• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes High Desire

Azért is gyanakszom a CO2-re, mert jobbhíján ennek tudom be a HRA sárgás színét. Nem sikerül előcsalgoatnom a szép vörseket belőle.
Én is zerot tolok nálam is sárgás volt az első nyírásig. A Rotala colorata mellett egy nyamvadt valami volt 1 hónapig. Most meg vörös és invazívvá vált. (mint minden gaz nálam🤣) A DC-meg ritkán limezöld, legtöbbször kékeszöld csak....
 
Meg tudom erősíteni amit @ßųŗŋęy mond, én is az Ő féle technikát használtam és jelentősen javult a beoldás, elég volt kisebb bubiszámban eregetni a gázt is. Viszont arra is figyelj hogy azért legyen is áramlat a reaktoron belül mert a nyitott bypass az oké, de ha a reaktorban nem elég az áramlat, akkor kevésbé tud a gáz beoldódni tapasztalataim szerint. Találj egy aranyközéputat ahol nem köpködi ki a bubikat az akváriumba, a csobogás pedig ezzel a töltettel szerintem meg fog oldódni vagy legalábbis jelentősen javulni fog. :)
No, kitakarítottam a csöveket, kapott részben új töltet a reaktor, illetve még is fordítottam, a csövezéssel együtt. Hát vegyes a kép, nem tűnik jobbnak a beoldódás. Ugyanolyan tűszelep-állás mellett kékesebb a DC, a reaktorban pedig halmozódik a gáz. Eddig teljesen nyitva volt a Bypass, most nyitott állapot esetén rengeteg felgyűlik és nagy adagokban köpi úgyhogy elkezdtem zárni.

Egyszerűen nem tudom elérni a lime-zöld színt se, ráadásul most 4 hónap alatt majdnem teljesen elfogyott egy 10kg-os palack.

Máshol működik, nem értem nálam mi a probléma.🤔

Vajon diffúzorral nagyon egyenetlen lenne az eloszlás? 20230124_171357.jpg
 
Én is zerot tolok nálam is sárgás volt az első nyírásig. A Rotala colorata mellett egy nyamvadt valami volt 1 hónapig. Most meg vörös és invazívvá vált. (mint minden gaz nálam🤣) A DC-meg ritkán limezöld, legtöbbször kékeszöld csak....
Már kétszer topoltam, de sosem akár igazán vörös lenni. Létezik, hogy nem ér le a gyökérzet a ~15cm mélyen lévő táptalajig?
 
No, kitakarítottam a csöveket, kapott részben új töltet a reaktor, illetve még is fordítottam, a csövezéssel együtt. Hát vegyes a kép, nem tűnik jobbnak a beoldódás. Ugyanolyan tűszelep-állás mellett kékesebb a DC, a reaktorban pedig halmozódik a gáz. Eddig teljesen nyitva volt a Bypass, most nyitott állapot esetén rengeteg felgyűlik és nagy adagokban köpi úgyhogy elkezdtem zárni.

Egyszerűen nem tudom elérni a lime-zöld színt se, ráadásul most 4 hónap alatt majdnem teljesen elfogyott egy 10kg-os palack.

Máshol működik, nem értem nálam mi a probléma.🤔

Vajon diffúzorral nagyon egyenetlen lenne az eloszlás? View attachment 173134
Vagy nincs légtelenítve, vagy túl erős nyomással tolod ami a falnak ütközve oxigént termel, plusz tolja a co2-t és tolja ki a csövön.
1m hálót lazán spírálosan tekerj be, a maradék töltőanyag annyi legyen ami belefér végig... nem kell tuszkolni. Töltsd fel, majd húzd le a co2 csövet a visszafolyásgátlóról és engedd ki egy vödörbe a vizet... ha ugrálva jön a víz akkor levegős a szűrő. Ezt addig kell játszani amíg simán nem folyik. Utána mehet a co2 a bypass ág meg félig lehet zárva, vagy nyitva.
 
Már kétszer topoltam, de sosem akár igazán vörös lenni. Létezik, hogy nem ér le a gyökérzet a ~15cm mélyen lévő táptalajig?
Igen. És mégsem. Aktív talajod van, ami menedzseli a táptalaj anyagait. Nem kell odáig elmenni a gyökérnek. Erős fény, nitrát szegény vízoszlop. A többit a zero adja. Ja és idő.
 
Vagy nincs légtelenítve, vagy túl erős nyomással tolod ami a falnak ütközve oxigént termel, plusz tolja a co2-t és tolja ki a csövön.
1m hálót lazán spírálosan tekerj be, a maradék töltőanyag annyi legyen ami belefér végig... nem kell tuszkolni. Töltsd fel, majd húzd le a co2 csövet a visszafolyásgátlóról és engedd ki egy vödörbe a vizet... ha ugrálva jön a víz akkor levegős a szűrő. Ezt addig kell játszani amíg simán nem folyik. Utána mehet a co2 a bypass ág meg félig lehet zárva, vagy nyitva.
A légtelenítéssel nem volt gond eddig se, valamiért nem akar szépen oldódni a vízbe. Most emeltem a bubiszámon, így megjobban halmozódik a reaktorban, viszont nem köpköd vagy csobog, és a DC és limezöld, talán már enyhén sárgás is. Holnap kiszedek annyi algát amennyit csak tudok, remélem megoldja a problémát. Amennyiben nem, mivel érdemes még próbálkozni?

Igen. És mégsem. Aktív talajod van, ami menedzseli a táptalaj anyagait. Nem kell odáig elmenni a gyökérnek. Erős fény, nitrát szegény vízoszlop. A többit a zero adja. Ja és idő.
A lámpa 120-80-90-80 beállításon megy, nem gondolnám kevésnek, Nitrát 0, napi 6ml Zero. Nem értem 🤔
 
így megjobban halmozódik a reaktorban
azért halmozódik mert túltömted, nehezen hatol át rajta a co2. a képet nézve a háló középen tömörebben van mint fentebb. ezért mondtam, hogy spirálban lazán egyenletesen legyen benne, ne legyen sok de kevés sem, hogy törje a bubikat és a maradék tömőanyag annyi legyen ami végig belefér. szóval amíg az ember nem tapasztalja ki, lehet vele mókolni... lehet, hogy mondjuk nálad az válik be ha gyári töltet sincs benne csak háló.
 
A lámpa 120-80-90-80 beállításon megy, nem gondolnám kevésnek, Nitrát 0, napi 6ml Zero. Nem értem 🤔
Nekem sem pirult minden rögtön. Ezt úgy értem, hogy az ezelőtti DIY fényágyúm alatt. Idő is kellett, amíg egyfajta állandóságot elért az üveg. Nyár óta nekem is chihiros wrgb2 pro van. Majdnem keveslem, mert 50 cm magas az üvegem. 😃Türelem.
 
Nekem sem pirult minden rögtön. Ezt úgy értem, hogy az ezelőtti DIY fényágyúm alatt. Idő is kellett, amíg egyfajta állandóságot elért az üveg. Nyár óta nekem is chihiros wrgb2 pro van. Majdnem keveslem, mert 50 cm magas az üvegem. 😃Türelem.
Csak azt furcsállom, hogy 4 hónap sem volt még elég neki, illetve hogy egyáltalán nem akar felfelé terjeszkedni, inkább oldalra bokrosodni. Hasonlóan viselkedik mint a korábbi Low-tech üvegemben, pedig sok helyen teljesen más viselekdést látok tőle.:unsure:
 
Csak azt furcsállom, hogy 4 hónap sem volt még elég neki, illetve hogy egyáltalán nem akar felfelé terjeszkedni, inkább oldalra bokrosodni. Hasonlóan viselkedik mint a korábbi Low-tech üvegemben, pedig sok helyen teljesen más viselekdést látok tőle.:unsure:
Hááát, a h'ra nálam is elfekszik hamar. A Colorata inkább felfelé tör, cserébe rózsaszínes árnyalatú. Rémlik, mintha @miles írt volna a naplójában egy trükköt. A rotala leveleinek becsukódása után még rápirítasz egyet, vagy valami ilyesmi. Olyankor hamar pirosodik.
 
Utoljára módosított:
Hááát, a h'ra nálam is elfekszik hamar. A Colorata inkább felfelé tör, cserébe rózsaszínes árnyalatú. Rémlik, mintha @miles írt volna a naplójában egy trükköt. A rotala leveleinek becsukódása után még rápirítasz egyet, vagy valami ilyesmi. Olyankor hamar pirosodik.
A Rotala hra elfekszik, kúszónövényként van definiálva is. Ezt vágással, bokrosítással tudod elkerülni. (mmint ezt az OP-nak írtam, nem neked Zsolti)

A pirításos módszer valóban működik és a pirosból bordót varázsol, de senkinek nem ajánlom akinél alga probléma van. A szokásos alacsony - inkább nullás - nitrát szinten túl 8 helyett 9-10 órákat világítok 100%-on. Ezt csak betonstabil akváriumban lehet, mert magában is egyenes út az algásodáshoz, ha amúgy gond van.
 
Utoljára módosított:
A Rotala hra elfekszik, kúszónövényként van definiálva is. Ezt vágással, bokrosítással tudod elkerülni. (mmint ezt az OP-nak írtam, nem neked Zsolti)

A pirításos módszer valóban működik és a pirosból bordót varázsol, de senkinek nem ajánlom akinél alga probléma van. A szokásos alacsony - inkább nullás - nitrát szinten túl 8 helyett 9-10 órákat világítok 100%-on. Ezt csak betonstabil akváriumban lehet, mert magában is egyenes út az algásodáshoz, ha amúgy gond van.
Köszönöm a tippet, és természetesen mindannyiótoknak a segítséget. Pontosan mit értesz bokrosítással? Most topoltam őket, mert már eléggé a felszínre törtek. Érdemes rendszeresen "fésülni", hogy az elfekvő szárak is felfelé törekedjenek, vagy miként célszerű bokrosítani?
 
Köszönöm a tippet, és természetesen mindannyiótoknak a segítséget. Pontosan mit értesz bokrosítással? Most topoltam őket, mert már eléggé a felszínre törtek. Érdemes rendszeresen "fésülni", hogy az elfekvő szárak is felfelé törekedjenek, vagy miként célszerű bokrosítani?
Amikor vágod a növényeket, a lenyesett tetejükből (topolás) kigyűjtöd a szebb darabokat, azokat fazonra igazítás után visszaülteted a talajba, így sűrítve azt.
 
Egy hete kapott egy alapos nyírást az üveg. Rengeteg MC került ki, topoltam az ARM-et és a hátsó Stem-eket, rengeteg Pinnatifida került ki. Ezzel együtt visszavettem a világításon egy 10-15%-ot, azonban pár nap elteltével így is újra kezdett elburjánzani az ecsetalga.

A palack közel üreset jelez már, azonban a buborékszámláló nem látni változást, így nem gondolnám, hogy ez okozza a gondot. Mindenesetre jövőhéten megjön a cserepalack. Holnap újratöltöm a reaktort, valamint az előtérben felszedem a növényzetet és csak a Parvulat ültetem vissza. Remélem hamarosan sikerül megoldani ezt az algagondot, elég elkeserítő így a látvány.

full.jpg
 
Egy hete kapott egy alapos nyírást az üveg. Rengeteg MC került ki, topoltam az ARM-et és a hátsó Stem-eket, rengeteg Pinnatifida került ki. Ezzel együtt visszavettem a világításon egy 10-15%-ot, azonban pár nap elteltével így is újra kezdett elburjánzani az ecsetalga.

A palack közel üreset jelez már, azonban a buborékszámláló nem látni változást, így nem gondolnám, hogy ez okozza a gondot. Mindenesetre jövőhéten megjön a cserepalack. Holnap újratöltöm a reaktort, valamint az előtérben felszedem a növényzetet és csak a Parvulat ültetem vissza. Remélem hamarosan sikerül megoldani ezt az algagondot, elég elkeserítő így a látvány.

View attachment 173456
csökkents az áramláson.... nem feltétlen kell maximumon tolni a szűrőt... a co2 emelése stabilabb CO2-szintet eredményez, mert nem biztos, hogy az a jó amit DCn látsz. ha pipálnak a halak visszább veszel belőle....
 
csökkents az áramláson.... nem feltétlen kell maximumon tolni a szűrőt... a co2 emelése stabilabb CO2-szintet eredményez, mert nem biztos, hogy az a jó amit DCn látsz. ha pipálnak a halak visszább veszel belőle....
Nem pipálnak szerencsére de mióta a reaktor töltetét cseréltem, sokat kellett visszavenni a beoldott mennyiségből. Nem gondolnám egyébként erősnek az áramlást.
 
Nem pipálnak szerencsére de mióta a reaktor töltetét cseréltem, sokat kellett visszavenni a beoldott mennyiségből. Nem gondolnám egyébként erősnek az áramlást.
akkor meg az akváriumon belül nem egyenletes az áramlás... de egyébként az ecset általában ott van, ahol az áramlat erős. A te szűrőd 1700l/h-s... azt én fojtanám 1200l/h-ra és játszanék a lilyvel hol megy jobban körbe az áramlat. Ezt csak azért mondom, mert bal oldalon azokon a magas vasfákon biztos, hogy ütközik, ezáltal megtöri a körforgást, nem igazán fut körbe, inkább letolja középre. (szerintem).
 
Utoljára módosított:
No, a fonálalga probléma továbbra is fennáll, egyre nehezebb kordában tartani, de az elmúlt időszakban az alábbiakkal próbálkoztam:

  • Nem is értem miért nem gondoltam előbb rá, de ma kitakarítottam a szűrőt. Az áramlással nem gondolnám, hogy probléma volt, de rengeteg mulm felhalmozódott a perlonban, illetve a matrixon is, ennek a nagyrésze most kikerült
  • Kivettem minden gyári töltetet a reaktorból, és csökkentettem a háló mennyiségét is, most néhány 5x5-ös darab van csak belehajtogatva
  • Kapott egy teli CO2 palackot is, az előző már jóval 5 bar alatti nyomást mutatott(bár a bubiszám nem változott, és tartja a bemenő ~0,7bar nyomást
  • A felszínleszívó átkerült a túloldalra, hátul az elszívókkal szemben, mivel eddig pont a Lilly-re merőlegesen volt az áramlása
  • Ahogy néztem deadspotok nincsenek az akváriumban, sehol nem halmozódik a szennyeződés, így a csövek helyzeten nem változtatok
Meglátjuk mit mutat pár nap után.
 
Sajnos már látszik, hogy a probléma továbbra sem oldódik meg, vadul nő továbbra is az alga. A reaktort továbbra sem tudom beállítani, pedig már csak minimális dryvit van benne, lazán tömve. A gáz halmozódik a tetejében, a DC pedig kék színű. Holnap megmérem a vizet, hátha ott látok valami kiugrót, viszont egyre inkább azon agyalok, hogy kihajítom a reaktort és berakok egy hagyományos diffúzort.20230218_193406.jpg
 
Sajnos már látszik, hogy a probléma továbbra sem oldódik meg, vadul nő továbbra is az alga. A reaktort továbbra sem tudom beállítani, pedig már csak minimális dryvit van benne, lazán tömve. A gáz halmozódik a tetejében, a DC pedig kék színű. Holnap megmérem a vizet, hátha ott látok valami kiugrót, viszont egyre inkább azon agyalok, hogy kihajítom a reaktort és berakok egy hagyományos diffúzort.View attachment 173910
Ilyen az amikor nem fogadod meg a tanácsomat... az 5cm.es darabok nem érnek semmit, és maga a CO2 nem oldja meg az alga promlémát...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére