• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Második - Stonehenge

mbence

Főkertész
Sziasztok!

A második gyermek kitartó unszolására újra nekiálltunk egy növényes akváriumnak. Az elsőt 4 éve szedtem szét a költözés miatt.

Néhány adat:
Indulás dátuma: 2017-08-12
Méret: 200l (100x40x50)
Szűrés: JBL CristalProfi e900 külső
Világítás: ideiglenesen - 4x18W
Aljzat: JBL Manado (20l) + JBL Aquabasis Plus (2,5l)
Növények:
  • Hemianthus Micranthemoides (glomeratus) - Gyöngyös iszapvirág
  • Taxiphyllum barbieri moha - Jávai moha
  • Ludwigia Palustris - Közönséges tóalma
  • Ceratopteris Thalictroides - Sallangos vizipáfrány
  • Bacopa Caroliniana
  • Sagittaria subulata - Árlevelű nyílfű
  • Staurogyne repens
  • Microsorum pteropus - Lándzsás vizipáfrány
  • Anubias barteri nana - Törpe vizilándzsa
Közvetlen a mai ültetés után:
DSC_0024.jpg
További képek hamarosan
 
Utoljára módosított:
Két hete kezdtük el összerakosgatni az akváriumot, amikor rögtön ki is derült, hogy valószínűleg a költözés során sikerült lerepeszteni a régi 160 literes akvárium sarkából egy centit. Igaz nem ereszt, de feltölteni nem merném, legfeljebb terráriumnak vagy nagyon kevés vizes paludáriumnak lehet jó. (Ha esetleg valakinek kellene, szívesen odaadom.) Aztán később az is kiderült, hogy nem is annyira jó ötlet 4 év száradás után újratölteni az akit, állítólag kis idő múltán ereszthet ilyen esetben. Szóval lett egy olcsó 200-as (alkalmazkodni kell az embernek, ha mostazonnalra akar akváriumot venni - lehet, hogy nem annyira jó ötlet?)

Manadót (Ga-tól) jól kimostuk, és a bakterek és táptalaj után nekiálltunk bepakolni:
DSC_0158.jpg DSC_0164.jpg DSC_0178.jpg DSC_0186.jpg
 
Még a nyaralás közben gyűjtöttünk egy csomó bazaltot egy elhagyott kőbányából, az első két hétben csak ezek a kövek "mozgolódtak" a vízben.

Közvetlen a feltöltés előtt:
DSC_0187.jpg
Végre jöhet a víz:
DSC_0193.jpg
Néhány nap múlva pár kő odébb sétált:
DSC_0003.jpg
Aztán átment az egész valamiféle Stonehenge-be:
DSC_0005 (1).jpg
 
Végül letelt a két hét bejáratás és megérkeztek a Green Aquából a növények is. Nem volt olcsó mulatság, de tényleg szuper minőségű növényeket kaptam. Szerencsére volt segítség szétszedegetni a kis vackokat:
DSC_0001.jpg
Kb 3 órával később:
DSC_0005.jpg
Aztán mivel a 2 csomag Sagittariából végtelen tövecske lett, az eredeti elképzelés ellenére beültettünk vele mindent.
DSC_0024 (1).jpg
A fenti képen jól megfigyelhető a szépséges 80-as régi tető a 100-as akváriumon. :) Azért én így is nagyon örülök, hogy ennyi idő és viszontagság után még egyáltalán működik, és egész jó fényt is ad. Plusz a jobb oldalon a rácuppantott szappantartók, amiből valami ripárium félét szeretnék kihozni, ha sikerül megoldani a világítást. A T8-akat szeretném 2db plafonra szerelt 70W-os fémhalogénra cserélni. Remélem sikerül összehozni, bár már értem, hogy miért nem csinál senki épeszű ember ripáriumot. :)

Visszatérve a sagittariára, nagyon kíváncsi vagyok meddig fogja bírni nálunk. Nincs CO2 és egyelőre nem is nagyon szeretnék high-teck-re váltani, hátha sikerül így is összehozni valami szépet. De arra nem számítok, hogy sűrű pázsitunk lesz, max valami bozótka - vagy az sem. Majd meglátjuk.

Itt van még pár közeli kép:
DSC_0024.jpg DSC_0025.jpg DSC_0026.jpg DSC_0027.jpg DSC_0028.jpg
Oldalról:DSC_0029.jpg
 

Attachments

  • DSC_0031.jpg
    DSC_0031.jpg
    239.6 KB · Megtekintések: 1
Hátulról is:

DSC_0039.jpg DSC_0031.jpg

Kíváncsi vagyok, hogy ez a stonehenge dolog mennyire fog működni, talán majd a halak fogják értékelni.

DSC_0041.jpg DSC_0042.jpg

És végül a kis ludwigia úgy döntött, hogy elég széndioxid volt a levegőben, tud ő bubizni egy kicsit low-tech-ben is :)

DSC_0047.jpg DSC_0049.jpg

Ennyit mára, köszönjük a figyelmet, jó éjszakát!

DSC_0056.jpg
 
A T8-akat szeretném 2db plafonra szerelt 70W-os fémhalogénra cserélni.
Erről közben le is tettem, az akvárium meghitt hangulata veszne el egy ilyen "ipari" megoldással. Rendeltem egy 90cm-es Chihiros ledet helyette, már csak hetek kérdése...
 
Pár szó a világítás kapcsán (magyarázkodásként):

Eredetileg is ledes lámpát szerettem volna, mert nagyon tetszett az egyszerű és elegáns megjelenésük, jóval kecsesebbek bármelyik másik megoldásnál. Sikerült is találnom egy 100cm-es Diversa Intenso Lámpát az webshop moderálva-nál elfogadható áron. Meg is érkezett időre, csak sajnos nem működött, úgyhogy hívtam is fel őket nyomban. A csalódás után, hogy hibás terméket küldtek, nagyon kellemes meglepetés volt az ügyfélszolgálatos hozzáállása, mindenféle akadékoskodás nélkül, azonnal mondta, hogy küld egy másik lámpát, és másrészt meg küld egy futárt is a hibásért, nyilván nekem semmibe nem kerül. Kicsit időigényes, de még jobb is, mint az üzletbe visszafurikázni a cuccot.
Pár nappal később szerencsésen le is zajlott a tranzakció, és ezúttal működött is a lámpa. De sajnos az igazi csalódás ekkor ért, ugyanis növényezni teljesen alkalmatlan ez a led annyira gyenge. Sikerült hosszas keresgélés után előtúrnom egy német oldalról egy táblázatot ezekről a lámpákról:
  • Led intenso 4,3 Watt 216 Lumen 17 cm
  • Led intenso 5,7 Watt 288 Lumen 22 cm
  • Led intenso 7,2 Watt 360 Lumen 27 cm
  • Led intenso 10,1 Watt 504 Lumen 41 cm
  • Led intenso 13,0 Watt 648 Lumen 51 cm
  • Led intenso 15,8 Watt 792 Lumen 61 cm
  • Led intenso 21,6 Watt 1080 Lumen 81 cm
  • Led intenso 27,4 Watt 1368 Lumen 101 cm
  • Led intenso 33,1 Watt 1656 Lumen 124 cm
Szóval nem csoda, 100cm csak 1368 Lumen?! Jó lett volna, ha ezt esetleg a webshopban is kiírják. Low-tech-be is legalább 4x ennyi kellene főleg, hogy ilyen magas (50cm) az akvárium. Egyébként teljesen rendben volt a lámpa, elég szép fénye volt, stabil a felfogatása, alig melegedett (nyilván), szóval alacsonyabb vízhez, vagy sima halas akihoz teljesen jó lehet.
Így nehéz szívvel újra telefonáltam, hogy nem jó, vissza az egész. Szerencsére ezúttal is ugyanolyan segítőkészek voltak, mondták, hogy semmi gond, a futárt nekem kell állni, de egyébként csomagoljam be szépen, és majd visszautalják.

Szóval bár a lámpa nem jött össze, az élmény az webshop moderálva-val kapcsolatban egész kellemes volt, szívesen ajánlom őket mindenkinek.

Ezek után gondolkodtam el valami plafonos megoldáson, de aztán láttam, hogy milyen jó tapasztalataitok van a Chihiros lámpákkal, és mivel ez egész közel volt az eredeti elképzelésemhez, plusz még valóban alkalmasnak is tűnik a feladatra, így rendeltem egyet az amazonon. Megjegyzem az utólag esett le, hogy az áfát valószínűleg még ki fogják fizettetni velem, de még így is sokkal barátságosabb árú, mint bármelyik itthon elérhető alternatíva.

Az egyetlen bénaság az egészben, hogy így most pár hétig a régi világítást kell használnom, aminek a 4x18W-ja eléggé karcsú. Lehet, hogy be kéne kapcsolnom mind a 6 csövet a régi tetőben? Vagy így az elején még nem baj, ha kevés fénnyel megy, amíg nem állt be a szűrő meg minden? Mit gondoltok?
 
És hogy egy kis nézegetni valóval is szolgáljak. A bal oldalon kicsit átrendeztem a terepet, az anubias elkerült jobbra hátulra, mert úgy éreztem nem illik oda az apró levelű növénykék közé, és a köveket meg a ludwigiát kicsit átvariáltam, hogy jobban központi helyre kerüljön az utóbbi. Sajnos nem igazán látszik még a képeken a dolog, remélem majd megbokrosodnak kicsit, és akkor talán összeáll a elképzelt kép is.
DSC_0004.jpg DSC_0002.jpg

Még a moha pamacsokkal nem igazán tudok mit kezdeni, így most egész vicces a kövek bóbitájaként.
Amúgy nagyon örülök ezeknek a bazalt köveknek. Nagyon tetszik a töredezettségük, közelről egészen nagy szikláknak hatnak - mondjuk egy garnéla szemében :) Kicsit porosak, de majd idővel ez is alakul, főleg ha megjönnek a lakók.

DSC_0007.jpg DSC_0011.jpg DSC_0012.jpg DSC_0014.jpg DSC_0015.jpg

És még két távoli is a végére. A sok turkálás után kicsit koszos maradt az üveg, ezért elnézést.

DSC_0018.jpg DSC_0020.jpg
 
Nem lesz kicsit sovánka a JBL e900 a 200 liter alá?
Majd kiderül, remélem low-tech-ben még épp el kellene, hogy vigye ezt a méretet. Van benne minden csuda-töltet, most kristály tisztának is tűnik a víz. Elvileg ha 4x-5x megforgatja a vizet óránként, akkor nem lehet gond, abba meg kb benne van a 900l/h. Másrészről most valahogy nincs "kedvem" (khm $$) még erre is költeni pluszban.
 
Legyen úgy, hogy elég lesz. :)

Az biztos hogy sűrűbben kell takarítanod majd a szűrőt meg a csöveket így mintha kicsit nagyobb szűrő dolgozna alatta, mert ahogy esik a flow már átbillen a kevés a teljesítmény kategóriába...
 
Mindenesetre köszönöm @Etele , hogy felhívtad rá a figyelmem, eddig nem gondoltam arra, hogy ez is gond lehet. Megint egy újabb érv, hogy maradnom kellett volna a 160 liternél. Az biztos, hogy igazatok van abban, hogy jobb ha bőven túl van méretezve minden, legyen az embernek mozgástere, ha esetleg valami történne. Mondjuk így, hogy elég sok kő van benne, és nincs is teljesen feltöltve, a tényleges vízmennyiség valószínűleg inkább a 140-150l körül lehet.

Azon gondolkodtam, hogy milyen takarító brigádot telepítsek. Úgy tűnik lazacos, razbórás lesz (szokás szerint) és persze garnéla is mindenképp, szóval alapból néhány otora gondoltam, mert elég kicsik és barátságosak, de igazából nyitott vagyok másra is.

Ti mit javasolnátok?
 
Összebarkácsoltam egy ilyen panorámát 10 fotóból, elvileg kattintható - nem, a fórum levágja 1200px-re. Nem tudom mit sóherkedik, csak 7200px volt az eredeti :)
vwvAkKeW7lqaLfJ8S-0Kq1VlCBZ-BAPcMNF4Jc_JgfclYaDt135St7MXvwBeggI9jUBhxNaRJfsC3EHmCU=w2250-h405-no.jpg
Ugyanez a google képnézegetőjével: https://goo.gl/photos/pPHBQ1SKktd8ACcW9

A széleket kicsit elbénázta, de egész jól bele lehet így nézni. Kár, hogy a látvány elég "kezdetleges". :) Pl itt is megerősítem, hogy a Mandoba nem egy élmény ültetni, látszik is, hogy feszt kimásznak belőle a kis virgoncok. Ez meg fog szűnni, ha nagyobb gyökeret növesztenek, ugye? Mert különben beöntök egy vödör sódert az egész tetejére! :D

A kép ezzel készült: https://www.dermandar.com
 
Utoljára módosított:
Ez meg fog szűnni, ha nagyobb gyökeret növesztenek, ugye? Mert különben beöntök egy vödör sódert az egész tetejére! :D
NE tedd! Helyet cserélnek! Ha nincs turkálós halad, akkor minden növény bent fog maradni idővel. Viszont azt az erős dombot (jobb oldalt) szüntesd meg, ha lehet, mert idővel minden vízszintes lesz, és az aljában lévő növényeket eltemeti, vagy kövekkel - mint egy támfal - teljesen zárd le.
 
Helyzetjelentés 10 nappal az ültetés után.

Egész szépen alakul a helyzet az ideiglenes világítás ellenére is. A ludwigia szépen növeszti a kis piros leveleit, bár kicsit eresek (a képeken nem annyira látszik), meg az egyik régi levele elég molyrágta.
DSC_0004.jpg DSC_0005.jpg DSC_0006.jpg DSC_0024.jpg

Az anubiasok is növesztettek egy-két új levelet, ezek jóval világosabbak a régieknél. Bezöldülnek majd?
DSC_0008.jpg DSC_0009.jpg DSC_0020.jpg

A microsorum nem annyira vitézkedik, de még tartja magát. Kicsi fekete foltok jelentek meg rajta, remélem azért lesznek új levelek is majd.
DSC_0017.jpg DSC_0018.jpg DSC_0019.jpg
 
A zselés bacopa "szépen" elolvadt, kicsi maradt belőle, talán-talán most elkezd leveleket növeszteni.
DSC_0010.jpg DSC_0021.jpg DSC_0022.jpg

A sagittaria pedig középen, ahol kap fényt egészen beindult. A széleken egyelőre annak örülök, hogy már megkapaszkodott a gyökereivel, és nem akar folyton feljönni.
DSC_0026.jpg

Az egyik mohán megjelent valami fekete szakállka, egyelőre nem erőlködök vele. Ez kapja a legnagyobb áramlást, próbáltam már kicsit csökkenteni rajta.
DSC_0007.jpg DSC_0015.jpg

Van középen egy szép nagy lapos kő, arra gondoltam olyan oltárkő féle, jó lenne oda szórni a kaját. Aztán majd feltakarítják a maradékot is. Csak sajnos még a takarító személyzet nem érkezett meg időben, úgyhogy valami barna trutyi segített be az ottmaradt halkaja feldolgozásában. Legközelebb nem hagyom odarohadni inkább. Viszont Sakura kolléga úgy tűnik jól elvan.
DSC_0011.jpg
 
Üdv.
A Microsorum levelének a fonákján vannak a spórái-fekete pontocskák. Ezekből nőnek az új növénykék, amiket majd ha megnőnek, le tudsz róla szedni és felhasználni. Szóval ne lepődj meg, ha meglátod őket. Az Anubias friss levelei besötétednek majd.
 
És végül de nem utolsó sorban lassan fokozatosan érkeznek a halak - garnélák is. Eddig 10-10 vörös neon és titteya az Akvafaunából - 16db Sakura @Etele kollégától, ma 8 Amano az Aquadepóból, és 4 Espei razbóra a Vadvilágból, (akik közül az egyik sajna Hengeli lett).

DSC_0027.jpg DSC_0032.jpg DSC_0039.jpg

Az Amanók testületileg bevonultak a kövek közötti repedésekbe, ahonnan kedvesen kiebrudalták a Sakurákat. De igy legalább a pirosokkal lehet találkozni néha :)
DSC_0042.jpg
 
Back
Oldal tetejére