• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Én december közepén indítok a kisfiamnak egy garnélás nanot, költséghatékonyság is cél volt, ilyen világítás lesz (a szűrés is egy gyengécske valami, de úgyis hetente többször fogok 50% vizet cserélni, a nagy akvi miatt mindig van lágyvíz, és lehet januárnban veszek majd RO készüléket is):
XiLong XL-48 LED - Google keresés
Nem tervezek igényes növényeket rakni bele, lesz benne egy nagy red moor fa, rajta karácsony moha, meg anubiasok. Gondolom ez életképes lehet így...
 
Van egy 112 literes akváriumom.
A világítást úgy oldanám meg, hogy 3 óra 48W + 2 óra 96W + 3 óra 48W. Ez még low tech-nek számít vagy ehhez a fényhez már kell a CO2?
 
Én december közepén indítok a kisfiamnak egy garnélás nanot, költséghatékonyság is cél volt, ilyen világítás lesz (a szűrés is egy gyengécske valami, de úgyis hetente többször fogok 50% vizet cserélni, a nagy akvi miatt mindig van lágyvíz, és lehet januárnban veszek majd RO készüléket is):
XiLong XL-48 LED - Google keresés
Nem tervezek igényes növényeket rakni bele, lesz benne egy nagy red moor fa, rajta karácsony moha, meg anubiasok. Gondolom ez életképes lehet így...
Szerintem pont erről a lámpáról beszéltünk valamelyik topicban, hogy valami nagyon nem stimmel vele. Még a dobozán sem tüntet fel semmi konkrétat a gyártó, ráadásul se a teljesítmény, se a ledek száma nem egyezik sehol. A helyedben egy sima asztali lámpát használnék daylight fénycsővel...
 
Hát ja, kínai termék, plusz a magyar oldalak nem híresek arról, hogy összeszedett infókat tolnának. :)

Aliexpress:
XL-48
48PCS LED (W40+B8)
7000K+10000K
18*4.2*10CM

Van fotó is a termékről, megvan ott a 48 LED. :)

Megnézem élőben, ha gagyi, akkor marad kompakt fénycsöves másik lámpa.
 
Sziasztok!
Van értelme szakaszos megvilágításnak?
Átépítés előtt állok és meghagynék 1x18 W T8-at az új 2x24W T5 mellé.
Arra gondoltam, hogy menne 30 percig 18W, majd 8 órát 2x24W, végül újabb 30 perc 18W.
Van egységes álláspont ilyesfajta megvilágítás hatásairól?
Főleg a halak miatt csinálnám így, hogy ne kapjanak szívinfarktust a hirtelen fényerőváltozástól.
 
Sziasztok!
Van értelme szakaszos megvilágításnak?
Átépítés előtt állok és meghagynék 1x18 W T8-at az új 2x24W T5 mellé.
Arra gondoltam, hogy menne 30 percig 18W, majd 8 órát 2x24W, végül újabb 30 perc 18W.
Van egységes álláspont ilyesfajta megvilágítás hatásairól?
Főleg a halak miatt csinálnám így, hogy ne kapjanak szívinfarktust a hirtelen fényerőváltozástól.
Az elmúlt 40-50 évben a halak le se tojták, hogy hogyan kapcsol be/ki a lámpa, mindenféle dimmelés és hasonló megoldások csak az akvaristák "hóbortja". Biztosan nem árt a halaknak ha a világítás nem csak 0% vagy 100%, de nem hiszem, hogy ez valós problémát jelentene.
 
Sziasztok. A világítással kapcsolatban az lenne a kérdésem hogy nyitott akváriumnál a világítótest víztől való távolsága mennyire befolyásolja a fény erejét, illetve mi az optimális távolság ?
 
Akvárium 120x45x45 Lámpa ATI Sun Power 4x54 w dimmelhető. Jelenleg 25 cm-re a víztől.
Szia

Az Nagyából jó,2 dologgal tudsz játszani a fénynél ,a világítás hosszával (idejével) és a lámpa magasságával,
ez akváriumtól ,betelepített növénytől változó.
 
A növényeim így is bubiznak elég keményen. Most múlt 2 hetes a telepítés 6,5 órát világítok 70%-on. Így 25 centiről is fűt az akváriumon majdnem 1 fokot. Szerintem ha lejjebb engedném durván melegedne a víz.Szerintetek ha elkezdem növelni a fény mennyiségét inkább az időt nyomjam fel először vagy a teljesítményt.Egyenlőre nem merek többet világítani, mert a vízfelszínhez közel kezd megjelenni alga.Greenaquaban Volt aki azt mondta úgysem úszom meg az algát, kár spórolni a fénnyel,inkább később nyomjak egy black outot és kész ,én egyenlőre úgy látom, így is fejlődnek a növények.
 
sziasztok, egy kis képzavarba kerültem. Kaácsony környékén tuningoltam az akit, nagynyomású co meg nagyobb szűrő, plusz makro táp bevezetése. Eddig gyenge szűrés és co volt. A gondo axz lenne hogy a világítás 14 órán át megy mivel a növények kb a 9 órában kezdenek fotoszintetizálni és hát ugye hagyom élni őket 5 órát működni. Ha visszább veszem a szűrőt meg a co valamivel hamarább beindulnak a növények. A co bubik tőrnék meg a fényt? Vagy a nagyobb flow-tol nem látszana a fotoszintézis? Esetleg növeljem a fényerőt? co difis beoldás, eheim prof 3 1050 l/ó 4 méter jó minőségű ledszalag.Az aki 72 lityi
 
sziasztok, egy kis képzavarba kerültem. Kaácsony környékén tuningoltam az akit, nagynyomású co meg nagyobb szűrő, plusz makro táp bevezetése. Eddig gyenge szűrés és co volt. A gondo axz lenne hogy a világítás 14 órán át megy mivel a növények kb a 9 órában kezdenek fotoszintetizálni és hát ugye hagyom élni őket 5 órát működni. Ha visszább veszem a szűrőt meg a co valamivel hamarább beindulnak a növények. A co bubik tőrnék meg a fényt? Vagy a nagyobb flow-tol nem látszana a fotoszintézis? Esetleg növeljem a fényerőt? co difis beoldás, eheim prof 3 1050 l/ó 4 méter jó minőségű ledszalag.

Ezt most nem értem. Hogy-hogy csak 9 óra elteltével kezdenek fotoszintetizálni?
A fotoszintézis nem egyenlő a buborékolással, ha erre gondolsz.
A növényeket 10 óránál többet megvilágítani nem érdemes, max. 12 órát. Utána már csak az algákat növeszted...

Milyen világítás van és mekkora az aki?
Itt szerintem inkább a fény mennyisége lesz kevés. Azt pedig a világítási idő növelésével nem lehet így ellensúlyozni...
 
Szerintem a 14 óra az nagyon sok ! Érdekelne milyen az a led szalag ? Ha csak a 9. órában indul be a bubizás az még nem jelenti hogy kevés a fény ! Az is lehet hogy a co vagy a táp nem elég ! és igen,ha nem olyan nagy a flow akkor jobban látszik a bubizás,sok képen,videon álló szűrő mellett van bubi parádé !
 
Fűha ennyi hirtelen segítséget még nem kaptam. Tudom hogy sok a világított órák száma épp ezért vetettem fel a témát. A világítás ugymond jobb minőségű ledszalag kb 40w 72literre. A fotoszintézis lehet hamaább beindul de láthatóan (bubigömbök a hc-n) 9ó mulva kezdődik. A co biztos elég több helyen néztem, viszont a ledek teljesítménye szerintem valszeg romlott az évek folyamán. A világítás lesz a gondom valszeg, hiánytünetek: a karácsony moha kissé sápadt a richardia stagnálde a többi növény jól megvan( willov moss, hc, fissidens, monosoleum t,
 
Másrészt a LED-ek esetében nem annyira egyértelmű a dolog.
Ha jól láttam a rákos képeden, akor azért szép zöld és üde minden. Az, hogy nem jön bubi, szerintem nem feltétlenül mérvadó.
Nekem sem jön a kissebbik akvárium esetében bubi a gyári ledek alatt, de minden szépen és egészségesen fejlődik. Ez a lényeg.
 
Back
Oldal tetejére