• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

zolikaDB nanoja

zolikaDB

Új regisztrált
Üdvözlök mindenkit!
Ugyan nem régen regisztráltam az oldalra, de már számos alkalommal jártam itt információgyűjtés céljából. Gyerekkoromban kezdődött az egész, egy egyszerű akváriummal, amiben szűrő sem volt, és szép lassan ennek hiányán kialakult problémák miatt adtam fel. Nemrég azonban megjött a kedvem újra a dologhoz, kezdetben nem is tudtam, hogy pontosan mit is akarok, aztán szép lassan formálódott a dolog. Igaz, részben azért vagyok itt, mert még mindig nem tudom, de az irány már megvan.
Először nagy halas volt az álom, majd kivettem a kezem a biliből, és beláttam, a hely véges. Így fordultam a nanozás felé.
Kizárólag garnélás akit szerettem volna, majd eszembe jutott, h bár törperazbóra ugyanúgy feldobhatja azt a pár liter vizet, mint a kis algakaparók. Naplót nem vezettem soha életemben, ez mégis afféle lesz.
Szóval, ennek kapcsán egyre több youtube videót néztem meg, és egyre jobban megtetszettek a növényes aksik. Tehát, a lényeg, hogyha nem is full, dús növényzetet szeretnék, de inkább ilyen irányba szeretném terelni a dolgot. Remélem, érthető vagyok.
És ezzel kapcsolatban szeretném a ti véleményeiteket, tanácsaitokat kikérni! Célom: ha nem is vérprofin (mert ahhoz kevés vagyok, és a tapasztalat is 0), de a lehető legjobban létrehozni a dolgot - az (anyagi) lehetőségekhez mérten. Ha csinálom, akkor rendesen!
Tételesen felsorolom a gondolataimat, meg azt ami eszembe jut a tervezés során, és azokat idevésem, és várom építő jellegű hozzászólásaitokat, segítségeteket!
- akvárium: alapkiépítésben ragasztatni gondoltam egy 15-20-25L körüli akváriumot, mezei üvegből, de látom, van sok lehetőség: ADA Cube Garden, sima Green Aqua, GA optie-white, Wave box és társai. Van-e kézzel fogható előnye ezeknek, annak, h nagy tisztaságú üvegből vannak, annak, hogy hajlított a sarkuk, és nem ragasztott? Érdemes ilyennel tervezni a dolgot?
- akvárium egyedül vagy valamilyen kezdő szett: ott vannak pl az Aquael és a Cocoon szettek, utóbbi 13 és 26W-os fényforrással is akár, valamilyen egyszerű kis szűrővel, tetővel. Gondolkoztam azon, h utóbbi szetthez tkp ajándék az üveg és a szűrő, hisz maga a világítás is majdnem 20e ft körül van. Persze sokszor a szűrő nem sok mindenre elég, kvázi mehet a fiókba vásárlás után.
- tető: kell-e esetünkben?
- fényforrás: jól tudom, h cirka 1W/L teljesítménnyel kell számolnom? Melyik márka, melyik típusát ajánlanátok nekem, amit ha ragasztatok, akkor is fel tudok szerelni rá (nyilván igyekeznék hozzáigazíttatni a méretet) vagy ha készen veszek, ahhoz passzol, meg amúgyis, a design sem üt el ettől a stílustól.
Ezeket nézegettem: Wave Cosmos (13W, lehet kevés lesz), Wave Solaris (18W), Aquatic Nature Solar Duo Boy (26W)...
- szűrő: Belső, akasztós, vagy külső, és abból melyik? (Itt jönne be a CO2 kérdés is...) Pl kis nanókba ajánlják a Blau FM-120-at, vagy ott van az Eheim Liberty sorozat, esetleg belső szűrők...
- talaj: valamilyen kavics, de melyik, ill táptalaj. Színben a sötét áll közelebb hozzám, vagy a tiszta hófehér. Azt olvastam, ha ezek alá táptalajt rakunk, az eliszaposodik bizonyos idő után. Mi a helyes út? Táptalaj és kavics fölé, vagy csak kavics és tápozás?
- CO2 és növények: szóval, mutatok egy videót arról, h mi az elképzelésem pontosítva kicsit. De: ajánlott-e a CO-zás, és milyen formában? Élesztős házi, szódásszifonos, elektrolízises (szintén itt láttam, h nem egy bevált technika éppen), tablettás, folyadékos, nagynyomású rendszeres??? Sokan az Easy Carbora esküsznek. Ha jól emlékszem, viktorlantos említette, h neki kuka a Dennerle kezdő szettje, mert nem való semmire. Esetleg ezek: TMC AquaGro CO2 Expert, Aquatic Nature CO2 Junior Kit, Hydor CO2 Green NRG Exclusive... Tudom, olcsó, tudom, a palack eldobható, de kb ilyesmi a keret rá, és ez "már" nagynyomású. Illetve szűrő. Sok helyen említik, h nem mindegy a szűrő, mert képes a szén-dioxid eloszlását zavarni, esetleg felküldeni a felszínre és akkor fölösleges az egész... Szóval, mit és hogyan kell/érdemes beállítani?
Gondolom, a levegőporlasztó ki van zárva.
- berendezés: kövek
- növények: na, itt meg vagyok lőve, ui nem ismerem az akváriumi növényeket, csak szeretem :) Tetszenek, azaz a mohákat névről ismerem, öcsémnek is van egy egyszerű nanoja, neki gömbmohája van.

Ezek ihlettek engem: (még ha nem is ennyire "beültetett" a cél)
(tudom, neont 80L-től)

Köszönöm mindenkinek, aki elolvasta!
 
Örülök ennek a topicnak mert sacc per kb ugyanezt szeretném megteremteni én is pici pénzből. Annyi hogy nagynyomású CO2-t nem szeretnék, illetve kövek helyett fára gondoltam. :) Remélem ráharapnak a szakik. :mrgreen:
 
Szia Zoli!

Esetedben még túl sok a kérdés!
Ennyi mindent nem lehet egyszerre megválaszolni (főleg helyetted eldönteni)!
Válaszd ki hogy mekkora akváriumot szeretnél, melyik stílus tetszik a legjobban, mennyi pénzt tudsz rá szánni és aztán lépésenként kérdezz, ha nem találsz a meglévő témák között konkrét válaszokat, megoldásokat!

Egyébbként többnyire itt is mint mindenhol máshol, a kezdet nehéz!

Sok sikert, tanulást, tapasztalat gyűjtést, kitartást!

A.ttila
 
Valamelyest kezd letisztulni a kép.
Helyben van egy kereskedés, ahová betérve sok segítséget kaptam, és a következőképpen állnak a dolgok.
- akvárium: 25L-es, opti white lesz (bár a Dennerle hajlított sarkokkal nagyon bejön még mindig)
- sera táptalaj, rajta bazalt, vagy egyéb sötét dekorkavics, ami épp raktáron lesz
- szűrő: mivel elsőre nem lesz állatokkal benépesítve, ill. később is csak pár törperazbóra és garnéla, ezért egy egyszerű belső szűrő, úgy megoldva, h tudja szépen mozgatni a vizet
- CO2: lesz, nem élesztőzök, de nem is full profi lesz, hanem a következő: 150g-s Liss palack (cseréje 700ft), reduktor, fojtó-visszacsapó szelep, üveg diffúzor.
- világítás: Aquatic Nature Solar Duo Boy 26W
Szóval, már "csak" a látvány megtervezése van hátra :)
 
zolikaDB said:
Valamelyest kezd letisztulni a kép.
Helyben van egy kereskedés, ahová betérve sok segítséget kaptam, és a következőképpen állnak a dolgok.
- akvárium: 25L-es, opti white lesz (bár a Dennerle hajlított sarkokkal nagyon bejön még mindig)
- sera táptalaj, rajta bazalt, vagy egyéb sötét dekorkavics, ami épp raktáron lesz
- szűrő: mivel elsőre nem lesz állatokkal benépesítve, ill. később is csak pár törperazbóra és garnéla, ezért egy egyszerű belső szűrő, úgy megoldva, h tudja szépen mozgatni a vizet
- CO2: lesz, nem élesztőzök, de nem is full profi lesz, hanem a következő: 150g-s Liss palack (cseréje 700ft), reduktor, fojtó-visszacsapó szelep, üveg diffúzor.
- világítás: Aquatic Nature Solar Duo Boy 26W
Szóval, már "csak" a látvány megtervezése van hátra :)
Szia.

Szerintem olvasd át a Talaj topikot, mert a listádban szereplő bazalt nem felel meg egy növényes akihoz, ha már költesz táptalajra. A belső szűrőt lehet hanyagolnám, egy kis + pénz ráfordítással sztem, tudnál találni egy akár használt akár új külső szűrőt (pl. még ez is jobb mint egy belső szűrő http://www.greenaqua.hu/eheim-2211-clas ... szuro.html) . A világításod meg túl sok lenne, egy 20W-os teljes mértékben megfelelne (http://www.greenaqua.hu/wave-cosmos-zen ... feher.html) egy 25 literes akihoz. ;)
Próbáld elmondani a kereskedésben amit írtam és biztos segíteni fognak (csak ne hagyd magad rábeszélni semmire).
 
Cecska kolléga javaslataira nagyon érdemes odafigyelni! A talaj azért nagyon fontos, mert egy kis akvárium sokkal labilisabb és fokozottan számít a baktérium népesség. Bazalton ez 0, ellenben egy rendes, porózus agyagos talajon mint az ADA Aqua Soil (bármelyik) kvázi szűrőanyagként funkcionál. Az általa javasolt szűrőt pedig jó eséllyel életed végéig használni fogod és még helyett dem vesz el a pici nanodból ;).

Sent from my Motorola.
 
Szerintem az Eheim Aquastyle-okat is gondold meg! Én hétfőn vettem egyet, nekem nagyon tetszik, szűrő és világítás a dobozban, profi cucc! ;) A ledes lámpának olyan fénye van, hogy el se akartam hinni :shock: , a szűrőben fizikai és biológiai szűrőtöltet is van gyárilag :!: A GA boltban meg tudod nézni működés közben, ha van rá lehetőséged, tedd meg. A talajon ne vacakolj, 3l kell bele, hosszú távon mindenképp visszaadja, amit belefektetsz!
Hajrá! :thumbup:
 
Én nem vennék kezdésnek opti akváriumot. Sztem amíg nem szerzel elég rutint csak összekarcolod, sérül. Egyébként meg opti üvegen keresztül nézni az algás akváriumot semmivel nem jobb mint a hagyományos üvegen. Ha most kezdtél barátkozni a növényezéssel valószínűleg hamar be fog mutatkozni az alga.
Egy opti akváriumhoz profi belső is kell a megmaradt pénzt pedig fejlesztésekre költhetnéd mert úgysem pont úgy fog működni ahogy most elképzelted.
Sztem a belső szűrő sem járható út egy nanoban főleg egy opti üveghez.
 
Mivel kezdőként sokat fogod rendezgetni az akváriumot, tényleg javasolt nem optival kezdeni...Ajánlani tudom a GA által készíttetett sima üvegű aksikat (mellesleg áruk sem rossz ;) ) !
 
Szia Zoli!

Tényleg érdemes hallgatni az elöttem szólókra!
A tapasztalat mondatja velük!

Nekem csak belső szűrőim voltak az elmúlt húszon évben.
Mire beált vele az akvárium, már szinte szét is kellett szedni, mert túlburjánoztak benne a növények (4-8 hónap), de addig szinte folyamatosan megtalálhatóak voltak benne az algák is.
Egy nagyobb akasztós is jobb a belsőnél (az már van egy itthon, igaz nem nagy de csak kb 10 litert kell szűrnie).
De inkább gyüjts egy kissebb külsőre!

A világításnál is inkább a kevesebb a több!
Az alacsony vízoszlop miatt nem kell az 1W/l felé közelítened, meg egy nanóban nehezebb a takarítás (ha jön az alga), meg a nyírás is (ha nagyon beindulnak a növények).

Próbálj először az egyszerűségre törekedni, hogy jobban figyelhess a részletekre!

A.ttila
 
zolikaDB said:
Szóval, már "csak" a látvány megtervezése van hátra :)

Óóó bárcsak ilyen egyszerű lenne a dolog!:)
Erről eszembe jut Keymaker posztja amikor is az EI "elméletet" tette közzé. Asszem valahogy így fogalmazott hogy ha a növénytápok hiányából eredő algásodással nem kell foglalkozni akkor is bőven elég problémája lesz az akvaristának a fény és a co2 belövésével. Akkor el sem tudtam képzelni, hogy miféle probléma lehet azok után, h nekem megfelelő tápanyag szintem van és tuti nagynyomású co2-m, világításom hát utána már minden megy mint a karikacsapás... :lol:

Egy szó mint száz első a megfelelő technika ha ez nincs meg akkor az eredmény is olyan lesz. Valakinek könnyen megy gyenge technikával is valakinek nehezen egy kifejezetten erőssel. Nemtom talán ez adottság kérdése. Nekem kifejezetten nehezen megy egy viszonylag elfogadható technikával ezért is húzok ahhoz a táborhoz aki ezt ajánlja.
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
Sajnos kevés időm van, elkezdtem a CO-t összeállítani, de rengeteg utánajárás kell hozzá, szóval, aki benne van, az tudja.
Végigpörgettem a lehetőségeket Debrecenben. Első körben a Liss-nél érdeklődtem, kiderült, hogy nálunk az Intersparban vannak 150g-os palackok. Sparba be, körbenéz, sehol semmi, majd telefonon tájékoztattak, hogy van raktáron pár darab, lejárt, tehát nem adhatják el. Akkor hogy tudnám rendszeresen cserélni, ha már venni sem tudok?
Ismerősöm 2kg Linde palackját nem cserélik, nem töltik mindenütt, lutri.
Másik opció, a SodaCO2 nevű cég, ők a Corában forgalmazzák a termékeiket, többek közt 450g-os palackot. Ez rendben is van, 10e ft, csere 4500ft. Jó lenne, de délután egy telefon még jobb kedvre derített. Egy tűzoltástechnikai cuccokkal foglalkozó kft. árusít CO-s palackokat. 2kg-s 8-9e ft, töltés 2e ft. Úgyhogy emellett döntöttem, és átalakítót sem kell gyártatni a reduktorhoz. Ami már meg is van: egy Rhöna.
Hallgatok a tanácsra, de nem mondok le a design-ról :) Cocoon akváriumot választok, 30L-est, üres kiszerelésben. Így ehhez vásárolok világítást és szűrőt.
Néztem az Eheim szetteket, szerintem drága, és nem jön be, h a világítótest és a szűrő egybe van építve. Plusz takarításnál szét kell bombázni az egészet.
Apropó, akkor nekem olyan szűrő kell, amivel tudom mozgatni a vízfelszínt, viszont nem kell, h levegőztessen. Erre melyik a legalkalmasabb?
A belsőket miért zártátok ki? Most kezdem az aquasapinget, és mint látjátok, próbálom a legjobbat kihozni a rendelkezésre álló keretből. De tény, h kezdő vagyok, és nem tudok eleget olvasni sajnos... :(
 
Back
Oldal tetejére