• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DarlaX új koncepció low-techben

Köszönöm szépen.
Sajnos én nagyon hadilábon állok a növények neveivel, de megpróbálom majd beazonosítani őket.
Addig, ha a hozzáértő kollégák tudnak segíteni és beírják, akkor azt megköszönném. :)
 
Sziasztok!

Öröm látni, hogy van élet kevesebb fénnyel is
Van bizony!

Addig, ha a hozzáértő kollégák tudnak segíteni és beírják, akkor azt megköszönném
Jani ide írom a listát, de házi feladat utána a hely szerinti azonosítás!

Anubias barteri,
Aponogeton cripus "Reed"
Bolbitis heudelotii,
Ceratopteris thalictroides,
Eusteralis stellata (egy előző képen, de szerintem annak kevés volt ennyi fény és már mostanra kikopott),
Hemianthus micranthemoides,
Lomariopsis lineata,
Ludwigia repens "Rubin"
Myriophyllum mattogrossense,
Riccia fluitans,
Rotala sp. green,
Valisneria spiralis,
Vesicularia dubyana "Christmas."

Ha még Valaki lát valamit, az írja legyen szíves hozzá!

Jó azonosítást, keresgélést!

A.ttila
 
Elkészültem a kapcsoló (vezérlő) táblámmal.
Vettem egy olyan kapcsolóórát, amit Viktornak is ajánlottam:
IMG_4112.jpg


Itt egy jobb kép róla csak ez egy csatornás:
DATA_MICRO__DIC2007_043_jpg_1.jpg


Beépítettem a már szombat óta üzemelő kapcsolószekrénybe:
IMG_4113.jpg


IMG_4114.jpg


Ez most jelenleg a világítást kapcsolja. Ez az időkapcsoló 2 áramkört tud függetlenül egymástól kapcsolni (32 programhely a hét bármelyik napjaira, vagy állandóan minden napra), így az egyik az egyik fénycsövet kapcsolja 13-23-ig, a másik áramkör meg a másik fénycsövet 16-20-ig. Egy 3 eres kábelen lett felvíve a két áramkör az armatúrához, hogy a földelés a közös, azon megy a nulla. :D
Alatta van még egy hely egy ugyanilyen kapcsolóórának, de azt majd később veszem meg. Az majd másik 2 áramkört fog kapcsolni.
Csináltam beépített világítást is, úgy, hogy bármelyik ajtót kinyitom felkapcsolódik a világítás.
Jelenleg így néz ki a szekrény:
IMG_4115.jpg


Meg egy közelebbi:
IMG_4116.jpg


A szekrény oldalára felraktam egy nyomógombot, melyet megnyomva egy un. lépcsőházi automata lekapcsolja a szűrőt és a levegőztetőt az etetés idejére kb. 8 percig, így nem kavarok a halkaja a vízben. Ezt egy a nyomógomb házába beépített LED jelzi, hogy ezek az egységek éppen le vannak kapcsolva:
IMG_4118.jpg


Most már csak a termosztátos kapcsolóórát várom, hogy megjöjjön és akkor egy ideig teljes lesz a rendszer. ;)


Új tag révén csak most nézegetem a naplódat és a pofám leszakad a kapcsolószekrényedtől..! Ez nagyon durva... Szó szerint csak annyit tudtam mondani, mikor a képet megláttam, hogy: B**meeeeeeeg.... :LOL: Ekkora kütyü a CERN-ben sincs... :ROFLMAO:
Na de a lényeg: maximális elismerésem! :notworthy:
 
Sziasztok!


Van bizony!


Jani ide írom a listát, de házi feladat utána a hely szerinti azonosítás!

Anubias barteri,
Aponogeton cripus "Reed"
Bolbitis heudelotii,
Ceratopteris thalictroides,
Eusteralis stellata (egy előző képen, de szerintem annak kevés volt ennyi fény és már mostanra kikopott),
Hemianthus micranthemoides,
Lomariopsis lineata,
Ludwigia repens "Rubin"
Myriophyllum mattogrossense,
Riccia fluitans,
Rotala sp. green,
Valisneria spiralis,
Vesicularia dubyana "Christmas."

Ha még Valaki lát valamit, az írja legyen szíves hozzá!

Jó azonosítást, keresgélést!

A.ttila

Ati, nagyon szépen köszönöm.Tudtam, hogy rád számíthatok! :)
Megpróbálom később beazonosítani a helyeket, de azt most megtudom mondani, hogy az utolsó állapotú képen már nincs anubias. Az sajnos kihalt. Meg még egy páran nem bírták. :(
Szerintem már más sincs meg a felsorolásból, de átnézem később.
Azt tudom, hogy a jobb oldalon lévő "petrezselyem" helyére (mivel kezd nagyon felkopaszodni) lehet, hogy teszek egy pár Pogostemon helferi-t, lehet, hogy jobban bírják majd.
 
Új tag révén csak most nézegetem a naplódat és a pofám leszakad a kapcsolószekrényedtől..! Ez nagyon durva... Szó szerint csak annyit tudtam mondani, mikor a képet megláttam, hogy: B**meeeeeeeg.... :LOL: Ekkora kütyü a CERN-ben sincs... :ROFLMAO:
Na de a lényeg: maximális elismerésem! :notworthy:
Köszönöm.
Igyekeztem. :)
 
Szia! nagyon jól néz ki az akváriumod! Öröm látni, hogy van élet kevesebb fénnyel is :) Szabad kérni PÜ-ben egy növény listát, hogy mik azok amik neked beváltak?

Köszi

Na, akkor egy kis segítséggel (köszönöm Ati még egyszer) jelenleg a következő növények vannak bent:

- Aponogeton cripus "Reed" - ez sajnos nem nagyon szereti a low-tech körülményeket. Már csak egy kis darab van belőle.
- Bolbitis heudelotii
- Ceratopteris thalictroides - ez egy kicsit kezd felkopaszodni
- Hemianthus micranthemoides - ez úgy el van magában egy kis bokor formájában. Hosszában nődögél, de nem terjeszkedik.
- Lomariopsis lineata - ez a kedvencem (Atitól kaptam), mint ahogy írták már róla, ez még sötétben is burjánzik és nő mint a bolondgomba. :)
- Ludwigia repens "Rubin" - ő csak úgy el van, nálam lassan nő ilyen körülmények között
- Myriophyllum mattogrossense - ez is szépen burjánzik, de az előző adag nagyon felkopaszodott ezért kellet lecserélnem
- Hygrophila polysperma - ez van meg legrégebb óta. Ez nagyon szívós növény, gyorsan nő, sűrűn kell nyírni. Jó választás kezdőknek, hálás növény. :)

Utána nézve, a többi is volt, amit Ati írt, de azok kihaltak, vagy csak lecseréltem egy újabbra, szebbre. ;)

Remélem sikerült segíteni.
Azért nem PÜ-ben küldtem a listát, hogy más is lássa, aki ilyen körülmények között akar növényt nevelni, hogy mik azok amiket nyugodt szívvel használhat.
Mint feljebb írtam, valószínű, hogy a Ceratopteris thalictroides-t lecserélem egy pár darab Pogostemon helferi-re, hátha jobban bírják.
 
Szia! Szép az aki, különösen a halak. Nekem a kedvenceim a gurámik. Nem szoktak legelészni?
 
Szia! Szép az aki, különösen a halak. Nekem a kedvenceim a gurámik. Nem szoktak legelészni?
Nem legeltek sose, ilyen gond nem volt velük. Most már nincs egy sem, a napokban múlt ki az utolsó, de hosszú éveken keresztül szinte csak azok voltak. Szerettem őket.
 
Rég írtam már a naplómba, de mentségemre legyen mondva, nem igazán történik különösebb dolog benne. Időnként megnőnek a növények, ekkor jön a fűnyíró és rendbe szedem egy kicsit a képességeimhez mérten. Gondoltam, azért csinálok 1-2 képet, hogy hol tartok most.

A napokban így nézett ki:
IMG_6587.JPG


Pénteken nekiestem és kertészkedtem egy kicsit:
IMG_6822.JPG


IMG_6824.JPG


IMG_6825.JPG


IMG_6826.JPG


Tavaly próbálkoztam egy kis Blixa-val, @Tibi-től vettem egy pár tövet. SAjnos nem maradt meg, aminek 2 lehetséges magyarázata lehet:
1. Nem szereti a low-tech körülményeket
2. Abban az időben sokat dolgoztam vidéken és így elmaradtak a Carbo és TPN+ adagolások.

Ettől függetlenül nem mondtam le róla, mert nekem nagyon tetszik ez a növény. Most a következő projektem egy automata tápanyag adagoló készítése. @Viktor megoldása inspirált, ezért vele is egyeztetve csinálok egy 2 pumpás adagolót. Lassan megérkezik hozzá minden és akkor beüzemelem. Ha kész, akkor felrakom ide közszemlére. ;)
Ha ez üzemelni fog, akkor ismét megpróbálkozom a Blixával, remélhetőleg akkor talán megmarad egyenletes tápanyag adagoláskor. (n)
Ha esetleg nem ezektől pusztult ki, akkor várom az ötleteket.
 
Túl vagyok az első Black Out-on. :(
Igazából nem tudom, hogy mitől keletkezett a BGA az akváriumba, mert máskor is volt már, hogy kb. egy hétig nem kapott tápot, de most az utolsó ilyen alkalom után nagyon elszaporodott (volt zöld por algám is az üvegen). Próbáltam carbo-val elpusztítani, de nem jött össze, így maradt a Black Out. Átolvastam az ezzel kapcsolatos topicot, majd 50%-os vízcsere után jött a takarás. Gondoltam nem aprózom el és egyből egy 5 naposat csináltam. Szerdán este vettem le a takarást, majd másnap kapcsoltam csak fel 4 órára a világítást.
Kellemes látvány fogadott. Szép tiszta volt a víz, az algák 80-85%-a eltűnt. Vannak még olyan helyek, ahol maradt egy kicsi, de remélem most már azok is visszahúzódnak, mert ha nem, akkor kell még egy párnapos sötétítést csinálnom. Most az előírás szerinti világítási időket fogom alkalmazni és figyelem, hogy mi történik.
Tudom, hogy sokatoknak ez nem újdonság, de nekem az volt. Évekig ura voltam az algáknak low-tech körülmények között, de most kifogott rajtam. :(
Hogy frappánsan fejezzem ki magamat, az akváriumom elvesztette a szüzességét! :)

Lassan elkészül a tápanyag adagolóm is, már meg van minden hozzá és akkor onnantól egyenletesebb lesz a carbo és az Easy Life ProFito adagolása. Ha kész lesz, akkor felrakom ide is.
 
Hát végre elérkezett a nagy nap, elkészültem a DIY tápadagolómmal. :)
Ezzel egyidejűleg kicseréltem a lépcsőházi automatát, ami a szivattyút és a levegőztetőt kapcsolja le etetés idejére. Beraktam egy időrelét, amin sokkal jobban lehet állítani az időt. Bekerült egy másik kapcsolóóra, ami kapcsolja a 2 db tápszivattyút. A szivattyúk dobozára felraktam egy három állású kapcsolót, amivel kézi vezérléssel is tudom kapcsolni a szivattyúkat, pl. a csővezeték feltöltés idejére. 2 db LED jelzi, ha üzemelnek. A zöld a Profito-t, a sárga meg a Carbo-t.
Most jön majd a pontos idő belövése, hogy hány mp-et menjenek a szivattyúk, hogy a kellő mennyiséget nyomják be az akváriumba.
A képek minőségéért elnézést, lusta voltam elővenni a fényképezőt, így csak telefonnal lőttem a képeket. :)

IMG_0622.JPG


IMG_0623.JPG


IMG_0624.JPG


IMG_0625.JPG
 
Ma meg volt az első mérés.
A tervezett adagolás az a Profito-nál 2 ml, a Carbo-nál pedig 4 ml naponta.
A pumpánál ezért 2 ill. 4 mp-re állítottam az időket. A mai mérésnél a mérőedényeket közvetlenül a pumpa alá tettem. Megvártam a beállított időket, majd megmértem a kijövő folyadékokat. A Profito-nál egy nagyon picivel több lett, mint 2 ml, viszont a Carbo-nál 5 ml lett az eredmény.
A következő mérés holnap lesz, viszont most már feltöltöttem a vezetékeket és az akvárium tetejére raktam a mérőedényeket. Ez pontosabb eredményt fog hozni, mert a végső állása is ez lesz, így majd kiderül, hogy ereszt-e vissza a szivattyú vagy sem. Ha így is az előző eredmény kapom, akkor elgondolkozhatom rajta, hogy maradjon ez a mennyiség vagy esetleg csökkentsem-e fordulatot? Erre két megoldás is kínálkozik, vagy a működtető feszültséget veszem kisebbre vagy berakok egy ellenállást és azzal csökkentem.
A harmadik megoldás, hogy hagyom ezt a mennyiséget. Az időn nem nagyon lehet mit variálni, mert csak mp alapon tudok állítani. Elvileg ez az adagolás is jó így, hisz az aki bruttó 120 literes. Ha nem jó ez a mennyiség, akkor várom a javaslatokat. Köszi előre is.

Most így várom a holnapi mérést: :)

IMG_0626.JPG
 
Megtörtént a mai mérés. Ugyanazt az eredményt hozta, mint az előző. Ebből következik, hogy a szivattyú nem enged vissza, azaz tökéletes egyelőre a zárása. Viszont, mivel ugyanannyi adagot nyomott be valószínű, hogy hagyom ezeket a mennyiségeket, nem variálok vele.
Aztán lehet, hogy egyszer meggondolom magam és csökkentek a fordulatszámon, de most még várok vele. ;)
 
Az adagolás idejével kapcsolatban lenne kérdésem. Tudom, le lett már írva régen, kerestem is, de nem találtam meg. :(

Jelenleg délben, 12 órakor megy be a Carbo és a Profito 1 perces különbséggel. A világítás jelenleg 16 órakor kapcsol be. Valami rémlik, hogy a Carbo-nak a világítás előtt kéne bejutnia kb. fél órával, de lehet, hogy rosszul emlékszem. Lehet, hogy keverem azzal, hogy a CO2-nek kell akkor indulnia? A Profito-nak nem tudom, hogy mikor kéne? Vagy teljesen mindegy, hogy mikor adagoljam?
Tudna ebben valaki segíteni?
Melyiknek mikor kell bejutnia a világítás kapcsolásához képest?

Köszi előre is.
 
Szerintem Carbot a fénnyel együtt vagy fél óra késleltetéssel add. Ébredéskor még nem annyira tudják felvenni a tápanyagokat, de aztán szépen beindulnak 1 óra alatt. Addigra jó ha minden benne van a vízben.
 
Szerintem Carbot a fénnyel együtt vagy fél óra késleltetéssel add. Ébredéskor még nem annyira tudják felvenni a tápanyagokat, de aztán szépen beindulnak 1 óra alatt. Addigra jó ha minden benne van a vízben.
Köszi. És a Profito-t mikor adjam?
 
Back
Oldal tetejére