• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Shoots and Ladders

warosmajor

Tapasztalt kertész
Sziasztok! Bő két hónap tervezgetés után tegnapelőtt elindult az akváriumom (legalábbis dry start módon )... Ezúton is köszönöm az eddigi sok segítséget a fórumtagoknak a dekor és egyéb kérdéseket illetően.

A paraméterek (ahol nem írok márkát, ott azért teszem, mert nem akarom a GA konkurenciáját reklámozni):
- akvárium: nem opti white 100x40x40, bruttó 160L, tető nélkül
- világítás: 2x35W LED, RGB és fehér, wifiről állítható (gyártó szerint ez összesen 12.000 lumen, de én kb a felét ha elhiszem)
- víz: RO víz felsózva GA GHKH+szal
- talaj: 2 centi vulkáni táptalaj, rajta 2-6 centi általános vulkáni talaj, néhol ADA La Plata dekorhomok
- dekor: 2 db megtermett finger wood, "Scherf palalemezkék"
- szűrő: gyártó szerint 1500 l/h
- szűrőanyag: 4 liter Martix Trop, 250ml Seachem Purigen utánzat, vatták, szivacsok
- tápozás: Green Aqua Micro Macro
- flóra: TBD, jelenleg Eleocharis parvula mini és ránézésre döglődő Lysimachia nummularia aquatica van benne
- fauna: TBD, hajlok az Amano garnéla & Desmopuntius pentazona biokultúrára :D

Mint említettem, nagyon sokat segített a tervezésben a fórum. Tetszik az iwagumi stílus is, illetve nagyon szerettem volna egy ideig utánozni Bonó Szurdokát és Burney Summerlandjét is, ezek (is) piszok jól néznek ki. A hegységutánzatok nagyon tudnak ütni, végül is aztán sok-sok olvasgatás után rájöttem, hogy én szeretnék annyit szórakozni a vízparaméterekkel, hogy ne merjek nagy mennyiségben vizet keményítő kőzeteket beletenni.

Rövid kitérő: volt nekem gyerekkoromban sokáig nagyon amatőr körülmények közt akváriumom már, és én a mostani kezdő projektemmel ezekkel a bénázásokkal szeretnék leszámolni. Legyen a víz tiszta, a vízparaméterek ismertek, az élőlények vidámak, a szűrés előírásszerű, a takarítás meg időszerű. Annyit fejlődött ez a hobbi az elmúlt 25 évben, hogy egyik ámulatból a másikba esek, és ha már lehet otthoni körülmények között közel tökéletes élőhelyet létrehozni, én szeretnék is ezzel elszórakozni. Nyilván elsőre nem megy majd tökéletesen:)

Türelmes típus vagyok, úgyhogy több dolog miatt is a dry start method mellett döntöttem: az egyik, hogy nem szeretnék a kelleténél jobban kétségbeesni az alga-boommal, ha már van mód kicsit kiküszöbölni. A másik, hogy ha már macerás a szőnyegnövények rögzítése indításkor, akkor próbálok adni egy kis gyökérzetet nekik, hogy ne ússzanak fel lehetőség szerint. A harmadik, hogy a talajomról ugyan csodás dolgokat olvasni, de elvileg egy elég könnyű talaj fajlagosan - gondoltam, ha lesz rajtuk egy parvulaszőnyeg, talán könnyebb lesz majdan porszívózni.

Ami eddig történt: greslapokra szilikon és L alakú műanyagélvédő-darabok segítségével rögzítettem két íves kősort fekete palakőből, ezek választják el a talajt és a középső dekorhomokos részt. (Köszi Zsoltiabéka a tippért a greslapok adalékanyag-mentesítésére, ezt sósavval sikáltam le a felületről; illetve köszönöm Mmccannonnak az ADA La Plata tippet.) A fát imitáló gyökereket szilikon, illetve egy esetben szilikonnal bevont fúga (ezt találtam itthon) segítségével rögzítettem a fizikát meghazudtoló pozíciókban. Az elhelyezkedésükkel a tekintetet szeretném az akváriumban futó "ösvényre" irányítani. :D Az ösvény egyébként 1:1,62 részben osztja két részre az akvárium hosszanti oldalát, természetesen az aranymetszés szabályai szerint. :D

Ezt követően egy hétig állt a dekor lágyvízben, miközben TDS mérővel és cseppteszttel nézegettem a vízkeménységet a fugából (vagy bármiből) esetlegesen kioldódó dolgok miatt. Elvileg nem vészes, tehát a 20 liter víz egy hét alatt 50 ppm-re és 3-as változó keménységre ment fel, 0 karbonátkeménység mellett. Ugyanez 150 liter vízzel és vízcserékkel még jobban kordában tartható lesz reményeim szerint. :D

Most pedig naponta 13 órát világítom a konstellációt, illetve napi egyszer permetezgetek. Nincs olyan része, ami víz alatt lenne, a vízszint a talajszint legaljáig ér, folyamatosan nedves a talaj.

431542385-1137088290981635-1673991484590241565-n.jpg

431373601-1576368863119175-167908075500886469-n.jpg

431543609-722295886412041-7130237615211317617-n.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia!
Bár lehet ez nálad célzott koncepció, de szerintem jobb lett volna a válaszvonalon elhelyezkedő köveket különböző méretű és alakú példányokból a tökéletes ívet kevésbé követve megépíteni. Előre hátra meg egy egy random követ betenni még, hogy elkerüld a kerítés hatást.
Persze ezt később is javíthatod majd a kősor elé és mögé betett mindenféle (és nem teljes sort adó) kövekkel, de szerencsésebb lett volna eleve így építeni.
De persze csak csipogok a vonal széléről.
Sikeres indítást, és algamentes üzemeltetést! :)
 
Szia!
Bár lehet ez nálad célzott koncepció, de szerintem jobb lett volna a válaszvonalon elhelyezkedő köveket különböző méretű és alakú példányokból a tökéletes ívet kevésbé követve megépíteni. Előre hátra meg egy egy random követ betenni még, hogy elkerüld a kerítés hatást.
Persze ezt később is javíthatod majd a kősor elé és mögé betett mindenféle (és nem teljes sort adó) kövekkel, de szerencsésebb lett volna eleve így építeni.
De persze csak csipogok a vonal széléről.
Sikeres indítást, és algamentes üzemeltetést! :)

Szia! Köszönöm szépen. :) A kövek különböző méretét illetően eléggé meg voltam lőve, mert mindenképp lemez jellegű kövek voltak a fejemben a válaszvonalhoz. Ennek a fő oka, hogy azt szeretném, hogy mögötte "egyből" kezdődjön a füves puszta, tehát ne legyen 3D kiterjedése a kősornak. Mintha a kövek valami löszfalszerűek lennének, nem tudom, miért, ez volt a kattanásom. :D

Na most ami betölti is ezt az elválasztó szerepét (tehát nincsenek ordas nagy lyukak a kőfalban az illesztéseknél), megfelelő méretű is rögzítéshez és magasságilag, szép színű is (bár ez fekete, de legalább így homogén a talajjal), nem is nagyon keményíti a vizet, hát... végül is csak ezt a palalemezkét találtam. Ebből meg elég egyforma példányok voltak a zsákban, kb 4-7 centi átmérő között. Hozzáteszem, párat kalapáccsal széttörtem, és bár a fotón nem látszik, de kicsit strukturáltabb lett a fal emiatt, hogy ezeket a darabokat is odaragasztottam.

A vonalvezetés valóban elég szabályos lett, és tudom, hogy ez ellene megy az aquascaper szokásoknak... Hát talán majd ha már nagyobb mestere leszek a dolgoknak, átrendezem, ahogy írod is, van itt még lehetőség. Én mindenesetre nagyon szeretek ránézni most így is, ahogy van. :)
 
View attachment 181330

@elektrorudi @gastvic - Köszönöm a segítségeteket. Akkor ez ugye gomba, és nem kell különösebben foglalkozni vele? Esetleg algaevőket majd ráindítani a későbbiekben. :)
Így van. Nem kell vele nagyon foglalkozni. Vagy ha nagyon zavar, akkor ahogy csináltad, fogkefe, meg ilyesmi. Persze lehet rá Carbo-t is nyomni, mert van aki rendszeresen, napi szinten használja a "folyékony CO2-t". ...de felesleges.
Nem vagyok híve annak, hogy bizonyos állatokkal végeztessük el a "piszkos munkát". Csak azért vásárárolni algaevőket, hogy megegyenek egy kis gombát, nem érdemes. Ha algaevőket vásárolsz, önmagukért tedd.
 
Így van. Nem kell vele nagyon foglalkozni. Vagy ha nagyon zavar, akkor ahogy csináltad, fogkefe, meg ilyesmi. Persze lehet rá Carbo-t is nyomni, mert van aki rendszeresen, napi szinten használja a "folyékony CO2-t". ...de felesleges.
Nem vagyok híve annak, hogy bizonyos állatokkal végeztessük el a "piszkos munkát". Csak azért vásárárolni algaevőket, hogy megegyenek egy kis gombát, nem érdemes. Ha algaevőket vásárolsz, önmagukért tedd.
Köszi, ez nagyon szimpatikus. Én is csak egy fajt szeretnék eredetileg (ötöves díszmárna), és algaevőket csak akkor, ha muszáj lesz a túl sok algás meló miatt. Szegények olyan bénák, ahogy ott függeszkednek.. Egy hal ússzon nekem, ne függeszkedjen :D

Amúgy most nézem, hogy xvii. kerületi vagy - legjobb hely, én is onnan származom:)
 
Sziasztok. Nos 10 napja feltöltöttem az akváriumot, illetve be is ültettem, ezekkel:
Eleocharis parvula sp. mini
Hydrocotile leucophela
Hydrocotile tripartita
Microsorum trident
Anubias nana
Blyxa japonica
Didiplis diandra
Crepidomanes Grape Leaf
Lomariopsis lineata
Ludwigia sp. Super Red
Proserpinaca palustris Cuba
Ammania senegalensis

A Blyxa japonica nekem olyan szétfőtt makaróni állagúnak & döglődőnek tűnik, de üsse kő, van benne azon kívül is saláta rendesen, illetve a co2-t is kapják szépen. A parvula azóta egész szépen benőtte az aljzat nagy részét.

Csináltam két vízcserét, egyet a 3. napon, egy másikat a 7. napon, mindkétszer kb 40-50%-ot cseréltem le 4/8 gh/kh-s klórtalan vízre. Baktériumkultúrából egy 100 ml-es Easylife Easystartot küldtem be kb 33-33-33ml részletekben az indítás és a két vízcsere után. Szűrőt ezek közben nem állítottam le az indítás óta egyszer sem, max a vízforgatást vettem vissza a vízcserék idejére.

Viszont az utóbbi napokban a tiszta víz teljesen beopálosodott, és ugyan a legutóbbi vízcsere után kitisztult, de kb 12-24 óra után visszajött ez a homály. Illetve valami barna koszt látok a Hydrocotile leucophela levelein. (Egyéb gombák, algák mellett, amik valószínűleg normális velejárói ennek az időszaknak.)

Tudtok abban tippet adni, hogy mitől lehet ez a homályos víz? Ezek esetleg valami mikroorganizmusok, amik a nitrifikáló baktériumok hiányában jelentek meg? Illetve mi lehet a barna kosz a leveleken?


434508372-448709284483632-4086994482304074787-n.jpg434317527-1172737913737489-2063875373786948470-n.jpg434512405-3393862810912089-7763708422026999824-n.jpg
 
Nem írtad milyen táptalajt, fedőtalajt használsz. Állatokat nem látok, ez egy plussz pont. A hártyás vízfelszin, opálos víz, az új akvák nyűgje, még kevés a baktérium. Én az első héten mindennap cserélek vizet, 40-50-%-ot, a második héten is még két naponta. Szerintem nincs baj, gyakoribb vízcsere és baktérium kultúra. Én a Sera Nitrivec-re tettem a voksom, de ez magánvélemény, minden jobb a semminél. Növénytáp is mehet féladagban, a külön kevert macro-nál a nitrátot szoktam visszavenni indításnál. Ha látsz algát az üvegen, azt szedd le, alakul ez majd. Ez a mindig említett türelem időszaka.
 
Nem írtad milyen táptalajt, fedőtalajt használsz. Állatokat nem látok, ez egy plussz pont. A hártyás vízfelszin, opálos víz, az új akvák nyűgje, még kevés a baktérium. Én az első héten mindennap cserélek vizet, 40-50-%-ot, a második héten is még két naponta. Szerintem nincs baj, gyakoribb vízcsere és baktérium kultúra. Én a Sera Nitrivec-re tettem a voksom, de ez magánvélemény, minden jobb a semminél. Növénytáp is mehet féladagban, a külön kevert macro-nál a nitrátot szoktam visszavenni indításnál. Ha látsz algát az üvegen, azt szedd le, alakul ez majd. Ez a mindig említett türelem időszaka.

Nagyon köszi. A talajt nem tudom megnevezni, reklám lenne a konkurenciának, de japán-vulkanikus a táptalaj is, meg a fedőtalaj is, egy viszonylag új cseh-kínai gyártó eléggé marketingelt és drága termékei.

Illetve vízcserét sem tudok gyakrabban, mint kiderült, az RO szűrő nem csatlakoztatható a vízhálozatomra (bonyolult, de a nyomásváltozás miatt egy túlfolyón elkezd ömleni a víz máshol), úgyhogy jóanyámtól hozom a szűrt vizet, ballonokban. Legalább gyakrabban látjuk egymást. :D Igyekszem sűríteni rajta.

Green Aqua Micro Macro van itthon, akkor azt küldöm bele.

Köszi szépen, türelmem az van. Ha nincs nagy gáz, akkor meg főleg :)
 
Csináltam két vízcserét, egyet a 3. napon, egy másikat a 7. napon, mindkétszer kb 40-50%-ot cseréltem le 4/8 gh/kh-s klórtalan vízre.
Remélem csak elírás. Gh4, Kh8 borzasztóan rossz érték. Fordítva viszont teljesen perfekt indításhoz. 🙂
Nagyon köszi. A talajt nem tudom megnevezni, reklám lenne a konkurenciának, de japán-vulkanikus a táptalaj is, meg a fedőtalaj is, egy viszonylag új cseh-kínai gyártó eléggé marketingelt és drága termékei.
Azt a japanese soil nevűt páran már próbálták, nem voltak tőle elragadtatva.
Tudtok abban tippet adni, hogy mitől lehet ez a homályos víz? Ezek esetleg valami mikroorganizmusok, amik a nitrifikáló baktériumok hiányában jelentek meg? Illetve mi lehet a barna kosz a leveleken?
Skimmer van? A fotón látható egy filmréteg, de olyan, mintha állna a felszín, finom fodrozódás helyett. CO2? Milyen színű a DC? Ha a víz ilyen ködös, akkor nem tennék több indító bacit. Azt is túl lehet tolni.
 
Remélem csak elírás. Gh4, Kh8 borzasztóan rossz érték. Fordítva viszont teljesen perfekt indításhoz. 🙂

Azt a japanese soil nevűt páran már próbálták, nem voltak tőle elragadtatva.

Skimmer van? A fotón látható egy filmréteg, de olyan, mintha állna a felszín, finom fodrozódás helyett. CO2? Milyen színű a DC? Ha a víz ilyen ködös, akkor nem tennék több indító bacit. Azt is túl lehet tolni.
Elírás, természetesen a gh 6-8, a kh 3-4 körüli. Igyekszem így is tartani.

A japanese soillal annyi a bajom, hogy nagyon könnyű fajlagosan, és ez meg tudja őrjíteni az embert, ha a dekorhomokba belekeveredik. Pláne a kisebb, powder verzió. A növények nőnek benne, mint a dudva, másegyebet nem tudok.

Tegnap este toltam egy 35%-os vízcserét, illetve adtam egy 10-15 ml easylife bacit, de még nem láttam azóta világosban a vizet.

Köszi szépen. Logikusan nekem is ezek az okok lehetnek a zavarosságra:
1) nitrifikáció hiánya, magas ammóniaszint,
2) valami a talajból,
3) valami a szűrőből (a matrix trop koszolna még 2 hét után is??)

Skimmerem nincs. Az akvárium vízfelülete a beömlő oldalán fodrozódik, de a másik oldalon már nem. Felötlött bennem, hogy kipucoljam a szűrőt (mármint csak a mechanikus kosztól, a bacikat akváriumvízben hagyva), hátha vesztett az erejêből, de félek leállítgatni, nyitogatni :D

CO2 egy órával világítás előtt kapcsol fel-le, 9 órát megy.

Dc középzöld.
 
Utoljára módosított:
2) valami a talajból,
Lehet. Pláne, ha az áramlás bolygatja a talajt.
3) valami a szűrőből (a matrix trop koszolna még 2 hét után is??)
Az ki van csukva. 1 nap után le kell ülepednie a Trop szemetének. Ilyen ködösödést a kerti földes szűrőnélküliben sem szoktam látni. Nem kell annyi baci segítő lötty, csak idő kell.
Szerezz be egy skimmert. Én a motorost nem szeretem, de használtam szívó oldali üveget is és jelenleg nyomó oldali akrilt használok. A szenvedő növények proteint bocsátanak magukból azon bacik élnek, azokat látod olajnak. A skimmer ezt lefölözi és oda kerülnek, ahová valók. A természetben is van skimmer, szélnek hívják. A hullámzással kidobatja a partra a szemetet, amitől javulnak a vízparaméterek és minden lény is boldog lesz. 😉
 
Lehet. Pláne, ha az áramlás bolygatja a talajt.

Az ki van csukva. 1 nap után le kell ülepednie a Trop szemetének. Ilyen ködösödést a kerti földes szűrőnélküliben sem szoktam látni. Nem kell annyi baci segítő lötty, csak idő kell.
Szerezz be egy skimmert. Én a motorost nem szeretem, de használtam szívó oldali üveget is és jelenleg nyomó oldali akrilt használok. A szenvedő növények proteint bocsátanak magukból azon bacik élnek, azokat látod olajnak. A skimmer ezt lefölözi és oda kerülnek, ahová valók. A természetben is van skimmer, szélnek hívják. A hullámzással kidobatja a partra a szemetet, amitől javulnak a vízparaméterek és minden lény is boldog lesz. 😉

Köszönöm. Nem zárok ki semmit, de ahol az áramlás elvileg a talajhoz közel haladna, ott hátul rendesen be van növényesítve, illetve általánosságban inkább az áramlás hiányát érzem a talajon (vízcseréknél meg kell mozgatnom néhány helyen, hogy valami gomba/algaszerűség ne üljön bele).

Beszerzem a skimmert. Szívóági nemmotorosra gondoltam, aminek az alján is van lyukasztás, annak értem a működését :D
 
Tökéletes. Amíg nincsenek lakók, addig ez a megoldás a legtutibb. Nanohalak, garnélák esetében azért 1-2dolog előfordulhat ezzel a verzióval... 🙂

Mind a nanohalak (a Desmopuntius pentazona annyival élettel telibbnek tűnik nekem mindig, ha díszhalasnál látom...), mind a garnélák (az Amanót csomóan szabadulóművészeknek tartják) tekintetben bizonytalan vagyok egyelőre :D

Desmopuntius pentazona lesz benne szerintem, és/vagy
- semmi más,
- Amano,
- Otocinclus affinis, de az csak ha máshogy nem bírok az algával.
 
Back
Oldal tetejére