• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DarlaX új koncepció low-techben

Ma reggel eljött az ideje, hogy beüzemeljem az akvárium hűtést újra. Szép meleg hétvégének nézünk elébe, úgy látszik csak eljött a nyár. ;)

Az adagolókat átállítottam, így most a világítás bekapcsolása után 30 perccel adagolom őket.
 
Ma debütált az új lámpatartóm.
Mivel nekem gyári tetőm van, így akvárium karbantartáskor mindig gond volt a tetővel. Hol a jobb oldalára toltam ferdén, hol a bal oldalára és közben az ellentétes oldalon dolgoztam. Mit mondjak, így elég kényelmetlen volt és gondolván egyet, csináltam egy kivehető tartót.
Az akvárium mögé le van csavarozva két tartócső, amibe be tudom rakni a kivehető tartókat. Így a karbantartás idejére berakom, rárakom a tetőt és kényelmesen tudok alatta dolgozni. Ez be is vált, a mai karbantartás már sokkal kényelmesebb volt! (y)
Csináltam gyorsan 1-2 képet, hogy érthető legyen az egész:

IMG_7753.jpg


IMG_7756.jpg


IMG_7755.jpg
 
Ma megint módosítottam egy kicsit a technikán.
A tápszivattyúknak van egy állandó fordulatuk és idáig mp alapú kapcsolásuk volt. Sajnos a tapasztalat azt mutatta, hogy ez nem annyira pontos, mert 1 mp alatt kicsivel többet adagol, mint 1 ml, főleg hogy Profito-ból 2 ml-t, míg a Carbo-ból 4 ml-t adagolok naponta. Az időn nem lehet finomhangolni, ezért úgy döntöttem, hogy berakok a szivattyúk elé 1-1 potmétert, amivel jobban lehet hangolni az adagolást.
Ma meg is történt a művelet és egyből pontosabb lett az adagolás, szinte tökéletes. :) Sajnos itthon a legkisebb potméterek 1 kOhm-osak voltak, így az egy kicsit durva lett, mert nem lehet annyira finoman szabályozni, így valamelyik nap veszek 2 db 2-300 Ohm-osakat, azokkal jobb lesz a szabályozás, de addig is a mostani beállítás már nagyon jó. :)

IMG_0715.JPG


IMG_0716.JPG
 
Végül is nem vált be az a megoldás, hogy csak úgy sorba kössek a rendszerrel egy-egy potmétert (bár ezt sejtettem is), mert ezek a potméterek nem bírják ezt az áramfelvételt.
Ezért, hogy viszont jó is legyen a szabályozás gyorsan összedobtam 2 feszültségszabályozót. Ma be is építettem.
TÖKÉLETES!
Olyan szépen lehet szabályozni a fordulatot vele, hogy öröm hallgatni, hogy nem pörög úgy a szivattyú, ahogy idáig tette azt. Most csökkentettem a fordulatot és ezzel arányosan emeltem az időt. Most egy pár nap alatt szépen belövöm a rendszert, hogy pontosan annyit adagoljon, mint amennyit szeretnék.
Így néznek ki:
IMG_0719.JPG


Egyszer már próbálkoztam blyxával, de azt a sikertelenséget annak tudtam be, hogy nem volt folyamatos a tápozás. Most, hogy ez már folyamatos, újra megpróbálkoztam vele a múltkor. Tanácsolták, hogy tegyek a tövéhez JBL tápgolyókat. Megtörtént, de sajnos ez sem segített a blyxán. Nem maradt meg. :(
Ezzel az utolsó kísérlettel lemondtam róla, hogy ezt a számomra kedves kis növényt csodálhassam a növények között.
Tudomásul kell vennem, hogy low-tech körülmények között nem él meg minden növény, hiába próbálok kedvükre tenni. :(
Majd jobban tanulmányozom azokat a növényeket, amik bírják az ilyen körülményeket.
 
Back
Oldal tetejére