• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Második - Stonehenge

Garnéla para

Szeretnék tanácsot kérni Tőletek! Sajnos a sakura csapat kb fele elhullott az érkezést követő napokban, és a többiek is nagyon rejtőzködőek az amanókkal együtt. Egy-két példány mászkál néha, de általában inkább a sziklák között kuksolnak. Etelével konzultálva ő a vízre gyanakszik, ami egyébként szép tiszta, minimális hártya van a felszínen, alga egyelőre szinte nincs (vagy letakarítják az otók ami van). A halak látszólag jól vannak.

Gondolom tesztelni kellene a vizet, de nincs ezekkel tapasztalatom. Ez a legalapabb 6in1 tesztcsík elég lehet ilyen esetben?

Köszi a válaszokat!
 
Szia!
Végigolvastam a soraidat.
Valóban a szűrést én is kevéskének érzem. Lehet még a szűrőanyag sem nem "állt" be teljesen. A garnélák élég érzékenyek a víz magas NH3 és NO2 színtre.
Ha tudsz mérjél Nitrit (NO2), Nitrát (NO3) színtet.
Ezek tesztcsíkok tájékoztatásra jók szerintem, sajnos nem nagyon pontosak.
Vízcserét, hogy csinálod? Pihentetett csapvíz? Vízkezelőt használsz esetleg?
 
Most sikerült megcsinálnom a tesztet (JBL EasyTest):
No3: 25
No2: 0
GH: 14 és 21 között
KH: 15
PH: 8.0
Cl2: 0

Nekem nem tűnik vészesnek semmi, azon kívül, hogy nagyon kemény a víz, de az nem újdonság.
Vízcseréket csinálom rendszeresen, most épp 3-4 naponta, és jövő héttől már hetente 30-40%. Csapvíz vízkezelővel bár nem pihentetve - ezen most szeretnék épp egy hordó segítségével változtatni.
Halunk van kb 40db vörös neon, titteya, espei, oto és ezen kívül a garnélák.

A felszíni hártya mostanában erősebb, mint eddig, de naponta lehalászom papírral. Lehet nézek egy nagyobb szűrőt... :(
 
Azt még elfelejtettem mondani a telóban, hogy nálam minden garnéla érzékeny arra hogy tiszta legyen a vízfelszín és írod hogy nálad nagy a surface scum, ez is lehet baj hogy nem jut friss oxigén a vízbe a hártya miatt.
Egyebekben a surface scum is azt jelzi valami nem oké a rendszeredben.
 
Amit @Etele írt abban is van igazság. A felszínt is érdemes "lefölözni".
Ha tudsz szerez be egy szkimmert. Napi 2X20 perc működtetés megoldaná a vízfelszín tisztaságát.
Amúgy a mért értékek jóknak tűnnek.(y)
A pihentetett csapvíz lehet a megoldás is.(nálam bevált, 200l-esben 10 naponta 60 liter a pihentetett csapvíz megy, Prime vízkezelővel)
Ja a razbórák meg-meg csipegetik a garnélákat is. Később, ha több búvóhely lesz akkor már nem lesz probléma ebből.
 
Grat az újrakezdéshez, nagyon jót tesz a gyerkőcnek is úgy látom szereti ezt a hobbit :) Szépen gyarapodnak a növények és a lámpád fényének színe is sokat dob a hangulaton (legalábbis nekem nagyon tetszik)
Az oto nálam is egyedül van viszont eszméletlenül félős, nálad hogy viseli a magányt?
 
Grat az újrakezdéshez, nagyon jót tesz a gyerkőcnek is úgy látom szereti ezt a hobbit :) Szépen gyarapodnak a növények és a lámpád fényének színe is sokat dob a hangulaton (legalábbis nekem nagyon tetszik)
Az oto nálam is egyedül van viszont eszméletlenül félős, nálad hogy viseli a magányt?
Köszi!
Az oto csak pár napot volt egyedül, mostanra már nyolcan vannak. És egyáltalán nem félősek.
A fotók azért csalókák kicsit, a kamera hozzáállítja a fehéregyensúlyt a fényhez. Gyorsan meg lehet szokni ezt a kicsit hűvösebb ledes fényt is, de azért egy klasszik fénycső valószínűleg teljesebb látványt ad. Cserébe kevésbé vagány a lámpatest... Nem tudom melyik a fontosabb. :)
Itt posztoltam egy összehasonlító képet a led vs t8-ról: https://akvakertesz.hu/threads/chihiros-led-lamparol-tapasztalatok.6719/page-12#post-379373
 
Igen, a Chihiros lámpák hideg fehérbe hajló fényét szokni kell, szerintem olyan 7000-7500K-s fényt tolnak, a 6500K azért érzékelhetően melegebb.
 
Köszi!
Az oto csak pár napot volt egyedül, mostanra már nyolcan vannak. És egyáltalán nem félősek.
A fotók azért csalókák kicsit, a kamera hozzáállítja a fehéregyensúlyt a fényhez. Gyorsan meg lehet szokni ezt a kicsit hűvösebb ledes fényt is, de azért egy klasszik fénycső valószínűleg teljesebb látványt ad. Cserébe kevésbé vagány a lámpatest... Nem tudom melyik a fontosabb. :)
Itt posztoltam egy összehasonlító képet a led vs t8-ról: https://akvakertesz.hu/threads/chihiros-led-lamparol-tapasztalatok.6719/page-12#post-379373
Köszi a linket így már tisztán látszik mennyivel hidegebb fénye van a Chihiros led lámpának. Bár nekem így is nagyon tetszik... valamiért a hűvösebb fény nekem szimpatikusabb :) Kérdés, hogy a növények melyiket választanák de ahogy látom sokan használják ezeket a lámpákat sikerrel.
 
Némi fejlemény van garnéla fronton. Úgy tűnik javult valamelyest a helyzet, mert ma előbújtak és egészen sokat mászkáltak a sakurák és az amanok is. Azóta nem volt veszteségünk, szóval nagyon reménykedem, hogy most normalizálódik a helyzet.
A mai nagy újdonság, hogy bekerült még egy JBL CP e900-as szűrő, sorba kötve a másikkal. Köszönet @L_Tamás -nak a korrekt üzletért! Így a két szűrő már remélem tényleg elég lesz. Azt látom, hogy így sorba kötve jelentősen megemelkedett a kiáramló víz sebessége, szóval lehet, hogy jó lenne gyorsan lecserélni a pucér csövet egy lilyre. Pl @giantd árult egyet itt, de valamiért nem reagált az üzeneteimre. Ha esetleg valakinek lenne szép 13-mas üveg kifolyó baráti áron, akkor mindenképp keressen meg! :)

És végül úgy látom a lámpa cseréje is hozott némi változást az életünkben, az oltárkő megint életre kelt:
DSC_0003.jpg

Úgy nézem ez zöld pontalga lehet, de javítsatok ki, ha rosszul gondolom. Első lépésben elkezdtem csökkenteni a világítás idejét, sok a mostani 12 óra. Megnézem 10 órával hogyan alakul.
Még azon gondolkodom, hogy esetleg növelni kellene a tápot, most a kb 200 liter vízre napi 2-2 nyomás TF macro és planter megy, + 3ml liqui carbo. CO2 ugyebár nincs, világítás kb 6500 lumen vagy 33 lumen/liter.
Máshol nem látszik alga, se az üvegen, se a növényeken. Ami fekete szakáll korábban a mohán volt, azt egy kiadós nyírással eltávolítottam, és azóta nem jött vissza. A növénykék úgy tűnik jól vannak, mindegyik fejlődik a maga ütemében.
Érdekelne mit javasoltok!

Köszi!
 
A szűrőket ne sorba kösd. Mindegyik kapjon saját ki-és befolyót az akva két ellentétes pontján/oldalán kezdésnek. Aztán lehet pakolgatni őket ha kell az ideális áramlás érdekében.
12 óra világítás irgalmatlan sok, a 10 is szerintem. Indulj el 8 óráról és ha minden oké még mindig lehet emelni (bár szerintem nem érdemes).
 
A szűrőket ne sorba kösd. Mindegyik kapjon saját ki-és befolyót az akva két ellentétes pontján/oldalán kezdésnek. Aztán lehet pakolgatni őket ha kell az ideális áramlás érdekében.
12 óra világítás irgalmatlan sok, a 10 is szerintem. Indulj el 8 óráról és ha minden oké még mindig lehet emelni (bár szerintem nem érdemes).
Sajnos nem tudom megoldani a két oldalról bevezetést, bár biztosan több a lehetőség úgy. Ki kellene lakoltatnom a gyerekek cuccait a szekrény másik feléből, meg átrendezni mindent. Majd egyszer lesz egy kicsit alacsonyabb, de 120 vagy 160cm hosszú akváriumom, na ahhoz mindenképp lesz kétoldali befolyó. :)

A világítást persze rosszul mondtam, nem 12 hanem csak 10 órát megy. Szóval 8 órára szeretném lecsökkenteni fokozatosan.
 
4 héttel az ültetés után:
DSC_0005.jpg

Lassan fejlődik minden, a leggyengébben a bacopa, amin alig látszik újdonság. Cserébe a HM nagyon beindult, jól meg is nyírtam ma. Szépen elterjedt a zöld pont alga, már nem csak a köveken és az üvegen, de az anubiasok és microsorumok levelén is van egy-két apró folt. Egyelőre feljebb emeltem a lámpát, plusz ahogy írtam korábban, csökkentettem az időt 8 órára és kicsit növeltem a tápozáson. Lehet, hogy a lámpával való variálás következménye, hogy pár napja a talaj közelében barna alga jelent meg az üvegen, letöröltem, jobb ötletem most nincs rá. Remélem ha beáll az új szűrő is, meg a talaj is, akkor talán rendeződik. A felszínen továbbra is minden nap visszajön az olajos hártya, szóval még van mit hangolni az egyensúlyon. Ha a zöld pont pár héten belül sem kezd visszahúzódni, akkor kénytelen leszek venni rendes nitrát és foszfát tesztet, és megpróbálom beállítani az arányokat helyesen. Egyelőre kivárásra játszom, hátha megjavul magától. Tudom naiv vagyok, de hátha. :)

Az oltárkövet kivettem és lesikáltam, mert nagyon zöld volt már, furcsán is világít a többi patinás kö között. A garnélák úgy tűnik jól vannak, sokat mászkálnak végre mindenfelé. A gyerekek meg teljesen oda vannak a halak etetéséért, és már a halak is megtanulták, hogy mikor kell ott zsongani a sarokban. Ki sem néztem volna belőlük. :)

Tessék még néhány fotó:
DSC_0006.jpg DSC_0031.jpgDSC_0012.jpg
 
Back
Oldal tetejére