1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Mennyit világítsunk?

Kategória: 'Világítás', témanyitó: HUGO, téma nyitása: Máj 16, 2010.

1. HUGO
    Épp nem fórumozik ...

HUGO Főkertész

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    1,224
    Hely:
    Debrecen
    Eddig 0,6w/l fényerőm volt,9 órát világítottam.De most 1w/l a világításom!Mennyi idő a megfelelő ekkora fénynél?

2. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

SlyChocolate Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    15
    Hely:
    Debrecen
    Nigro blogjában épp a minap volt cikk erről!
    Szerintem érdemes elolvasni ;)

3. HUGO
    Épp nem fórumozik ...

HUGO Főkertész

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    1,224
    Hely:
    Debrecen
    Rendben átolvasom!Köszönöm.

4. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

SlyChocolate Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    15
    Hely:
    Debrecen
    :thumbup:

5. NZoli
    Épp nem fórumozik ...

NZoli Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    6
    Hely:
    Nagykanizsa
    Nagyon hasznos a cikk.
    Nigronak javaslom, hogy rövidítve ide is be kellene tenni, hátha van valaki, aki a blogján nem jár. (Bár ezt kétlem!)

6. Nigro

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,021
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
    1 US gallon = 3.78541178 liter

(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra

Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
    2,2 wpg 11 óra
    2,4 wpg 10 óra
    2,7 wpg 9 óra
    3,0 wpg 8 óra
    3,4 wpg 7 óra
    4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.

Staki, ZaCK, Koncz János és 3 mások kedvelik ezt.
  7. talachi

talachi Legenda Legjobb napló

Tag:
    Ápr 24, 2009
    Kedvelik:
    4,144
    Hely:
    Herend,Veszprém megye
    Engem még ebben a témában az érdekelne, hogy új aki indításánál a kezdetekkor kisseb fényerő kell vagy kevesebbet kell-e világítani? Esetleg mindkettő?

8. DLaci
    Épp nem fórumozik ...

DLaci Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 19, 2009
    Kedvelik:
    6
    Hely:
    Mogyoród (-Jánoshida)
    Én mindkettőt alkalmaznám és először a világítás időtartamát majd a fényerőt növelném.

9. talachi

talachi Legenda Legjobb napló

Tag:
    Ápr 24, 2009
    Kedvelik:
    4,144
    Hely:
    Herend,Veszprém megye
    Köszi!

Én is valami ilyesmire gondoltam! Ez tűnik logikusnak.

Azért még szívesen meghalgatnám mások véleményét is!

10. habee
    Épp nem fórumozik ...

habee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 24, 2010
    Kedvelik:
    4
    Hely:
    Máriahalom
    RE:

Sziasztok!

Mint azt az Algás topicban olvashattátok úgy három hete Rhizoclonium támadás áldozatává váltam
    a mai napig sem tudom mi lehetett a kiváltó ok,mindenesetre mindenkitől megfogadva a tanácsot vissza vettem a fényből,eltávolítottam egy két követ,naponta cseréltem a vizet és persze egy Blackout után
    már 2 hete megy az akvárium az Osramm Dulux L SP 24W Daylight kompakt csővel(8 órát naponta) és hála istennek nyoma sincs az algáknak :D A növények is összekapták magukat :silent: Bár nem akarom elkiabálni!
    Azt szeretném megkérdezni,hogy szerintetek vissza kapcsolhatom-e az Arcadia Original Tropical 11W növényes kompakt csövet vagy várjak még vele...
    És ha visszakapcsolhatom változtatnom kell a tápozáson is?
    Jelenlegi tápozásom:Easy Life Profito(naponta 1ml)
    Easy Life Carbo(1.5ml/nap)
    Happy Life Ferro(1ml 2-3 naponta)
    Az akvárium 35 literes...Szűrés Eheim classic 2213.....Nagynyomású palack 10kg
    Segítségeteket előre is köszönöm :wave:
    Üdv:habee

11. Roli
    Épp nem fórumozik ...

Roli Tapasztalt kertész

Tag:
    Aug 31, 2009
    Kedvelik:
    0
    Hely:
    Jászfényszaru
    Re:

Üdv habee!
    Nem vagyok szakértő, de az akvárium méretünk hasonló( Nekem 30 literes van).Alga egyenlőre pont alga a köveken és az üvegen.Fény 3X10 watt T8, szűrés Tetratec EX 400, tápozás pedig GA Micro ,Macro 1-1 nyomás naponta.Co2 pedig élesztős.Szóval a lényeg hogy szerintem a tápozásoddal lesz valami, Easy Carbo ból én is ennyit adagolok a garnélák miatt.A Ferrot és a Fosfot nem ismerem de lehet h kevés lesz ha visszakapcsolod a fényt.Ez csak az én véleményem.A fényemet nemrég növeltem 18 ról 30 wattra és a pontalgán kívül más nem történt.

12. habee
    Épp nem fórumozik ...

habee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 24, 2010
    Kedvelik:
    4
    Hely:
    Máriahalom
    Re:

Köszi Roli!
    Egyenlőre még nem tudom mi tévő legyek de majd kialakul valami már kaptam tippet egyébként úgyhogy
    lehet,hogy egyenlőre maradok a 24W-nál...de azért köszi a tanácsot én sem vagyok szakértő de majd kiszenvedem a megoldást :evil:

13. debidevil10
    Épp nem fórumozik ...

debidevil10 Tapasztalt kertész

Tag:
    Jan 14, 2010
    Kedvelik:
    18
    Hely:
    Sarkad
    Szerintetek a 120*45*45-ös aksim felett lévő 4*54-es világítással elegendő világítás biztosítok, vagy esetleg már túl is léptem az alábbiak szerint???
    CO2 után 3 órával beindul 2 cső 1 óra hosszáig, utána 7 óra hosszát megy 4 cső, majd végül megint 1 cső egy órát!??

14. atti76
    Épp nem fórumozik ...

atti76 Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Jan 19, 2010
    Kedvelik:
    162
    Hely:
    Hódmezővásárhely
    Számold ki. Én még álmos vagyok :)

15. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,959
    Hely:
    Budapest
    Ugyanerre az akvárium méretre és világítás teljesítményre viágítottam már 11-12 órát is gond nélkül. Jelenleg 8 órát megy a 4 cső, délután 3-tól este 11-ig.
    Akvárium függő, mennyire van bejáratva, mennyire sok a növény, mit bír el a technika stb. A jelenlegi világításod szerintem jó, bár nem szórakoznék a váltott felkapcsolással. Ha lemennek a nyári erős fényű nappalok, kipróbálhatod milyen 9-10 órát világítani, de most szerintem csak alga lenne belőle, hacsak nem a pincében van az aki. ;)

Fabian kedveli.
  16. FishAir
    Épp nem fórumozik ...

FishAir Új regisztrált

Tag:
    Nov 15, 2009
    Kedvelik:
    1
    Hely:
    Gyöngyös
    Hali!

Nemrég variáltam meg egy kicsit a világítást. Eddig 6 órát világítottam 3 24W-os csővel most pedig 8,5 órát 2*24-el. este 6 helyett 8-kor kapcsol le a pilács, és azt vettem észre, hogy az Alternanthera reineckii 'Purple' és a Cabomba caroliniana kb 19:15-kor elkezd nyugovóra térni, kezdi becsukni a leveleit. Elvileg még mielőtt a pilács beindul (11:30) kap egy kis (nyugati fekvésű a szoba) természetes fényt az aki. Lehet, hogy már délelőtt elkezdenek egy kicsit fotoszintetizálni és 7-re már azt mondják, hogy ennyi volt mára?! Lehet, hogy ez után már csak az algát ((hála istennek nagyon minimális van csak kopp-kopp-kopp (kiaz?! mondaná Leslie Nielsen :D )) etetem a fénnyel?

17. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,959
    Hely:
    Budapest
    Természetesen a növények az első természetes fényre már reagálnak. Jól megfigyelhető a bezáruló és kinyíló levelekkel. Lehetne erre is igazítani a világítást, de nem vettem észre, hogy annyi előnnyel járna. Másik oldalon viszont a világítás sötétbe való eltolása segít kicsit az alga féken tartásában, aminek több értelmét látom.

18. oRphEus

oRphEus Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    381
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Ezt hogy érted?

19. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,959
    Hely:
    Budapest
    Megpróbálom a lehető legjobban kizárni a természetes fényt. Most este 11-kor kapcsoltak le az akik. Délután 3-5 körül indulnak.
    Nyáron ez életmentő volt, de most is hasznos.

beni7 kedveli.
  20. FishAir
    Épp nem fórumozik ...

FishAir Új regisztrált

Tag:
    Nov 15, 2009
    Kedvelik:
    1
    Hely:
    Gyöngyös
    Ezek szerint az algának kevés az a minimális természetes fény, ami a növényeknek már jó. Tehát ők már tápanyagot vesznek fel akkor is, az algák pedig nem, vagy nem annyit. Épp ezért tápozni már ilyenkor (6-7) beszoktam és CO2 is indul 8-kor. Világítást meg azért toltam ki estére, mert akkor vagyok otthon, de ezek szerint az algáknak se kedvez ez a módszer.

Aktuális oldal megosztása