• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Második - Stonehenge

Nincsenek az akvában éhes garnéláid?
Garnélák vannak, nem tudom éhesek-e. Szoktak kapni külön is zöldségeket, meg garnéla kaját, bár a halak eléggé rá szoktak járni mindkettőre. :)

Vas hiany. A stau szinte egyetlen jele. De ez csak az o vashianya nem a vize vagy a tobbi novenye. A staunak eleg magas a vas szukseglete.
Bocsánat, ha értetlenkedek, de a vashiánytól nem kellene az új hajtásoknak sokkal halványabbnak lenni? Ezeknek szép zöldek az új levelei, csak a régieken látszódnak ezek a rondaságok.
 
Garnélák vannak, nem tudom éhesek-e. Szoktak kapni külön is zöldségeket, meg garnéla kaját, bár a halak eléggé rá szoktak járni mindkettőre. :)


Bocsánat, ha értetlenkedek, de a vashiánytól nem kellene az új hajtásoknak sokkal halványabbnak lenni? Ezeknek szép zöldek az új levelei, csak a régieken látszódnak ezek a rondaságok.
A szintelenedes csak a szinesebb novenyeknel szokott latszodni. A staunal level lyukacsosodas, majd olvadas. Csak az oregebb leveleken. A fiatal hajtasokon nyilvan nem mert ott meg duborog a fejlodes.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Azért a foszfát adagolással (túladagolással ) sem árt vigyázni!
Ezt ne én írtam, csak idézem, mert szerintem nálam is ez a probléma lépett fel:
"Minden egyes hiánytünet kezelésénél figyelembe kell venni, hogy hiánytünetet antagonizmus is okozhat. Magyarul ha hiánytünetet látunk, az is lehet, hogy egy másik elemből van arányaiban túl sok. Ez minden esetben azt jelenti, hogy csak az akvárium részletes elemzésével határozható meg a kezelés pontos menete.
A vas antagonista párjai: foszfát, cink, réz, mangán, kalcium"
 
Egy kérdésem lenne a szakértőktől. Az alábbi problémát mi okozhatja? @Pendulum blogján találtam nagyon hasonló fotókat:
View attachment 43497

Jól gondolom, hogy ez foszfát hiányra utal? A stau régi levelein jelenik csak meg. Nyomtam most alá egy tápgolyót, és már egy ideje adagolok be foszfátot is, de akkor lehet, hogy emelni kellene a mennyiséget?
Az akvárium 200 literes, ebbe megy naponta 6 nyomás TF Macro, 3 TF Planter, +2-3ml Foszfát, és persze Liqui Carbo, most kb 6ml-t közvetlen az agancsos levelekre. 30l RO vízcsere hetente. Manado aljzat van, és kb 2,5 hónapos az akvárium.


Jól gondolod. A vas hiánya maximum a kálium felvételét csökkentheti, mivel szinergisták. Illetve a vas hiánya, mivel nem mobilis elem, az új leveleken jelentkezik először.
A sötét szín is a foszfor hiányára utal.(relatív nitrogén többlet.)
 
A szintelenedes csak a szinesebb novenyeknel szokott latszodni. A staunal level lyukacsosodas, majd olvadas. Csak az oregebb leveleken. A fiatal hajtasokon nyilvan nem mert ott meg duborog a fejlodes.

A vasról köztudott hogy nagyon lassan tudja a növény átcsoportosítani, ezért nem mobilis elemeknek hívjuk őket. Ha elfogy a vas, akkor a növény nem tudja biztosítani az idősebb levelekből(és ezért nem is jelenhet meg a hiánya először(!) idősebb levélen, és ezért jelenik meg először a fiatal leveleken a tünet.



itt nagyon sokáig nem volt elég vas, de éppen annyi, hogy tudjon fejlődni a növény: folyamatosan vashiányos leveleken dobott ki a növény. Van egy kevés foszforhiány is, de nem számottevő.

7.jpg


A vassal összefüggő makroelem-hiány egyedül a káliummal kapcsolatos. A vas és kálium szinergista párok. Ezt a tünetet vashiánnyal "csináltam"

20170717_101405.jpg
 
Ha már vashiányról volt szó: tipikus vashiány megjelenése: (szakszóval vasklorózis)

2.jpg
10003976_1124157260950002_5942519911066004245_n.jpg
 
Köszönöm a tanácsokat Urak!
Most mértem egyet: kb 20 órával az előző tápozás után 10-es nitrát és 1ppm foszfát. Szóval akkor megemelem a foszfát adagot, és megnézzük mi történik.
Az már biztos, hogy a zöld pontalga ellen már ez a napi 2ml foszfát is hatásos volt, szépen húzódik vissza. De ezek szerint még lehet kicsit növelni a szintet.
 
Köszönöm a tanácsokat Urak!
Most mértem egyet: kb 20 órával az előző tápozás után 10-es nitrát és 1ppm foszfát. Szóval akkor megemelem a foszfát adagot, és megnézzük mi történik.
Az már biztos, hogy a zöld pontalga ellen már ez a napi 2ml foszfát is hatásos volt, szépen húzódik vissza. De ezek szerint még lehet kicsit növelni a szintet.

Érdekes dolog, amikor látszólag rendben vannak a szintek, de valami még sem oké. :) A 10-1 foszfát elméletben rendben kéne, hogy legyen. De mivel ez egy elég összetett dolog(a növények ásványos táplálkozása), benne van a pakliban.
 
4 hónapos lesz az akvárium, és lassan talán kezdi a stabilitás jeleit mutatni, de azért még mindig vannak kihívások. A zöld pont elég rapszodikus vendég, néha eltűnik, néha újult erővel jelenik meg (pl az üvegen). A szűrő nagytakarítás és a lefolytás megszüntetése óta a staghorn teljesen eltűnt, és ebben bizonyosan segítettek a sziámi algázók is. Néha egy-egy szál fonál alga feltűnik itt-ott, de nagyon hamar lelegelik a lakók.
A pár hete ültetett stemek nagyon szépen fejlődnek, kicsit más hangulata lett így az akváriumnak, de így is nagyon tetszik. Kb egy hete így nézett ki:
DSC_0011.jpg DSC_0012.jpg DSC_0013.jpg DSC_0015.jpg DSC_0017.jpg

Azóta amúgy kivettem az emers növényládát, mert nem sikerült benne értelmes dolgot kinevelni. Helyette inkább áttettem belőle a növényeket egy kis wabi tálba, kiegészítve még néhány kísérleti alannyal. Egyelőre elég jól elvannak a fólia alatt.
 
Valóban nagyon szépek a növényeid. Érdekes, hogy mennyit változott a koncepció az eredeti elgondolás óta. A Stonehenge kövek már szinte láthatatlanok a sok növényzettől, viszont így sokkal természetesebb összhatást ad.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Back
Oldal tetejére