• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Triangle project 2 - Canceled --- Inkább csak egy sima vasfás

Már egy hónapja beszereztem egy harmadik AI lámpát és be is üzemeltem.
Kezdetben mindhárom lámpa 26 Wattos teljesítményen ment. Ez közelítőleg a fele az 51 Wattos teljesítményüknek. Aztán feljebb emeltem 28 Wattra, mert nem voltam megelégedve az eredménnyel. Az igaz, hogy minden iszonyatosan elkezdett bubizni, de sem a növekedés üteme, sem a Blyxia/Indica színeivel nem voltam elégedett. Nem értettem a dolgot, de aztán ránézve a Drop Checkerre leesett: kevés a CO2. Tekertem hát rajta egy határozottat, így másnapra szép limezöld lett a Checker. Pár nap elteltével az eddig is folyamatosan jelen lévő fonal alga többszörösére duzzadt. Csináltam egy takarás nélküli 1 napos Black-Outot csak a lámpák kikapcsolásával és közben gondolkodtam, hogy mit rontok el. Nem jöttem rá. Aztán este néztem Balázst a tecsőn és megvilágosodtam. Balázs elmondta, hogy ők a GA-ban vékony tápozást(ADA) használnak, hogy ne kelljen annyit nyírni. Eddig ok, én is azt használok, csak én Seachem-et. Balázs folytatta: a vékony tápozásnál a legfontosabb, hogy egyetlen nap sem maradhat ki. Hoppá, én meg hetente két nap nyomtam csak a tápokat. Igaz, egy hétre nézve kijött a matek, de ez minden volt csak nem egyenletes. Most nyomtam egy alapos karbit és váltottam GA tápra. Két hét múlva jelentkezem.DSC02476 (1).JPG
 
Pedig így a fotón elég jól mutat minden. Persze más, ha minden nap látod és minden növényből a legjobbat akarod kihozni, de az összehatás jó. Talán csak a sarkok sötétek hátul.
 
Az akvárium nagyon nem úgy alakul ahogy terveztem. A Rotala indica 3 lámpával sem igazán vörösödött, de a fonal alga azért folyamatosan ellep. 2,5 hete váltottam GA tápozásra, mert úgy érzem a Seachem tápozást nem tudtam belőni az elégséges szintre. Ezen kívül a CO2-n is emeltem egy keveset. Na ez utóbbi a palack kifogyása miatt át is esett a már túl sok oldalra, konkrétan teljesen sárga lett a DC. Teljes, heti 2x porszívózást kap egy Atman külső szűrővel az akvárium (csak perlon van benne), ami minimum 1 órás tisztogatást jelent. Az elmúlt 2 hétvégén 95%-os vízleengedés mellett kapott egy 500ml víz/ 5ml Carbos permetezést az akvárium. Így most egyenlőre minimális az alga, de sajnos még nem tűnt el. A GA tápnak és a megfelelő CO2-nek köszönhetően a növények viszont látványosan erőre kaptak és legnagyobb örömömre a Rotala Indica egyre szebb színben pompázik. Pár napja kidobtam az összes Pinnatifidat, mert teljesen zöldek voltak és túlságosan nagyok. A helyükre Ammania sp. Bonsai kerül, illetve egy adag ADA Pinnatifida került az akváriumba, de leginkább a fák tetejére, hogy több "napot" kapjanak. Ezen kívül még a lámpákat is lejjebb engedtem bő 10 centivel. Közben a kis akváriumot elindítottam. Már 3 hete ketyeg egyenlőre gond nélkül. Illene neki egy új naplót nyitni.

Ma előkerült a fényképezőgépem és próbálkoztam vele egy kicsit.
Boldog új évet minden kedves növényfej ismerősömnek és családjának!!!

 
Az alga elleni küzdelem folytatódott az elmúlt napokban is. Jelenleg én állok nyerésre, de mint tudjuk ez sohasem biztos 100%-ig, így most, hogy éppen vállalható az akvárium közelről is, ezért csináltam is nektek pár képet. Megjegyzem végre egy olyan világításom van + fényképezőm, hogy a képekkel semmit sem kell tennem. Annyi, hogy a képek nem auto WB, hanem fix 5000 Kelvin üzemmódban készülnek, de a fényképezőben lévő színkorrekciót sem használom. Pedig korábban az ATI lámpa mellett rengeteget kellett játszanom a színhőmérséklettel és színeltolással már fényképezőn belül, aztán a monitoron még a SONY szoftverével is. Ez rengeteg idő volt, és persze mindezt szemre, ami azért fárasztó is.

DSC02501.JPGDSC02502.JPGDSC02508.JPGDSC02516.JPG
 
Elegem lett az alga elleni harcból. Első körben elkezdtem informálódni a különböző tápozásokkal kapcsolatosan. Nos eddig EI++++ tápozást használtam, mármint a Seachem után. Ami úgy nézett ki, hogy GA gyári ajánlás szerint 9-9ml Micro+Macro, plusz napi 5ml Seachem Iron + 10ml Seachem Advance ~ mert ugye kell a sok vitamin és hormon is. Ezzel csak az a baj, hogy így iszonyat mennyiségű kálium, nitrát és foszfát került a vízbe egy nagy részük nyílván felhasználatlanul. Rájöttem, hogy nekem az EI tápozás helyett sokkal inkább a vékony tápozásra lenne szükségem, a kívánt céljaim eléréséhez. A célok: ritka karbantartás, amennyire csak lehet algamentes akvárium és brutális vörös növények. Ezért két hete vettem egy adag ADA tápot (Brighty K, Brighty Iron, Brighty Mineral) és megkezdtem az akvárium nullázását. Ez úgy nézett ki, hogy négy napon keresztül reggel és este is cseréltem vizet. Ha nem volt sok időm, akkor csak 50%-ot, ha volt időm, akkor 75%-ot. Úgy számoltam, hogy az eredeti víz tápanyagának kevesebb, mint 1%-a maradt csak meg, nem számolva a talajból kiszivárgó mennyiséggel. A mai nap volt a 9. az új tápozással. Egyenlőre meg vagyok elégedve a dolgok alakulásával. Az alga ugyanis behúzta a kéziféket, de -bár nem akarom magamnak bebeszélni - az is lehet, hogy magától kezd kicsit visszahúzódni. Minden esetre szombaton tartottam egy nyírást és levagdostam mindenhonnan amennyire csak tudtam ezt a szálas izét. A Rotala Indica kis mértékben de elkezdett színesedni. Azt is figyelembe kell venni, hogy az ADA tápozás elötti héten 0 tápozás volt. Illetve a Pinattifidán egyértelmű változás látható.
DSC02674.JPG

Egy korábban tövig vágott Pinattifida, hogy látható legyen a változás, ha egyáltalán lesz:
DSC02675.JPG

és egy másik, amit meghagytam referenciának:
DSC02679.JPG

A kép jobb szélén látható két csiga szexuális tevékenysége a fotó készítése előtt 5 perccel még édeshármas volt. Érdekes ez a természet.
 
Kíváncsi vagyok hogyan boldogulsz az ADA-val. Imádom ezeknek a lámpáknak a fényét, egész más fényeket produkál a spot-fény mint az általános "over-the-tank" pilácsok. Tényleg mintha a nap fénye leszűrődne egy kis tó fenekére, a háttérben misztikus sötét területeket hagyva. 👌
 
Back
Oldal tetejére