• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tanuló "Növényes" akvárium

Bismarck

Kertész tanonc
Sziasztok,

Sokat gondolkoztam, hogy megnyissam-e azt a naplót, jelenlegi 200 literes akváriumom nem éppen növényes életformának indult… sok területen meg is látszik ez (emiatt nem kicsi vagyok bátortalan)
Elkövettem már egy rakat belátott, és gondolom legalább annyi még nem felismert hibát, utána se merek számolni, hogy mennyi pénz és energia ment el, részit feleslegesen. De a tanulópénz legtöbbször ilyen…

Lényeg a lényeg, szeretnék egy igazi növényes csodát létrehozni.
Tenni és tanulni szeretnék, hogy ez meg is valósuljon, aminek legjobb helyét itt látom, ezen a fórumon.
Szívesen fogadom az építő kritikát

Nos a 200-as…. még „halasan”
Itt még Atman szűrőkkel ment, ami a maga módján működött is.

aki_03.jpg


De a növényeshez nem volt elég, így némi módosítás után most ez a konfiguráció:

Technikai adatok:
1. Szűrés:
- Tetratec EX1200 (Szivacs/Siporax/Filterfit/Substrat Pro/Perlon)
- Tetratec EX700 (Szivacs/Siporax/Bioball/Siporax/Perlon/ Seachem Purigen)
- JBL Cristalprofi i200
2. Szűrőanyagok:
- 3 liter Sera Siporax
- 2 liter Filterfit
- 1 liter Eheim Subsrtat
- Tetra Bioball (jelenleg ez van készleten, szeretném majd a Matrixot kipróbálni, annak tartom „üresen” a helyet)
- Tetra és JBL gyári szivacsok / SERA perlon
3. Világítás
- 4*30W T8 (3*860 és 1*840)
- 2*18W T8 (1*860 és 1*840)
- Napi 8 óra teljes fényerővel + 3*15 perce 3 lépcsős fel és le kapcsolás.
- 14:30-23:30
4. CO2:
- Papillon reductor
- 2 kg-os palack
- Alife reactor
- napi 24 órában megy, a mágnesszelep megérkezéséig (23:00-14:00-ig levegőztetés)
5. Ajzat
- 25 kg JBL Manado
- 5 Hobby Vulkanit
- JBL golyók
6. Tápozás
- EL Profito 10ml/nap
- KNO3 – 10ml/nap – 55g/Liter
- K2SO4 - 10ml/nap – 55g/Liter
- KH2PO4 - 10ml/nap – 7g/Liter
- MgSO4 - 10ml/nap – 34g/Liter
- Minden csütörtökön 50%-os vízcsere csapvízzel (Budapest 6. kerület)
7. Fauna:
- Öves díszcsík 6 db (5-11 cm)
- Pakisztáni díszcsík 3 db (8-9 cm)
- Neon hal 45 db
- Albíno és „normál” anci
- Páncélos harcsa 2 db
- Amano garnéla 8 db
- Red Cherry garnéla kb 50-70 db
8. Flóra:
- Eleocharis Parvula
- Anubias barteri var. nana
- Bolbitis heudelotii
- Cryptocoryne beckettii
- Cryptocoryne parva
- Cryptocoryne crispatula var. balansae
- Echinodorus osiris
- Echinodorus 'Ozelot Green'
- Echinodorus 'Rubin'
- Echinodorus bleheri
- Echinodorus tenellus
- Ludwigia repens 'Rubin'
- Microsorum pteropus 'Narrow'
- Microsorum pteropus 'Windeløv'
- Nymphaea lotus (zenkeri)
- Riccia fluitans
- Vesicularia dubyana 'Christmas'
- Hygrophila corymbosa 'Siamensis'


A fő problémáim az algák, abból is két briganti. Igazán szép tenyészetem van fekete ecset és zöld pontalgából…
Egy kis ízelítőt is fel fogok majd rakni
A nagynyomású CO2 beüzemelése óta nagyon szépen fejlődnek a növények, ez kétségtelen, az EI alapján készített tápozás (remélem jól számoltam) erre még egy lapáttal rá is tett, szóval nem lehetek teljesen elégedetlen, a szépséghiba, a rengeteg kisebb-nagyobb ecset,holott nem művészbolt az aki és a zöld fátyol az akvárium üvegén

Sokat olvastam a CO2 beoltás terjedelmes irodalmát, mégsem tudok zöld ágra vergődni ezzel kapcsolatban.
Jelenlegi eredményem, hogy az aki bal oldala és középben erőteljesen bubizik ,főleg a parvula.
A többi részen nem annyira erőteljes, csak néha látok egy-egy buborékot. Ugyanakkor az aki sokszor inkább kinyitott ásványvizes palackra hasonlít a sok apró CO2 buborék miatt.
Próbáltam esőztetőt, különféle megoldással, Atman Lily Pipe-al, direkt a diffúzorra irányuló vízsugarat különféle erővel.
Ha szép csendes a kis „tenger” nem teljes a beoltás(JBL CO2 teszt), ha erős a földön vannak a növények…
Szóval nem tiszta

Nagy álmom/ célom, egy nyitott 120cm hosszú egészséges(kevés algával, sok „vidám” élőlénnyel) növényes akvárium. Amihez jelenlegi ismereteimmel nem merek hozzáfogni.
Ahhoz szeretnék kérni véleményt, kritikát, ötletet, egyszóval segítséget, hogy megértsem mi a jelenlegi hiba, mit kell másképpen, és mi ami jó.

Köszönöm, előre is

Márk
 
A halas aki után most a tényleges probléma, már az új eszközökkel.
2011.06.03.
DSC_2574.JPG


Bár nem kezelem túl jól a fényképezőgépet, azért gondolom látszik a sok "helyes" ecsetalga......az olajos felszín...

DSC_2575.JPG


2011.06.21.

DSC_2611.JPG

DSC_2608.JPG

DSC_2610.JPG
 
A hártya a vízfelszínen nekem is volt, de 5. hétre elmúlt. Valószínűleg kezd beállni az akváriumom.
 
A hártya a növények visszajelzése arra, hogy valami nem okés. Ezt az akvárium is igazolja néhány problémás növénnyel. Ha ezek megszűnnek a filmréteg is eltűnik.
Viszont ezen segíthetsz a leghamarabb. Estére kicsit fordítsd fel az esőztetőt 45 fokban hogy rendesen fodrozza a felszínt. Nagyon sok növényed "megfogja" a felszíni mozgást emiatt lehet nem látsz majd gyors eredményt, de 1-2 nap alatt eltüntethető.

A gyengélkedő leveleket ne félj levágni. Pl Echino. Sokkal többet ártanak, ha bomló állapotban bent vannak. A növény gyorsan hozza majd az új egészséges leveleket.

A parvula csak ott érzi jól magát, ahol sok a fény. Láthatóan a két szélen sokkal gyengébb a fényed ott nem is lesz sűrű növényzet.

Ha jól értem 24 órában megy a CO2. Szerintem ez okozza az ecset problémádat is. A túladagolt CO2 sem jó. Ezt egy mágnesszeleppel korrigálhatod.
 
HoZee said:
A hártya a vízfelszínen nekem is volt, de 5. hétre elmúlt. Valószínűleg kezd beállni az akváriumom.
Sajnos nekem már több régóta megy az aki, sokkal régebben, mint 5 hét :cry:

viktorlantos said:
Ha jól értem 24 órában megy a CO2. Szerintem ez okozza az ecset problémádat is. A túladagolt CO2 sem jó. Ezt egy mágnesszeleppel korrigálhatod.
Ha este levegőztetek akkor nem hajtja ki az a rengeteg levegőbuborék és fodrozódó felszín a CO2 javát?
Persze gondolom, a legjobb a mágnesszelep, folyamatban is van a beszerzése.

Az Rubin, az Oziris és az Ozelot "maradványok", úgy értem anno a "halas" boltokban ezeket javasolták alacsony megvilágítás és nagyobb testű halak mellé. Igaz, ami igaz szépen is nőttek...most, ha jól érzem inkább hátrány a nagy terjedelem és a magasság. Gondolom növényes akváriumba nem szoktak nevelni Echinodorus fajtákat, főleg nem ekkorákat.
viktorlantos said:
A gyengélkedő leveleket ne félj levágni. Pl Echino. Sokkal többet ártanak, ha bomló állapotban bent vannak. A növény gyorsan hozza majd az új egészséges leveleket.
Az Oziris most lett megvágva.
Egy időben lyukas leveleket hozott, még most is van egy-kettő, de már csak a régiek, az újak egészségesek. A Profito(illetve előtte Tropica TPN) + Tropica TPN+ adagolás hetente nem jött be annyira :cry:

Köszönöm a hozzászólásokat.
:clap:
 
Nekem is bejön az aki!!!!
Én is hasonló algaproblémákkal kűzdöttem, az algás leveleket eltávolítottam, és miután beállt a tápozásom elkezdtek fogyni a növények.
A biológiai harcot felveheted halakkal is, pl a siamensis szépen lerágja az algákat, állítólag :)
Nálam a növények bánták inkább,azóta már tovább is adtam őket,de fogyasztottak valóban némi algát
 
Jelenleg a 200-as akváriumban a vizet összesen 2700liter/óra(1200+700+800) teljesítményű szűrők mozgatják, ami elvileg 13,5 megforgatás.
Ha a belső szűrőt nem számolom, akkor 1900 liter/óra 9,5.
CO2 beoltás szempontjából érdemes lefogni a szűrők teljesítményét?
A gyorsan áramló víz miatt nem romlik a beoltás hatásfoka?
A két külső szűrő(EX1200 ás EX700 esőztetővel nyomja a vizet vissza az akváriumba, a JBL i200 pedig minden kiegészítő nélkül.
Nincs nagy felszíni mozgás, de azért nem tükörsima a felszín.

Köszönöm
 
Nem is kell tükörsimának lennie a vízfelszínnek, mert az a lényeg, hogy mozogjon. Viszont ne csobogjon, mert akkor veri ki a CO2-t a vízből leginkább.
 
Bismarck said:
Jelenleg a 200-as akváriumban a vizet összesen 2700liter/óra(1200+700+800) teljesítményű szűrők mozgatják, ami elvileg 13,5 megforgatás.
Ha a belső szűrőt nem számolom, akkor 1900 liter/óra 9,5.
CO2 beoltás szempontjából érdemes lefogni a szűrők teljesítményét?
A gyorsan áramló víz miatt nem romlik a beoltás hatásfoka?
A két külső szűrő(EX1200 ás EX700 esőztetővel nyomja a vizet vissza az akváriumba, a JBL i200 pedig minden kiegészítő nélkül.
Nincs nagy felszíni mozgás, de azért nem tükörsima a felszín.

Köszönöm

Hmm... talán inkább beoldás... ;)
 
Nekem is bejön az akváriumod hangulata, már a régi képen is. :) Nincs miért félénknek lenned, ez egy szép munka! :) A hártyásodást én viszonylag normálisnak szoktam meg új aki indításakor, vagy olyankor amikor nagyobb változás történt az akiban. Nekem legtöbbször akkor jön elő a hártya, ha nagyon agresszív módon megnyírok majdnem minden növényt egyszerre. Ahogy elkezdenek nőni a növények 1-2 hét alatt eltűnik a hártya magától.
 
schruz said:
Nekem is bejön az akváriumod hangulata, már a régi képen is.

Nagyon köszönöm :D

A hártya kezd eltűnni, felvettem a szűrőket maximumra, a kifolyó csöveket és a diffúzor helyét módosítottam.
Próbaképpen 30w-ot fokozatosan levettem 6 órára.
Egy biztos érzékelhetően kevesebb a zöld pontalga és talán, kevesebbnek érzem az ecsetet is.

Nagy gondban vagyok az Oziris-el. Óriási levelei vannak, hetente 1 levelet hoz, néha 2-t. Ha nem lenne folyamatosan visszanyesve elborítaná az egész akit.
Nincs szívem megválni Tőle, de egyre inkább nem találom a helyét... :(
Ő volt az első "sikeres" növényem, majdnem naprakészen egy évig vegetált egy, majd kér apró levéllel...és most óriási lett.
(Sajnos még most is előfordul, hogy rosszul veszem le a régi levelet és megsértem az újakat, ennek köszönhető a képeken is látható sok sérülés.)

A jelenlegi T8 csöveket le szeretném cserélni csapos power compact csövekre. 2*80W-ra gondoltam, de ebből csak 8000K-es van. a 4*55 pedig kicsit sok lenne 200liter illetve a tervezett 192liter felé. (mármint a jelenlegi növényes tudásomhoz)
A 8000K jó lehet?
Köszönöm
 
Meg lehet próbálni 8000K-es csövekkel, de 6500K-el a növények valószínűleg jobban érzik majd magukat.
Biztos vagyok benne, hogy létezik 6500K-s 80W-os csapos PC is. Tungsram boltban nézted?
 
Nagyon tetszik az akváriumod, nagyon otthonos :)
Nálam is 80W-os 8000 K-es van 2 kisebb teljesítményű 6500-assal, és szerintem, természetes színeket ad. És ha jól tudom az Ada szentélyben is 8000k-s csöveket használnak... ;)
 
schruz said:
Meg lehet próbálni 8000K-es csövekkel, de 6500K-el a növények valószínűleg jobban érzik majd magukat.
Biztos vagyok benne, hogy létezik 6500K-s 80W-os csapos PC is. Tungsram boltban nézted?


Őket kérdeztem, de elvileg nem gyártanak 6500k-ban.
Nézegettem az ADA akikat és sokszor használnak 8000K világítást, de gondolom azok speciálisak.

Agyaltam az 55 és 36W-os csövek kombinációján, de félek, az egyenetlen fény algásodást/gondot okoz.
A 4*55 pedig nagyon magas szint nekem egy 200litereshez.
 
hzshalas said:
Nagyon tetszik az akváriumod, nagyon otthonos :)
Nálam is 80W-os 8000 K-es van 2 kisebb teljesítményű 6500-assal, és szerintem, természetes színeket ad. És ha jól tudom az Ada szentélyben is 8000k-s csöveket használnak... ;)


Igazán köszönöm :D
Mekkora aki felett van ez a világítás?
 
Bismarck said:
A 4*55 pedig nagyon magas szint nekem egy 200litereshez.
Szerintem ez még nem olyan magas. 4x55W=220W. Nálam 50 liter felett 62W volt mikor már beállt az aki semmi probléma nélkül. Úgy tapasztalom, hogy egy beállt aki fölött amilyen a tiéd is, jó CO2 és tápozás mellett túl lehet lépni 10-30%-al szerintem az 1W/liter "szabályt". Az ADA galériás akik túlnyomó része is így van megvilágítva.

Az biztos hogy ha ilyen megvilágítást választassz a széleken is gyönyörű parvulameződ lesz rövid idő alatt ;) Viszont tényleg ügyelni kell itt már a CO2-re, tápozásra és vízcserékre de leginkább az erős szűrésre!
 
schruz said:
Bismarck said:
Viszont tényleg ügyelni kell itt már a CO2-re, tápozásra és vízcserékre de leginkább az erős szűrésre!

Ezen még rágódok egy kicsit, megígértem magamnak, hogy csak akkor veszem meg az új akváriumot, ha már viszonylag jól kezelem, vagy jobban mondva jobban felismerem a növények jeleit.

Tehát még van idő :lol:

A szűrésen mindenképpen szeretnék "javítani" a belső szűrő valószínűleg a low-tech "halas" akiba fog majd kerüli...
DSC_2613.JPG


Ő a Mi "kis halas" 140 literesünk, 72W T8, low-tech-nek megfelelő táp és 2 belső szűrő + régi Atman 3336.

Sokat agyalok, hogy érdemes-e annyival többet kiadni egy Eheim külsőre, vagy vegyek még egy Tetratec EX1200-ast.
Sok érv szól ide is, oda is...
:crazy:
 
Back
Oldal tetejére