1. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Fontos pH-Kh-Gh

Kategória: 'Víz tulajdonságok', témanyitó: szemjan, téma nyitása: Nov 29, 2009.

1. szemjan
    Épp nem fórumozik ...

szemjan Nézelődő

Tag:
    Nov 29, 2009
    Kedvelik:
    1
    Sziasztok vizforalás után 1 napig hagytam álnia vizet majd neptun féle antiklort tetema vizbe. ezek után megmértema viz paramétereit a ph 8,5 a gh4 a KH 21 vagyis lágy lugos vizem van de magasa karbonát keményésge nagyon is a azvába semm dekoráció nicsn égetet agyag talaj van szóval nemértem miért oylan nagy. Mit tehetnék ez ellen eső vizet nemtudok szerezni se ozmo vizet vastagon áll az akvárium oldalán a vizkő a halakon látszik nemszertik régen probáltam co2 de a test nemmutatot semmit a magas karbonát tartalom miatt. azt ajánloták hogy aqutant használjak szerintetek segit mi a baj azal amit csinálok?

2. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Hali!

Biztos jók a tesztek?
    A gh összkeménység, amiben benne van a kh.(van néhány eset amikor ez nem igaz)Tehát ha 21 a kh akkor már többnek kéne lennie a gh-nak, de sry ha tévedek.

A 8.5 kh elég magas, mivel mérted?
    Nekem 7.5 kh és 22-25 a kh és nincs probléma.

3. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    4,404
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Jojo!
    Itt valami nem jojo! :D

4. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Jogos, sry , nagyon álmos (névnapos) este volt :oops: Thx!

Tehát a 8.5 ph magas.

Nekem 7.5 a ph. és 22-25 a kh.(értem ez alatt a csapvíz, és nem az akvárium)

5. Emperor_
    Épp nem fórumozik ...

Emperor_ Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 19, 2009
    Kedvelik:
    6
    Hely:
    Pilisjászfalu
    A forralás pedig a változó keménységet "veszi ki a vízből" .

6. keszeg
    Épp nem fórumozik ...

keszeg Szakértő Szakértő

Tag:
    Ápr 29, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Székesfehérvár
    Map
    Ez igaz, viszont itt más a probléma. Nem a KH magas, hanem a lúgossági fok, vagyis szikes a víz. Ennek oka a nátrium-hidrokarbonát (szódabikarbóna/NaHCO3) és a nátrium-karbonát (szóda/sziksó/Na2CO3). Ez esetben a forralás nem megoldás, sőt ront a helyzeten, mert a két vegyület aránya eltolódik a szóda felé, ami növeli a pH értéket. Ráadásul a szóda jobban oldódik, így hőkezelésnél nem történik csapadékképződés, mint Mg(HCO3)2 vagy Ca(HCO3)2 esetében.
    Megoldás: 1-2% sósav keverése a cserevízhez (pH méréssel együtt) és/vagy MgSO4 + CaCl2 adagolása GH: 10-15 nk fokig. A két vegyület stabilizálja a kémhatást, továbbá az utóbbi cserebomlással megszünteti a káros Na-sókat.

Simon Csaba kedveli.
  7. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    van egy kis kavar.
    A Ph-vízkeménység-oldott CO2 táblázatokban egyik helyen a vízkeménységi oldalon Kh vagyis karbonátkeménység szerepel, máshol viszont nk vagyis német (állandó) keménység.
    A reagensem viszont összkeménységet és karbonátkeménységet mér, tehát állandó keménységet nem is lehet vele. Na akkor most mi van.
    A Kh vagy az nk szerinti számolásnál nagyon nagyon eltérő eredmény jön ki a CO2-re.

8. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki

Tag:
    Máj 5, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Tószeg, Szolnok, Budapest, Bonyhád
    A reagens a változó keménység függvényében a ph-t méri. A karbonátkeménység=változó keménység=Kh. Az nk az egy mértékegység, német keménységi fok (olyan, mint a hosszúságnál a méter).
    pl. a csapvizem keménységi adatai: GH (összkeménység) 10nk°; KH (karbonátkeménység) 6nk°.
    A fenti adatot sokszor igy is meg szokták adni: 10GH, 8KH, tehát mértékegységnek használják a rövidítést. Sőt még úgy is láttam, hogy a változó keménység mértékegységének "nkk"-t használnak.

9. keszeg
    Épp nem fórumozik ...

keszeg Szakértő Szakértő

Tag:
    Ápr 29, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Székesfehérvár
    Map
  10. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    Igen, de van az a táblázat, ahol az x tengelyen a ph, az y tengelyen a keménység szerepel, és a táblázatban hozzájuk rendelve a CO2 színt.
    na ott az y tengelyen szerepel egyik helyen a Kh, máshol a Nk.
    Nálam a Kh 8, a teljes keménység 15

11. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki

Tag:
    Máj 5, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Ahol KH van írva az a korrektebb, ahol NK van írva ott egyszerűsítenek, de ugyanarra gondolnak (feltételezik, hogy úgyis tudja az olvasó, hogy ott a változó keménységnek a fokát írták nk mértékegységben).
    Ami a Te szempontból lényeges: a 2 tengelyen a ph és a változó (karbonát, KH) keménység van. Ebből nincs más, nincs más mértékegység sem amit esetleg valamilyen tört számmal kellene átváltani.

12. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    1-2 óra utánanézéssel már válaszolok is magamnak és annak aki találkozik hasonló gonddal: kh-t kell nézni nem a gh-t, mint ahogy bizonyos oldalakon a táblázatban rosszul szerepel.
    a különbség: Ph 7 mellett a Kh-m 10 és a gh-m 15. Az CO2-ben kh esetán 30, (jó) gh-t nézve meg 43 ami sok.

13. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

SlyChocolate Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Tiszteletem az Uraknak!
    Mivel nem találtam kimondottan víz tesztek topicot ezért ide írok!
    A minap vettem egy Sera ammónia/ammónium tesztet!
    Ellenőrizni az akvárium szűrését!
    Mielőtt neki fogtam volna tesztelni az ammoónia szintet.
    Még Neptun pH tesztel megnéztem a víz pH-ját is ami 8 körüli!
    Sötétebb mint a szinskálán a 7.5-es szín!
    A teszthez a vízet a heti vízcsere előtt vettem ki az akiból és másnap használtam fel!
    A Sera teszt színskáláján a halványzöld színre szineződött a kémcsőben lévő folyadék ami 0.5mg/l ammónia szintetjelent.
    Ez a 8-as pH étéknél már veszélyes hosszútávon!
    Kérdésem az lenne mivel a Sera leírásában láttam, hogy a pH nagyban beleszólhat az ammónia szint meghatározásába.
    Akkor is ezt az eredményt kaptam volna ha a CO2-vel beoldott vízből veszek mintát amit azonnal tesztelek?
    Hisz a víz ilyenkor a pH-ját változtatja az az savasodik!?
    Másik kérdésem az lenne még, hogy ezek a reagnes folyadékok mennyire veszélyes anyagok?
    A harmadik reagens hozzáadása után eléggé büdi lett a szobában!

14. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    4,404
    Hely:
    Diósd-Bp.
    A teszteket tesztekkel teszteld, különben a tesztek teszteredményei hamar hintába tesznek. :)
    A másik. Egy napig állt a vized "szűrés nélkül". Ezután ammóniát mérni nem bölcs dolog.
    Azonnal a vízből, különben túl sok lesz a ha.... ;)

15. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Köszi az infót!
    Sejtettem én is, hogy azonnali tesztelés kell!
    És ha nem Sera akkor melyik gyártó tesztjével lenne még célszerű megnéznem az ammónia szintet?
    Illetve ha már a szűrő hatékonysága vizsgálata a célom mit lenne még érdemes mérnem (nirát/nitrit)?
    Erre mindre szükség van?
    Nem elég-e egy paraméter pontos meghatározása a szűrés minőségére?

16. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Hali!

Nekem van vagy 10 féle tesztem, egyiket sem használom.
    (ez off téma:A tengerinél a korallok mutatnak minden változást de ha van egy megfelelő sémád és arra beállsz akkor oda sem kell, csak megvettem feleslegesen.Ugyanez vonatkozik az édesvízire is.)
    A növényesnél is felvetődik a kérdés, minek?

Beállítok egy megfelelő szűrőt, megfelelő (azaz kiváló) szűrőanyagokkal, hetente cserélem a vizet és megfelelően tápozok, CO2-zök, megfelelő a világítás mi kell még?
    Az ammonia csak akkor halmozódik fel ha valami rothad, túletetsz, leülepszik a szmötyi, de ha ezek nincsenek, akkor nem tudom, hogyan tud heti (teszem fel)50% vízcserénél felhalmozódni annyi ammónia.

Én, az 1 hónapja indított kis aksimnál se teszteltem, semmit, minek? Minimális az alga de az is csak azért mert én indításkor sem csináltam heti 1 vízcserénél többet, holott azt minden nap vagy másnap kellett volna.És most már kezd visszaszorulni.

Egyébként a tesztek tesztje szerint (külföldi oldalon olvastam,( asszem a korallenriff.de )hogy a Sera az egyik leggyengébb teszt.Ezt ha csak én állítanám akkor jó--lehet, hogy hülye vagyok--de mikor az akvarista társadalom nagy része is ezt mondja akkor már van benne valami.Evvel nem azt állítom, hogy a Tiéd biztos rossz, de azonos teszteken belül is nagy a "szórás" nem egyformát mutatnak.Erre példa volt nyáron amikor egy barátom a Sera NO3 tesztjével a vizem más volt mint a sajátommal. "Csak" 40 volt az eltérés......

Vagy csak én látom olyan egyszerűen?

17. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Értem!
    Köszi a választ!

18. Geris
    Épp nem fórumozik ...

Geris Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 13, 2009
    Kedvelik:
    10
    Hely:
    Balmazújváros
    Sziasztok!
    többszöri mérésre is ugyanazokat az eredményeket kapom:
    ph: 7,5
    karbonátkeménység: 19nk
    összkeménység: 13nk
    Ez így nyilván lehetetlen. Rossz a teszt? Vagy a leírásban felcserélték a kettőt? Sajnos csak 300ft-os neptun tesztek.
    Valamint a 4dk-s oldat (dropchekerbe) előállításával kapcsolatban lenne egy kérdésem. dk=nk? :roll: Köszi a segítséget

19. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Bp.16.ker.
  20. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki

Tag:
    Máj 5, 2009
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Igen, a keménységi fokot jelöli.

Aktuális oldal megosztása

1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata
    Értesítés elrejtése