• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mindentbele - tanuló akvárium

mbence

Főkertész
Frissítve: 2013-01-27
ibpEpUOCKovt42.jpg


Sziasztok!

Végre rászántam magam egy napló indítására, hátha sikerül valamit tanulnom itt az okosabbaktól. :)

Szeretném a köszönetnyilvánítással kezdeni:
Valószínűleg már rég zavaros pocsolyává züllött volna az akváriumom Zsotyi végtelen türelme és kifogyhatatlan segítőkészsége nélkül. Köszönöm szépen a sok segítséget, infót és útmutatást!

Az adatok:

Üzembehelyezés dátuma: 2012-10-10
Méret: 160l (80x40x50)
Szűrés: Eheim Pickup 2012 belső + JBL CristalProfi e900 külső
Fűtés: Atman 100W - 25°C
Világítás: 4x18W 6400K - 12:00-tól 22:00-ig (van még 2x18W a tetőben, de azok még nem mennek)
Etetés: Aquatic Nature Tropical Excel Color, Hikari Algae Wafers, Cyclops
Vízcsere: 60 liter hetente
Növények trágyázása: Aquatic Nature Aqua-Plant Plus (7ml naponta), Happy Carbo (3ml naponta)
Halak: Vörös neonhal, Karcsú díszmárna, Közönséges algaevőharcsa, Törpe szívóharcsa, Gyöngy dánió, Hengeli razbóra
Növények: Szívlevelű kardfű, Csavartlevelű valiznéria, Jávai moha, Beckett vízikelyhe, Brazil fűnövény, Tavi tündérhínár, Argentín átokhínár


A történet:

Eredetileg aranyhalas akváriummal indítottunk két fiam unszolására. Az indulásra talán a naiv tájékozatlanság a legjobb jelző. Némi olvasgatás, netes keresgélés után beszereztem egy 160l-es szettet, a közeli halasnál megvettem mindenféle növényt ami tetszett, meg némi táptalajt és kavicsot aztán hajrá. Két hét után bekerült két szép nagy tavi aranyhal (bár azt, hogy tavi, a kedves halas néni persze elhallgatta).


Közben vígan elkezdett terjedni a barna és zöld alga. Zsotyi javasolta a világítás és a szűrés megerősítését, így aztán kicsit átépítettem a tetőt: sikerült beleszuszakolnom még 4 fénycsövet, valamint sikerült beszerezni egy külső szűrőt is.


Mondanom sem kell ekkora már teljesen berántott engem is a növényezés mánia. Minden szabadidőt a fórumok, cikkek olvasgatása töltött ki, és persze a barkácsolás, fejlesztgetés. A következő lépés egy élesztős CO2 beindítása volt, és utána egy reaktor építése. Ha már gagyi a CO2 forrás, legalább kerüljön be a vízbe minden gáz, ami onnan kijön! :) Ilyen szépséges lett: :D

Csodálatos élmény volt látni, ahogy egyszerre elkezdtek bubizni a növények, és naponta hoztak új hajtásokat!

Így a kezdeti algatámadás után kezdett némileg normalizálódni a helyzet, kivéve persze az aranyhalakat, akik naponta átrendezték a növényzetet. Kb két hétig bírtam, aztán elajándékoztam a két szépséget, és vettem helyettük kisebb halakat. A fiúknál a neon volt a következő kedvenc, így lettek az első lakók vörös neonhalak és egy csapat karcsú díszmárna. Velük együtt sikerült beszereznem némi növénytápot is, bár persze nem azt amit Zsotyi javasolt. De átmenetileg talán ez is több a semminél, aztán majd a következő bevásárlásnál már nem hagyom magam eltéríteni.


A következő beszerzés 4-4 anci és oto volt, akik pár nap alatt egészen szépen kitakarították az akváriumot. (Itt lenne egy kérdésem: lehetséges, hogy az otok annyira bujkálnak, hogy egyszerre sosem sikerül mind a négyet megtalálni? Vagy képesek nyomtalanul eltüntetni egymást, ha valamelyik hal elpusztulna? Látszólag jól van mindenki, és a drop checker is inkább zöld, mint sárga, szóval nem hinném, hogy baj lett volna velük, de képtelen vagyok megtalálni az összeset.)

Végül már annyira kíváncsi voltam a GA boltjára, hogy tegnap este benéztünk a fiúkkal, megismerkedtünk Nigróval (kösz a türelmet), és ha már ott voltunk, hoztunk is újabb lakókat: gyöngy dániókat, és hengeli razbórákat. Gyönyörűek ezek az apró kecses halak, mellettük a vörös neonok böszme melákoknak tűnnek. :)

Már majdnem késznek érzem a faunát, talán még egy kis csapat garnéla hiányozna, meg ha valahol találnék kéksávos törperazbórát, ők nagyon tetszenének, és jól beleillenének a csapatba.

Időközben az is kiderült számomra, hogy nagyon kevés a talaj, meg hát nem is olyan túl jó ez a kavics. A (nem létező) dekorációról nem is beszélve. :) Már gondolkozom azon, hogy hogyan fogom újraindítani az akváriumot pár hónap múlva. De a növényeket szeretném most egy kicsit békén hagyni, figyelni hogyan alakulnak. Remélem hamarosan szépen magukhoz fognak térni az algák meg az aranyhalak után.

Így nézünk ki most:
 
Egyrészt Moszat segítségével sikerült beazonosítani a növényeket - köszi szépen!
Másrészt úgy tűnik egy kicsit elkiabáltam, hogy normalizálódik a helyzet, mert az utóbbi két-három napban szép szakállat kezdett növeszteni pár növényke. Főleg a valiznérián és a kardfűn jelent meg ez a zöld izé, a többin egyelőre alig van.


Esetleg van valakinek tippje, hogy mit lehetne tenni ellene? Azonkívül, hogy több lett a hal, elvileg nem változott semmi. Ami fura nekem, az az, hogy főleg ott jelent meg, ahol a növények pont benne vannak a fő áramlásban, így a CO2-ből is kapniuk kell rendesen.

Kösz a segítséget!
 
Úgy tűnik az egyenetlen vagy túl kevés CO2 lehet a fő oka ennek az algának. Megpróbálom emelni a CO2 szintet töményebb élesztős oldattal, és felemeltem 4ml-re a carbót is. Továbbra is csak a valiznérián van szakáll, kíváncsi vagyok hogyan alakul a dolog. A DC egyelőre továbbra is szép sötétzöld, lehet még tekerni rajta.
 
Üdv Bence.
Szerintem ingadozik a Co2-szinted.(Tipp)
Kösz a tippet Fkf, én is erre gondoltam. Kipróbáltam, hogy éjszakára benthagytam az élesztős CO2-t, így reggelre végre szép világoszöld lett a drop checker. A halak nem panaszkodnak egyelőre.
Arra is rájöttem, hogy a külső szűrőben nem volt biológiai szűrőanyag, csak kerámiagyűrű meg szivacs, úgyhogy rendeltem Substrat Pro-t és Purigent, ez is biztos segíteni fog.
 
Egy kis update:
A megemelt (normálisabb) mennyiségű CO2 hatására mintha megállt volna a fonál alga terjeszkedése, cserébe megjelent a pontalga is pár helyen. :) Elég sziszifuszi küzdelemnek tűnik ez.
Ma megérkezett a szűrőanyag, úgyhogy gyorsan be is pakoltam. Kíváncsi vagyok a hatásra.

És egy kis bónusz (a szegény növényeket ne nézzétek):
 
Tegnap 3 új növénykével bővült a medence, ennek örömére jól átrendeztem a meglévőket is, pedig már egész szép gyökereket növesztettek. Végre kezdek elégedett lenni az összképpel, szóval azt hiszem most már tényleg békén hagyom őket. Még tíz év, és egész szép kis akváriumom lesz! :D
Újabb algásodás nem igazán van, úgy tűnik működik a carbó. Viszont az élesztős CO2-vel kapcsolatban kezd fogyni a türelmem, lehet hogy be kéne ruházni egy rendes palackkos rendszerre...
Az új szűrőanyagok hatása egész jól látszik, még nem kristálytiszta, de sokkal jobb, mint volt. Oldalról nézve még mindig egy kicsit opálos a víz. Mivel lehetne ezen még javítani?

Íme a mai állapot:
ibzpI0Kmitwh7g.JPG
 
Tegnap 3 új növénykével bővült a medence, ennek örömére jól átrendeztem a meglévőket is, pedig már egész szép gyökereket növesztettek. Végre kezdek elégedett lenni az összképpel, szóval azt hiszem most már tényleg békén hagyom őket. Még tíz év, és egész szép kis akváriumom lesz! :D
Újabb algásodás nem igazán van, úgy tűnik működik a carbó. Viszont az élesztős CO2-vel kapcsolatban kezd fogyni a türelmem, lehet hogy be kéne ruházni egy rendes palackkos rendszerre...
Az új szűrőanyagok hatása egész jól látszik, még nem kristálytiszta, de sokkal jobb, mint volt. Oldalról nézve még mindig egy kicsit opálos a víz. Mivel lehetne ezen még javítani?

Íme a mai állapot:
ibzpI0Kmitwh7g.JPG
Üdv Bence.
Alakul az aksid!(y)
Én is próbáltam az élesztős Co2-őt,de nem vált be nálam.
Lehet,hogy emiatt opálos a vized.(Tipp)Vagy nem forog a víz az aksiba rendesen.
 
Üdv Bence.
... Vagy nem forog a víz az aksiba rendesen.
Megmértem még korábban a külső szűrő teljesítményét, és kb 400 l/h a szűrőanyagokkal (a névleges 900-hoz képest). Érdekes módon a reaktor nem ront rajta mérhető módon. Az akvárium ugye 160l. Amióta kivettem a belső szűrőt nincs olyan tornádó a víz alatt, mint azzal együtt, de így is szépen körbejárja az akit a víz. Jobb fölül jön be a szűrőből, és látszik, ahogy bal oldalon lekanyarodik, és a pici lebegő részecskék végigmennek alul is szépen. Lent nem igazán lengedeznek a növények, de korábban a belső szűrővel az áramlás olyan erős volt, hogy bal oldalon teljesen lenyomta a hínárt a fára. Úgyhogy inkább kivettem. Amúgy talán jobb elöl lent a sarokig teszi meg a víz a legtöbb utat a befolyótól, és ott is bubizgatnak vidáman a kardfüvek.
Ennyi áramlás nem elég?
 
Szia!
A bal sarokban lévő Egeria Densa-t regulázd meg, a levágott szálakat nyugodtan dugdosd vissza , így besűrítheted vele, és elkerülheted a túlzott megnyurgulást. A tő felett 5-6cm-rel vágd vissza, ha elég fényhez jut szép új hajtásokat fog hozni. Nagyon szívós és hálás növény, azonkívül hasznos is.

Üdv:w-rig
 
Szia!
A bal sarokban lévő Egeria Densa-t regulázd meg, a levágott szálakat nyugodtan dugdosd vissza , így besűrítheted vele, és elkerülheted a túlzott megnyurgulást. A tő felett 5-6cm-rel vágd vissza, ha elég fényhez jut szép új hajtásokat fog hozni. Nagyon szívós és hálás növény, azonkívül hasznos is.

Üdv:w-rig
Köszi a tippet! Egyszer már visszavágtam, de megint összekócolódtak. :) Az alja amúgy olyan sűrű, hogy ott tanyáznak a garnélák, mert nem férnek be a halak egyáltalán.
 
Köszi a tippet! Egyszer már visszavágtam, de megint összekócolódtak. :) Az alja amúgy olyan sűrű, hogy ott tanyáznak a garnélák, mert nem férnek be a halak egyáltalán.

Szia!

Most vettem csak észre, a petés garnéla mamát-addig függeszd fel a nyírást- jó búvóhely a piciknek! Majd kifésülöd, ha felcseperednek a csöppségek :) !
 
Sziasztok!

A mai nap annyira megdöbbentő volt, hogy ez le kell jegyeznem.
Igazából még tegnap előtt kezdődött, amikor észrevettem, hogy az egyik díszmárna eléggé rosszul néz ki. Fel volt kicsit puffadva, és a fenéken feküdt néhány erőtlen próbálkozástól eltekintve. Vicces, hogy pont előző nap jegyeztem meg, hogy milyen meglepő, hogy ilyen jól bírják nálam a halak, még mindegyik megvan. Hát tessék.
Utánaolvasva eléggé gyanúsan hasvízkórnak tűnt a dolog, a pikkelyei is fel voltak borzolva. Mivel a diszhal.info cikke szerint nem gyógyítható, ezért ma délután elbúcsúztunk szegény halacskától, hátha így a többiek nem kapják el.

Viszont amikor nézegettem, hogy hova is bújt a hal, hogy kivegyem, egy döbbenetes dolgot fedeztem fel: tele volt az akvárium garnélákkal. Ez azért döbbenetes, mert a garnélák december elején testületileg eltűntek, és azóta nyomukat se láttam. Kerestem őket a szűrőben, a gyökerek között, mindenhol, de semmi. Már teljesen elkönyveltem, hogy hát igen ezek a díszmárnák eléggé szépen kicsinálták szegény garnéla kolóniát (a többi hal olyan kicsi, hogy nem lenne képes bekapni a piciket se). Ráadásul a kicsik is szépen megnőttek, már 1 cm fölött járnak, a nagyok meg egész tekintélyesek. Hogy hol lehettek, az talány számomra. A szűrőben biztos nem, mert közben felkerült az esőztető, és azon keresztül jött ki a víz a szűrőből, és a picike lukakon nem férnek ki még a kicsik sem. Ahogy ezt átgondoltam észrevettem viszont, hogy az esőztető két lukából piros orrok, és hosszú tapogatók lógnak ki. Na jó, esőztető gyorsan le, és elő is bújt belőle 2 halott, meg egy vidám élő garnéla. Épp most a hétvégén takarítottam ki amúgy az esőztetőt, akkor még nem voltak ott.

Szóval most esőztető nélkül megy épp a szűrő, amitől megváltozott az áramlás az akváriumban. Gondolom ennek a hatására egyszer csak előkerült egy újabb áldozat: egy Hengeli razbóra, kidülledt szemekkel, és durván bepenészedve. Ez már azért kicsit sok volt mára, remélem több meglepetés nem lesz.
Ezek szerint hátránya is van a nagyon sűrű növényzetnek, majd kitalálok valamit, hogy jobban át tudjam nézni az aki minden zegét-zugát.

Majd ha időm engedi csinálok pár képet is.
 
A hasvízkór szervesen terhelt vízre utal ha jól tudom!
Valamelyik értéked határérték fölött van!(nitrit,nitrát)
Ha valamit nem jól írtam javítsatok!
 
A hasvízkór szervesen terhelt vízre utal ha jól tudom!
Valamelyik értéked határérték fölött van!(nitrit,nitrát)
Ha valamit nem jól írtam javítsatok!
Na akkor odafigyelek a gyakoribb vízcserére. Amióta elzártam az élesztős CO2-t, és Green Aqua Micro/macroval tápozok annyira szép volt a víz, meg a növények, hogy inkább csak 2 hetente cseréltem. Lehet, hogy ez okozta a gondot a halaknak. Mondjuk kb. egy hete megint megjelentek az algák, van minden: hosszú fonalak, fekete szőrök, kis zöld pöttyök, meg kis fekete pöttyök is. Úgy tűnik a low-tech ellenére sem úszom meg a heti vízcserét.
Még annyi változott, hogy 7-ről 8 órára emeltem a kemény 72W-os világítást (160l-es az akvárium, nettó kb 110l lehet). Ez okozhat ilyen mértékű változást, vagy inkább a vízcsere lehet a ludas?

A garnélák megjelenésére az egyik fiam amúgy megadta a magyarázatot:
"Talán tegnap este erre járt egy angyalka, és idevarázsolta őket..."

Ja és ráadásul még egy élő csigát is észrevettek a fiúk az akváriumban. Ez is nagy talány, kb. 3 hónapja semmi új nem került be a vízbe, amivel behurcolhattuk volna. De akkor hol volt eddig? :)
 
Back
Oldal tetejére