• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nyugalom a hétköznapokban

Vízcserék általában hetente vannak, néha picit elcsúszik, de olyan még sosem volt, hogy 2 hétig lett volna az akvárium vízcsere nélkül. Nyáron viszont volt olyan, hogy 30 fok felett volt a víz több napig, igazából talán azután kezdett el ennyire támadni az alga, és a lakóknak a nagy része is szerintem ezt nem bírta... Kb. 1 hónapja viszont 25-26 fokos az akvárium, majdnem teljes növénycsere is volt (csak a montecarlo maradt), de az alga nem akar megszűnni. Jelenleg nincs állat az akiban, korábban volt 10 sakura garnéla meg 2 oto, de szép lassan elfogytak. A garnélák kb 1,5 - 2 hónapot éltek, szép lassan egyesével pusztultak ki, fogalmam sincs miért. Ilyen ásványi követ is tettem be nekik, de úgy látszik nem volt különleges hatása. :) Most azt tervezem, hogy veszek egy tropica-s nano co2 szettet, egyszer úgyis el kell kezdeni a széndioxidozást... :)

Első lépésre én javasolnék egy blackout kezelést. Utána pedig érdemes lenne ellenőrizni a vízértékeket, főleg az ammónia, a nitrát/nitrit és a foszfát szinteket. A lakók pusztulása is arra utal, hogy valami nincs rendben a vízértékekkel, esetleg a szűréssel.
És szerintem a CO2 szett önmagában nem fogja megoldani a problémádat…
 
Köszi a tanácsokat! A blackout kúra hány napos legyen? Mondjuk ha pénteken du. 2-kor kikapcsolom és hétfőn reggel vissza az elég? A szűrésre nem gondolnék, 600l/h szűrés 16 literre elég jónak tűnik, ráadásul szűrőanyag is van benne normális. Mondjuk egy normális kifolyócső jó lenne, a tetra esőztetője sajnos tönkre ment, de az is tervben van... Víztesztem sincs, de hétfőre beszerzem aztán meglátjuk...
 
Köszi a tanácsokat! A blackout kúra hány napos legyen? Mondjuk ha pénteken du. 2-kor kikapcsolom és hétfőn reggel vissza az elég? A szűrésre nem gondolnék, 600l/h szűrés 16 literre elég jónak tűnik, ráadásul szűrőanyag is van benne normális. Mondjuk egy normális kifolyócső jó lenne, a tetra esőztetője sajnos tönkre ment, de az is tervben van... Víztesztem sincs, de hétfőre beszerzem aztán meglátjuk...

Blackout-ra kb. 3 nap elég. Előtte, amennyit lehet, távolíts el az algából, aztán egy vízcsere és utána jöhet az elsötétítés. Az elsötétítés után esetleg érdemes ismét vizet cserélni. Majd gondosan beállítani a tápozást a megfelelő szintre. Ha esetleg mégse lenne hatásos a blackout később érdemes megismételni.
Egyébként lowtech akvárium esetében a túl sűrű vízcsere is okozhat gondot. A csapvízben rengeteg oldott CO2 van, ami így a CO2 szint ingadozásához vezet. Ha van rá mód, akkor pihentesd a csere vizet 1-2 napig.
A 600 l/h valóban elég lenne, a kérdés csak az, hogy a biológiai szűrés is megfelelően beállt-e. Erről (is) lehet majd infot kapni a víztesztek segítségével, főleg az ammónia mérésével.
 
Köszi! Már meg is történt, közben beleolvastam a blackout kezeléses topicba. Kiszedegettem nagy részét az algáknak, 50% vízcsere megvolt, most letakartam az akváriumot és várok hétfőig... kíváncsi leszek! Ettől függetlenül még lehet hogy veszek egy ilyen co2 szettet, az nem árthat... :)
 
Szia. Hasonló gondom volt nekem is. Blackout megoldja. 3-4 nap simán mehet rá szerintem is. :) Utána jó nagy vízcsere, ahogy Gabo írta, visszatápozás, és a világítást 1 hétig napi 4 órában nyomasd. Legalábbis nekem greenaquasok ezt tanácsolták. Nekem kezd rendeződni a helyzet. Foszfát és a nitrát szint lehet a ludas... Nálam mindkettő alacsony volt, úgyh lehet a tápozáson kell majd változtatni.
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget! :) Befejeztem én is a kúrát, viszonylag jól sikerült! A crypto nagyon felnyurgult, a montecarlo is nyújtózkodott picit, a legjobban talán a hottonia palustrist viselte meg.
Elvileg ma délután hozza a futár a co2 szettet és a vízteszteket, a beüzemelés valószínűleg holnapra marad, és a vizet is holnap fogom megmérni. Csatolok képet...
 
Ma reggel végre beüzemeltem a co2 szettet! A bubiszámot nagyjából belőttem ilyen 10 bubi/percre. Jó lesz ez? Állandóan menni fog a co2, nem fogom kapcsolgatni. Beüzemeltem egy esőztetőt, amit az akvárium hátoldalára rögzítettem. A diffúzor jobb oldalt elől helyezkedik el. Jó lesz így a beoldás, vagy máshogy kéne elhelyeznem őket?
 
Grat az új szerzeményhez! Én CO2-be nem vagyok túlzottan otthon, de szerintem a linkelt tábla ( Tropica system, nano aksikhoz) irányadónak jó lehet. szerk.: ez alapján a 16L-hez olyan 6-14 körüli intervallum lehet a kiindulási pont. A jelenlegi 10 bpm az arany középút.
 

Attachments

  • CO2 tábla nano-hoz.jpg
    CO2 tábla nano-hoz.jpg
    48.1 KB · Megtekintések: 1
Utoljára módosított:
Grat az új szerzeményhez! Én CO2-be nem vagyok túlzottan otthon, de szerintem a linkelt tábla ( Tropica system, nano aksikhoz) irányadónak jó lehet. szerk.: ez alapján a 16L-hez olyan 6-14 körüli intervallum lehet a kiindulási pont. A jelenlegi 10 bpm az arany középút.

Köszi! Néztem én is ezt a táblázatot a tropica oldalán, de most hogy jobban átszámolgattam a dolgokat, lehet inkább 6 bpm-re kéne átállítanom... :) Ha a medium kategóriát veszem alapul, akkor 30 literre mond 11 bpm-et, az 16 literre átszámolva ~6 bpm. De inkább akkor várok még hátha segít valaki aki jobban ért hozzá. :)
 
Én is hasonlón gondolkozom és a jó hír, hogy ezek szerint TE leszel az úttörőm! :D Most 200L-es low-teknőm van, és le szeretnék menni 40-63L körüli méretre. Esetleg fix adagolású CO2-vel tuningolva a későbbiekben.
 
Drop checker megmondja mennyi az annyi a bubiszámban. :)
Egzakt számot nem lehet így mondani - beoldás hatásfoka, vized minősége, minden nyavalya befolyásolja.
 
OK, megpróbálom majd rendesen naplózni a fejleményeket! :) Bár az első indításnál is nagy reményekkel álltam neki, aztán valahogy abbamaradt a naplózás... remélem most másképp alakul! ;)
Csináltam gyorsan egy víztesztet, íme az eredmények:

No3 (nitrát): 25 mg/l
No2 (nitrit): 0
PH: 7,6
GH: ~14
KH: ~10

A GH/KH értékei nem voltak teljesen egyértelműek számomra, a csík alapján nekem ezekhez az értékekhez hasonlított leginkább a szín.
TDS mérővel is megnéztem a vizet, az 271 ppm-et mutatott.

Mennyinek kéne lennie a nitrátnak hogy jó legyen? A teszten még éppen az OK kategóriába esik ez az érték...
 
Megmértem ma a foszfát szintet a vízben, és gyakorlatilag 0. El sem színeződött a cseppteszt. Csak a tropicás növénytápból adagolok bele kb. kétnaponta 1 nyomást. Érdemes lenne kiegészítő tápot használnom?
A montecarlon maradt még alga, amit nem igazán tudtam eltávolítani. Mikor lehet nyírni először a növényeket egy ilyen blackout kúra után?
Így néz ki jelenleg a helyzet:
DSC_0187_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Gondolom a narancssárgából adagolsz csak ennyit. Nagyon egyszerű, venni kell hozzá zöldet is (specialized) és azt is el kell kezdeni adagolni, mivel foszfát és káliumhiányod biztosan van, ami folyamatos algásodáshoz vezet. Ha ezt elkezded rendesen tolni, akkor megszűnik az ok. Ahogy írtad az adagot jónak tűnik, még talán picit sok is, de nem baj. A növényeket én nem nyírnám, amíg ez rendbe nem kerül. A maradék algádat pedig pár amano már lezabálja. Nincs itt gond, még egy kis türelem és beáll minden. :)
 
Köszi! Néztem én is ezt a táblázatot a tropica oldalán, de most hogy jobban átszámolgattam a dolgokat, lehet inkább 6 bpm-re kéne átállítanom... :) Ha a medium kategóriát veszem alapul, akkor 30 literre mond 11 bpm-et, az 16 literre átszámolva ~6 bpm. De inkább akkor várok még hátha segít valaki aki jobban ért hozzá. :)
Hagyatkozz a dc-re ne indulj egyből előre megírt adagokkal mert a növényeknek be kell indulni ami nem megy egy mágnesszelep kapcsolásra. Drop cseker kék. Idő megnéz, beállít 2- bubi/ másodperc. Ha elérte a zöldessárgát óra megnéz. Megvan a valós beoldási időd. Ezt leidőzítve elkezded villanyfeloltás előtt 1-2 órával, és befejezed villany lekapcsolás előtt 1 órával. itt kezded a kalibrálást. ha a villany felolt nál még kék ( ugye 1 órája megy) adsz még neki bubi számot mondjuk duplát. 3-4 bubinál tartunk pár órára rá a növények ha jó a fényed és a tápozásod elkezdenek felszívni.Innentől már csak finomítás van. A lényeg, hogy villany fel után már aránylag megfelelő co 2 mennyiséged legyen. Nem szabad 10 bubikkal kezdeni mert baj lehet ha besokal. És fontos, hogy nézd meg milyen reagenst használsz ugyanis álltalában a színek 4-es keménységű vízhez vannak kitalálva. 10-es víznél a zöld dc-nél még kevés. 1-2 -es keménységnél a méregzöld dc meg már sok lehet. Erre is van táblázat.
 
Gondolom a narancssárgából adagolsz csak ennyit. Nagyon egyszerű, venni kell hozzá zöldet is (specialized) és azt is el kell kezdeni adagolni, mivel foszfát és káliumhiányod biztosan van, ami folyamatos algásodáshoz vezet. Ha ezt elkezded rendesen tolni, akkor megszűnik az ok. Ahogy írtad az adagot jónak tűnik, még talán picit sok is, de nem baj. A növényeket én nem nyírnám, amíg ez rendbe nem kerül. A maradék algádat pedig pár amano már lezabálja. Nincs itt gond, még egy kis türelem és beáll minden. :)

Igen, csak a prémium tápom van belőle a speci nincs. Gondolkodom viszont, hogy inkább teljesen átállok a Green Aqua Micro-macro-ra... :)

Hagyatkozz a dc-re ne indulj egyből előre megírt adagokkal mert a növényeknek be kell indulni ami nem megy egy mágnesszelep kapcsolásra. Drop cseker kék. Idő megnéz, beállít 2- bubi/ másodperc. Ha elérte a zöldessárgát óra megnéz. Megvan a valós beoldási időd. Ezt leidőzítve elkezded villanyfeloltás előtt 1-2 órával, és befejezed villany lekapcsolás előtt 1 órával. itt kezded a kalibrálást. ha a villany felolt nál még kék ( ugye 1 órája megy) adsz még neki bubi számot mondjuk duplát. 3-4 bubinál tartunk pár órára rá a növények ha jó a fényed és a tápozásod elkezdenek felszívni.Innentől már csak finomítás van. A lényeg, hogy villany fel után már aránylag megfelelő co 2 mennyiséged legyen. Nem szabad 10 bubikkal kezdeni mert baj lehet ha besokal. És fontos, hogy nézd meg milyen reagenst használsz ugyanis álltalában a színek 4-es keménységű vízhez vannak kitalálva. 10-es víznél a zöld dc-nél még kevés. 1-2 -es keménységnél a méregzöld dc meg már sok lehet. Erre is van táblázat.

Köszi! A problémám az, hogy még nincs dc-m se mágnesszelepem, úgy meg nehéz lesz... :) Jövő hónapban megpróbálom beszerezni a maradék dolgokat, csak a feleségemnek nehéz lesz megmagyarázni, hogy miért kell megint 20 ezret költeni az akváriumra... :D
 
Igen, csak a prémium tápom van belőle a speci nincs. Gondolkodom viszont, hogy inkább teljesen átállok a Green Aqua Micro-macro-ra... :)



Köszi! A problémám az, hogy még nincs dc-m se mágnesszelepem, úgy meg nehéz lesz... :) Jövő hónapban megpróbálom beszerezni a maradék dolgokat, csak a feleségemnek nehéz lesz megmagyarázni, hogy miért kell megint 20 ezret költeni az akváriumra... :D
Ő 20k?[emoji50] nem latom a felsorolasban azt ami kiteszi a masik 10-et

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Jó, nyilván erős kerekítéssel számoltam, de az összeg attól is függ, hogy hol vásárol az ember... :)
GA-ban:
dc + reagens ~5200 Ft
mágnesszelep ~ 13000 Ft
külföldi aukciós oldalon nyilván olcsóbb... :)

A fentieken felül viszont még meg kéne vennem az élőlényeket, plusz kiegészítő növénytápot, vagy a komplett Green Aqua Micro-macrot, ami a legkisebb kiserelésben is kb. 5 ezer ft...

Talán még nem is lenne olyan nagy problémája a feleségemnek ezzel ha otthonra venném, csak az akvárium a munkahelyemen van, amit ő nem lát... :)
 
Sztem felsleges micro macrora beruhaznod
Eleg lesz megvenni a tropicasnak a parjat. Hisz a szisztema ugyanaz. A premium tartalmazza a nyomelemeket a specialized pedig a makro elemeket. :D szoval itt maris sporoltal 3000-et. :) ha kifogyott atallhatsz, de sztem felesleges. :) eddig az volt a hiba hogy a teljes tapozast nem kapta meg. Co... en se tolnam azert tul a co adagolast foleg ha nem kapcsol le soha... en visszatekernem... Hemriknek pedig igaza van...malam a dc olyan sarga mint az atom... pedig aztan en sem viszem tulzasba...csak egyszeruen magas a kh...

Tapatalkkal küldve az én SM-A300FU eszközömről
 
Back
Oldal tetejére