• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

2 hónapja indított nanoakva. RO-val kezdtem és PO4-et adagoltam 1 hónapig a Mic&Mac mellé. Amazónia talajjal, dennerle 9+1 táptalaj.

Nem értem a PH miért ilyen alacsony és a GH miért van padlón? 170 PPM-et mérek. 2 kanál GH növelőt rakok be a 20L vízcsere után. Ez a nagyobb kanál azt hiszem 2 grammos.
CO2 még nem indult be amikor a tesztet csináltam.

Arról van tudásom, hogy van ami megemelheti a ppm-et és mégsem jelentkezik a GH-ban. De épp azért írtam le, hogy adok hozzá GH növelőt rendesen.

Az is egy külön érdekes téma, hogy egy EHEIM 2073-as monstrum ketyeg az 50L-es nano alatt, az No2 miért van jelen. Halak még nincsenek benne, mert égen földön nem találok Zöldsávos törperazbórát.

View attachment 68768

Azért van nitrit, mert kb. élettelen a szűrőd. Nincs ammónia forrás, nincsenek tápanyagok a baciknak, nincsenek bacik sem. Növény meg gondolom van bőven, ami zabálja az a kis ammóniát, ami innen-onnan mégis összejön :)
 
Mert ezekkel egyáltalán nem foglalkozunk. Se PO4 se csapvíz mégis működik :) Talán mondhatom, hogy elég jól :)
Ha a PO4-et magába szívja a friss amazónia és a redfield ratio emiatt elmászik azaz nem lesz arányban az No3 a PO4-el akkor elvileg jön a zöld alga. Ezt nektek miért nem kell követni?
@dexkill tanította meg nekem kb másfél éve mikor belekezdtem ebbe az egészbe és ellepett a zöldalga. Megemeltem és eltűnt. Azóta se láttam zöldalgát. Ez a probléma nálatok miért nem jön elő? Ismeretemet szeretném bővíteni, nem hitetlenkedek vagy kötözködök.
 
Azért van nitrit, mert kb. élettelen a szűrőd. Nincs ammónia forrás, nincsenek tápanyagok a baciknak, nincsenek bacik sem. Növény meg gondolom van bőven, ami zabálja az a kis ammóniát, ami innen-onnan mégis összejön :)
De jó gondolat erre nem is gondolnék.
Igen, van növény rendesen bár egyik sem gyorsan növő.
Akkor ezek szerint mégsem lehet akármekkora szűrése az embernek mint ahogy @Nigro állította? Azt gondoltam a természet harmoniában van önmagával. Pont annyi baci van ott mint amennyi kell ennek az akváriumnak ha van kaja akkor több a baci ha nincs akkor nem is kell az a sok baci. De tanácsodat megfogadom és visszatérek a bruttó tápozáshoz, mert 2 hete átálltam nettó víztömegre. Így gondolom a megnövekedett No3 pozitívan hat majd mindenre.

Meg mintha a Vadvilágban láttam volna a Zöldsávost, de nem tudom betehetem-e egy akvába ahol a GH és a PH padlón van.
GA-ban a növényes tartályban 50ppm van. Tudom mert megmértem. S van benne néhány hal, tehát gondolom az alacsony GH nem gond a halaknak és a PH?
 
Utoljára módosított:
De jó gondolat erre nem is gondolnék.
Igen, van növény rendesen bár egyik sem gyorsan növő.
Akkor ezek szerint mégsem lehet akármekkora szűrése az embernek mint ahogy @Nigro állította? Azt gondoltam a természet harmoniában van önmagával. Pont annyi baci van ott mint amennyi kell ennek az akváriumnak ha van kaja akkor több a baci ha nincs akkor nem is kell az a sok baci. De tanácsodat megfogadom és visszatérek a bruttó tápozáshoz, mert 2 hete átálltam nettó víztömegre. Így gondolom a megnövekedett No3 pozitívan hat majd mindenre.

Meg mintha a Vadvilágban láttam volna a Zöldsávost, de nem tudom betehetem-e egy akvába ahol a GH és a PH padlón van.
GA-ban a növényes tartályban 50ppm van. Tudom mert megmértem. S van benne néhány hal, tehát gondolom az alacsony GH nem gond a halaknak és a PH?

Dexkill okfejtéséből nem következik amit levezettél. Igen, pont annyi baci van amennyi kell, a nagy szűrés elvileg nekik ad helyet. De nálad lehetne akármilyen szűrő, ha nincs bacikaja, amin elszaporodnak.
 
Meg mintha a Vadvilágban láttam volna a Zöldsávost, de nem tudom betehetem-e egy akvába ahol a GH és a PH padlón van.
GA-ban a növényes tartályban 50ppm van. Tudom mert megmértem. S van benne néhány hal, tehát gondolom az alacsony GH nem gond a halaknak és a PH?

Ezek a halak a természetben is ilyen vízben élnek.
 
Ha a PO4-et magába szívja a friss amazónia és a redfield ratio emiatt elmászik azaz nem lesz arányban az No3 a PO4-el akkor elvileg jön a zöld alga. Ezt nektek miért nem kell követni?
@dexkill tanította meg nekem kb másfél éve mikor belekezdtem ebbe az egészbe és ellepett a zöldalga. Megemeltem és eltűnt. Azóta se láttam zöldalgát. Ez a probléma nálatok miért nem jön elő? Ismeretemet szeretném bővíteni, nem hitetlenkedek vagy kötözködök.

Ha nem haragszol én is kifejtem mire gondolok. :) Ez a tápanyag arány kicsit bonyolultabb, mint amennyire gondoljuk. A talajban lévő tápanyagok is beleszólnak, és az, hogy a növény melyik szövetén keresztül tudja hatékonyabban felvenni tápanyagot. A foszfor tipikusan gyökéren felvevős tápanyag(ott hatékonyabb, de levelen is tudja, fajtól függően)

Az amazónia, és a használt táptalajok tartalmaznak szerves anyagot, aminek bomlása során jut a növény a foszforhoz, így nem szükséges, hogy legyen a vízoszlopban is. Ez az ADA elve.

Viszont, ha elkezdesz adni nitrátot, vasat, és egyéb tápanyagokat a vízbe(sokat), akkor már kell majd lennie a vízben is foszfátnak, az arányok miatt, akkor már nem lesz elég a talajban lévő.

Ha "gonoszkodni" akarnék, akkor kijelenteném, hogy az ADA szisztéma egy high-tech el natural :D
 
Ha nem haragszol én is kifejtem mire gondolok. :) Ez a tápanyag arány kicsit bonyolultabb, mint amennyire gondoljuk. A talajban lévő tápanyagok is beleszólnak, és az, hogy a növény melyik szövetén keresztül tudja hatékonyabban felvenni tápanyagot. A foszfor tipikusan gyökéren felvevős tápanyag(ott hatékonyabb, de levelen is tudja, fajtól függően)

Az amazónia, és a használt táptalajok tartalmaznak szerves anyagot, aminek bomlása során jut a növény a foszforhoz, így nem szükséges, hogy legyen a vízoszlopban is. Ez az ADA elve.

Viszont, ha elkezdesz adni nitrátot, vasat, és egyéb tápanyagokat a vízbe(sokat), akkor már kell majd lennie a vízben is, az arányok miatt, akkor már nem lesz elég a talajban lévő.

Ha "gonoszkodni" akarnék, akkor kijelenteném, hogy az ADA szisztéma egy high-tech el natural :D
Már hogy haragudnék. Örülök ha valaki megtanítja nekem. :)

Amit írtál érthető s igazából te is állítod, hogy kell akkor a vízbe külön PO4 ha megemelkedik az NO3. Ha Mic-Maccal tápozok akkor nagy mennyiségű NO3 és PO4 kerül a vízbe. GA-sok úgy számolták ki, hogy ez arányban legyen 10:1 arányban. Amazónia viszont az első 6 hétben irdatlan tempóban nyeli a foszfátot, míg a nitrátot a vízben hagyja. Tehát lesz egy olyan vized ami nitrátban gazdag, a PO4 ami a tápozással került be kb 2 óra alatt eltűnik és 22 órán át a redfield ratio meg van borulva. Jön a zöld alga.

Azt a részt nem értem, hogy a GA-soknál egy megborult redfield ratioval miért nincs zöldalga. Első blikkre azt mondhatnám, hogy mert beszórnak egy marék süncsigát, 5 Oto-t meg a többit, de tudom, hogy nem emiatt, nem raknak minden akvába süncsigát. Van ott még valami ami nekem nem esett le.
 
Ezek a halak a természetben is ilyen vízben élnek.
Ha jól emlékszem akkor a növényes tartályban is Otto-kat láttam, de nekik a leírásuk alapján 5,6-11,2NK°-s víz kell, az gondolom nem 50ppm. Ráadásul van egy olyan gyanúm, hogy abban a tankban full RO lehet visszasózatlanul és a TDS mérő csak a növénytápok jelenlétét mérte. Ezért mondom mindig, hogy inkább a GH csepptesztre hagyatkozzunk, ne a műszerre! Sajnos nekem sok Ottom, Amanon oda lett az alacsony GH miatt :mad::(
 
Ha jól emlékszem akkor a növényes tartályban is Otto-kat láttam, de nekik a leírásuk alapján 5,6-11,2NK°-s víz kell, az gondolom nem 50ppm. Ráadásul van egy olyan gyanúm, hogy abban a tankban full RO lehet visszasózatlanul és a TDS mérő csak a növénytápok jelenlétét mérte. Ezért mondom mindig, hogy inkább a GH csepptesztre hagyatkozzunk, ne a műszerre! Sajnos nekem sok Ottom, Amanon oda lett az alacsony GH miatt :mad::(

Szerintem a halak igénye szempontjából a diszhal.info nem mérvadó.

https://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-macrospilus/

Ezt találtam hirtelen meg, ami hasonló faj, itt 1-12 ig írják.

"Type locality: Río Morona, upper Amazon River basin, Departamento Loreto, Peru."

Ezek tipikusan lágy vizek, dél amerika.
 
Amit írtál érthető s igazából te is állítod, hogy kell akkor a vízbe külön PO4 ha megemelkedik az NO3. Ha Mic-Maccal tápozok akkor nagy mennyiségű NO3 és PO4 kerül a vízbe. GA-sok úgy számolták ki, hogy ez arányban legyen 10:1 arányban. Amazónia viszont az első 6 hétben irdatlan tempóban nyeli a foszfátot, míg a nitrátot a vízben hagyja. Tehát lesz egy olyan vized ami nitrátban gazdag, a PO4 ami a tápozással került be kb 2 óra alatt eltűnik és 22 órán át a redfield ratio meg van borulva. Jön a zöld alga.

A GA tápokban a NO3-PO4 arány durván 7:1. Elvileg, ha EI-tápozol, akkor annyi tápanyagot tolsz be, amivel megelőzöd a hiányt. Na, a gyakorlatban tényleg előfordul ami írsz, hogy az aktív talaj benyeli és kicsit zöldül az akvárium az elején. Van, aki még ilyen komplex táp mellé is ad foszfátot pluszba.



Azt a részt nem értem, hogy a GA-soknál egy megborult redfield ratioval miért nincs zöldalga. Első blikkre azt mondhatnám, hogy mert beszórnak egy marék süncsigát, 5 Oto-t meg a többit, de tudom, hogy nem emiatt, nem raknak minden akvába süncsigát. Van ott még valami ami nekem nem esett le.


A GA-ban nem tápoznak nagyon GA táppal, tudtommal, minden növényesbe ADA táprendszer megy. De erről Viktor tud majd nyilatkozni hitelesen.

Fentebb pont ezt fejtettem ki, az ADA módszert.
 
Szerintem a halak igénye szempontjából a diszhal.info nem mérvadó.
https://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-macrospilus/
Ezt találtam hirtelen meg, ami hasonló faj, itt 1-12 ig írják.
"Type locality: Río Morona, upper Amazon River basin, Departamento Loreto, Peru."
Ezek tipikusan lágy vizek, dél amerika.
Értem! Én mondjuk a GA oldalán néztem ezeket az értékeket. De gondolom ők is onnan másolták át.
https://www.greenaqua.hu/hu/ottocinclus-affinis.html
Szomorú dolog, de sokáig TDS mérővel mértem csak a visszasózást, ami belevette a ugye a tápokat is. Nemrégiben vettem az újraindítaott akváriumomba 20 darab Otto-t amikből sajnos naponta elhullott 1-2 ekkor néztem jobban utána az igényeiknek, illetve találtam meg az írásodat is a GH , KH viszonyokról. Ekkor néztem rá csepptesztel is az akváriumra és 1 volt a GH, ez elég sok porral feltoltam 8-ra, 4-es KH mellett és azóta a maradék csapatom vígan úszkál. Vagy az is lehet, hogy a szikes víz nem tetszett nekik?
 
Utoljára módosított:
A GA tápokban a NO3-PO4 arány durván 7:1. Elvileg, ha EI-tápozol, akkor annyi tápanyagot tolsz be, amivel megelőzöd a hiányt. Na, a gyakorlatban tényleg előfordul ami írsz, hogy az aktív talaj benyeli és kicsit zöldül az akvárium az elején. Van, aki még ilyen komplex táp mellé is ad foszfátot pluszba.
A GA-ban nem tápoznak nagyon GA táppal, tudtommal, minden növényesbe ADA táprendszer megy. De erről Viktor tud majd nyilatkozni hitelesen.
Fentebb pont ezt fejtettem ki, az ADA módszert.
Számomra ijesztő lenne ha a GA csapata nem bízna a saját tápjában és nem azt használná. Értem én azt, hogy ők az ADA Hungary, de akkor is.


Értem! Én mondjuk a GA oldalán néztem ezeket az értékeket. De gondolom ők is onnan másolták át.
https://www.greenaqua.hu/hu/ottocinclus-affinis.html
Szomorú dolog, de sokáig TDS mérővel mértem csak a visszasózást, ami belevette a ugye a tápokat is. Nemrégiben vettem az újraindítaott akváriumomba 20 darab Otto-t amikből sajnos naponta elhullott 1-2 ekkor néztem jobban utána az igényeiknek, illetve találtam meg az írásodat is a GH , KH viszonyokról. Ekkor néztem rá csepptesztel is az akváriumra és 1 volt a GH, 4-es KH mellett, ez elég sok porral feltoltam 8-ra, 4-es KH mellett és azóta a maradék csapatom vígan úszkál. Vagy az is lehet, hogy a szikes víz nem tetszett nekik?

Ezt jó hogy írod. Bár tudtam róla, de már rég a feledés homályába veszett. Viszont nálam talán azért nincs értelme ezen aggódni mert a GH Plusz a saját bevallása szerint 1 gramm 10 liter vízen 80 ppm-et növel. Nos én 4 grammot adok 20 liter cserénél kezdetektől. Tehát fixen beleteszek 160 ppm-et.

Ebben biztos lehetek nem?

Én elsősorban beteszem azt amennyit ajánl, utána rámérek nem rontott-e el valamit és nem. S persze hét második felére felmegy a betett táp miatt, de vízcserénél annak felét eltávolítom, valamint ha nem tápozom túl akkor a növények is felhasználják.
De amit írtál az szerintem nagyon fontos és igyekszem nem elfelejteni mert halállal jár. :)
 
Elég töményen nyomod :), de ha bevált akkor biztos jó. Én a 243 literesben olyan 30%-ot cserélek hetente, és ahhoz adok 4-5 kanálnyi greenaquas GH+ -t. Viszont az lesz az érdekes, hogy ma jött meg a két új membránom az Ro szűrőbe. Made in Kina, de kapásból 12 PPM-es vizet csinált, ez kb 30 perc mosás után lement 8-ra, KH és a GH cseptesztel nem mérhető. Eddig 4-es KH-hoz igazítottam a GH-t, kérdés, hogy szükség van-e arra, hogy emeljem a KH-t. Úgy olvastam @Pendulum írásában, hogy a stabil pH-hoz kell legalább 4-5-ös érték, CO2 adagolás mellett.
 
Elég töményen nyomod :), de ha bevált akkor biztos jó. Én a 243 literesben olyan 30%-ot cserélek hetente, és ahhoz adok 4-5 kanálnyi greenaquas GH+ -t. Viszont az lesz az érdekes, hogy ma jött meg a két új membránom az Ro szűrőbe. Made in Kina, de kapásból 12 PPM-es vizet csinált, ez kb 30 perc mosás után lement 8-ra, KH és a GH cseptesztel nem mérhető. Eddig 4-es KH-hoz igazítottam a GH-t, kérdés, hogy szükség van-e arra, hogy emeljem a KH-t. Úgy olvastam @Pendulum írásában, hogy a stabil pH-hoz kell legalább 4-5-ös érték, CO2 adagolás mellett.

Én pár hónapja RO-zok, egyáltalán nem értek hozzá. "de ha bevált akkor biztos jó" Fogalmam sincs bevállt-e. Meg hogy mitől vállik be egy sózás.

Azért sózom vissza ennyire, mert azt mondták garnélánál kell a minimum 140ppm. Nagy akváriumban 500 körüli volt a ppm mikor csak csapvizet használtam és 1 hétig erősen (bruttó akvamérethez) tápoztam. Ehhez képest a hét végi 200ppm-et teljesen jónak érzem. Ezenkívül sómentes kövek vannak most bent. Indiai megkövesedett fa. Tehát nem Seiryu vagy Manten ami ontja a sót.

De a héten indul az új 330L-es amiben lesz 60-80 kiló Seiryu, biztos lesz ott mit tanulni. :D

Hogy lehet a KH-n emelni?
 
Utoljára módosított:
Értem! Én mondjuk a GA oldalán néztem ezeket az értékeket. De gondolom ők is onnan másolták át.
https://www.greenaqua.hu/hu/ottocinclus-affinis.html
Szomorú dolog, de sokáig TDS mérővel mértem csak a visszasózást, ami belevette a ugye a tápokat is. Nemrégiben vettem az újraindítaott akváriumomba 20 darab Otto-t amikből sajnos naponta elhullott 1-2 ekkor néztem jobban utána az igényeiknek, illetve találtam meg az írásodat is a GH , KH viszonyokról. Ekkor néztem rá csepptesztel is az akváriumra és 1 volt a GH, ez elég sok porral feltoltam 8-ra, 4-es KH mellett és azóta a maradék csapatom vígan úszkál. Vagy az is lehet, hogy a szikes víz nem tetszett nekik?

Lehet, hogy az 1-es GH már nekik is necces.
 
Úgy olvastam @Pendulum írásában, hogy a stabil pH-hoz kell legalább 4-5-ös érték, CO2 adagolás mellett.

Na igen, a kezdők miatt ezt írtam, de ha 7/24 adagolsz CO2-t, akkor igazából nem is nagyon szükséges a KH, ha ezt a környezetet halaid és a növényeid is szeretik. Extrém, de működhet.

Én élesztős co2- mellett tartok 0 közeli KH-t. (Salifert teszttel mérve 0.15 nk)
 
Számomra ijesztő lenne ha a GA csapata nem bízna a saját tápjában és nem azt használná. Értem én azt, hogy ők az ADA Hungary, de akkor is.

Az ADA és a GA tápjait használjuk folyamatosan. A régi helyen az emelet ment GA táppal a földszint ADA-val. Most több megy ADA-val, kevesebb GA-val egész egyszerűen azért, mert a GA-s akváriumok robbanás szerű növekedése több nyírást igényel. De sem a régi sem az új helyen nem tapasztalunk egyéb különbséget a két tápozás között.
 
Az ADA és a GA tápjait használjuk folyamatosan. A régi helyen az emelet ment GA táppal a földszint ADA-val. Most több megy ADA-val, kevesebb GA-val egész egyszerűen azért, mert a GA-s akváriumok robbanás szerű növekedése több nyírást igényel. De sem a régi sem az új helyen nem tapasztalunk egyéb különbséget a két tápozás között.

Akkor rosszul tudtam, elnézést. :)
 
Egyébként ADA nem véletlenül NEM adagol P-t és N-et a vízoszlopba.

(Speciális esetekre új tápok között van N)

És régebben a CO2-t sem tekerték 30 ppm-re, de nem tudom, mostanában mi a szokás.

Egyébként megkockáztatom, hogy egy ADA rendszerű akváriumot vízcserék terén sokkal jobban el lehet "engedni" negatív következmények nélkül, mint egy talaj nélküli EI-vel tápozottat. Már amennyire bármilyen általánosításnak van értelme. (nincs :) )
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére