• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok! Egy tippet szetetnék kérni tőletek. Szerintetek,hogy lehetséges az, hogy a KH 6, míg a GH 18? Már 100 liter ozmovizet bele öntöttem,de nem sok változás. 400 literes akvárium. Az elsö 300 litert is szénszűrőn ketesztül engedtem az Akváriumba indításkor. Vannak kövek, de nem mészkő.
Ha a kavics nem volt kisavazva, simán lehet, hogy az. Ha szárazföldi eredetű (pl. fehérvárcsurgói), az tele van mészkővel. A dennerle nutribasist nem ismerem, de ha csak kicsit is hasonlít a JBL aquabasisra ÉS a kavicsréteged vékony, amin átjöhetett a táptalaj, akkor az okozza. A JBL nagy része meszes ásvány, a pH-ja 8-8,5...


Ha jól értem a kérdést, a GH emelkedik drasztikusan, akkor pedig nem lehet karbonátásvány az okozója, inkább állandó keményég sói oldódhatnak be. KH 6-nál CO2 nélkül amúgy sem lehet érdemi karbonát oldódás.

(Szerk.: Ha a KH GH is marad, akkor tényleg a sima meszesség(karbonátok) lehet az ok)
 
Ha jól értem a kérdést, a GH emelkedik drasztikusan, akkor pedig nem lehet karbonátásvány az okozója, inkább állandó keményég sói oldódhatnak be. KH 6-nál CO2 nélkül amúgy sem lehet érdemi karbonát oldódás.

(Szerk.: Ha a KH GH is marad, akkor tényleg a sima meszesség(karbonátok) lehet az ok)

A mészkő csak kh-t emel?!
 
Ha jól értem a kérdést, a GH emelkedik drasztikusan, akkor pedig nem lehet karbonátásvány az okozója, inkább állandó keményég sói oldódhatnak be. KH 6-nál CO2 nélkül amúgy sem lehet érdemi karbonát oldódás.

(Szerk.: Ha a KH GH is marad, akkor tényleg a sima meszesség(karbonátok) lehet az ok)
Érdekes valóban a jelenség. Van co2 beadagolásom is. (Ez csak extra info) Az internet tele van információval a Gh És a Kh t illetően, még sem érti senki. Ha a Kh benne van a Gh ban, akkor milyem sók is vannak még, amik így megemelhetik az össz keménységet? !
 
Érdekes valóban a jelenség. Van co2 beadagolásom is. (Ez csak extra info) Az internet tele van információval a Gh És a Kh t illetően, még sem érti senki. Ha a Kh benne van a Gh ban, akkor milyem sók is vannak még, amik így megemelhetik az össz keménységet? !
Tehát ha a GH emelkedik és a KH nem, karbonát mentes kalcium és magnézium vegyület oldódása okozza. Pl. kalcium/magnézium klorid vagy szulfát. Ezek oldódnak magas pH-n is, a karbonátok nem nagyon 7-es pH felett.
 
Sziasztok!
Olyan gondom van, hogy 5-ös Gh, 2.5 Kh mellett a pH-m alapból (co2 nélkül) 6.5 egy kb egy hetes 60-as induló akvánál, és a kh-ph táblzat szerint kb ennyinek kellene lenni co2 beoldással.
Most, hogy ilyen az alap, 1 bubi/sec-es co2 mellett 5.5-re megy le a pH, ami nem jó.
Szerintetek ez mitől lehet? Be fog állni egy két héten belül magasabb pH-ra?
Köszi!
 
Sziasztok!
Olyan gondom van, hogy 5-ös Gh, 2.5 Kh mellett a pH-m alapból (co2 nélkül) 6.5 egy kb egy hetes 60-as induló akvánál, és a kh-ph táblzat szerint kb ennyinek kellene lenni co2 beoldással.
Most, hogy ilyen az alap, 1 bubi/sec-es co2 mellett 5.5-re megy le a pH, ami nem jó.
Szerintetek ez mitől lehet? Be fog állni egy két héten belül magasabb pH-ra?
Köszi!

Az első kérdésem minden ilyen esetben: mivel méred? A mérés hiteles, megbízható? Fiatal az akva, ha aktív talajod van, az se biztos, hogy a Kh már stabilizálódott. Mikor mérted? Hogy cserélsz vizet? Milyen vízzel cserélsz? Ezer és egy nyitott kérdés van még :)
 
Az első kérdésem minden ilyen esetben: mivel méred? A mérés hiteles, megbízható? Fiatal az akva, ha aktív talajod van, az se biztos, hogy a Kh már stabilizálódott. Mikor mérted? Hogy cserélsz vizet? Milyen vízzel cserélsz? Ezer és egy nyitott kérdés van még :)
Hát hogy hiteles-e... neptunos cseppes mérő (mind a pH-ra, mind a GH, KH-ra)... Majd hamarosan beszerzek egy szűkebb skálájú jbl-eset de egyelőre ez van. Az akva fiatal, ahogy írtam, egy hete indítottam. Még a napi vizcserék mennek, esti cserével RO víz és kezelt csapvíz ~3:1 arányban (számításaim és méréseim alapján így jön ki a 6-os GH), majd reggel mérem a 3 említett paramétert. A talaj ADA Amazonia, alatta JBL AquaBasis Plus.
 
Hát hogy hiteles-e... neptunos cseppes mérő (mind a pH-ra, mind a GH, KH-ra)... Majd hamarosan beszerzek egy szűkebb skálájú jbl-eset de egyelőre ez van. Az akva fiatal, ahogy írtam, egy hete indítottam. Még a napi vizcserék mennek, esti cserével RO víz és kezelt csapvíz ~3:1 arányban (számításaim és méréseim alapján így jön ki a 6-os GH), majd reggel mérem a 3 említett paramétert. A talaj ADA Amazonia, alatta JBL AquaBasis Plus.

Szerintem a gyenge pont a pH mérése lesz. ( Bár a Neptun keménység tesztek sem a 100%-os megbízható kategória)
 
Oké, köszi! Akkor mihamarabb beszerzek pontosabb teszteket.

A pH-val szerintem ne babrálj nagyon. Úgy is adott, a KH és CO2 függvénye elsősorban. A DC-t lődd be, és a KH-d legyen olyan 3-as minimum, az úgy már biztonságos tuti. (Bár sokan már 0 KH-t használnak)
 
2 hónapja indított nanoakva. RO-val kezdtem és PO4-et adagoltam 1 hónapig a Mic&Mac mellé. Amazónia talajjal, dennerle 9+1 táptalaj.

Nem értem a PH miért ilyen alacsony és a GH miért van padlón? 170 PPM-et mérek. 2 kanál GH növelőt rakok be a 20L vízcsere után. Ez a nagyobb kanál azt hiszem 2 grammos.
CO2 még nem indult be amikor a tesztet csináltam.

Arról van tudásom, hogy van ami megemelheti a ppm-et és mégsem jelentkezik a GH-ban. De épp azért írtam le, hogy adok hozzá GH növelőt rendesen.

Az is egy külön érdekes téma, hogy egy EHEIM 2073-as monstrum ketyeg az 50L-es nano alatt, az No2 miért van jelen. Halak még nincsenek benne, mert égen földön nem találok Zöldsávos törperazbórát.

Screenshot_2018-12-03-11-24-10.png
 
2 hónapja indított nanoakva. RO-val kezdtem és PO4-et adagoltam 1 hónapig a Mic&Mac mellé. Amazónia talajjal, dennerle 9+1 táptalaj.

Nem értem a PH miért ilyen alacsony és a GH miért van padlón? 170 PPM-et mérek. 2 kanál GH növelőt rakok be a 20L vízcsere után. Ez a nagyobb kanál azt hiszem 2 grammos.
CO2 még nem indult be amikor a tesztet csináltam.

Arról van tudásom, hogy van ami megemelheti a ppm-et és mégsem jelentkezik a GH-ban. De épp azért írtam le, hogy adok hozzá GH növelőt rendesen.

Az is egy külön érdekes téma, hogy egy EHEIM 2073-as monstrum ketyeg az 50L-es nano alatt, az No2 miért van jelen. Halak még nincsenek benne, mert égen földön nem találok Zöldsávos törperazbórát.

View attachment 68768


Ne vedd készpéznek ezt a tesztet. Viszont a kimutatható nitrit tényleg aggodalomra adhat okot.
 
2 hónapja indított nanoakva. RO-val kezdtem és PO4-et adagoltam 1 hónapig a Mic&Mac mellé. Amazónia talajjal, dennerle 9+1 táptalaj.

Nem értem a PH miért ilyen alacsony és a GH miért van padlón? 170 PPM-et mérek. 2 kanál GH növelőt rakok be a 20L vízcsere után. Ez a nagyobb kanál azt hiszem 2 grammos.
CO2 még nem indult be amikor a tesztet csináltam.

Arról van tudásom, hogy van ami megemelheti a ppm-et és mégsem jelentkezik a GH-ban. De épp azért írtam le, hogy adok hozzá GH növelőt rendesen.

Az is egy külön érdekes téma, hogy egy EHEIM 2073-as monstrum ketyeg az 50L-es nano alatt, az No2 miért van jelen. Halak még nincsenek benne, mert égen földön nem találok Zöldsávos törperazbórát.

View attachment 68768

A teszt szerint kevesebb a GH-d, mint 3. Ha ez az érték 0 közeli, akkor elméletben, mivel a szűrőbaciknak kell a kalcium viszonylag nagyobb mennyiségben, gátolhatja a nitrifikációt.
 
A teszt szerint kevesebb a GH-d, mint 3. Ha ez az érték 0 közeli, akkor elméletben, mivel a szűrőbaciknak kell a kalcium viszonylag nagyobb mennyiségben, gátolhatja a nitrifikációt.
S akkor most mit tegyek? Térjek vissza csapvízre?

GA Plus mit rak vissza a vízbe? Nincs semmi infó az oldalon. abban van valamilyen kálcium? Mert a változó keménységért felelős kalcium-hidrogén-karbonát-ot gondolom nem rakja vissza, de Kálcium-szulfátot igen? Nem értek hozzá csak kérdezem.

Valahol olvastam, hogy az elején az amazónia mindent elnyel még ezt is. Lehet ez rendbe jön mihelyst az amazónia telítődik?
 
Valahol olvastam, hogy az elején az amazónia mindent elnyel még ezt is. Lehet ez rendbe jön mihelyst az amazónia telítődik?

Ha nem nagyon szikes a csapvized, eleinte jobb lehet RO-t keverni vele, amíg nem telítődik valamennyire.
 
Ha nem nagyon szikes a csapvized, eleinte jobb lehet RO-t keverni vele, amíg nem telítődik valamennyire.
Köszönöm. Azért érdekelne, hogy a GA-ban is küzdenek az ilyen problémákkal?

Mert sose olvasok olyan ismertetőket, hogy friss amazóniás indítás után
2 hónapig vacakolj a PO4 szint beállítással mert mi is tesszük.
2 hónapig csap vizet használj 50%-ban mert mi is tesszük.
 
Köszönöm. Azért érdekelne, hogy a GA-ban is küzdenek az ilyen problémákkal?

Mert sose olvasok olyan ismertetőket, hogy friss amazóniás indítás után
2 hónapig vacakolj a PO4 szint beállítással mert mi is tesszük.
2 hónapig csap vizet használj 50%-ban mert mi is tesszük.

Hát kérdezd őket :) De minden akvárium, és tápozási szisztéma más. Az ADA rendszer csak a talajban lévő foszforra épít.

Nem muszáj csapvíz, ha eléggé megemeled a GH-t, vagy van olyan dekorod ami minimálisan, de keményít. Na meg egyszerűen a haltápban is van kalcium, nálad most az sem játszik.
 
Köszönöm. Azért érdekelne, hogy a GA-ban is küzdenek az ilyen problémákkal?

Mert sose olvasok olyan ismertetőket, hogy friss amazóniás indítás után
2 hónapig vacakolj a PO4 szint beállítással mert mi is tesszük.
2 hónapig csap vizet használj 50%-ban mert mi is tesszük.

Mert ezekkel egyáltalán nem foglalkozunk. Se PO4 se csapvíz mégis működik :) Talán mondhatom, hogy elég jól :)
 
Back
Oldal tetejére