• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Discus in the jungle

Kocka

Kertész tanonc
file.php


Sziasztok növényfejek! :lol: Üdvözlet a másik fórumról!

Gondoltam megosztom veletek is a készülő akváriumomat, merthogy igen-igen sokat próbáltam tanulni tőletek és alkalmazni az itt leírtakat. Alap elgondolás a sokak által sikeresen/sikertelenül megpróbált Diszkoszhal vs. nature akvárium volt. Akik ismernek tudják, hogy már régóta foglalkoztat ez a kérdés és talán most jutottam el arra az egészséges középútra ahol mindez megvalósítható. Kialakult nézetemet miszerint a koronghalak felnevelése és a növényezés együtt nem működőképes, néhány egyszerű ok miatt, így marad a lehetőség, hogy elindítani egy nature akváriumot és ha már minden rendben akkor felnőtt halakkal megspékelve el lehet érni amit már néhány fotón láthattunk. (mondjuk abban még nem vagyok 100%ig biztos hogy ez a dolog a halak bekerülése után sokáig fenn is tartható...)

eddig itt tartok:
medence: 100x50x50
világítás: 4x39W t5 +reflektorok (ez lesz majd az egyik sarkalatos pontja a projektnek miután bekerülnek a halak, mert ugye mint köztudott a diszkoszok nem feltétlenül tolerálják az erős fényt...)
szűrés: TetraTec EX700 - lávakő+siporax+Seachem Purigen -> 60 literes DIY hordó - biolabda+szivacs+perlonvatta. A szűrés vége esőztető és hogy a flow is meglegyen (mondjuk ezt se nagyon szeretik a diszkoszok :roll: ) egy koralia nano
co2: 3kg palack+reduktor+mágnesszelep+tűszelep+dazs bubiszámláló+kerámia difi 120-130 bubi/perc. Drop checker
táp: Green Aqua Micro - macro, easy carbo
aljzat: savazott fehér kvarchomok+ 9kg amazonia (ez lesz talán a második pont ahol bedőlhet a project - mert nem lehet 5-7 centi talajt tartani)
növények: Tropicatol: 8 kosár parvula, 4 kosár rotala sp green, egy kosár hc, 1 kosár brasiliensis, 2 kosár Staurogyne repens, 1 kosár Pogostemon stellata (Eusteralis), 1 kosárTaxiphyllum barbieri (Vesicularia) + (parvulából és a staurogyne-ből kaptam ajándékba 2-2 kosárral :clap: ) egyéb: egy fél vödör anubias barteri nana, vörös lótusz
dekor: red moor, pár kavics (savteszten túl vagyok)
víz: Aquariosmo 2 membrán + 3 előszűrő + szivattyú
élőlények: Diszkoszok mindenek felett (4db wf, kb január környékén), vörös neon, meg amano garnélák (aztán lehet hogy kaja lesz belőlük)

A virágokat múlt héten hétfőn rendeltem meg, meg is jött a visszaigazoló email, hogy köszi 2-4 hét múlva küldjük a cuccot. Úgyhogy volt időm összerakni a cuccot, feltölteni vízzel és még akár a szűrő is beállhat.... gondoltam én. Aztán legnagyobb meglepetésemre pénteken csenget a postás hogy hozzott nekem egy szép nagy dobozt.... Gondolhatjátok, a fa nem volt áztatva, az aksiban ébben hogy volt víz (ami még teljesen nyers), setupnak még csak a fele volt meg - az is csak gondolatban.... Szóval infarktus közeli állapot. Mindegy egy hétvége + néhány óra alvás + haverok = vasárnapra elindult a cucc. Teszek fel képeket mert nem szándékozom versenyen indulni vele, sőt elsődleges cél, hogy januárig működőképes maradjon aztán jöhetnek a halak. Jelenleg egyébként 2x39w világít 10-18h-ig, a co2 9-16h-ig megy. A koralianak hála a bubik nem érik el a felszínt, drop checker szép világos zöld. Egyelőre ennyi. Jah kérdés: szerintetek az amanokat mikor tegyem be? Mára tervezek egy 50%-os vízcserét meg kb még 2 hétig így 2-3 naponta aztán ráállok a heti 2x 60 liter cserére és felkapcsolom a másik lámpát is. Tápokból naponta 5-5 nyomás megy, carbobol meg 5 ml naponta.

és akkor a képek:

9629251_8739cf21251834c7b18e8ae3aa383026_m.jpg


9629249_5c38fbfc31bf78ce21081136c8eb70ee_m.jpg


9629247_5fd7c7497d85dcbc9dce73bcbb6ff9c9_m.jpg


9629245_d5aa1aac34c516badd9fcd91bef8ac3a_m.jpg


hát ennyi. Próbálok majd sokat frissíteni a naplón (ha van rá igény). Remélem megtalálom a középutat a diszkosztartás meg a növényezés között, de ez még erősen a jövő zenéje, egyelőre kerüljön el az alga
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nekem az elrendezés bejön, homokos partos , klassz ;) . (bár kicsit sötét a kép és nem lehet mindent látni)
De feltünt, hogy nem vagyok igazán egy nagy Discus fun, bár csodálatra méltóak, de a háttérrel nem lesz kicsi az aki a halaknak?
A háttér háta mögött biztos van 30 vagy 40 liter víz ami még jól jött volna nekik!
 
Ezért lesz csak 4 hal. Persze messze nem ideális, de talán tartható állapot. A háttér nem vesz el sok helyet, próbáltam úgy berakni, hogy minél kevesebb veszteség legyen. Az úszóterület a lényeg, az meg talán elég lesz, viszont ha már liternél tartunk akkor a 60 liternyi hordó még hozzáadódik a 250-hez. Szóval ezzel talán nem lesz gond
 
Ez kb olyan méretű akvárium lehet mint Felipe akváriuma: Pb3fnsHOzp0
Nála elég régen megvannak ezek a diszkoszok ebben a növényesben. Úgyhogy nem lehetetlen vállalkozás.

Kiváncsian várjuk a fejleményeket. Amanó garnikat csak beállt szűrős akiba tegyed. Várj kb 3 hetet ha nem használtál baktérium gyorsítót.
 
Izgalmasnak ígérkezik ez a napló is, grat! Külön örülök neki, hogy egy hátteres-növényes aki is felkerül, ezek elég ritkák itt nálunk a fórumon, de meggyőződésem, hogy hátteresből is lehet szép és ízléses növényest csinálni. :)
A tápozásod nem lesz kicsit kevés? 5-5 ml naponta egy 250-es akváriumhoz?
 
5-5 nyomás, mint tudjuk egy nyomás nem 1 ml
de segítsetek meghatározni, hogy mennyit nyomjak meg carbo-bol mennyit tegyek, most hogy 2 naponta csinálok egy feles cserét és utána mennyit nyomjak amikor hetente 2x cserélek 60 litert. Illetve a világításom jó így? jól gondoltam hogy 2 hét múlva nyomom rá a másik 2x39 w-t?
 
Tápból napi minimum 35-35 ml-t kell adagolnod, amennyiben heti 3x50% cserét végzel. Heti kettőnél már 25-25-re leviheted a napi adagot. ;)
 
Carboból max. napi 8-10 ml. Ez kb. 6 óra alatt elbomlik, így az adagolását nem befolyásolja a heti vízcserék száma.
 
Carboból csak akkor érdemes dupla adagolást tolni, ha algád van. Egyébként az alap adagolás megfelel. 1ml/50l/nap
 
a 35ml kicsit soknak érzem...
más kérdés. Írtam hogy kb 120-130 bubi/perc a co2, szerintem a beoldás is hatékony. Szép világos zöld a lötyi. Ma hajnalban amikor a kutyát vittem sétálni rávilágítottam a checkerre és még mindig világoszöldnek láttam.... Nem tudom hogy ez normális -e illetve jó -e ez így. Az esőztető 4-5 centivel a felszín alatt van és ahogy én látom azért szépen mozgatja azt
 
Igen az adagolás az EI szinthez van belőve és ha gyakoriak a vízcserék az EI szinthez bizony sok tápot kell adni.

Más kérdés, hogy minden tapasztalás kérdése. Ha úgy látod, hogy kevesebb adagolásnál is megfelelően fejlődnek a növények, akkor ne változtass rajta. Lehet nem lesz minden tápanyagból az EI alapján maximalizálva, de ez nem zárja ki az egészséges növényeket.
 
Én saját tapasztalatból inkább a túladagolás felől közelítenék. Tényleg igaza volt Balázsnak, túladagolásból kisebb eséllyel lesz algád, mint alul-tápozásnál.
 
Nekem tetszik az aki, szépe lesz ha megnőnek a növények és bekerülnek a koszok. Rendszeres frissítést és helyzetjelentést kérünk ;)

In the jungle, the mighty jungle... Bocs elkalandoztam ;)

A háttér jól néz ki, de a többieknek igazuk van, tényleg elég sok helyet elfoglal. A világítást ha tudsz fokozatosan növeld, először a 1*39w-tot majd egy-két hét múlva a másik 39w-tot kapcsold rá persze csak ha tudod külön-külön. Miután rákapcsoltad figyeld az akit és ha az alga feltűnik, akkor csökkentsd a világítás időtartamát. http://akvarisztika.budapet.hu/2010/05/ ... e-a-fenyt/
 
Update 1.

Lassan 1 hónapja megy az akvárium. Sajnos a kényszerű kapkodásnak meglett az eredménye némi barna alga és "zöld víz" személyében :?
A barna algát már leküzdöttem, a zöld vízzel viszont nem bírok (megy uv szűrés is)...
Bekerült az medencébe 5 amano, 2 oto meg1 sziámi is. A tápozást megemeltem, jelenleg 20-20 nyomás meg mikróból meg makróból és 7 ml carbo.
A növények beindultak, főleg az anubiasok meg a stem-ek. Ezeket nyírnom kell rendesen. A parvula most kezd talán megindulni, a hc még meg se mozdult sajna.
Ami viszont elkeserít, hogy 1 hete megjelent a fonal alga és semmit nem tudok vele kezdeni. próbáltam állítgatni a flow-t, az uv szűrőt hajtó 300l/h visszafolyó ága pont a difuzor fölé van helyezve -> szinte egy bubi sem éri el a felszínt, és mégis közvetelen a difuzor mellett is van fonal algám.... :wtf: :thumbdown:
Jah beálltam a difi törők táborába is....
A világításomat is állítgattam, jelenleg 10-kor kapcsol az egyik majd 11kor a másik, ez 19kor le míg az első 20kor le. Co2 reggel 8-tól este 6-ig.
Ezen kívül van még némi pontalgám az üvegen meg a köveken, de az még belefér. Az aki jelenleg nincs nagyon fotózható állapotban, de azért egy távolabbit felteszek
scaled.php

nagyban:
http://a.yfrog.com/img576/7140/84216743.jpg

kb ennyi egyelőre
 
Update 2

Sziasztok!

Az elmúlt hetek sajnos az idegeskedésről meg az értetlenkedésről szóltak :? A fonalalga egyszerűen elborított és néhol a BGA is megjelent. Meg a zöld víz is megmaradt. Aztán múlt héten gondoltam egy nagyot és változtattam néhány dolgon. Kivettem a köveket és a homokot az akváriumból (bár megnéztem sósavval és nem pezsgett a kő, de már csak erre tudtam gondolni, hogy ez a hiba) a középső steam-eket is likvidáltam, a szépen elindult rotala-t beültettem a véglegesnek szánt helyére. Vettem sera foszfát megkötőt és egy vízcsere előtt jól meg is borítottam vele az akváriumot. Majd 2-3 óra múlva vízcsere. Bekerült még az aksiba egy 1600 l/h-s koralia. Így már az áramlással sem lehet elvileg probléma. az akvárium jobb bal oldalán az esőztető 45 fokban lefelé nyomja a vizet, az 1600 l/h-s koralia a frontüveg mellett dolgozik, míg a szemközti oldalon a 900-as koralia szintén 45 fokban lefelé nyomja a cuccot. (egyébként a foszfátmegkötő szépen ködösíti a vizet, de legalább megnézhettem hogy megy az áramlás az aksiba. szépen elindult balról jobbra, jobb oldalon lefelé és az akvárium alján vissza balra.) Megrendeltem 3 db 6500Ks Osram csövet is, ezeket holnap rakom be. Így már mind a négy foglalatban ez lesz. Az elmúlt egy hétben sokat javult a helyzet :D
Nincs már zöld víz se BGA, de az a köt.... b..zi fonalalgával nem tudok mit kezdeni......
A következő és utolsó amin változtatni tudok, az hogy egy külön szivattyúval külső reaktorra váltok. Már rajta vagyunk az ügyön histi-vel :thumbup:

A másik amit szeretnék megosztani veletek az az RO-m kicsi upgrade-je.

10003751_9c35087c4241d493d537469f7ce0da3e_l.jpg

Szereztem még egy membránt, így már 3 dolgozik, mondhatom kitűnően. Viszont nem igazán tetszett, hogy mindig figyelni kell hogy mennyi van a hordóban. így automatizáláson kezdtem gondolkodni.
Tulajdonképpen a meglévő ozmo-hoz csak pár apróságra van szükség ahhoz hogy simán magára lehessen hagyni a kütyüt.
-Kell egy úszószelep a hordóba, ami ugye elzárja a vizet a megfelelő szintnél
10003755_1a48951fdddf1fe863d9771b0537ea81_l.jpg

- viszont az így megnövekedő nyomás nem túl jó a membránoknak, tehát kell hozzá egy négy utas alacsony nyomású szelep:
képen bal oldalon lent:
10003753_50c291d51e114cb0bb7a26c796442517_l.jpg

ezt a bejövő vízhez illetve a tiszta vízhez kell bekötni. Ha megnő a nyomás akkor elzárja azt.

Mivel pumpát is használok, azt is valahogy el kéne zárni. Ehhez pedig egy magasnyomású mágneskapcsolóra van szükség, amit a tiszta víz ágra kell bekötni, illetve a pumpa + zsinórjára. Így ha megnő a nyomás akkor automatikusan elveszi az áramot a pumpától:
10003759_56abacfa7c0ea17a12099a1b1274a08e_l.jpg


és most így néz ki a dolog:
10003761_2e27ce9a2476ee4c9088465fef4d9c31_l.jpg

10003765_e52e4d5cd141ced0d10fbe12a787358c_l.jpg


hát ennyi kb
 
Mielőtt még Balázs ír :ugeek: A foszfát nem okoz algásodást. :idea: :idea:
Ötletesen kivitelezted az automatizálást. :thumbup:
Az alga meg mihamarabb tűnjön el.
 
Back
Oldal tetejére