• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Triangle project 2 - Canceled --- Inkább csak egy sima vasfás

Brighty K, Brighty Iron, Brighty Mineral
A mai nap volt a 9. az új tápozással.

Azt is figyelembe kell venni, hogy az ADA tápozás elötti héten 0 tápozás volt.

Meg szeretném kérdezni, hogy mennyit adagolsz az ADA tápokból?
Általánosságban, mennyire ajánlott a tápváltás előtti 7 nap koplaltatás, ill. a vízcserék mértéke algafüggő, vagy algamentes akváriumban is az általad kivitelezett a tanácsos?
(Tervem, hogy majd egy kisebb akáviumban az ADA tápokkal is megismerkedjek, ezért e sutáknak tűnő kérdéseim.)
 
Meg szeretném kérdezni, hogy mennyit adagolsz az ADA tápokból?
Általánosságban, mennyire ajánlott a tápváltás előtti 7 nap koplaltatás, ill. a vízcserék mértéke algafüggő, vagy algamentes akváriumban is az általad kivitelezett a tanácsos?
(Tervem, hogy majd egy kisebb akáviumban az ADA tápokkal is megismerkedjek, ezért e sutáknak tűnő kérdéseim.)
Erre sehol sem fogsz találni gyári átállási tervet. Az egy hét koplalás véletlenül jött így ki. Azzal tisztában voltam, hogy a vízben irdatlan mennyiségű táp halmozódott fel. Ezért mindenképpen szerettem volna vízcserékkel levinni amennyire csak lehet, gondolok itt elsősorban a nitrát és foszfát tartalomra, hiszen az ADA nem tartalmaz egyáltalán és ki tudja a növények mennyi idő alatt eszik meg. Szóval csak azért lett egy hét, mert nem volt időm a vízcserékre. Amúgy 4 nap alatt ki lehetett volna nullázni a vizet. Viktor javaslatára az ADA gyári ajánlási mennyiségét adom naponta, ami 1ml/20 liter víz mindegyik tápból. Ez nálam 9-9-9ml + most szigorúan nyomon a Carbot is szintén 9 ml dózisban.

A víz kinullázását egyébként csak akkor ajánlom, ha a két táp felépítése jelentősen eltér egymástól. Ez most az az eset volt.
 
2,5 hete megy az ADA tápozás. Összeségében elégedett vagyok az eredménnyel. Az alga visszavonulót fújt. Van még, de inkább csak a korábban Carboval szétmaratott leveleken amik természetesen lassan bomlanak le. A vörös növények hozzák az elvárt színeket, leginkább a Pinatifida tetszik, de az Indica sem rossz. Illetve a Blyxa gyönyörű vöröses leveleket hoz. Minden növény növekszik, ez alól kivétel a Rotala sp. green. Ő is nő csak lassan és elég hókadtak az új hajtásai. Szóval neki nem tetszenek a vékony tápozás nyújtotta nitrát és foszfát mentes környezet. Apropó vékony tápozás: egy kedves fórumtársammal @scarp levelezünk már egy ideje ebben a témában (is). Ő küldött nekem a témában egy szingapúri cég termékleírásának linkjeit. Ott az áll, hogy a vékony tápozás mellett elegendően sok hallal kell rendelkezned, hogy a nitrát szinted vízcsere előtt elérje a 10ppm-et. Mértem, nálam bizony 0 a szint. Na ez kapóra is jött, ugyanis én imádom a zsúfolt akváriumokat. Gyorsan megszámoltam mennyi halam is van. 17 amanda lazac + egy narancs orrú ramirezi. Na gyorsan le is csaptam @Jopet barátom 20 darabos amanda hirdetésére, ami végül 22 lett, de itt még nincs vége, mert tervben van még 20 darab. Így már talán el fogom érni a minimálisan elegendő nitrát szintet. Ezen kívül annyi változás történt, hogy a jobb hátsó sarokban állandóan felszakadó HC-t kipótoltam egy adag stauval, de ez még nem nagyon látszik, mert csak tegnap este ültettem el.

Így állunk most, ráférne már egy nyírás megint:

DSC02713.JPG
 
Na gyorsan le is csaptam @Jopet barátom 20 darabos amanda hirdetésére, ami végül 22 lett
21! :) Hacsak nem osztódott az egyikük. Mint anno Rudy a Misfitsben, ha jól emlékszem ő is stressz hatására vált ketté... amíg nem tudta uralni. :D Namármost', stresszből kijutott szegény halaknak bőven, nem kevesebb mint 3 órás hajtóvadászatnak köszönhetően kerültek Zoli vödrébe, sosem szenvedtem még halakkal ennyit, többször majdnem előbb feladtam mint ők.
És ha már itt tartunk, mit látsz a viselkedésükön Zoli? Mennyire lettek skizofrének/paranoiások?
 
Bocs @eMZé, de nem tudlak idézni. Valami határozottan nem stimmel most a fórummotorral (vagy a böngészőmmel)
Hát nekem csak 13 halam van, mégse győzök mulmozni, annyit szavalnak. 😛
Szóval azért biztos függ ez az etetés mennyiségétől is.
Viszont a vékony tápozás hatása határozottan látszik az akváriumon. Nagyon szépen színesednek a növények! Gratula! :)

@Jopet
Te meg szégyellted ehhez a hozzászóláshoz az arcodat adni?
Vagy a 3 óra hajkurászásban sápadtál ki ennyire? :D
1613592921658.png
 
+-1 az még belefér a mérési pontatlanságba 😁
És ha már itt tartunk, mit látsz a viselkedésükön Zoli? Mennyire lettek skizofrének/paranoiások?
Teljesen jól átvészelték. Szépen bandáznak a régi csapattal. A színük még nem teljesen telt, de nem is sápadtak. Az mondjuk meglepett, hogy hárman összeálltak (egy régi és két újjonc) az egyik sarokban és arról diskuráltak, hogy vállalkozásba kezdenek. Ha jól halottam akváriumokat akaran felújítani😉
Bocs @eMZé, de nem tudlak idézni.
Még szerencse, még a végén megidézel és valami gázos szertartás része leszek.
Valami határozottan nem stimmel most a fórummotorral (vagy a böngészőmmel)
Nálam is dögög, de nekem 💩 a laptopom, így sose tudom eldönteni, hogy a fórum szórakozik velem vagy a gépem.
Hát nekem csak 13 halam van, mégse győzök mulmozni, annyit szavalnak.
Ha jól emlékszem neked 60P-d van. Ha átszámolom, akkor arányaiban nekem 37 hal kéne legyen és akkor literre számolva egyforma a 💩terhelésünk. Nálam most 38 amanda úszkál. Ha emelni akarok a nitráton, akkor több hal kell. Két napja mértem és konkrétan 0 volt a nitrát és a foszfát is. Tehát amit a halak/rákok termeltek az a szűrő és a növények eltüntették. A vizuális termék meg annyira nem vészes, illetve de. A napközben nem látható fekete rém csigáim, alias sisak urak éjszaka előjönnek és takarítanak. Ezzel csak annyi a baj, hogy az alapesetben a dzsungel mélyén lévő hal 💩-t kitúrják pár helyen az előtérre/sziklákra. De amúgy jó munkát végeznek, a végterméket meg a hétvégi vízcseréknél leszívom azt csá👋
 
2,5 hete megy az ADA tápozás.
Az ADA tápokból, esetleg más, kiegészítőikból (Green Gain) melyeket használod?
(Mire kisilabizáltam, hogy mit tud, pl. Brighty Shade, Step 1, 2, 3, stb. már teljesen megváltozott a termékpaletta.)
 
Köszi szépen. 😘
Na bocsánat, hogy csak a képeket toltam, de a gyerkőcök mellett ennyi időm volt.

Szóval ez a kettő a minimum kötelező:
illetve káliumból van csapvizes verzió is, de az minket szerintem nem érdekel

Opciós tételek:
Ha van vörös növényed, akkor a vas
Illetve tápanyaghiány tünet esetén a nitrát

Nálam most az első három megy 9-9-9ml adagolásban. A nitrát hiányomat első körben megpróbálom a halak mennyiségének növelésével megoldani. Ha ez nem jön össze, akkor nem tudom mi lesz, mert kb. 1,5 hét múlva elfogy az ADA tápom. Megmondom őszintén az eredmények lenyűgöznek, de az ár már nem annyira. Akárhogy is számolok, hosszú távon egy 182 literes + 54 literes akvárium tápozása nem fér bele a család költségvetésébe. Az biztos, hogy valamilyen vékony tápozási megoldás lesz.
Visszatérve az ADA tápozásra. Végeztem pár tesztet.
Kálium: a teszt 15ppm-ig mér, a víz ennél több káliumot tartalmaz
Foszfát: 0
Nitrát: 0
Vas:
első mérés késő este: 0
második mérés reggel közvetlenül a tápozás után: 0,05 ppm ami a legkisebb kimutatható egysége a JBL tesztnek

Én ebből arra következtetek, hogy
1. Bár nitrát és foszfát nyílván termelődik a halak/rákok miatt, de azokat az éhes növények irtózatosan hamar eltüntetik a vízből
2. A vas olyan kis mennyiségben kerül adagolásra és olyan jó minőségű, hogy szintén eltűnik estére a növények étvágya miatt
3. A kálium a kivétel ami talán egy katalizátorként működik és segíti a többi macro és micro elem nagyon gyors felszívódását. Ezen kívül a káliumnak nincsenek túladagolási tünetei, így büntetlenül kerülhet magas koncentrációban a vízbe

Ez az egész rendszer feltételezésem szerint csak akkor működik, ha megfelelően magas minőségű tápokat használunk. Tehát mérések és mindenféle kétes eredetű porok összekeverésével koránt sem biztos, hogy el lehet érni ugyanezt az eredményt. A másik, hogy ennél a tápozásnál nagyon lényeges, hogy nem maradhatnak ki napok, illetve az a gyanúm, hogy az is számít mennyivel a lámpa felkapcsolása előtt adagolunk. Hiszen, ha sokkal, akkor a talaj rabolhat.
 
Na bocsánat, hogy csak a képeket toltam, de a gyerkőcök mellett ennyi időm volt.

Szóval ez a kettő a minimum kötelező:
illetve káliumból van csapvizes verzió is, de az minket szerintem nem érdekel

Opciós tételek:
Ha van vörös növényed, akkor a vas
Illetve tápanyaghiány tünet esetén a nitrát

Nálam most az első három megy 9-9-9ml adagolásban. A nitrát hiányomat első körben megpróbálom a halak mennyiségének növelésével megoldani. Ha ez nem jön össze, akkor nem tudom mi lesz, mert kb. 1,5 hét múlva elfogy az ADA tápom. Megmondom őszintén az eredmények lenyűgöznek, de az ár már nem annyira. Akárhogy is számolok, hosszú távon egy 182 literes + 54 literes akvárium tápozása nem fér bele a család költségvetésébe. Az biztos, hogy valamilyen vékony tápozási megoldás lesz.
Visszatérve az ADA tápozásra. Végeztem pár tesztet.
Kálium: a teszt 15ppm-ig mér, a víz ennél több káliumot tartalmaz
Foszfát: 0
Nitrát: 0
Vas:
első mérés késő este: 0
második mérés reggel közvetlenül a tápozás után: 0,05 ppm ami a legkisebb kimutatható egysége a JBL tesztnek

Én ebből arra következtetek, hogy
1. Bár nitrát és foszfát nyílván termelődik a halak/rákok miatt, de azokat az éhes növények irtózatosan hamar eltüntetik a vízből
2. A vas olyan kis mennyiségben kerül adagolásra és olyan jó minőségű, hogy szintén eltűnik estére a növények étvágya miatt
3. A kálium a kivétel ami talán egy katalizátorként működik és segíti a többi macro és micro elem nagyon gyors felszívódását. Ezen kívül a káliumnak nincsenek túladagolási tünetei, így büntetlenül kerülhet magas koncentrációban a vízbe

Ez az egész rendszer feltételezésem szerint csak akkor működik, ha megfelelően magas minőségű tápokat használunk. Tehát mérések és mindenféle kétes eredetű porok összekeverésével koránt sem biztos, hogy el lehet érni ugyanezt az eredményt. A másik, hogy ennél a tápozásnál nagyon lényeges, hogy nem maradhatnak ki napok, illetve az a gyanúm, hogy az is számít mennyivel a lámpa felkapcsolása előtt adagolunk. Hiszen, ha sokkal, akkor a talaj rabolhat.
Ezer hála és köszönet nem csak részletesebb infóért, és azért is, hogy megosztottad tapasztalatodat.
Ugyan nem vet fel a pénz, de van egy nünükém, hogy szeretek saját tapasztalatokat gyűjteni. (Ez már haltenyésztőként belémivódott.)

Egy 303030 kockát szeretnék a teszt céljából indítani. Az a maga 27 literjével nem fogja néhány pumpálás után kiüríteni a tápos palackokat, viszont a növények majd tudnak mesélni.
Bontottakat vettem @Wadorzo fórumtárstól. A Green Brighty Special Shade kifejezetten impozáns eredményt produkál az epifitákkal - 95%-ban Bucékkal - teli Ohoyamatsumiban. A Green Brighty Step 2-t meg a Kristály Ligetbe adagolom. Garnálák jól viselik, a növények még jobban. A z ADA Crypto Spiralis tiger, ill. Albida Brown kifejezetten értékelik.

Addig nem akarok az EI tápozással foglalkozni, amíg nem teszek szert kellő tapasztalatra. Szóval fokozatosan, minél több ismeretre és tapasztalatra igyekszem szert tenni. Mégegyszer köszi, hogy segítesz ebben. :)
 
Addig nem akarok az EI tápozással foglalkozni, amíg nem teszek szert kellő tapasztalatra. Szóval fokozatosan, minél több ismeretre és tapasztalatra igyekszem szert tenni. Mégegyszer köszi, hogy segítesz ebben. :)
Én pont az ADA-val nem akartam foglalkozni, amíg nem lesz rutinom az EI-ben, ami a nagy dózisok mellett, ha erre a célra fejlesztett tápot használsz, elég egyszerű... Csak tolod be a tápot és nő minden, mint a gomba. Én a piros színek miatt váltok az ADA-ra majd, ha lesz ehhez megfelelő pilácsom is. Addig nem látom sok értelmét.

Bocs az off-ért, csak magamban mosolyogtam, hogy milyen érdekes, hogy kinek mi számít inkább nehezebb diónak :) Nekem az ADA tápozás mindig olyan bonyolultabbnak tűnt.
 
Én pont az ADA-val nem akartam foglalkozni, amíg nem lesz rutinom az EI-ben, ami a nagy dózisok mellett, ha erre a célra fejlesztett tápot használsz, elég egyszerű... Csak tolod be a tápot és nő minden, mint a gomba. Én a piros színek miatt váltok az ADA-ra majd, ha lesz ehhez megfelelő pilácsom is. Addig nem látom sok értelmét.

Bocs az off-ért, csak magamban mosolyogtam, hogy milyen érdekes, hogy kinek mi számít inkább nehezebb diónak :) Nekem az ADA tápozás mindig olyan bonyolultabbnak tűnt.
Jelenlegi állapotomhoz képest kemény dió, mert most nem tudom bevállalni a heti metszést. Még ott tartok, hogy örülök, ha időben kijutok a klóra. :p
A törött vállam sincs még a toppon, úgyhogy most inkább pianissimón akvakertészkedem.
Közben meg csúnyán kihasználom, hogy olyan régi motoros, mint @eMZé újra aktív, és ami ismeretet és tapasztalatot szerzett az évek folyamán, igyekszem magamba szívni. :)
 
Bocs az off-ért, csak magamban mosolyogtam, hogy milyen érdekes, hogy kinek mi számít inkább nehezebb diónak :) Nekem az ADA tápozás mindig olyan bonyolultabbnak tűnt.
Nehezebbnek egyáltalán nem nehezebb. Ugyanúgy két flakonból kell ugyanannyit nyomni minden nap, mint az EI tápoknál. Ha kell a vas, akkor abból is pont ugyan annyit. Ebből a szempontból a Seachem ami tényleg nagyon bonyolult, na ott sokszor én sem tudtam hanyadik napnál tartok a vízcsere után, és akkor most miből és mennyit is nyomjak? A másik ami miatt nem bonyolult, hogy kevesebb és gyorsabb karbantatásokkal meg lehet úszni. Ami végképp nem mindegy, hogy a kimaradt vízcsere sem akkora probléma. Én anno a GA tápoknál ha nem volt időm a vízcserére, akkor 1 hét után már nem tápoztam tovább, hogy ne legyen baj.
Közben meg csúnyán kihasználom, hogy olyan régi motoros, mint @eMZé újra aktív, és ami ismeretet és tapasztalatot szerzett az évek folyamán, igyekszem magamba szívni.
És itt jön a képbe az, hogy aki nem követi a változásokat (például én), de EI táp mellett próbál kevés karbantartással szép akváriumot fenntartani az táncol mint néger a jégen. Így aztán kénytelen az ember újra tanulni - elvégre nem szégyen az - és kitanulni egy új rendszer sajátosságait, ami jobban illeszkedik a megváltozott igényeihez.
 
Szia!

Sikerült már választani alternatívát az ADA tápozás helyett? Nagyjából egy cipőben járunk.
 
Szia!

Sikerült már választani alternatívát az ADA tápozás helyett? Nagyjából egy cipőben járunk.
Szia,
igen, ma meg is érkezett a cucc de egyenlőre még nem tudom tényleg működik-e, illetve nem akarok reklámot csinálni a konkurenciának. Ha érdekel írj rám privátban.
 
Négy hete megy az ADA tápozás az akváriumba. A flakonok alján már csak nagyon kevés van, 2-3 napra elegendő maximum. Utána jön ugyan az a "kísérleti" vékony táp mint a kis akváriumoban (ott egy hét után nem látok semmilyen változást). Csináltam pár képet, szerintem komment nem szükséges hozzájuk. Illetve annyi, hogy én soha az életben nem láttam ilyen színű Blyxia Japonicat korábban. A halak kibővültek még 17 egyeddel, így összesen 55-en vannak. A Nitrát szint így optimálisabb, bár van olyan növény akin enyhe hiánytünet jelei látszanak. Egyenlőre várok, mert nem szeretnék nagyon nitrátot adagolni. A talaj viszont tuti kimerült már, azt kapszuláznom kellene, az valószínűleg elég lesz mindenkinek nitrát szempontból is.
A múlt héten megtanultam, hogy a felszínleszívót csak úgy lehet tisztítani ha leállítom a szűrőt. Történt, hogy kivettem a műanyag fésűs úszót és elvittem a fürdőbe kitisztítani. Mikor jöttem vissza akkor látom, hogy két kíváncsi amanda megnézvén a szűrő csonkot az üveg befolyón távoznak is a szűrőbe. Szóval lett egy nem tervezett szűrő takarítás.


DSC02738.JPGDSC02739.JPGDSC02741.JPGDSC02743.JPGDSC02746.JPG
 
Utoljára módosított:
A vékony tápozásnál nagyon ki van számolva a szükséges tápanyag mennyiség, ezért nagyon fontos, hogy minden nap legyen adagolás. Nálunk viszont most kezdődik a hétvégi házas időszak és majd jönnek a hosszabb nyaralós időszakok is, ezért gondolkodtam és arra jutottam, hogy bár én nagyon szeretem reggelente nyomogatni a tápos flakonokat, de ezt a feladatot ezentúl át kell adjam másnak. Egy Jecod alias Jebao 4 csatornás táp adagoló kerül hamarosan beépítésre. A párolgó víz majd egy másik történet lesz.
 
Back
Oldal tetejére