• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 64l zsolka low-tech

zsolka

Kertész segéd
Sziasztok! :)

Újrakezdeném egyik gyerekkori hobbimat az akvarizálást! Egy jó ideje elkezdtem összeszedni a cuccokat az aksihoz és mivel növényezni nem növényeztem még ezért szeretnék majd pár kérdést feltenni itt majd a tapasztalt kertészekhez! Ha valamit nem jól csinálok nyugodtan várom a hozzászólásokat!
Nos tehát a paraméterek:

Akvárium: 64l opti-white
Világítás: Up Aqua Led Lámpa Pro-led-z-20 / köszönet érte @Trappista Kertész Úrnak!:)
Szűrés: Tetra EX 800 plus
Szűrőanyag: Alulról felfele-Szivacs, 2l Seachem Matrix, Szivacs,kb 100ml Seachem Purigen, Perlon vatta.
Aljzat: Ada aljzat adalékok 60l-hez, JBL AquaBasis Plus növény táptalaj, Tropica Aquarium soil, Ada La Plata Sand dekorhomok.
Fűtés: Hydor ETH kűlső fűtő 200W
Növények: Ezek még nincsenek meg, de hamarosan megérkeznek: Sagittaria subulata, Staurogyne repens, Hydrocotyle Tripartita, Hygrophila Polysperma, Rotala rotundifolia, Ludwigia repens.
Halak: még kérdéses... Amanda biztos hogy lesz!


A víz pihentetett csapvíz lesz, kérdésem az, hogy azért seachem primeot adjak-e majd hozzá?
A Tápozás pedig Green Aqua Micro Macro-EasyCarbo lenne, ezekből hány ml-t adjak naponta?
Az akvárium felengedésekor használnék majd Easy Life Easystart baktérium előkészítőt, ebből úgy számoltam olyan 13ml-t öntök majd hozzá. A víz cseréket hogy csináljam? (naponta hány%? meddig?, aztán utána milyen időközönként hány%-ot?

 
Üdv a fórumon! :)
A tecnikád tuti, a scape is ígéretes (szerintem kicsit magasíthatnád), cool az a fa :)
Green Aqua Micro Macro, ha a klasszikus számítás szerint 0,5W/L körüli világítás, és nincs CO2, akkor 1-2ml/hét 20literre, szóval nálad 3-6ml hetente :)
Figyelem a naplód, hajrá! ;)
 
Ez van az üvegen... én (co2 és erősebb fény mellett) a gyái adagolást nyomom, az tökéletesen működik :)
Mondjuk, ha a felső szintet nézed, az cca 1ml/nap, az szerintem reális, de javítsatok ki nyugodtan, tápozásból nem vagyok expert ;)
 
Szia!

Hát nem kapkodtad el az indulást! Féltem, hogy ennyi idő alatt megromlik a lámpa, aztán jössz, hogy nem jó a "Napfény Íze" :D
Ígéretes scape, viszont a két szélen valószínűleg lesz némi talajkeveredésed, főként, ha Amanok is lesznek.
A vízcserékhez használj SP-t! Ez egyébként nem csak a csapvízben lévő klór, és klóramin ellen hasznos, de segít féken tartani az ammónia és nitrit szintet is, tehát akkor is adagolható, ha az elszabadul, nem csakj vízcserekor.
Cserékhez én az 1-1-1-2-2-3-3-5-7 indítást javaslom 50% vízzel, de itt nincs kötelező recept, csak az a lényeg, hogy az elején az Ammóniacsúcs miatt cserélj jóval gyakrabban, és adagolj baktérium kultúrát.
A tápozásra is több féle iskola létezik, de ha EI tápozásban gondolkodsz, akkor a növénymennyiség függvényében a dekorhomokot (kevesebb növény), és a heti vízcsere mennyiségét (ha 50%) is figyelembe véve 1,5-2ml/nap szerintem jó lesz.
Emlékeim szerint ezzel a lámpával, hasonló fedettségű akváriumnál nekem ez vált be anno, de persze ez sok mindentől függ még. Az első naptól lehet tápozni a növényeket.
Világítási időnek kezdetben 6 órát javaslok, ezt majd később óvatosan lehet emelni.
Sok sikert!
 
Hamár ilyen pöpec a technika, durrants rá egy CO2-vel, úgy szebb lehet az akva! :)
 
Utoljára módosított:
Nagyon jó ez a fa. Érdemes lenne feljebb emelni. Talajemeléssel vagy kövek aláhelyezésével is megoldható.
Mégjobban nézne ki ha a fa végét nem zárnád le egy kővel.
Kíváncsi vagyok mit hozol ki belőle. Én látok benne fantáziát.
A microval nincs gond, de a macroval óvatosan, mert nitrát a bomlástermékekből is viszonylag sok keletkezik. A foszfát is ilyen, de abból meg sokat meg tud kötni a talaj egy ideig (1-2 hónap).
Érdemes nitrát, foszfát és vas tesztekkel felszerelkezni, és mérésekkel beállítani a tápozást.
A foszfát és a vas egy héten belül is képes nagyon lecsökkenni. Ha nincs vagy kevés a nitrát termelődés és csak hozzáadott nitrát van, akkor sok növény esetén a nitrát is hajlamos elfogyni egy hét alatt.
Nekem az vált be, hogy ami gyorsan fogy a vízből, abból a heti adag felét adagolom a vízcsere után, utána naponta a napi adag felét. Így tudom a szinteket egyenletesen tartani.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Én ez alapján írtam:
View attachment 22131
(Nem azt mondom, h ez a helyes adagolás, csak gondoltam megmutatom, mi alapján írtam, amit írtam) :)
Hát igen, érthető amit írtál. Én meg a honlapjuk szerint adagolom, picit vissza fogva. :) Problémát eddig nem okozott. Hiánytünet nincs, mindenki jól van, pl. nitrát szintem is 25 körül mozog, stb.. http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-macro-novenytap-1000-ml-utantolto.html
Lehet, hogy kevesebb is elég, én szeretem a növényeknek bőven rászámolni a tápot:
"Bár az alacsony megvilágítású akváriumokban a javasolt adagok fele sem okoz algásodást, mégis az adagolás betartását javasoljuk. A növénytáp-fölösleg soha nem okoz algásodást. A hiány viszont minden esetben." -> Persze azért nem szállok el a locsolással, mintha húsvét lenne. :D
 
Scape téren csatlakoznék a többiekhez; nekem is bejön, a fa különösen. Dombosabb, merészebb háttér is vagányul mutatna. (persze ez függ az eredeti koncepciótól, növényektől, stb.)
Hajrá! :cool:
 
Köszönöm szépen az észrevételeket! A tápozást akkor ezek alapján lövöm be, és a vízcseréket is. A talajt akartam is kérdezni, hogy ne emeljem meg a fa, kövek mögött. Megemelem! De sztem nem sokkal :)
@Trappista Igen... Kicsit késett a projekt, úgy fél évet :D A lámpa nem romlott meg ;) fagyasztóban volt eddig! xD
Amanót nem terveztem, kisebb garnikat viszont igen! :) Úgy volt, hogy ma megjönnek a növények de sajnos csak jövőhét kedden fognak elvileg. A pihentetett vízzel lenne egy kérdésem felétek! Mi legyen vele? Kiöntsem és majd előtte 1-2 nappal csináljak újat vagy pihenhet nyugodtan Keddig?
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére