• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnéla tartáshoz segítség

Nem lehetséges, hogy csak kajálnak? Ha ki tudnád venni a víz felszíni növényeket, akkor kiderülne. A víz paraméterekkel nem lehet gond, esetleg kevés az oxigén? Nálam is előfordult, hogy belógattam egy kis lemezes kaját, és egy kettő amikor észrevette rárepült, szinte amint elengedtem.
Lehet , nem tudom hogy kajálnak e. Az tény hogy oxigént nem is nyomatok az akváriumba. Viszont most kicsit felemeltem a Lilyt hogy nyomjon be egy kis levegőt is a felszínről.. Remélem megoldja..
 
Sziasztok! Lehet, hogy naiv a kérdés: megjött nekem egy Eheim Experience 150. Össze is raktam, de beüzemelni nem merem: a szívó oldali kosár jó dolog, tényleg, csak aggódom, hogy bejuthatnak a garnéla- és az endler guppi ifjoncok. Túlaggódom, vagy van valami megoldás a kosár használata mellett?
 
Sziasztok! Lehet, hogy naiv a kérdés: megjött nekem egy Eheim Experience 150. Össze is raktam, de beüzemelni nem merem: a szívó oldali kosár jó dolog, tényleg, csak aggódom, hogy bejuthatnak a garnéla- és az endler guppi ifjoncok. Túlaggódom, vagy van valami megoldás a kosár használata mellett?
Ilyen jól jöhet rá:
http://www.greenaqua.hu/hu/greenaqua-gumis-szuro-vedo-17mm.html
A méret nem biztos hogy ez kell, de ilyen védő kell hogy ne 'egye' meg a kisebb jószágokat :)
 
Szia! Üdv a fórumon! :)
Jogos az aggodalmad, a szívókosár simán leszippantja a kisebb garnélákat és guppikat. A fórumon több helyen láttam már, hogy a szívókosárra ráhúznak egy belsőszűrőbe való szivacskockát, az alját pedig valamivel betömik, vagy beragasztják. Persze ez nem túl esztétikus megoldás, viszont kiváló előszűrésnek.
Ilyesmire gondolok:
upload_2016-11-29_20-52-57.png
 
Sziasztok!

Új Nano -ba (3 hetes) jönnek Amanok-k és brigittae-k. Az amanok beszoktatásakor többen javasolják pár napig lefedni az akváriumot hogy ne szökjenek (pl. Folpack). Co2 is van a növények mellé, de még nem túl sok (nem nőttek még meg eléggé).

Ha lefedem Folpackkal akkor nem lesz kevés az oxygén ?
Csak az estőztetővel van fodrozva a viz, nincs légpumpa beüzemelve mellé, de van légpumpa otthon.
 
Sziasztok!

Új Nano -ba (3 hetes) jönnek Amanok-k és brigittae-k. Az amanok beszoktatásakor többen javasolják pár napig lefedni az akváriumot hogy ne szökjenek (pl. Folpack). Co2 is van a növények mellé, de még nem túl sok (nem nőttek még meg eléggé).

Ha lefedem Folpackkal akkor nem lesz kevés az oxygén ?
Csak az estőztetővel van fodrozva a viz, nincs légpumpa beüzemelve mellé, de van légpumpa otthon.
Szerintem elég, ha az akvárium szélét folpackozod be (kb 5-6 cm körben), középen nem fognak kiugrani, csak a falak, sarkok mellett.
 
Ma reggelre az a látvány fogadott amit mindenki igyekszik elkerülni. Sajnos nekem sikerült átélni...

Szokásos reggeli ceremónia, kipattanok az ágyból és belekukkantok az akváriumokba. A garnélásban az összes kifejlett példány RC és babaulti oldalán, fakón. Akkor már tudtam hogy nekik annyi. És szinte az összes garnéla a Mattenfilter szivacsán próbált kijutni egymás hegyén hátán. Eddig minden rendben volt velük, ez egyik napról a másikra történt. A víz tetején szokott lenni hártya, de azt rendszeresen leszedem, tegnap is leakartam, de gondoltam majd ma. Itt lehet hogy hibáztam, elfogyott az oxigén? :(
Kb 4 napja került be 2 db red moor fa, amit 2 napig forraltam, áztattam. Nem is színezi a vizet, mégis lehet azokból oldódott ki? Ezek behelyezésekor volt a víz csere is tehát 4 napja.
Az aljzat sima bazalt, rengeteg dzsuva rakódik le rajta és mivel az aljzatporszívót nem merem használni, így csővel szoktam felkavarni ott ahol retek van, és úgy szippantom le a vizet, hetente több mint 50%-ot. Etetni naponta etetek, heti egy koplaló nappal. A tegnapi nap kaptam enni, de azelőtt nem.

Mi lehetett a baj? Én szúrtam el valamit ennyire? :( Egyébként már 3 hónapja üzemel ez a 20 literes akvárium, a Mattenfilterben is már látszódik a barnás trutyi, ami gondolom a baci telep. Minden szépen haladt, fejlődtek, szaporodtak. Erre egyik napról másikra ez történik...
 
Ma reggelre az a látvány fogadott amit mindenki igyekszik elkerülni. Sajnos nekem sikerült átélni...

Szokásos reggeli ceremónia, kipattanok az ágyból és belekukkantok az akváriumokba. A garnélásban az összes kifejlett példány RC és babaulti oldalán, fakón. Akkor már tudtam hogy nekik annyi. És szinte az összes garnéla a Mattenfilter szivacsán próbált kijutni egymás hegyén hátán. Eddig minden rendben volt velük, ez egyik napról a másikra történt. A víz tetején szokott lenni hártya, de azt rendszeresen leszedem, tegnap is leakartam, de gondoltam majd ma. Itt lehet hogy hibáztam, elfogyott az oxigén? :(
Kb 4 napja került be 2 db red moor fa, amit 2 napig forraltam, áztattam. Nem is színezi a vizet, mégis lehet azokból oldódott ki? Ezek behelyezésekor volt a víz csere is tehát 4 napja.
Az aljzat sima bazalt, rengeteg dzsuva rakódik le rajta és mivel az aljzatporszívót nem merem használni, így csővel szoktam felkavarni ott ahol retek van, és úgy szippantom le a vizet, hetente több mint 50%-ot. Etetni naponta etetek, heti egy koplaló nappal. A tegnapi nap kaptam enni, de azelőtt nem.

Mi lehetett a baj? Én szúrtam el valamit ennyire? :( Egyébként már 3 hónapja üzemel ez a 20 literes akvárium, a Mattenfilterben is már látszódik a barnás trutyi, ami gondolom a baci telep. Minden szépen haladt, fejlődtek, szaporodtak. Erre egyik napról másikra ez történik...

Hát igen, én ezért preferálom az "El Natural" módszert low-tech-növényes-garnélás-nano akváriumoknál. Pár liternél könnyebb benézni a dolgokat, mint mondjuk 200 liternél.

Nincs benne szűrő, ami problémát okozhat. Nem kell sűrű vízcsere, ami ugyancsak problémás lehet. Nem megy bele carbo, aminek a napi adagolása pár liter térfogatnál nem is olyan egyszerű. Nem mennek bele folyékony növénytápok, aminek a mennyiségét pár literes low-technél ugyancsak nem is olyan egyszerű belőni. Nincs benne fűtő, a 20 fokos szobahőmérséklet megfelelő a benne tartott fajoknak. Nincs rajta citromsavas CO2, amit mégkönnyebb elrontani ilyen kis méretnél.

15 literes nano:

upload_2016-12-22_11-20-33.png

Sosem láttam garnélákat menekülni akváriumból. Amíg nem olvastam ezt a fórumot, nem is tudtam, hogy ilyen létezik. Igaz, hogy csak Red Cherry Shrimp-et tartok, meg Amano-kat. Lehet más garnéla érzékenyebb, szívesen kiprobálnék más fajokat is.

Ha valamiért a növényeket nem látom nőni, vagy pusztulnak, akkor erősen elkezdek aggódni a garnélák épségéért. Megfelelő növényválasztás mellett algával sincs, vagy nagyon kevés problémám van.

Nagy biológiai szűrő a nagyobb low tech halas-garnélás növényes akváriumomban sincs. Egy low-tech-növényes-garnélás-nano akváriumban, amiben ráadásul halak sincsenek, és emiatt alig (nem) megy bele haltáp, szűrésre sosem volt szükségem. A víz is tiszta, nem igazán látok lebegő részecskéket.

Persze minden akvárium más, nem lehet általánosítani.

Szerintem nem az oxigénszint okozta a problémát a Te esetedben, de 100% nem lehet kizáni.

Mennyit etetsz? Szvsz RCS-ek elég jól elvannak (és szaporodnak mint a nyulak) etetés nélkül is, ha van elég szervesanyag az akváriumban.
 
Utoljára módosított:
Minden este szoktam etetni, heti egy koplaló nappal. Mulm az van gazdagon a talajon, mert az aljzat porszívót
Hát igen, én ezért preferálom az "El Natural" módszert low-tech-növényes-garnélás-nano akváriumoknál. Pár liternél könnyebb benézni a dolgokat, mint mondjuk 200 liternél.

Nincs benne szűrő, ami problémát okozhat. Nem kell sűrű vízcsere, ami ugyancsak problémás lehet. Nem megy bele carbo, aminek a napi adagolása pár liter térfogatnál nem is olyan egyszerű. Nem mennek bele folyékony növénytápok, aminek a mennyiségét pár literes low-technél ugyancsak nem is olyan egyszerű belőni. Nincs benne fűtő, a 20 fokos szobahőmérséklet megfelelő a benne tartott fajoknak.

15 literes nano:

View attachment 22811

Sosem láttam garnélákat menekülni, vagy pusztulni. Amíg nem olvastam ezt a fórumot, nem is tudtam, hogy ilyen létezik. Igaz, hogy csak Red Cherry Shrimp-et tartok, meg Amano-kat. Lehet más garnéla érzékenyebb, szívesen kiprobálnék más fajokat is.

Ha valamiért a növényeket nem látom nőni, vagy pusztulnak, akkor erősen elkezdek aggódni a garnélák épségéért. Megfelelő növényválasztás mellett algával sincs, vagy nagyon kevés problémám van.

Nagy biológiai szűrő a nagyobb low tech halas-garnélás növényes akváriumomban sincs. Egy low-tech-növényes-garnélás-nano akváriumban, amiben ráadásul halak sincsenek, és emiatt alig (nem) megy bele haltáp, szűrésre sosem volt szükségem. A víz is tiszta, nem igazán látok lebegő részecskéket.

Persze minden akvárium más, nem lehet általánosítani.

Szerintem nem az oxigénszint okozta a problémát a Te esetedben, de 100% nem lehet kizáni.

Mennyit etetsz? Szvsz RCS-ek elég jól elvannak (és szaporodnak mint a nyulak) etetés nélkül is, ha van elég szervesanyag az akváriumban.

Naponta egyszer etetek este, heti egy koplaló napot tartok. Igyekszem nem sokat. A rudakból (schrimp king) mondjuk egy fél centis darabot szoktam bedobni. Alga tablettákat is eltöröm. De mulm így is van gazdagon az aljzaton. Az aljzat szívót nem használom a kis garnélák miatt, illetve ahol a legtöbb mulm van oda be se tudnék nyúlni vele, így egy csővel szoktam felkavarni a vizet és úgy szippantom le. Lehet akkor a kajából is vissza kéne vegyek? Kb 30 garnéla volt, ma reggelre 20 maradt. Ami érdekes, hogy a kifejlett idősebb egyedek pusztultak csak el.

A vizcsere után pedig láthatóan mindenki boldog. Nem akarnak menekülni. Tettem egy porlasztót is ideiglenesen, hogy nyomja a bubit a képződő hártya miatt. De a légpumpát nem szeretném járatni, így ma megyek veszek csövet, és megcsinálom a pumpámon a levegőztetős megoldást, ugyanis annak a csonkjára rá lehet dugni vékony csövet, és így a vákuum által szippant levegőt a vízbe. Ha nem is ez okozta az apokalipszist, de látszik hogy sokkal élénkebbek az oxigéndús vízben.
 
Minden este szoktam etetni, heti egy koplaló nappal. Mulm az van gazdagon a talajon, mert az aljzat porszívót

Naponta egyszer etetek este, heti egy koplaló napot tartok. Igyekszem nem sokat. A rudakból (schrimp king) mondjuk egy fél centis darabot szoktam bedobni. Alga tablettákat is eltöröm. De mulm így is van gazdagon az aljzaton.

Esetleg innen el lehetne indulni. Mások hogyan etetnek garnélás akváriumban? Shrimp Kinget használ valaki? Szerintem sok lesz amit etetsz, de ebben nem vagyok biztos. Garnéla szakiknak mi a véleményük?

A sok mulmképződés nekem gyanús, ráadásul mindez szűrés mellett. Én megmondom őszintén alig etetek, de nem hiszem, hogy koplalnának a garnélák, mert szaporodnak. Szvsz egy növényes NPT akváriumban van elég szerves anyag, amit eltudnak csócsálni. Mulm-al sosem volt problémám ilyen körülmények között, pedig én a vízcserék közötti időt a low-tech-növényes-garnélás-nano NPT-nél nem hetekben, hanem inkább hónapokban mérem. (Elég kemény a víz, így az akvárium nem tud elmenni "savasba" hosszú idő után sem.)
 
én használok shrimp kinget, nem sok a fél rúd ennyi garnélára. Max azt tenném hozzá hogy én nem éjjelre etetek hanem reggel kapják a kaját és kétnaponta. Ha véletlenül marad kaja azt kiszedem ne rohadjon be az aljzaton.
Szerintem több növény kell az akváriumba, egyfelől termeljék az oxigént és megkössék a nemkívánt anyagokat, másfelől arról tudják molyolni az algákat.
 
Szerintem több növény kell az akváriumba, egyfelől termeljék az oxigént és megkössék a nemkívánt anyagokat, másfelől arról tudják molyolni az algákat.

Ez jó ötlet.

Mivel ez low-tech, tehát nem CO2 adagolt, vizen úszó növény is jól jöhet. Ezek a levegőből is feltudják venni a CO2-t emiatt gyorsabban nőhetnek és pl. ammóniát is hatékonyabban felvehetik. Rendszeres ritkítás mellett az akváriumba is jut fény. (Viszont én sosem dobom ki az összeset egyszerre, hanem fokozatosan ritkítom őket a mellékhatások figyelembevételével.)
 
Utoljára módosított:
Mivel ez low-tech, tehát nem CO2 adagolt, vizen úszó növény is jól jöhet. Ezek a levegőből is feltudják venni a CO2-t emiatt gyorsabban nőhetnek és pl. ammóniát is hatékonyabban felvehetik. Rendszeres ritkítás mellett az akváriumba is jut fény. (Viszont én sosem dobom ki az összeset egyszerre, hanem fokozatosan ritkítom őket a mellékhatások figyelembevételével.)
Én ajánlottam vízinövényt két fajtát is mikor vittem a garnélákat ;) De nem erőszak, ha valaki nem szereti akkor máshogy is meg lehet oldani.
 
Mivel ez low-tech, tehát nem CO2 adagolt, vizen úszó növény is jól jöhet. Ezek a levegőből is feltudják venni a CO2-t emiatt gyorsabban nőhetnek és pl. ammóniát is hatékonyabban felvehetik. Rendszeres ritkítás mellett az akváriumba is jut fény. (Viszont én sosem dobom ki az összeset egyszerre, hanem fokozatosan ritkítom őket a mellékhatások figyelembevételével.)

Nem tudtam, hogy ilyen sokat etettek garnélásban.... én még sosem láttam garnélát éhen halni :D

Epp atalakitas elott van az akvarium, konkretan nagyobb lesz es kette lesz osztva. Ugyhogy azt hiszem most torhetem a fejem hogy milyen novenyeket szerezzek az akvariumba majd. En valamiert a hartyasodasra gyanakszom, mert az utotte fel a fejet par hete. Eddig tokeletesen elvolt mindenki, kiveve en mert szedegettem a hartyat a viz tetejerol, igaz most par napot csusztam vele. A hartya pedig ugye a novenyek problemajabol ered. Na most annak a jo nagy adag javai mohanak milyen problemaja lehet. :/
 
Én ajánlottam vízinövényt két fajtát is mikor vittem a garnélákat ;) De nem erőszak, ha valaki nem szereti akkor máshogy is meg lehet oldani.
Nem kizart hogy szerzek majd vizen uszo novenyeket is. De szepen sorjaban szeretnem a lehetseges indokokat kizarni.
 
most került be a két fa, még taknyosodik, az borította meg az egyensúlyod szerintem.
A hartya akkor jelent meg eloszor, mikor elhoztam toled a babaultikat es utanuk betettem a tuskehinart. Igy arra gyanakodtam, kivettem, de a problema tovabbra is fenn all. Biztos ra tesz a ket fa is.
 
Ma reggelre az a látvány fogadott amit mindenki igyekszik elkerülni. Sajnos nekem sikerült átélni...

Szokásos reggeli ceremónia, kipattanok az ágyból és belekukkantok az akváriumokba. A garnélásban az összes kifejlett példány RC és babaulti oldalán, fakón. Akkor már tudtam hogy nekik annyi. És szinte az összes garnéla a Mattenfilter szivacsán próbált kijutni egymás hegyén hátán. Eddig minden rendben volt velük, ez egyik napról a másikra történt. A víz tetején szokott lenni hártya, de azt rendszeresen leszedem, tegnap is leakartam, de gondoltam majd ma. Itt lehet hogy hibáztam, elfogyott az oxigén? :(
Kb 4 napja került be 2 db red moor fa, amit 2 napig forraltam, áztattam. Nem is színezi a vizet, mégis lehet azokból oldódott ki? Ezek behelyezésekor volt a víz csere is tehát 4 napja.
Az aljzat sima bazalt, rengeteg dzsuva rakódik le rajta és mivel az aljzatporszívót nem merem használni, így csővel szoktam felkavarni ott ahol retek van, és úgy szippantom le a vizet, hetente több mint 50%-ot. Etetni naponta etetek, heti egy koplaló nappal. A tegnapi nap kaptam enni, de azelőtt nem.

Mi lehetett a baj? Én szúrtam el valamit ennyire? :( Egyébként már 3 hónapja üzemel ez a 20 literes akvárium, a Mattenfilterben is már látszódik a barnás trutyi, ami gondolom a baci telep. Minden szépen haladt, fejlődtek, szaporodtak. Erre egyik napról másikra ez történik...

Szerintem az 50% vízcsere kicsit sok a garnélák esetében. Én mindig csak 30 %-ot cserélek náluk.
Használsz-e esetleg valamilyen vízelőkészítőt? A vezetékes vízben is gyakran változnak a paraméterek.
A víz felszíni hártya meg tudja gátolni az oxigén felvételét, az is elképzelhető, hogy elfogyott az oxigén, ahogy írtad.
Red Moor fából még biztosan ázik ki csersav 2 nap áztatás után. Én 2 hétig szoktam áztatni, főzés nélkül, úgy, hogy 2 naponta cserélem a vizet.
Ha van esetleg tesztet célszerű lenne NH4-et és NO2-t mérni.
 
Back
Oldal tetejére