• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sütés, főzés (gasztro-tech)

Danyi egyébként nagyon szépek lettek a pizzáid! Gratulálok hozzá! Én se vagyok nagy szakértő, de azt tudom, hogy a liszten sok múlik és azt nálunk nehéz beszerezni.
pedig nem nagy kihivas, rengeteg helyen lehet mar rendes olasz pizzalisztet kapni, de magyar lisztbol is van, amit nagyon dicsernek
 
HippHopp lekvár utifümaghéjjal

Véletlenül találtam meg, mert volt egy fél kg-nyi bogyós gyümölcsöm, amit aznap mégsem akartam elfogyasztani, viszont holnap jönnek hozzam vendégek Brunch-re: gondoltam, készitek egy gyors házilekvárt. Nem volt itthon viszont se zselatinom, se zselésitös cukrom, viszont volt utimagfühéjam (funfact: Flohsamenschalen németül= bolhamaghéj).

Hozzávalók:
500g bogyós gyümölcs (pl.: 250g eper/125g áfonya/125g málna)
100g cukor (ezzel savanykás lesz, lehet ennek a duplája is)
20g utimagfühéj
100ml narancslé/vagy egy citrom kifacsart leve (ekkor kicsit kevesebb utimagfühéj kell)
Opcionális:Vanillia/vanillias cukor/van. Esszencia

IMG_20230414_165527.jpg


Elkészités:
A narancslevet a cukorral feltesszük forrni, közben megmossuk a gyümölcsöket: a nagyobb darabokat felaprózzuk. A málnán kivul az összes gyümit bedobjuk a meleg narancslébe, és kevergetés mellett 8-10 percig bugyogtatjuk. Majd elzárjuk a gázt, beledobjuk a málnákat, és hozzakeverjük az utifümaghéjat. 5 perc mulva újra alaposan elkeberjük, majd üvegbe töltjük.
Kész.
Hütöben kell tárolni, és kb. 1 hétig áll el (cserebe gyorsan megvan). Felhasználás elött kicsit át kell keverni.
 
Ach, én is akartam ide irni, de aztán megfeledkezten róla.. meg a képekröl is.

Két magyaros dolgot is készitettem: sajtos roló és "körözöttet"... merthogy itt egyiket sem lehet kapni.

IMG_20231109_200757.jpg
Több kép aztán nem is nagyon készült. 🙈
Füstölt sajt került a szélükre, ennek a beszerzése mindig nagy kihivás. Nálunk a helyi boltokban egyáltalán nem lehet kapni, Zürichben pedig egy boltban néztem, de pont nem volt készleten.. na mindegy, végül rendeltem. a füstölt Scamorza hasonlit legjobban az otthoni füstölt sajtra (pl karaván).
Csak az igazán elszántaknak ajánlom a sajtos roló otthon való elkészitését: elég nagy macera, és 1-2 darabnál többet fejenként -epekövesedés nélkül- nem lehet elfogyasztani.

A körözött meglepöen "élethüre" sikerült, pedig itt se juhtúró se túró nem kapható... cserébe van igazi magyar paprikám...
Gyalázatosan pótoltam a hozzávalókat: túrót egyszerüen lecsepegtetett és áttört cottage cheese -zel, a juhtúrót pedig... bevalljam?...
Juh - brie sajttal pótoltam oly módon, hogy a fehérpenészes réteget levágtam, a puha belsó részt pedig kevés itteni túróval (ez itt egy tejföl állagú de enyhén túró izü massza, kb mint a skyr) összezurmixoltam.🙈
ti egyébként sima túróból vagy juhtúróból készititek a körözöttet? Néhány pletyka szerint, van, aki kever bele vajat. Te vajkeverö vagy? 🧐
Gyerekkoromban otthon csak túró, juhtúró, tejföl, só, bors, pirospaprika, köménymag,* hagyma, fokhagyma és apritott lilahagyma, na meg metölöhagyma került a körözöttbe.
De ez olyan "mindenki másként csinálja dolog"..
A körözöttböl még maradt valamennyi. 😅
IMG_20231112_190127.jpg
 
Utoljára módosított:
Ach, én is akartam ide irni, de aztán megfeledkezten róla.. meg a képekröl is.

Két magyaros dolgot is készitettem: sajtos roló és "körözöttet"... merthogy itt egyiket sem lehet kapni.

View attachment 178613
Több kép aztán nem is nagyon készült. 🙈
Füstölt sajt került a szélükre, ennek a beszerzése mindig nagy kihivás. Nálunk a helyi boltokban egyáltalán nem lehet kapni, Zürichben pedig egy boltban néztem, de pont nem volt készleten.. na mindegy, végül rendeltem. a füstölt Scamorza hasonlit legjobban az otthoni füstölt sajtra (pl karaván).
Csak az igazán elszántaknak ajánlom a sajtos roló otthon való elkészitését: elég nagy macera, és 1-2 darabnál többet fejenként -epekövesedés nélkül- nem lehet elfogyasztani.

A körözött meglepöen "élethüre" sikerült, pedig itt se juhtúró se túró nem kapható... cserébe van igazi magyar paprikám...
Gyalázatosan pótoltam a hozzávalókat: túrót egyszerüen lecsepegtetett és áttört cottage cheese -zel, a juhtúrót pedig... bevalljam?...
Juh - brie sajttal pótoltam oly módon, hogy a fehérpenészes réteget levágtam, a puha belsó részt pedig kevés itteni túróval (ez itt egy tejföl állagú de enyhén túró izü massza, kb mint a skyr) összezurmixoltam.🙈
ti egyébként sima túróból vagy juhtúróból készititek a körözöttet? Néhány pletyka szerint, van, aki kever bele vajat. Te vajkeverö vagy? 🧐
Gyerekkoromban otthon csak túró, juhtúró, tejföl, só, bors, pirospaprika, hagyma, fokhagyma és apritott lilahagyma, na meg metölöhagyma került a körözöttbe.
De ez olyan "mindenki másként csinálja dolog"..
A körözöttböl még maradt valamennyi. 😅
View attachment 178614
Összefut a nyál a számban. 🥲
Nagyon ügyes vagy. A youtube szerint nem bonyolult a (tehén)túró otthoni elkészítése sem, csak rendes házitej kell hozzá. Gondolom, ez Milka boci hazájában nem probléma. 😉
A kőrözött recepted majdnem egybevág az enyémmel. A különbség:
- Nem teszek bele fokhagymát (bár minden másban imádom)
- Viszont teszek bele őrölt köménymagot!
- Tiszta vaj helyett, felesben margarint teszek bele.

Pont a múlt héten leptem meg magam két darab sajtos rolóval. Évek óta nem ettem. Viszont ez most hatalmas csalódás volt. Én hülye, egy albán pékségből vettem. :-( SOHA NE TEGYETEK ILYET!

Tanulányaid befejezése után, akár egy kis boltot is nyithatnál majd, amiben ilyen specialitásokat árulhatnál. Szerintem, nagy lenne a kereslet. Engem is meglepett, hogy a külföldieknél, a magyar csemegék közül nem a "gulash" a menő, hanem az első a Túró rudi, a második a sajtos-tejfölös lángos.
 
sima túróból vagy juhtúróból készititek a körözöttet? Néhány pletyka szerint, van, aki kever bele vajat. Te vajkeverö vagy? 🧐
nálunk juhtúró is, kivéve ha nekem készül mert én nem szeretem úgyhogy időnként tehéntúró.
margarin kerül bele, de igen vajkeverők vagyunk.
és egész köménymag - őrölt akkor került még bele mikor tesóm is evett belőle, ahogy elektrorudi is írta.
 
Gondolom, ez Milka boci hazájában nem probléma. 😉
Nehogy azt hidd. 😅 Az otthoni piacot hiányolom itt a legjobban. Ha nyers tejet akar valaki, akkor jóban kell lenni egy tehéntartó paraszttal aki kéz alatt ad nyers tejet. Magyarországon megvolt a saját tejesem a piacon. :(

Viszont teszek bele őrölt köménymagot
egész köménymag - őrölt akkor került még bele mikor tesóm is evett belőle
igenigen, azt kifelejtettem irni, de került bele. 😅 javitottam a bejegyzésemet.
*
Szerintem, nagy lenne a kereslet. Engem is meglepett, hogy a külföldieknél, a magyar csemegék közül nem a "gulash" a menő, hanem az első a Túró rudi, a második a sajtos-tejfölös lángos.
#OFF
Az ambicióm viszont sajnos nagyon alacsony. Megánvállalkozónak lenni nagy felelösség, és nekem nincs hozzá elég önkontrollom (a magánvállalkozók maguk osztják be a munkaidejüket: a legtöbb magánvállakozó, akit ismerek, évek óta max egy hét szabit "vesz ki", a foglalkoztatokknak pedig minimum 5 hét jár. Plusz itt ~magánnyugdijpénztár van: magánvállalkozóként dönthetsz úgy, hogy semmit sem fizetsz. Tehát nem nekem való.)

Túrórudit múltkor hoztam a svájciaknak: senkinek sem izlett, undoritónak tartották hogy a savanykás tejtermék édes csokoládéval van bevonva. 😅
Páran kaptak milliMia krémtúrót, az jobban bejött nekik.

Lángost a legtöbben már ettek, de csak úgy gondolnak rá, mint az ételre, ami után két napig rosszul voltak.

A gulyást imádják, csirkepaprikást megeszik (a barátom multkor mondjuk megszórta valamiért sajttal...). A hortobágyi husospalacsintát pedig egzotikus lasagnának tartják (és úgy mondják ki, hogy : "ghorto batcsi hu- huu- hugyos palacsinken")
Ami még engem rettentöen megdöbbentett: a rakott káposztához kitett creme fraiche (ez a legtejfölreemlékeztetö alternativa) helyett mustárt követeltek, és azt hitték, hogy át akarom öket verni a "tejföllel". meg sem kóstolták vele. 😅

Szeretek az ittenieknek a magyar ételekröl beszélni. A sóskát és a tökfozeléket el sem tudják képzelni... Utóbbira a kaportartalma miatt azt gondolta valaki, hogy a ez egy halhoz illö köret. A kakasherepörköltet legalább akkora legendának tartják mint a tüdöpörköltet. A töpörtyü létezésében a legtöbben hisznek, de elfancsalodik az arcuk töle
.


#ON
 
Nehogy azt hidd. 😅 Az otthoni piacot hiányolom itt a legjobban. Ha nyers tejet akar valaki, akkor jóban kell lenni egy tehéntartó paraszttal aki kéz alatt ad nyers tejet. Magyarországon megvolt a saját tejesem a piacon. :(



igenigen, azt kifelejtettem irni, de került bele. 😅 javitottam a bejegyzésemet.
*

#OFF
Az ambicióm viszont sajnos nagyon alacsony. Megánvállalkozónak lenni nagy felelösség, és nekem nincs hozzá elég önkontrollom (a magánvállalkozók maguk osztják be a munkaidejüket: a legtöbb magánvállakozó, akit ismerek, évek óta max egy hét szabit "vesz ki", a foglalkoztatokknak pedig minimum 5 hét jár. Plusz itt ~magánnyugdijpénztár van: magánvállalkozóként dönthetsz úgy, hogy semmit sem fizetsz. Tehát nem nekem való.)

Túrórudit múltkor hoztam a svájciaknak: senkinek sem izlett, undoritónak tartották hogy a savanykás tejtermék édes csokoládéval van bevonva. 😅

Páran kaptak milliMia krémtúrót, az jobban bejött nekik.

Lángost a legtöbben már ettek, de csak úgy gondolnak rá, mint az ételre, ami után két napig rosszul voltak.

A gulyást imádják, csirkepaprikást megeszik (a barátom multkor mondjuk megszórta valamiért sajttal...). A hortobágyi husospalacsintát pedig egzotikus lasagnának tartják (és úgy mondják ki, hogy : "ghorto batcsi hu- huu- hugyos palacsinken")
Ami még engem rettentöen megdöbbentett: a rakott káposztához kitett creme fraiche (ez a legtejfölreemlékeztetö alternativa) helyett mustárt követeltek, és azt hitték, hogy át akarom öket verni a "tejföllel". meg sem kóstolták vele. 😅


Szeretek az ittenieknek a magyar ételekröl beszélni. A sóskát és a tökfozeléket el sem tudják képzelni... Utóbbira a kaportartalma miatt azt gondolta valaki, hogy a ez egy halhoz illö köret. A kakasherepörköltet legalább akkora legendának tartják mint a tüdöpörköltet. A töpörtyü létezésében a legtöbben hisznek, de elfancsalodik az arcuk töle.


#ON
Sorry. Ezek szerint, mindenben nagyot tévedtem. Ez van akkor, ha az ember a netről tájékozódik, valamint magából idul ki. :(
A tévedésem alapja egyrészt az lehet, hogy jobbára olyan külföldiek nyilatkozatát láttam youtube videókban, akik magyarországra látogattak. Ha valaki egy bizonyos országba utazik látogatóként, az már magában egyfajta nyitottságot feltételez az adott nép- és annak szokásai, ételei felé. Ezek szerint, teljesen más a megítélés, ha a saját országukban egy "idegen" kínál nekik valami újdonságot. Én bármilyen országba járok, mindig megkóstolom a helyiek ételét. Volt, ami jobban ízlett és volt, ami kevésbé. De undorítónak semmit sem találtam. (Igaz, nem ettem még 100 napos tojást, és 30 éve lejárt halkonzervet, és bogarakat, kukacokat sem...) Pár dolog, ami megmaradt bennem a kajával kapcsolatban:
- Középiskolás cserediák jött hozzánk egy hétre Olaszországból. Első "wellcom" ebéd: húsleves, meg valami második+harmadik fogás. Nem bírtuk megmagyarázni a srácnak, hogy a levest nem villával kell enni. Azért van a kanál. Három nap házikoszt után, elővette a bőröndjéből az anyukája által odacsomagolt száraztésztát, hogy a továbbiakban, csak azt főzze neki a feleségem, paradicsom konzervvel...
- Azt hittem, hogy a McDonald's-os hamburger egy standard, és minden országban egyformának kell lennie. Hát nem. A legutóbbi mekis élményem: elázott buciban, egy valamilyen zöldségből készült "húspogácsa" + valami zöld színű szósz, rengeteg curry-val. Ennyi. A pult fölötti képeken, minden pont úgy nézett ki, mint itthon. (Ezek után kívácsi vagyok, vajon Magyarországon mit kapunk egy mekiben, amiről azt hisszük, hogy ez A Hamburger???)

A vállalkozósdi tényleg nem való mindenkinek. Tényleg nem jár 30 munkanap fizetett szabadság, de azt a keveset, ami "jár", akkor veszi ki az ember, amikor úgy érzi, hogy szüksége van rá, és nem akkor, amikor kiadják neki. Legalábbis (mint tudod) itt a szabid 3/4-ed részével a munkáltató rendelkezik.
A felelősség kérdése: kivel szemben? Csak magaddal. Erre a döntésre meg kell érni. Van, aki már 14-16 éves korában el tudja dönteni ezt, és van, aki csak később (vagy soha). A lényeg, hogy jól érezze magát az ember abban a helyzetben, amit választott. ;)
 
Találtam a szekrényben egy 2 éve lejárt lindt csokimacit. Azt hiszem megeszem…
Én rendszeresen eszek lejárt szavatosságú dolgokat.
A konzervek, joghurtok, tészták, tojás stb*.. és a csokoládé is, sokkal tovább fogyaszthatóak, mint a szavatossági idö, ami rájuk van irva.
Ez a dátum csak arra vonatkozik, hogy a gyártó eddig az idöpontig garantálja a termék eredeti minöségét.

Tehát lehet, hogy a 2021es csokimacid ugyan nem romlott, de például nem olvad olyan bársonyosan a szádban.

Azért mindig meg kell bizonyosodni róla, hogy a termék még valóban jó-e.
Például ha a lekvár teteje penészes, vagy a sajt sarka lett bolyhos: azt sajnos ki kell dobni. Régen nagymamám csak eltávolitotta a penészes részt, de mivel a penészgomba hosszú "csóványokat" növeszt, általában az egész termék penészes:még akkor is, ha szabad szemmel nem látható.

Nálunk van egy Programm, amely a tooGoodToGo névre hallgat -talán Magyarországon is van hasonló.
Arról szól, hogy a különbözö eladók olcsón továbbadják a már nem 100% ig tökeletes terméket, vagy a cimke szerint már lejárt szavatosságú dolgokat.
Általában kész ételröl van szó, de vettem már igy csokros virágot, illetve zöldség-gyümölcs csomagot is.
Mindig minden tökeletes állapotban volt.


* az egyik macskàm hordozza a herpes virust, ami akkor jön ki a szemén, ha mondjuk nagy stressz éri, vagy ha amugy is beteg.
Amiota nálam van, kétszer jott ki rajta. Az elso alkalommal irt fel az állatorvos szemcseppet, meg valami tablettát.
Amikor második alkalommal jött ki rajta, talán egy évvel késobb, akkor kérdezte az orvos, hogy a tavalyi gyogyszerböl maradt-e még.
mondtam hogy igen, de már tuti lejárt a szavatossága. Az orvos csak legyintett, hogy csak a rányomtatott szavatossági ido miatt ne adjak ki feleslegesen pénzt, nincs a gyogyszernek semmi baja.
 
Sose foglalkoztam az élelmiszerekre írt szavatossági idővel. Ha valami nem tűnik romlottnak, gond nélkül elfogyasztom.
Mikor régen katona voltam, időnként nagyon furcsa ízű konzervet kaptunk. Az alján lévő felirat alapján 26 éves volt. Ezt nem ettem meg :)
Ha tudnád, hogy manapság a cégnél már a konzerv sem a régi.... 🤣
Persze a vagdalthúskonzerv ugyanolyan jellegzetesen fura ízű, mint régen, csak mostanság többféle ízben is adják. A lényege ugyanaz. Bakafűszer.... 🤣
 
1000036014.jpg
Tegnap magyaros vacsorára hivtam meg pár ismerösömet.
Volt vörösboros marhapörkölt (Otthonról hozott pirospaprikával) nokedlivel és somlói galuska.

A somlói a kedvenc magyar édességem, annak ellenére is, hogy dióra allergiás vagyok, a mazsolát pedig utálom. 😅
Nem a leggyorsabban elkészitehetö édesség, a de a 3 piskóta elkéstitését fel lehet gyorsitani. Leirom, én hogyan szoktam csinálni a piskótákat, hátha valakinek segit.

(Ebböl az adagból 10 a pohárnyi lesz.)

Hozzávalók:
- 6 tojás
- (ca 5Ek) 110g liszt
- (ca 6EK) 120g (barna)cukor
- (Ca 1 lapos EK) 10 g kakaópor
- 30 g apróra darabolt dió (lehet darált is, de szerintem jót tesz a sütinek a nagyobb diódarabok állaga) ---> pekándióval helyettesithetö
- Vanillia vagy egy csomag vaniliás cukor
- egy csipet só
- két csipet sütöpor (tulajdonképpen el is hagyható

Elkészités:
- sütöt elömelegitjük 180°Cra
- egy nagyobb tepsit (vagy három kicsit) kibélelünk sütöpapirral
- a lisztet elkeverjük a sütoporral
- Az összes tojás egyben habosra keverjük a sóval, cukorral, vaniliás cukorral. (Géppel kb 5 percig kell kevergetni)
- beleszitáljuk a lisztet és óvatosan összeforgatjuk öket.
- megmérjük a massza súlyát (kb 570 g), és elosztjuk hárommal (kb 190g)
- Az egyharmadát a tepsi bal oldalára kanalazzuk
- a 2. egyharmadát különtesszük és beleforgatjuk a diót: mehet a tepsi közepére
- a maradékhoz habveröval hozzákeverjük a kakaóport: mehet a tepsi jobb oldalára

egy spatulával elegyengetjük a masszákat ugy, hogy lehetöleg elkülönülve maradjanak.
Ehhez kell némi gyakrolat, és viszonylag gyorsan kell dolgozni. Alternativaként 3 kicsi tepsit kell használni.

A sütötöl függöen nagyjából 6-8-10 perc alatt megsül a piskótatrio (ha beleszúrsz a közepébe egy fogpiszkálót és nem ragad rá a pikótamassza: akkor már megsült).
 
View attachment 181437
Tegnap magyaros vacsorára hivtam meg pár ismerösömet.
Volt vörösboros marhapörkölt (Otthonról hozott pirospaprikával) nokedlivel és somlói galuska.

A somlói a kedvenc magyar édességem, annak ellenére is, hogy dióra allergiás vagyok, a mazsolát pedig utálom. 😅
Nem a leggyorsabban elkészitehetö édesség, a de a 3 piskóta elkéstitését fel lehet gyorsitani. Leirom, én hogyan szoktam csinálni a piskótákat, hátha valakinek segit.

(Ebböl az adagból 10 a pohárnyi lesz.)

Hozzávalók:
- 6 tojás
- (ca 5Ek) 110g liszt
- (ca 6EK) 120g (barna)cukor
- (Ca 1 lapos EK) 10 g kakaópor
- 30 g apróra darabolt dió (lehet darált is, de szerintem jót tesz a sütinek a nagyobb diódarabok állaga) ---> pekándióval helyettesithetö
- Vanillia vagy egy csomag vaniliás cukor
- egy csipet só
- két csipet sütöpor (tulajdonképpen el is hagyható

Elkészités:
- sütöt elömelegitjük 180°Cra
- egy nagyobb tepsit (vagy három kicsit) kibélelünk sütöpapirral
- a lisztet elkeverjük a sütoporral
- Az összes tojás egyben habosra keverjük a sóval, cukorral, vaniliás cukorral. (Géppel kb 5 percig kell kevergetni)
- beleszitáljuk a lisztet és óvatosan összeforgatjuk öket.
- megmérjük a massza súlyát (kb 570 g), és elosztjuk hárommal (kb 190g)
- Az egyharmadát a tepsi bal oldalára kanalazzuk
- a 2. egyharmadát különtesszük és beleforgatjuk a diót: mehet a tepsi közepére
- a maradékhoz habveröval hozzákeverjük a kakaóport: mehet a tepsi jobb oldalára

egy spatulával elegyengetjük a masszákat ugy, hogy lehetöleg elkülönülve maradjanak.
Ehhez kell némi gyakrolat, és viszonylag gyorsan kell dolgozni. Alternativaként 3 kicsi tepsit kell használni.

A sütötöl függöen nagyjából 6-8-10 perc alatt megsül a piskótatrio (ha beleszúrsz a közepébe egy fogpiszkálót és nem ragad rá a pikótamassza: akkor már megsült).
Köszönjük! 🙂
Reméljük, hogy a naplódban egyéb történet is születik ebből a vacsorából. 😉
 
Back
Oldal tetejére