• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Parvula Heaven

Helló!

Nos újra jelentkezem, mivel hamarosan (pár hét múlva) új fordulópont érkezik el az akvárium életébe: megkapja a kirakós utolsó darabját, a CO2 rendszert. Még a végleges rendszer paraméterei kialakulóban vannak, de valószínűleg külső reaktoros (talán Aqua Medic 1000) lesz, mivel a szűrő így is félig le van fojtva. Egyébként még sosem volt CO2 rendszerrel dolgom, nem tudom mire számítsak majd, így bármilyen tanácsot stívesen fogadok! :D

És egy kis állapotjelentés az akváriumról: nincs katasztrófa (legalábbis a saját mércém alapján), de sajnos elég algás és nincsenek túl jó állapotban a növények.
Zöld pontalga, zöld por, zöld szőr, zöld víz (szóval minden zöld :rolleyes: ) és rengeteg ecset, ami most a kedélyt borzolja. Utánaolvasva, ha jól rémlik, ezek mind alacsony vagy ingadozó CO2 szinthez köthetőek, szóval nagyon remélem, hogy mind az alga, mind a barnuló és stagnáló növénykultúrára megoldást fog nyújtani a nagynyomású rendszer. Viszont hogy mennyit világítsak, mennyi tápot adagoljak stb utána, az jó kérdés lesz.

A végére meg egy kép, bár félve töltöm fel, mert nem túl szép látvány :eek:

1D_4jucJkueFJBJ6oljvaTSIfwamdAIeborjJjfaq6tJKakJb28Bs25DVw08wjUwfIdUFwVhb_qSs7yoI=w2403-h1323-no.jpg
 
Hát igen :D Gondolkoztam fel merjem-e tenni, de végülis pont erre való a napló :) Remélem a CO2 tényleg segít majd és nem a kegyelemdöfést fogja adni.

Igazad van, a napló erre való. Bár a kudarcokat kevesen merik vállalni, pedig garantáltan mindenkinek jutott belőle.
A CO2 hatásán meg fogsz lepődni, robbanásszerűen megindulnak a növények (persze megfelelő világítás, tápozás és szűrés szükséges). Ezzel együtt kevesebb tápanyag jut az algáknak, amik remélhetően fokozatosan visszaszorulnak. De tudnod kell, hogy azért a CO2 sem csodaszer!:)
Sok sikert a következő lépcsőhöz!
Szerk: Visszaolvastam a naplót és minden technikai feltétel adott. Hajrá!!!
 
Szerk: Visszaolvastam a naplót és minden technikai feltétel adott. Hajrá!!!

Köszi a bíztatást! Máskor valahogy jobban szoktam aggódni, most valahogy úgy érzem sikerül majd rendbehozni, habár nem lesz gyors folyamat. De megjegyzem, hogy ez a mostani állapot se egy hirtelen változás következménye volt, hanem az utóbbi 1-2 hónapban kezdett napról napra szépen leépülni. (Az üveg meg indulás óta egyszer sem lett pengével letakarítva, ahhoz képest nem is rossz :p )

A lassú leépülés okára mondjuk nagyon kíváncsi lennék, de én arra tippelek, hogy a nagy mennyiségű biomasszának (ráadásul nem is igénytelen növények) már nem volt elég az adagolt Carbo, esetleg táp és felborult az egyensúly. Ha igazam van, akkor a CO2 rendszer szép lassan megteszi hatását, ha nem akkor mehetek néhány kört a fórumon :D
 
félve töltöm fel, mert nem túl szép látvány
Részben egyetértek Veled: a növények kondícióján van még mit javítani, de például a köveiden látszó zöld patinát én kifejezetten szeretem.
Nekem ezzel valahogy sokkal természetesebb élményt nyújt, mint a makulátlanra sikált "steril" kövek.
 
Újabb mérföldkő :)

1. beszerelésre került a CO2 rendszer:
GW reduktor
Drop checker + a szokásos dolgok
2kg palack
GW CO2 atomizer

Utóbbiról egyelőre kicsit negatív a véleményem. Bár a szerkezet kompakt, ár-érték arányban jó, de mi csak kínlódunk vele, mert a kerámiaporlasztónál szökik a gáz. Most már tömítést is tettünk bele, de az sem tökéletes. Boltban viszont jól működött, szóval úgy tűnik nálunk nem stimmel valami, talán a gyűrű rossz, vagy hiányzik a gyári tömítés. Hamarosan kiderül.

CO2 szintet is nehezen sikerült belőni (legalábbis a Drop checkert színét :) ), most talán már megfelelő:
xtS2OhT7iYzycxhxFRuOKzx7tWDx8-7EENZ2whb9W_dabp02d42ib0FzJQkPfbBwHsyXsmtGwcVlJ5eC5M=w1405-h933-no.jpg
Valószínűleg a nem tökéletes beoldás sem segít. Illetve attól félek, hogy a felszínen van fehérjehártya, ami megfogja a gázt. Lehet a drop checkerbe való jutását is gátolja, és nagy mellőlövés lenne emiatt túllőni a co2 szintet. Mindenesetre a halak jól vannak 2 nap működés után.

2. került bele hal és történt egy kis takarítás
BxRjiFpmj0pTLwfIHv8q2nLXPY1_LZZvDWazlWzqN8NILoM2nwe6GEog7nXAqeZXqX5ZpLDRgRRfTlmh-E=w1405-h933-no.jpg
Z3Q9ihAqCFm6L9_2lznm6jj_5QB35fYMoM1wxd_RRhHt4X57gedtsD8VZk5X_-K678vh_kUikMoM8Tm2eE=w1680-h887-no.jpg
Kíváncsi leszek a co2 hatására 1-2 hét múlva. :rolleyes:
 
Állapotjelentés:

Szerintem kezd szép lassan, de javulni. A köveken egyre kevesebb az ecset (persze carbozom, de régen szinte semmi hatása nem volt). Parvula mintha zöldülne, rotala nagyon gyorsan nő. Acicularist szerint megint sikerült kiírtanom, mert pont akkor tettem be, amikor a körülmények a legroszabbak voltak... :shifty: És a rotala-val ellentétben úgy tűnik nem bírta ki a szebb időket. Legalábbis eléggé kínlódik. UG még mindig van az akiban, de folyamatosan kikopóban. A kezdeti UG-s sikereken felbuzdulva viszont a későbbiekben újra megpróbálkozok egy dobozzal.

Amivel most bajban vagyok, hogy merjek-e metszeni? Vissza kéne vágni már a bozótot, főleg az ecsetes parvula szálakat, de mivel most kezdenek csak újra felépülni, nem tudom mennyire lenne szerencsés egy birkanyírás.
NZT7fef1cxgqtoqeHNmIggB7CYJqYRzltJsEIFw9stopWH4MeI86RioUqicpKamMzBqxofJLUXRsiqzMg=w2495-h1323-no.jpg
 
Amivel most bajban vagyok, hogy merjek-e metszeni? Vissza kéne vágni már a bozótot, főleg az ecsetes parvula szálakat, de mivel most kezdenek csak újra felépülni, nem tudom mennyire lenne szerencsés egy birkanyírás.
Szerintem egy óvatos nyírást meg lehet kockáztatni: ne tarra, hanem kb a magasság felénél. Ugyanez lesz nálam is a Tuskó Hopkins-ban, ha ma időben hazaérünk az öcséméktől.
 
Szerintem egy óvatos nyírást meg lehet kockáztatni: ne tarra, hanem kb a magasság felénél. Ugyanez lesz nálam is a Tuskó Hopkins-ban, ha ma időben hazaérünk az öcséméktől.

Nem rossz ötlet, egy kis igazítást talán kibír. Akkor jó szorakozást magunknak a parvula nyíráshoz :D

Kicsit más: CO2-val azt hiszem nincs szerencsém. Az atomizer tömítése nem tökéletes (kicsit szökik a bubi, bár egy tömítés félig-meddig megoldotta), a visszafolyásgátlója meg nem működik... csak szerencsére van mögötte egy ADA gátló is. Most meg úgy tűnik a mégnesszelep is megadta magát, mert ha kap áramot, ha nem akkor is átengedi a gázt.
 
Nem rossz ötlet, egy kis igazítást talán kibír. Akkor jó szorakozást magunknak a parvula nyíráshoz :D

Kicsit más: CO2-val azt hiszem nincs szerencsém. Az atomizer tömítése nem tökéletes (kicsit szökik a bubi, bár egy tömítés félig-meddig megoldotta), a visszafolyásgátlója meg nem működik... csak szerencsére van mögötte egy ADA gátló is. Most meg úgy tűnik a mégnesszelep is megadta magát, mert ha kap áramot, ha nem akkor is átengedi a gázt.

A mágnesszelepről írt már valaki. Egy kicsi kosz kell csak és már nem is zár. Annál az esetnél egy tisztítás segített ha jól emlékszem.
 
Helló!

Szerintetek a tartósan melegtől (28-29 fokos víz) hány nap múlva kezdenek pusztulni a növények? Időszakos kánikuláknál a ház egész jól szokta tartani a hűvösebb levegőt, de tegnap arra lettem figyelmes, hogy bent is hirtelen nagyon meleg lett. Kíváncsiságból beletettem a hőmérőt az akváriumba és meglepetésemre 29 fokot mutatott. Ma megpróbáltam szobai ventilátorral is hűteni, de semmi eredménye nem lett. Azon is gondolkozom, hogy a hőmérő esetleg a rossz, mert állandóan 28-29-et mutat akármit csinálok, éjjel is, nappal is amikor melegíti a lámpa, szóval gyanús. De ha kiveszem reagál a változásra, szóval kicsit érthetetlen. (ilyen pár száz forintos higanyos csoda)

Légkondi nincs, most szeretnék barkácsolni 3x12cm-es ventiből hűtést rá, de kb hétfőig ki kéne bírniuk. (jah és pont most ültettem bele HC-t is...)
 
Helló! Ha már úgy is uborka szezon van, gondoltam bedobok egy új jelentést.

Ami kicsit felemás. Egyrészről örülök, mert komolyabb gondok látszólag nincsenek. Élőlények elvannak, paraziták nincsenek. Másrészt viszont a CO2 ellenére is vegetál az akvárium, és van néhány anomálisa, amire nem találok választ:
- Ecsetalga: mikor betettem a co2-t, akkor elkezdett visszaszorulni és nagyon megörültem. Rejtélyes módon azóta megint visszatért, és kiírthatatlan. A levágott növényektől kezdve (nem is volt tarra vágva) az üvegen és szinte mindenen megjelent újra. És ami vicc, hogy némi zöld víz, és zöld por/pont alga mellett ez az egyetlen algám, ami nagy tömegben jelen van. Nem tudom mi lehet az a komponens, ami csak az ecset virágzásnak kedvez (mert mint említettem, más algám szinte nincs).
- Vegetálás: 5-5ml micro/macro naponta, zöld co2 jelző, elvileg elég világítás (ezt a hozzászólás végén pontosítom). Rotala szépen nő, HC szép zöld, de nem igen terjeszkedik, parvula, acicularis viszont szörnyű. Nem csak a rengeteg ecset rondítja, de a színe sem egészséges és teljesen megállt a növekedés. Pedig ennek a megoldását is a co2-tól vártam, de úgy tűnik valami más a gond.
- Fekete kövek: Az utolsó, hogy a dragon kövek (habár az alga kb. lejött róla), teljesen fekete lett. Elvesztette a szép színét. Valaki tudja mi ez a feketeség és mivel lehetne hatásosan eltűntetni? Fogkefével próbáltam sikálni, de nem igazán segített.

Az egyetlen dolog, amire még tudok gondolni, hogy a quad lámpa magasan van (25cm) és a gyári égők nem adnak elég fényt. Láthattam egy Akvakertészes tag akváriumát élőben, és meglepődtem, hogy szinte világítottak benne a növények. Az én fényem nagyon tompa. Lehet emiatt borult fel az egyensúly?

Vízparaméterek JBL pro scannel (szóval érdemes fenntartásokkal kezelni):
Nitrát 25 mg/l
Nitrit 0,25 mg/l
GH <3°d
KH 3°d
PH <6
Klór 0
CO2 35 mg/l
 
Helló!

Úgy döntöttem visszatérek a naplómhoz, mivel rajtam kívül mindenki más is tanulhat belőle. Aki régebben olvasta a naplót vagy visszább lapoz olvashatja, hogy folyamatosan problémák voltak. Ez két dologban jelentkezett: irgalmatlan mennyiségű ecset formájában, és a növények kondícióján.

Már 1 éves az akvárium, valószínűleg a legegyszerűbb lenne tiszta lappal újrakezdeni, de inkább a nehezebb utat választom. Igazából szeretném kideríteni mi a probléma (most és régen), enélkül újrakezdeni értelmetlen lenne, mert csak ugyan azokba a hibákba esnék. Továbbá nem túlzok, ha azt mondom a scape-ből nem igazán sikerült kihozni a maximumot. Főleg, mert az idő 80%-ban vastagon fekete ecset takarta :D És persze anyagilag sem szeretnék most már elszállni.

Jelenleg még nem tudom sikerrel járok-e, de sok tanácsot kaptam és ezek alapján összeállítottam egy válság tervet, és persze el is kezdtem megvalósítani.
1. Mivel úgy tűnik a quad lámpa valós teljesítménye eléggé elmarad a névlegestől a világításban elhagytam a naplemente, napkelte szakaszokat, így 8,5 órában maxon világítok. Később lehet lejjebb eresztem a világítást és beállítom 8 órára.
2. A vízcsere is kevés lehetett, a leszíváshoz használt üveg a kelleténél kisebb volt, így az 50%-os vízcsere inkább 30% lehetett. Találtam itthon egy hordót, ami ugyan 40 literesnek tűnik, de úgy érzem kicsit kevesebb táppal már ez megfelelő lesz.
3. Kihúztam az összes Rotala tövet. Őszintén szólva elég drasztikus volt és nehezen szántam rá magam, de már teljesen befeketedett az ecsettől. Egyik nap olvastam, hogy egészséges növényeknél is bevált szokás a tetejét levágni és a régi tövet kiszedni, így ezen felbuzdulva kukáztam őket és a vállalható részeket visszaültettem. Ezektől még nem várok csodát, de a következő rotala generációnál talán már teljesen egészséges és ecset mentes töveket ültethetek vissza.
4. Parvula bal oldalt szinte teljesen kipusztult. Miután kiszedtem a rotalat, csak utána látszott mennyire rossz a helyzet. Még BF-en beszereztem egy adag parvulát, így felfrissítettem az állományt.
5. Talaj felfrissítés. Behelyeztem gyökértápot, Seachem Flourish tabs formájában. +Amennyire tudtam kiszívtam az iszapot, de a növények gyökerei miatt ez szinte képtelenség.
6. Folyamatos talajporszívózás. (Ez általában lehulott ecset részeket fed)

A CO2 is gyanús, mert a bal sarokban nagyon sötét zöld. Lehet oda nem jut elég CO2, pedig már a nagy rotalak sem nyúlnak bele a flowba. Ezt még vizsgálom.
Szóval így állok most, nem tudom ezzel sikerül-e a sínre kerülni, de nagyon reménykedem, mert már tényleg mindent úgy csinálok, ahogy a nagykönyvben meg van írva. :D

Még sok a munka: (Zöld port direkt növesztem)
V_16lbhdlDhcWcLiJdgiUFueXQtaovu-91cTdCIm4yJ5aiWdgjXjl1u8p5JO-E_FiY-OxReO-r-E7K3UadU=w923-h519-no.jpg

Régi és új egymás mellett:
HKuSkRTeRujPhoMAI4HGKen7jovhjo9DG0rI4pC8NwK7LkyQrTTyL4-Bbf1s2xqf7F1IugA6wA2nUe0TE_B=w923-h519-no.jpg
 
Én szinte biztos vagyok benne, hogy nálad az áramlással van a baj. Nekem is volt évekkel ezelőtt ilyen. Úgy tapasztaltam, hogy az esőztető miatt a víz egy vertikális irányú kört tesz le, így nagyon felveri a grízt.
Az én javaslatom, hogy szerezz be egy lily pipe-ot! (pl: Easy Aqua baráti áron van, évek óta azokat használom több tankban is).
 
Én szinte biztos vagyok benne, hogy nálad az áramlással van a baj. Nekem is volt évekkel ezelőtt ilyen. Úgy tapasztaltam, hogy az esőztető miatt a víz egy vertikális irányú kört tesz le, így nagyon felveri a grízt.
Az én javaslatom, hogy szerezz be egy lily pipe-ot! (pl: Easy Aqua baráti áron van, évek óta azokat használom több tankban is).

Köszi, lehet keresek olcsón egyet. Easyt magyar boltokban már nem igen látok, viszont találtam jó áron Aqua Plantet. Bár nem tudom ez milyen minőség, illetve kicsit öblösebb a lily.
 
Én szinte biztos vagyok benne, hogy nálad az áramlással van a baj. Nekem is volt évekkel ezelőtt ilyen. Úgy tapasztaltam, hogy az esőztető miatt a víz egy vertikális irányú kört tesz le, így nagyon felveri a grízt.
Az én javaslatom, hogy szerezz be egy lily pipe-ot! (pl: Easy Aqua baráti áron van, évek óta azokat használom több tankban is).

Megrendeltem az Aqua Plant-es lily-t. 40% kedvezmény volt rá, meglátjuk milyen lesz. Majd jövőhéten beszámolok róla.
 
Back
Oldal tetejére