy naplót :wave:
Szépen kikupálódott az akváriumod a vásárlás óta. :thumbup: Sok sikert az első növényesedhez! Jó, hogy egyre több lány is foglalkozik ezzel a szép hobbival.
 
Re: első lépések (54 liter)

kisszsu said:
Szia!

Már vártam mikor indítasz egy naplót :wave:
Szépen kikupálódott az akváriumod a vásárlás óta. :thumbup: Sok sikert az első növényesedhez! Jó, hogy egyre több lány is foglalkozik ezzel a szép hobbival.

köszönöm :) Igyekszek :)
 
Re: első lépések (54 liter)

Tökéletes példa arra, hogy lehet egy nem igazán növényes akváriumból növényest varázsolni néhány hét alatt. Gratu, a sikeres starthoz, nagyon szép lett a mostani állapot. :clap: :thumbup:
 
Re: első lépések (54 liter)

viktorlantos said:
Tökéletes példa arra, hogy lehet egy nem igazán növényes akváriumból növényest varázsolni néhány hét alatt. Gratu, a sikeres starthoz, nagyon szép lett a mostani állapot. :clap: :thumbup:


huha, ez aztán dicséret, bele is pirultam :) Nagyon köszönöm :) De ez még csak nagyon az út eleje, még rengeteg tanulnivalóm van.

Már kinéztem nálatok pár gyönyörű üveg be és kifolyócsövet, pár tesztet, egy üveg D.C. és még sok "apróságot" :) Talán hamarosan meg is lesz a keret az üveg befolyóra, aztán majd apránként a többire is :)
 
Re: első lépések (54 liter)

Jó érzés tényleg így egy posztban végignézni a fejlődést. :clap: Jót mosolyogtam rajta, hiszen én is így kezdtem.
Nem semmi az a lelkesedés amivel belevetetted magad a növényezésbe. Örülök, hogy egyre több lány kap kedvet ehhez a hobbyhoz. Kár, hogy a barátnőm nem ennyire bevállalós. Na nem panaszkodom, mert szívesen segít mindenben, és szereti is az akváriumot, de hogy egyedül indítson egyet....
Csak így tovább és várjuk a további részleteket ;)
 
Re: első lépések (54 liter)

hszilvia said:
viktorlantos said:
Tökéletes példa arra, hogy lehet egy nem igazán növényes akváriumból növényest varázsolni néhány hét alatt. Gratu, a sikeres starthoz, nagyon szép lett a mostani állapot. :clap: :thumbup:


huha, ez aztán dicséret, bele is pirultam :) Nagyon köszönöm :) De ez még csak nagyon az út eleje, még rengeteg tanulnivalóm van.

Már kinéztem nálatok pár gyönyörű üveg be és kifolyócsövet, pár tesztet, egy üveg D.C. és még sok "apróságot" :) Talán hamarosan meg is lesz a keret az üveg befolyóra, aztán majd apránként a többire is :)

Tudom most magam ellen beszélek, de hidd el ezek a csicsa dolgok megvárnak. Nem késel le róluk. Ezt a pénz inkább a "kertedre" fordítanám. Az üveg motyók nagyon szépek, de ők már csak hab a tortára. Legyen a tortád is olyan, amivel tökéletesen elégedett vagy. Szóval próbálj ki néhány dolgot növények, talajok, technika terén és eljön majd a pillanat amikor nincs hova fejleszteni, csak az üveg hiányzik majd. :angel:
 
Re: első lépések (54 liter)

Szép fejlődés ilyen rövid idő alatt ;)

Egyetértek V.-vel. Ha már másra nem tudod költeni a pénzed akkor vegyél, de szerintem még nem fontos. Inkább talajra, tápra, szűrőanyagra költsél ;)
Én is sokszor elhatároztam, hogy na akkor most veszek üveg ki- befolyót, de aztán mindig letettem róla. Egyrészt mert hülyén van a bútor megcsinálva, másrészt képeken nem lesz rajta engem meg nem zavar :) Szóval csak megfontoltan
 
Re: első lépések (54 liter)

eMZé said:
Jó érzés tényleg így egy posztban végignézni a fejlődést. :clap: Jót mosolyogtam rajta, hiszen én is így kezdtem.
Nem semmi az a lelkesedés amivel belevetetted magad a növényezésbe. Örülök, hogy egyre több lány kap kedvet ehhez a hobbyhoz. Kár, hogy a barátnőm nem ennyire bevállalós. Na nem panaszkodom, mert szívesen segít mindenben, és szereti is az akváriumot, de hogy egyedül indítson egyet....
Csak így tovább és várjuk a további részleteket ;)

Nagyon köszönöm a dicséretet Neked is :) Igen, a célom valóban az volt a poszttal, hogy végig lehessen követni a fejlődésem (ha szabad így neveznem) :)

Tudom most magam ellen beszélek, de hidd el ezek a csicsa dolgok megvárnak. Nem késel le róluk. Ezt a pénz inkább a "kertedre" fordítanám. Az üveg motyók nagyon szépek, de ők már csak hab a tortára. Legyen a tortád is olyan, amivel tökéletesen elégedett vagy. Szóval próbálj ki néhány dolgot növények, talajok, technika terén és eljön majd a pillanat amikor nincs hova fejleszteni, csak az üveg hiányzik majd. :angel:

Viktor! Igen, teljesen igazad van, csak nagyon nagyon nehéz ellenállni :) De megfogadom a tanácsodat és max egy pici üveg D.C-re "csábulok el", mert ez a mostani műanyag nem nagyon szimpatikus nekem.

inadsz said:
Szép fejlődés ilyen rövid idő alatt ;)
Egyetértek V.-vel. Ha már másra nem tudod költeni a pénzed akkor vegyél, de szerintem még nem fontos. Inkább talajra, tápra, szűrőanyagra költsél ;)
Én is sokszor elhatároztam, hogy na akkor most veszek üveg ki- befolyót, de aztán mindig letettem róla. Egyrészt mert hülyén van a bútor megcsinálva, másrészt képeken nem lesz rajta engem meg nem zavar :) Szóval csak megfontoltan

Neked is nagyon köszönöm a dicséretet és a jó tanácsokat is! :)

Nem tudom, hogy annyi kérésem lehetne-e hozzátok, illetve mindenkihez aki olvassa ezt a naplót, hogy adjatok ötleteket, tanácsokat légyszi, hogy mi és hogyan mutatna még jól, mit alakítsak át, mit csináljak másképp (amihez a jelenlegi technikám elég vagy minimális fejlesztéssel elég lehet )Én is rengeteget olvasok, de ugye általában ezek a dolgok indítás előtt fogalmazódnak meg az emberben és nem nagyon tudom megítélni még mennyire lehet és érdemes belenyúlni egy "működő" akváriumba.
(annyit még hozzátennék, hogy egy teljes átalakítást, pl talajcsere, újraindítása az akváriumnak nem szeretnék, mert a férjem valószínűleg kitérne a hitéből :) )

abban biztos vagyok - jelenleg - hogy a következő akvárium iwagumi stílusú lesz, mert borzasztóan tetszenek ezek a sziklás kompozíciók. De ekkora átalakítás ebben az akváriumban már nem lehetséges természetesen.
 
Re: első lépések (54 liter)

Teljesen egyetértek Viktorral, ne a díszekkel kezd, az üveg kifolyók rá érenk és ezek igazán már akkor érdekesek ha opi medencét használsz, inkább vegyél jó talajt ( ADA ), érez rá a tápozásra, probáld ki a nővényeket, javaslom a 1-2-G növényeket nagyon jók a személyes tapasztalataim velük, és ezek nem egy bonyolult fajok, szóval egy jó világitással tápozással, CO2 vel hamar meg lesz a siker élmény.

Ha hirtelen olyan kedved támad, hogy valami drágát akarok venni akkor inkább ruház be e RO szerkezetbe.... ;
 
Re: első lépések (54 liter)

pfg said:
Teljesen egyetértek Viktorral, ne a díszekkel kezd, az üveg kifolyók rá érenk és ezek igazán már akkor érdekesek ha opi medencét használsz, inkább vegyél jó talajt ( ADA ), érez rá a tápozásra, probáld ki a nővényeket, javaslom a 1-2-G növényeket nagyon jók a személyes tapasztalataim velük, és ezek nem egy bonyolult fajok, szóval egy jó világitással tápozással, CO2 vel hamar meg lesz a siker élmény.

Ha hirtelen olyan kedved támad, hogy valami drágát akarok venni akkor inkább ruház be e RO szerkezetbe.... ;

nem akarok mindenáron sok pénzt költeni :D csak hát ugye nőből vagyok... :D de abszolút meggyőzhető vagyok, mint ahogy látjátok :)

azt gondoltam, hogy a holnap vízcserénél megnyírom a moha gyepet, kiveszem a szőlőtőkét és kicsit letakarítom róla is az algát.
szeretnék pár növénnyel kisérletezni csak nem tudom hogy ebbe az akváriumba milyen növényeket rakjak még, nem szeretném telezsúfolni. valószínűleg meg kellene válnom pár jelenlegitől majd, de ez még a jövő zenéje. egyelőre - ahogy tanácsoltátok - megpróbálom a táp, co2, fény kombinációt eltalálni ugy hogy megszabaduljak az algáktól.
egyelőre ez lesz a kitűzött következő cél és lépés :)
 
Re: első lépések (54 liter)

A mai vízcserénél kivettem a szőlőtőkét és letakaritottam róla a zöld algát amennyire tudtam. Megnyírtam a mohaszőnyeget is. Egy kis techniai "barkácsolás" is volt. Az esőztető nálam a rövidebb oldalon van, igy mind a két csövet nem tudom használni mert az túl hosszú, egy csövet használtam eddig, de sokszor láttam hogy van pár pango sarok. A szűrő elég erősen forgatja a vizet ott, ahova eljut, csak hát nem jutott el a nyomás a sarkokhoz. Szóval a második -eddig nem használt -esőztetőcsőből még levágtam durván 5 cm és igy már faltol falig van a rövidebb oldalon az esőztető és tökéletesen megforgatja sarkok vizét is :) üröm az örömben hogy sikerült eltörnöm a szép üvegmulmozomat véletlenül :-( nem sokkal az öblös rész felett tört el persze, hogy még véletlenül se lehessen használni. :-( azt hiszem a következő műanyag lesz :D jelenleg még hetente kétszer cserélek vizet, főleg az algák miatt. Mi a véleményetek. Maradjon igy mig az algásodás meg nem szűnik teljesen vagy már álljak át a heti egyszeri cserére és az ennek megfelelő tápozásra.
 
Re: első lépések (54 liter)

Milyen algák vannak? Eről nem írtl sehol, vagy csak én vagyok figyelmetlen?
 
Re: első lépések (54 liter)

Hát ezek a leegyszerübb fajok,barna eltünik ha lesz elegenő fény, vagy meg eszik az ottok, a fonal alga sok amonnia, ha ha beáll a szűrő eltünik, pont algára meg ,Easy foszfó, a GA tápok mellett kezd adagolni.
 
Re: első lépések (54 liter)

pfg said:
Hát ezek a leegyszerübb fajok,barna eltünik ha lesz elegenő fény, vagy meg eszik az ottok, a fonal alga sok amonnia, ha ha beáll a szűrő eltünik, pont algára meg ,Easy foszfó, a GA tápok mellett kezd adagolni.

Az ottoim ellustultak:) az ammoniara remélem a Seachem Purigen is megoldás lesz a szűrőben. De akkor lehet teszek a vizbe egy kis sera nitrivec-et, az jo erre is. A foszfot kiprobálom majd. A világitás meg hamarosan megoldodik majd ;)

Vizcseréről mit gondolsz/gondoltok? Maranjon a heti kettő még vagy álljak át mostmár a heti egyre?
 
Re: első lépések (54 liter)

A felső kosárba rakjál szenet, kb. 0.5 litert, nem kell több arra a purigent ha már meg van. Ne használj N lötyöt,

Szerintem a vízcserét heti kétszer ennyi idős akinál már nem kell csinálni, jól emlékszem decemberben indíottad?
 
Re: első lépések (54 liter)

Ja és még egy dolog, vegyél garnélát, amanot vagy cherry-t az amanoból elég 3-4, cherryből 10-15-t azok elszaporodnak. A cheery megeszi a törmeléket segít rendet tartani, és a nem amonnia keletkezik, hanem garnélahús:) Nálam jelenelg a cheerry vad alakja van, 15 darbbal indultam jelenleg 200+ körül lehetnek. Azért érdemes többet venni mert sokkal kevesebb a nőstény, én is vetem 10-et és azok között csak 2 volt amikor láttam a petéket hoztam még 5 ekkor már a boltban is látszottak a petések mondtam a boltosnak legalaább 3 petéset adjon.
 
Re: első lépések (54 liter)

pfg said:
Ja és még egy dolog, vegyél garnélát, amanot vagy cherry-t az amanoból elég 3-4, cherryből 10-15-t azok elszaporodnak. A cheery megeszi a törmeléket segít rendet tartani, és a nem amonnia keletkezik, hanem garnélahús:) Nálam jelenelg a cheerry vad alakja van, 15 darbbal indultam jelenleg 200+ körül lehetnek. Azért érdemes többet venni mert sokkal kevesebb a nőstény, én is vetem 10-et és azok között csak 2 volt amikor láttam a petéket hoztam még 5 ekkor már a boltban is látszottak a petések mondtam a boltosnak legalaább 3 petéset adjon.

mindkettő van már :) 7 red cherry és 8 amano, az amanok száma pénteken bővült, előtte csak 4en voltak, de annyira szorgalmasak hogy vettem még belőlük.

december 30-án indította, akkor jövő héttől áttérek a heti egyszeri cserére.
 
Back
Oldal tetejére