• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nyugalom a hétköznapokban

Tybcsi

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Már régóta csak "csendes megfigyelőként" olvasgatom az oldalt, és megfogadtam, ha sikerül elindítanom egy akváriumot, azt naplózni szeretném. A mai napon végre sikerült elindítanom egy 16L-es nano akváriumot, ami remélhetőleg az irodám dísze lesz. :)

Az akvárium:
EHEIM Aquastyle 16
EHEIM Aqualight 7W LED Lámpa
EHEIM Aquacorner 60 (200l/h) belső szűrő

Talaj:
Tropica Substrate növény táptalaj
Tropica Aquarium Soil aljzat

Dekoráció:
Red Moor fa
Seiryu kő

Növények:
Eleocharis Parvula Mini
Staurogyne Repens
Microsorum Pteropus Petite
Hygrophila Corymbosa

Tápozás:
Tropica Prémium növénytáp
Easy-Life Easy Carbo
CO2 beoldás nincs

Állatok:
Garnélákat szeretnék mindenképp,
esetleg 8-10 darab valamilyen razbóra fajból

Pár sor az indításról:

A layout kialakítása kb. fél óra alatt megvolt. 2 kicsi Red Moort vettem, de túl sok variációs lehetőségem nem adódott, próbáltam forgatni több irányba, de alig fértek bele együtt az üvegbe. :) A helyzeten még ráadásul rontott a belső szűrő is. Vásároltam kb. 1,5 kiló követ, de itt is elszámítottam magam, nem fértek már el a fák mellett. Végül a két legkisebbet elhelyeztem az előtérben. Az összkép végülis nekem tetszik, valami hasonló volt az elképzelésem is. Az ültetés meglepően könnyen ment, nehezebbre számítottam. :) A Red Moort több napig áztattam mielőtt az akváriumba került, de sajnos egy picit így is megemelkedett, szerencsére lenn marad. Viszont a későbbiekben vigyáznom kell majd az akváriumban "matatás" közben, mert könnyen elmozdul a helyéről.
Remélem jó döntés volt ez Microsorum Petite, eredetileg Tridentet szerettem volna, de az valószínűleg túl nagy lett volna ebbe az üvegbe. Hygrophilából a Siamensis 53B típus tetszett jobban a képek alapján, csak sajnos nem volt a boltban, végül a sima változat lett belőle, de ez sem rossz. :) A parvulából remélem Co2 beoldás nélkül is kialakul a gyep, az sem baj ha többet kell rá várnom. :)

A munkatársaimnak már így a kezdeti állapot is nagyon tetszik, legalább egy kicsit népszerűsítem itt a növényes akvarisztikát. :)

És akkor jöjjön néhány kép (telefonos):

1272622591DSC_0337_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSC_0336_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSC_0344_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
982948786DSC_0338_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia!
Nekem teszik az akváriumod. Talán a két kő kicsit szimmetrikus egymással, még egy "kövecskét tennék bele. Hasonló Eheim nano-ban gondolkodom, munkahelyen szeretnék valami hasonlót összelegózni.
Figyelem az eseményeket Nálad, megpróbálok tanulni ebből.:) Milyen vizet használsz? Csapvíz, RO?
Gratu, algamentes indítást kívánok!
 
Szia!
Nekem teszik az akváriumod. Talán a két kő kicsit szimmetrikus egymással, még egy "kövecskét tennék bele. Hasonló Eheim nano-ban gondolkodom, munkahelyen szeretnék valami hasonlót összelegózni.
Figyelem az eseményeket Nálad, megpróbálok tanulni ebből.:) Milyen vizet használsz? Csapvíz, RO?
Gratu, algamentes indítást kívánok!
Nekem is bejön, jól sikerült. A kövekkel kapcsolatban is egyetértek. :)
Megtetszett ez tropica talaj, kipróbálom.;)
 
Köszi a véleményeket! :)

Ma megpróbálok törni még követ, hátha sikerül javítani vele valamit az összképen.

Milyen vizet használsz? Csapvíz, RO?

A kezdeti gyakori vízcserék miatt gondoltam, hogy egyelőre sima csapvizet töltök csak az akváriumba, aztán a későbbiekben fele-fele arányban tervezem feltölteni ioncserélt vízzel. Vízlágyító készülékbe szerintem egy ekkora akváriumnál nem érdemes beruházni, úgy gondolom jobban járok ha veszek alkalmanként 5 liter ioncseréltet, vagy találok valakit, aki ad el RO vizet. Egy tds és ph mérőre viszont szeretnék még beruházni, már nézegettem külföldi aukciós oldalakon. :)

Megtetszett ez tropica talaj, kipróbálom.

Nekem is tetszik, és az ültetés is könnyű volt bele, majd meglátjuk hosszú távon milyen lesz, de egyelőre csak ajánlani tudom! ;)
 
Az ültetés könnyűsége nekem mindegy ;) a párom csinálja:ROFLMAO:

Úgy könnyű! :D

Közben a hétvégén törtem követ, és a legkisebb darabot beraktam. Próbálkoztam különböző helyekre, különböző köveket tenni, aminek az lett az eredménye hogy néhány növényt újra kellett ültetni, és a red moor is többször elmozdult a helyéről. :mad: Végül az lett a vége, hogy a jobb oldali kő és a fa közé raktam be. Bal oldalra a szűrő elé is próbálkoztam, de a kisebb kő nem látszott ki a növények mögül (aminek szerintem sok értelme úgy nem lett volna), a nagyobb kő pedig elfoglalta volna a helyet a növényektől.
Most már szerintem így marad, a vízcseréket és a tápozást folyamatosan csinálom, várom a növekedést... :)

Ilyen lett:
DSC_0348_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Nagyon mutatós lett!
Amúgy a kövekhez feltétlenül ragaszkodsz? Nem elég csak a fa és a növények? Ha bedúsul a növényzet, a köveket talán be is növik majd, mindegy hol vannak.

Nem mellesleg boldog névnapot!
Csilla
 
Nagyon mutatós lett!
Amúgy a kövekhez feltétlenül ragaszkodsz? Nem elég csak a fa és a növények? Ha bedúsul a növényzet, a köveket talán be is növik majd, mindegy hol vannak.

Nem mellesleg boldog névnapot!
Csilla

Köszönöm szépen! :)

Nem feltétlenül ragaszkodom a kövekhez, az első elképzelésemben nem is szerepeltek kövek, csak gondoltam hátha jobban feldobja az akit... :) Most egyelőre nem akarom bolygatni, majd ha jobban gyökeret vertek a növények, akkor lehet hogy kiveszem őket és megnézem úgy milyen.
Reményeim szerint ez a parvula mini nem fogja eltakarni a köveket, én inkább azért fontolnám meg a kövek kivételét, mert olyan kicsi ez az akvárium, hogy ezek a pici kövek is tök sok helyet foglalnak el az előtérből, és lehet hogy a kevesebb dekoráció néha jobb... :rolleyes:
 
Lassan eltelik 1 hét, minden nap volt vízcsere, a világítás napi 10 órát megy. A növények közül a Staurogyne fejlődött a leglátványosabban, azt hiszem ő jól érzi magát. :) Viszont a Hygrophila néhány levelén barna foltok jelentek meg, ami tápanyaghiányra utalhat? Csodálkoznék, mert minden nap ment a tápozás, és ugye táptalaj is van. Minden estre most toltam be a tövekhez JBL tápgolyókat, meglátom javít-e valamit a helyzeten. A vízfelszínen nálam is jelentkezett ez az olajfoltszerű réteg, a vízcseréknél kezelem a helyzetet, remélem hamarosan elmúlik majd. A Red-Moorral is gond van, penészedik... Egyelőre azt is kezelem.
Kicsit izgulok, mert jövő héten egész héten szabin leszek, és az egyik munkatársamra bíztam a feladatokat. Neki is van akváriuma, úgyhogy annyira nem áll távol tőle a feladat, biztosan megoldja. :)

Valakinek tudja hogy ez a levélbarnulás mitől lehet?
DSC_0352_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia!
A Hygrophila-at gyökeresen ültetted? Mert, ha nem akkor szerintem még "koncentrál a gyökérképzésre." Elhullajthat pár levelet talán. Nálam is van, inkább csak vegetál, lassan nő. Ez a növény szereti az erős fényt meg a "vasat", lehet túl nagyra fog itt Neked nőni. Penészre majd lassan Oto-kat kéne beszerezni. Pár hét és jöhetnek.:)
Amúgy alakul, szép lett.;)
 
Szia!
A Hygrophila-at gyökeresen ültetted? Mert, ha nem akkor szerintem még "koncentrál a gyökérképzésre." Elhullajthat pár levelet talán. Nálam is van, inkább csak vegetál, lassan nő. Ez a növény szereti az erős fényt meg a "vasat", lehet túl nagyra fog itt Neked nőni. Penészre majd lassan Oto-kat kéne beszerezni. Pár hét és jöhetnek.:)
Amúgy alakul, szép lett.;)

Köszi szépen! :)
A Hygrophiláról mindenhol azt olvastam, hogy gyorsan nő, és könnyű tartani, ezért is esett rá a választásom. A GA oldalán az is fent van, ha vízfelszín fölé nő, akkor kék virágot is hozhat. :) Két nagyobb tövet kifejlett gyökérzettel ültettem, két kisebb tőnek még pici a gyökere. Most egy hétig nem leszek az akvárium közelében, kíváncsi leszek a fejleményekre... A lakókat már nagyon várom! :)
 
Jó régen írtam utoljára, sajnos nem volt túl sok időm írni a fórumra. Az utolsó bejegyzésem utáni első héten szabadságon voltam, és az egyik kollégámat kértem meg a vízcserékre. A vizet sikerült is neki cserélgetni, csak sajnos nem elég "szakszerűen", és egy hatalmas kráter keletkezett az aljzatban a fa mellett, aminek az lett a következménye, hogy a parvulát a frontüvegnél betemette a talaj... :eek:
Szép kis látvány fogadott, barna alga lepte el szinte az egész az akváriumot. Lekapartam az algát, nagyjából sikerült visszaigazgatnom a talajt, és a parvula nagy részét is újraültettem. Sajnos a fa eléggé ingatag lett, ha egy picit hozzáértem, szinte ki akart dőlni a helyéről, ezért úgy döntöttem, hogy kiszedem az egészet, és egy picit alakítgatok rajta. Következő héten az összes vizet leszívtam egy vödörbe, és nekiálltam a műveletnek... a fél délelőttöm ezzel ment el. Alapból két részből állt a fa, csináltam belőle hármat, hogy jobban beleférjen az akváriumba, mert azt is utáltam, hogy nagyon kilógott a szélére és nem lehetett tőle rendesen takarítani az üveget. A fadarabokat megpróbáltam összecsavarozni, hogy biztosabb legyen, de az akkus csavarhúzó természetesen pont akkor merült le... :D Mivel nem tudtam vele még 1 napot várni, ezért végül nem lett összecsavarozva, de így is sokkal biztosabban áll mint korábban. A köveket is kiszedtem végül, nagyobb lett a hely a gyepnek. Sajnos a feltöltés után vettem észre, hogy a sok alakítgatás miatt sikerült megkavarnom a talajt, és a táptalajból került egy pici felülre is... :confused: Csipesszel sajnos nem tudtam kiszedni, mert rögtön elporladt és elkeveredett, ezért az összes szemcsét összenyomtam, és elkevertem a vízzel. Elég ködös lett a víz, de a szűrő szerencsére hamar kitisztította. Emiatt a vizet sajnos megint naponta cseréltem, de szerencsére úgy vettem észre, hogy beállt az akvárium, és a barna alga is sokat csökkent.
Ezen felbuzdulva elmentem egy közeli akvarisztikai üzletbe, és beszereztem 2 oto-t, valamint 8 db sárga garnélát, akik pikk-pakk rendbe rakták az akváriumot, a penész nagy részét is eltüntették a fáról, illetve a növények leveleit is folyamatosan tisztogatják. Most hétfőn reggel azonban azt tapasztaltam munkába érkezésemkor, hogy 2 garnéla elpusztult. Az okát nem tudom, de a többiek éltek és virultak a halakkal együtt. Gyors vízcserét azért csináltam. Most úgy néz ki, hogy megint minden rendben. Nagyjából összefoglalva ennyi történt, képeket majd nemsokára töltök fel... :)
 
Egyelőre csak telefonos képeim vannak, de majd valamikor viszek be fényképezőt, és megpróbálok pár normális képet lőni... :)

Itt költöztek be az első lakók, ilyen lett átalakítás után:
DSC_0361_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A garnélák letakarították a fának a nagy részét, de ez a penész nekik is túl nagy falatnak bizonyult: :D
DSC_0376_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Nemrég megérkezett a tds mérő külföldről, ezért ma úgy döntöttem, hogy töltök az akváriumba ioncserélt vizet. A csapból a melóhelyen 260 ppm-es víz folyik, az akváriumban 230-at mért az eszköz. Feltételezem, hogy ez a talaj miatt van, mert lágyít valamennyit a vízen. Miután betöltöttem 2 liter vizet, a tds mérő 200 ppm értéket mutatott. Mostantól majd szép fokozatosan lágyítom az akváriumvizet vízcseréknél.
Ma délután amikor nézegettem az akváriumot, arra lettem figyelmes, hogy valami mozgolódik a frontüvegnél a fűben. Először azt hittem, valami nemkívánatos élőlények jelentek meg, de közelebbről megnéztem, és kiderült hogy kis garnélák születtek! :cool: Kb. 7 darabot számoltam hirtelen össze,de biztos vannak többen is. Nagyon örültem neki. Remélem, hogy megmaradnak... :) Kell velük valami extrát csinálni? Kell nekik valami külön táp, vagy jó lesz nekik az alga amit találnak az akváriumban?
 
Sziasztok! Jó rég írtam ide... :)
Azóta történt néhány változás, újraindítottam az akváriumot, mert mindent elborított az alga, meg már amúgy is változtatást akartam. A technika annyiban változott, hogy beüzemeltem egy Tetra ex600-as külső szűrőt, nagyjából 1L Seachem Matrix-szal megpakolva. A layouton is változtattam, kivettem a fát, és csak néhány követ raktam bele. A növényeken is változtattam (többször is), ugyanis volt olyan növény ami nagyon elnyomta az összképet, túl nagynak bizonyult oda ahová szántam... :)
Kezdetnek itt is minden szép és jó volt, aztán néhány hét alatt megint jött ez az alga. Arra gyanakszom, hogy nagyon erős ez a megvilágítás, és mivel nincs co2 beoldás, ezért jön ennyire... Ha valaki tudja, akkor légyszíves erősítsen meg ebben, ez zöld fonal ugye? Már teljesen felraktam a világítást amennyire csak lehetett, és a világítási időt is 7,5 órára csökkentettem, de ez a szemét csak jön és jön... :)
Valakinek valami ötlet vagy javaslat? Teszek fel képet is mindjárt!
 
Technika:
EHEIM Aquastyle 16L
EHEIM Aqualight 7W LED Lámpa
Tetra EX 600 (1L Seachem Matrix)

Talaj:
Tropica Substrate növény táptalaj
ADA Amazonia

Dekoráció:
Seiryu kő

Növények:
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Cryptocoryne Petchii pink
Helanthium tenellum 'Green'
Hottonia palustris

Tápozás:
Tropica Prémium növénytáp (heti 2x 1 nyomás leírás szerint)
Easy-Life Easy Carbo (naponta 0,5 ml)
 
Szia!
Érdekes, amit írsz. Ilyen Eheim 16l-es szettet üzemeltetek március óta CO2 nékül.
Nem tapasztalom a lámpát túl "erősnek". 10 cm-re van a vízfelszíntől. Algám nincs semmi. Igaz lágyvizezek és rengeteg garnélám van az akváriumban. Persze figyelek a heti rendszeres vízcserékre is. Ja és eredeti szűrő van benne.
Te hogyan állsz a vízcserékkel?
Algaevők létszámával?
Nincs nagyon világos helyen az akvárium?
 
Vízcserék általában hetente vannak, néha picit elcsúszik, de olyan még sosem volt, hogy 2 hétig lett volna az akvárium vízcsere nélkül. Nyáron viszont volt olyan, hogy 30 fok felett volt a víz több napig, igazából talán azután kezdett el ennyire támadni az alga, és a lakóknak a nagy része is szerintem ezt nem bírta... Kb. 1 hónapja viszont 25-26 fokos az akvárium, majdnem teljes növénycsere is volt (csak a montecarlo maradt), de az alga nem akar megszűnni. Jelenleg nincs állat az akiban, korábban volt 10 sakura garnéla meg 2 oto, de szép lassan elfogytak. A garnélák kb 1,5 - 2 hónapot éltek, szép lassan egyesével pusztultak ki, fogalmam sincs miért. Ilyen ásványi követ is tettem be nekik, de úgy látszik nem volt különleges hatása. :) Most azt tervezem, hogy veszek egy tropica-s nano co2 szettet, egyszer úgyis el kell kezdeni a széndioxidozást... :)
 
Igen azt nem írtam, hogy a víz hőfokát "alacsonyan" tartom. 24C -on. (Ventilátoros hűtéssel)
Igen a magas hőfok lehet gond az algásodásban és a garnéla pusztulásában.
Algaevőket mindenképpen tartanék a helyedben. Egyszerű fajta is jobb a mint a semmi algazabáló.;)
Rc vannak nálam vagy 100-an.:D
 
Back
Oldal tetejére