• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

World of Galaxies

Re: első lépések (54 liter)

Wow!

Öröm ilyen képeket látni.
Én most tervezem egy 72 literes indítását. Teljesen 0 tapasztalattal. Ki vagyok éhezve a hasonló méretű aksik bemutatására.

Amit te csináltál fantasztikus. Remek ötleteket adtál. és nagyon szép az akvárium.

További sok sikert hozzá.
 
Re: első lépések (54 liter)

cheetah said:
Wow!

Öröm ilyen képeket látni.
Én most tervezem egy 72 literes indítását. Teljesen 0 tapasztalattal. Ki vagyok éhezve a hasonló méretű aksik bemutatására.

Amit te csináltál fantasztikus. Remek ötleteket adtál. és nagyon szép az akvárium.

További sok sikert hozzá.

Köszönöm a dicséretet :) Sok sikert neked is :)
 
Re: első lépések (54 liter)

Na, csak hogy írjak valamit a történésekről. elmesélem a bénázásomat az üvegdiffúzor takarításával. :)
Már múlt hét péntek óta nézegettem a diffúzort, hogy algásodik és takarítani kellene. Na neki is láttam utánanézni hogy mivel és hogyan kellene ezt végrehajtani.
A "profi" tisztítófolyadékok mindenhol hiánycikkek voltak, így hát maradt az egyéb megoldás. Sokan ajánlották, hogy pár csepp domestos, pár percig hagyjam hatni és utána fecskendővel, valamint egy levegőztető cső segítségével párszor mossam át. A módszert megfogadtam, de a domestos használatához gyáva voltam :) maradt az ecet :) nagyjából, úgy kb 2/3-át le is hozta, szóval alapvetően sikeres volt a művelet, de azért inkább mégiscsak előbb a profi tisztítófolyadékot próbálom majd ki.

Ma meg is rendeltem a GA-ból (hála az égnek a héten érkezett meg hozzájuk) egy pár teszt és egy D.C társaságában :) A D.C. (csak hogy "védjem" magam :) ) azért kell, mert ami jelenleg van az egy ISTA márkájú műanyag, amiben középen van egy fehér műanyag, amitől egyszerűen nem látom rendesen az indikátor szinét. bizonyos szögből zöld, más szögből kékeszöld, szerintem azért, mert a folyadék közepén lévő fehér műanyag megváltoztatja valahogy a színét.

Rendeltem (jó)pár tesztet is, mert ugy érzem, hogy fontos tudnom milyen a víz minősége, hogy miből van esetleg sok vagy kevés. Zavar hogy még mindig van egy kevés zöld pontalgám és fonalalgám. átrágtam magam újra és újra az Estimative Index alapú tápozáson (viewtopic.php?f=9&t=749) de ugy érzem csak akkor fogom igazán megérteni, ha a teszteket elvégzem és magam is látni fogom majd az összefüggéseket és a hibákat ki is tudom majd javítani.

Rendeltem No3, PO4, ammonia tesztet és vas tesztet. gondolkoztam a kombinált tesztcsikokon is, de azokról elég eltérő véleményeket hallottam és olvastam, így inkább maradtam a cseppegtetősnél (kivéve az ammonia, az egy Seachem Ammonia Alert. Ugyhogy most várom, hogy megérkezzenek és megtudjam, hogy hiányzik-e valami a növényeknek illetve esetleg túl sok minden van valamiből ami még a halaknak is ártalmas lehet. "Szemre" mindenki jól van, a növények nőnek mint a bolondgomba, halak életvidámak, színpompásak. Csak az a fránya alga..... Bár ezek még csak a "gyengébb" fajták. De nem könnyen adják fel :) Én kitartok és úgyis én fogok győzni :)

Jön még egy Seachem Prime vízelőkészítő, mert nagyon jókat hallottam és olvastam róla és a jelenleg használt sera aquatan-nál biztosan mérföldkövekkel jobb.

Ezenkívül rászántam magam a 3 db neonhalam eladására/elcserélésre. Ők az utolsóak az anno régi akváriumból. Nagyon a szívemhez nőttek, annyira jó volt látni, hogy mennyire színpompásak és életvidámak a 25 literes koszos kis akvárium után ebben az akváriumban. De tudom, hogy nekik még ez az akvárium is kicsi, jobban szeretik a hosszú úszótereket, az meg itt sajnos nincsen. Remélem jó helyre fognak majd kerülni.

a héten áttérek a heti egyszeri 50%-os vízcserére a heti kettőről. Ennek megfelelően a héten már csak 2 ml adagolok a micro és a macro tápból is külön külön (kb nettó 40 literre saccoltam az akvárium vizét), a carbo marad 1,5 ml naponta egyszer.

Röviden ennyi és íme itt egy kép is :) (annak ellenére hogy a mohát megnyírtam, esküszöm nem látszik rajta :) vagy 2 nap alatt megnőtt újra :) ) a hétre nem tervezek semmi átalakítást, változtatást. csak a teszteket várom, hogy megérkezzenek.

8.jpg
 
Re: első lépések (54 liter)

Ma megjöttek a víztesztek. Gyorsan el is végeztem a méréseket.
NO3: 12,5 mg/l (narancssárga tartomány)
PO4: 0,5 mg/l (halványkék tartomány)
FE: 0
PH: 7,5
Összkeménység: 18
Karbonátkeménység: 11
Vettem egy seachem ammonia alertet is, ez a safe tartományban van jelenleg, de ennek még idő kell valószínűleg a pontos érték mutatására (bár remélem később se fog mást mutatni).

A fenti értékekből én az alábbiakat szűrtem le:
Foszfát (PO4) szint alacsony, pótolni kell külön készítménnyel. Ettől lehet a zöld pontalgám is valószínűleg, pontosabban ennek a hiányától.
Nitrát (NO3) normális, bár lehetne alacsonyabb, de ezt betudom annak, hogy holnap esedékes a heti vízcsere, így valószínűleg eléggé terhelt a víz.
Vas (Fe) vagy rosszul mértem, vagy nagyon alacsony a szint. Pótolni kellene és akkor valószínűleg kiderül, majd melyik verzió az igaz.
Összkeménység: 18, tehát kemény. Előbb utóbb szeretném lágyítani majd a vizet, de ahogy olvasgattam ez az érték még a növények és a halak tűrőhatárán belül van.
Karbonátkeménység: még talán súrolja a normális határát.
PH: hát igen, csökkenteni kellene mert ez erősen a lúgos határon van.

Plusz infók: Green Aqua Micro és macroból 2-2 ml, 1,5 ml Easy carbo naponta, co2 beoldás 1 bubi/s. világítás előtt két órával indul és világítás kikapcsolása előtt egy órával zárul. a világításom 14-22 óra között megy 24W, de hamarosan 2×24W -al megpróbálkozok.

Kérném a ti véleményeteket is a fenti "elemzéshez". Jól gondolom vagy valamit nagyon benéztem?
Ha a fentiek helytállóak mit javasoltok? Emeljem a Green Aqua Micro és macro napi mennyiségét? ) vagy vegyek külön vas és foszfát folyékony tápoldatot? Egyéb változtatások,
 
Re: első lépések (54 liter)

A vas tesztet a helyedben újra megcsinálnám.
Látom nagyon is maximalista vagy. Így a tervezett lily pipe helyett elgondolkodnék inkább egy RO készülék beszerzésén.
Én ezt használom: http://www.greenaqua.hu/d-d-2p-50-ro-keszulek.html és nagyon tudom ajánlani.
Ez megoldás lenne a kemény vízre és valószínű jótékony hatással lenne a PH-ra is. Ha tévedek remélem kijavít valaki.
Micro-marcot ne emeld, inkább külön adagolj foszfátot mellé. Ennyi fényhez én így is sokallom a 2-2ml-t.
 
Re: első lépések (54 liter)

az biztos hogy maximalista vagyok :) ezt elismerem :)

RO készüléken elgondolkodom, de most egyelőre nincsen keretem rá ( a tesztek eléggé húzósak voltak), esetleg a desztillált víz megoldás lehet? mármint ha a cserevíz adott %-a desztilált víz.
Az Fe-t megismétlem holnap, ma már nem fogok bele. Holnap vízcsere előtt még megcsinálom.
Szóval 24W-hoz sok a 2ml micro/macro? csökkentsem le egy nyomásra és adagoljak mellé külön foszfátot?
 
Re: első lépések (54 liter)

Helló Szilvia, amint már tanácsoltam a foszfátot adjad plusszba Easy Foszfoval vagy porral, a foszfo egyszerűbb. A nitrogént jó lesz, ahogyan megállapítotad, a holnapi vízcsere megoldja, a vas is mehet bele plussz, de a teszt is hazudott, szoval azzal várjál. A desztvíz jó csak drága megoldás lesz. Hosszútávon RO, nem írja senki de van egy nagyon jó tulajdonsága, nincs vízkő az üvegen! A pH-ra is vannak praktikák meg csodaszerek, érdemes nézelödni a neten, itt a shopban más forumokon.
 
Re: első lépések (54 liter)

A desztilált víz jó, de azt nehéz beszerezni. A boltokban inkább ioncserélt víz szokott lenni, de az nem ugyanaz.
Ennyi fénynél szerintem elég az 1-1 ml naponta, de ha mégis hiánytünetek jelentkeznek, akkor meg lehet emelni úgy, hogy kétnaponta adagolsz 3-3 ml-t.
Később a 2x24 Watthoz viszont simán mehet majd a 2-2ml.
 
Re: első lépések (54 liter)

pfg said:
Helló Szilvia, amint már tanácsoltam a foszfátot adjad plusszba Easy Foszfoval vagy porral, a foszfo egyszerűbb. A nitrogént jó lesz, ahogyan megállapítotad, a holnapi vízcsere megoldja, a vas is mehet bele plussz, de a teszt is hazudott, szoval azzal várjál. A desztvíz jó csak drága megoldás lesz. Hosszútávon RO, nem írja senki de van egy nagyon jó tulajdonsága, nincs vízkő az üvegen! A pH-ra is vannak praktikák meg csodaszerek, érdemes nézelödni a neten, itt a shopban más forumokon.

igen, itt is köszönöm a tanácsodat, meg is fogadom, csak előtte mindenképp mérni akartam egy foszfát szintet. hétvégén beszerzek foszfátot. A RO nagyon csábító, körbenézek, hátha van használtan, de még csak pár hónap múlva.

eMZé said:
A desztilált víz jó, de azt nehéz beszerezni. A boltokban inkább ioncserélt víz szokott lenni, de az nem ugyanaz.
Ennyi fénynél szerintem elég az 1-1 ml naponta, de ha mégis hiánytünetek jelentkeznek, akkor meg lehet emelni úgy, hogy kétnaponta adagolsz 3-3 ml-t.
Később a 2x24 Watthoz viszont simán mehet majd a 2-2ml.

köszönöm, akkor a holnapi vízcsere után 1-1 ml megy majd a micro és macrobol plusz a foszfát kiegészítés.
 
Re: első lépések (54 liter)

Tegnap meg ma reggel is kicsit utánaolvastam a vízlágyításnak és nekem ez a kevertágyas vízlágyító műgyanta nagyon jó megoldásnak tűnik.
Van otthon egy sima kis vizpumpám (amivel a vízcserét is csinálom) azzal meg is tudom forgatni a vödörben a vizet. a gyantát meg egy félliteres palackba belerakom, aminek a tetjén és alján lyukakat csinálok hogy gond nélkül át tudjon folyni rajta a víz és be tudjam illeszteni a vízpumpa csövét is.
alkalmanként szűk 20 litert cserélek, ez kb 2 dl gyantát jelent szerintem egy-egy alkalommal számomra amivel kb 2 óra alatt 0ás vizet csinál a gyanta.

Kérdés: a teljes 20 litert 0ás vizzé alakítsam vagy elég a felét, 1/3-t?
 
Re: első lépések (54 liter)

hszilvia said:
Tegnap meg ma reggel is kicsit utánaolvastam a vízlágyításnak és nekem ez a kevertágyas vízlágyító műgyanta nagyon jó megoldásnak tűnik.
Van otthon egy sima kis vizpumpám (amivel a vízcserét is csinálom) azzal meg is tudom forgatni a vödörben a vizet. a gyantát meg egy félliteres palackba belerakom, aminek a tetjén és alján lyukakat csinálok hogy gond nélkül át tudjon folyni rajta a víz és be tudjam illeszteni a vízpumpa csövét is.
alkalmanként szűk 20 litert cserélek, ez kb 2 dl gyantát jelent szerintem egy-egy alkalommal számomra amivel kb 2 óra alatt 0ás vizet csinál a gyanta.

Kérdés: a teljes 20 litert 0ás vizzé alakítsam vagy elég a felét, 1/3-t?

Az elején cserélhetsz párszor 0-ás vízzel, egészen addig, míg el nem éred a kívánt keménységet. Ezt mindenképpen mérni kell majd.
Ha elérted a kívánt keménységet, akkor viszont keverni kell majd csapvízzel.
 
Re: első lépések (54 liter)

Köszönöm. Akkor így fogok eljárni. Legkésőbb a jövő héten a következő esedékes vízcsere előtt még beszerzek ilyen gyantát.
Viszont egy jó hír is : a mai akvárium takarításnál felfedeztem 4-5 kicsi red cherry garnélát a moha között:) Nem vettem ki őket, remélem sikerül úgy elbújniuk, hogy megmaradjanak. Bár szerintem se a galaxyk, se az ottok, se pedig az amanok nem veszélyesek rájuk.
 
Re: első lépések (54 liter)

Olvasgatva itt a forumot, találtam olyan megoldást is a foszfát szint növelésére, hogy a GA macroból 50%-al többet adagolok. elképzelhető hogy előbb ezt próbálom ki.
Más: az előbb volt náluk kb 2 másodperces áramszünet. Emiatt ugye egy pillanatra leállt a szűrő. Amikor újraindult meg benyomott egy rakat trutyit az akváriumba.na jó, nem olyan sokat, de azért elég zavaró a látvány, főleg hogy most takarítottam ki pár órája.
Azt hiszem előbb utóbb szükség lesz egy szünezmentes tápra is :? :cry:
 
Re: első lépések (54 liter)

Amire ez a hozzászolás elkészült a garnéláid már meg is ették a "trutyit" . A gyantás lányításnak az a hátránya, hogy mindenféle bonyulult fizikai-kémiai összefüggés miat lugosít, igaz ez most nagyon trendi dolog az, de sem a növények sem a halak nagy részen nem nagyon örül neki. Hosszú távon mindenképpen RO lesz nem érdemes másra költeni.
 
Re: első lépések (54 liter)

Áramszünet? Csak nem szintén XIII. ker.?
Emiatt nem szükséges egyébként szünetmentest venni. Szerencsére Budapesten nem túl gyakori az áramszünet.
 
Re: első lépések (54 liter)

pfg said:
Amire ez a hozzászolás elkészült a garnéláid már meg is ették a "trutyit" . A gyantás lányításnak az a hátránya, hogy mindenféle bonyulult fizikai-kémiai összefüggés miat lugosít, igaz ez most nagyon trendi dolog az, de sem a növények sem a halak nagy részen nem nagyon örül neki. Hosszú távon mindenképpen RO lesz nem érdemes másra költeni.

A francba :D akkor ezt még nagyon át kell gondolni. Mennyire lugosit? Erről hol tudok tőbbet olvasni mert ahol a gyantával valo lágyitásrol olvastam ott nem találkoztam ezzel.
 
Re: első lépések (54 liter)

eMZé said:
Áramszünet? Csak nem szintén XIII. ker.?
Emiatt nem szükséges egyébként szünetmentest venni. Szerencsére Budapesten nem túl gyakori az áramszünet.

De bizony ;) 13. Kerület
 
Re: első lépések (54 liter)

Szerintem, itt a forúmon is van róla valami. De én spec Pécsen beszélgettem egy tengeri akvás sráccal, amikor felmerült bennem is a lágyvíz valamikor tavaly tavasszal, ekkor mondta, hogy gyantás víz igen csak lugos meg is beszltük miért. A tengerit nem zavarta ill. az afrikai sügéres medencét sem zavarja, söt kell is ott a lugosság, de esetünkben nem jó, bár vannak eltérő vélemények erről, ezért is szép ez a hobbi. Mármint, hogy lugosít a gyanta vagy sem...
 
Re: első lépések (54 liter)

Igazad van. Még jobban utánaolvastam a dolognak ( azt hiszem lassan már kifolyik a szemem a sok olvasástól) és a diszhalinfon találtam végül egy egész jó összefoglalást:

http://diszhal.info/cikkek/akvarium_viz_kezelese.php

Valóban azt írják, hogy a kevertgyantás vízkezelés a lúgos felé Ph 9 körüli) tolja el a kémhatást. Na ezt valószínűleg vissza tudnám a csapvízzel való keveréssel tornázni 7.5-8 körülire. Valóban az R.O készülék a legmegfelelőbb igy a célra. De: tekintettel arra, hogy nekem hetente 15-20liter kell, vagy annak is - ha keverem csapvizzel - csak a fele, nagyon nem éri meg nekem beruházni ebbe a készülékbe egyelőre.

A diszhalinfon - a fenti linken -írnak még egy módszert a lágyításra ami nem befolyáolja a ph-t. A víz forralása majd visszahűtése és átszűrése (pl szűrőpapír vagy itatóspapír? ezen még gondolkodnom kell). 3 db 5 literes vödörben szoktam előző este kiengedni a vizet és seachem prime-al kezelni.

Egyelőre akkor a következőt tervezem: 3szor 5 liter vizet felforralok ás átszűröm a következő vízcsere előtt . Megmérem a keménységét (csak kiváncsiságból) majd kezelem a seachem prime-al (utána kiváncsiságból még egy keménység mérés) és igy vízcsere (újabb mérés). Elvileg a diszhalinfo szerint a felforralt víz ) 5-6 nk°-kal lesz lágyabb. Ez nekem első lépésnek elég is lenne. A ph megváltozatása (ideális lenne kicsit lentebb vinni 7 körülire) azon még gondolkodom.

Tény az ozmo készülék és egy megfelelő táptalaj kombinációja jobb ph-t eredményezne, de táptalajt miatt nem szedem szét ezt az akváriumot most, az ozmo meg egyelőre feleslegesnek tűnik.

Na ez is jó hosszú poszt lett, remélem helyes és jó irányú fejtegetéssel :)

Valaki még esetleg tudna ahhoz hozzászólni, hogy az alacsony foszfát szintet orvosolhatom-e ugy hogy a GA macrobol 50%-al többet adagolok?
 
Back
Oldal tetejére