• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok.
Adódott egy kis probléma a vizem stabilitásával. Stabil volt, míg bele nem raktam a Tropica Aquarium Soilt. RO vizet sózok vissza Saltyshrimp Shrimp Mineral GH/KH+ -szal.
Ilyen volt:
PH 7-8 között , TDS 260 körül, heti kb. 10-zel emelkedett, de vízcserével mindig visszaállítottam. GH stabil 9 KH stabil 3
Ilyen lett a 9 liter talaj 60 liter vízhez adása után:
PH 7 TDS 290-re keverem, de napi 10-15-tel csökken akár 230 alá is. GH-t 11-re állítom be, de a KH-m csak 2 vízcsere után is. Hogy tudnám stabilizálni a TDS-t, és felvinni a KH-t legalább a GH harmadára? És persze a lényeg, hogy stabil is maradjon.
Ammónia, nitrát, nitrit a legalacsonyabb szinten.

Használ még vki ilyen talajt? Mivel lehetne csökkenteni az aktivitását? Mielőtt beraktam az akiba, 1 napig csapvízben ázott, majd miután beraktam az akiba, mivel szétsaraztam vele az egész vizet rengeteg vízcserét csináltam, míg kitisztult, de még így is kegyetlen. Legalábbis ahhoz képest, amilyen stabil volt a vizem nélküle.
Arra is gondoltam, ha sima aprószemű talajjal fedném le vagy keverném össze, talán kevésbé lenne aktív.
A cél a GH 10-11 stabilon tartása lenne, lehetőleg vegyszerezés nélkül.
 
Sziasztok.
Adódott egy kis probléma a vizem stabilitásával. Stabil volt, míg bele nem raktam a Tropica Aquarium Soilt. RO vizet sózok vissza Saltyshrimp Shrimp Mineral GH/KH+ -szal.
Ilyen volt:
PH 7-8 között , TDS 260 körül, heti kb. 10-zel emelkedett, de vízcserével mindig visszaállítottam. GH stabil 9 KH stabil 3
Ilyen lett a 9 liter talaj 60 liter vízhez adása után:
PH 7 TDS 290-re keverem, de napi 10-15-tel csökken akár 230 alá is. GH-t 11-re állítom be, de a KH-m csak 2 vízcsere után is. Hogy tudnám stabilizálni a TDS-t, és felvinni a KH-t legalább a GH harmadára? És persze a lényeg, hogy stabil is maradjon.
Ammónia, nitrát, nitrit a legalacsonyabb szinten.

Használ még vki ilyen talajt? Mivel lehetne csökkenteni az aktivitását? Mielőtt beraktam az akiba, 1 napig csapvízben ázott, majd miután beraktam az akiba, mivel szétsaraztam vele az egész vizet rengeteg vízcserét csináltam, míg kitisztult, de még így is kegyetlen. Legalábbis ahhoz képest, amilyen stabil volt a vizem nélküle.
Arra is gondoltam, ha sima aprószemű talajjal fedném le vagy keverném össze, talán kevésbé lenne aktív.
A cél a GH 10-11 stabilon tartása lenne, lehetőleg vegyszerezés nélkül.

Abba fogja hagyni, simán magától :)

Megjegyzés: miért akarsz Gh 10-et? Ha Gh 10-et akarsz, akkor miért nem csapvizet keversz RO-val? Azzal pont ugyanezt érnéd el, csak tized áron. A visszasózó is "vegyszer" :) Ha 7 feletti pH-t akarunk, akkor nem használunk aktív talajt. Akkor mehet a homok és a kavics. A csapvizes áztatást jól csináltad, csak tovább kellett volna hagyni.
 
Sziasztok.
Adódott egy kis probléma a vizem stabilitásával. Stabil volt, míg bele nem raktam a Tropica Aquarium Soilt. RO vizet sózok vissza Saltyshrimp Shrimp Mineral GH/KH+ -szal.
Ilyen volt:
PH 7-8 között , TDS 260 körül, heti kb. 10-zel emelkedett, de vízcserével mindig visszaállítottam. GH stabil 9 KH stabil 3
Ilyen lett a 9 liter talaj 60 liter vízhez adása után:
PH 7 TDS 290-re keverem, de napi 10-15-tel csökken akár 230 alá is. GH-t 11-re állítom be, de a KH-m csak 2 vízcsere után is. Hogy tudnám stabilizálni a TDS-t, és felvinni a KH-t legalább a GH harmadára? És persze a lényeg, hogy stabil is maradjon.
Ammónia, nitrát, nitrit a legalacsonyabb szinten.

Használ még vki ilyen talajt? Mivel lehetne csökkenteni az aktivitását? Mielőtt beraktam az akiba, 1 napig csapvízben ázott, majd miután beraktam az akiba, mivel szétsaraztam vele az egész vizet rengeteg vízcserét csináltam, míg kitisztult, de még így is kegyetlen. Legalábbis ahhoz képest, amilyen stabil volt a vizem nélküle.
Arra is gondoltam, ha sima aprószemű talajjal fedném le vagy keverném össze, talán kevésbé lenne aktív.
A cél a GH 10-11 stabilon tartása lenne, lehetőleg vegyszerezés nélkül.

Ha nem szeretnéd, hogy a talaj eltolja a paramétereket, akkor miért használsz aktív talajt, aminek ez az egyik legnagyobb előnye?
Homok, kavics, bazalt stb semleges.

Az összes ilyen jobb féle agyagos talaj lágyít, csökkenti a pH-t, emeli a TDS-t a benne lévő tápanyagok miatt. Ha növényezni szeretnél ez az ideális.
 
Sziasztok.
Adódott egy kis probléma a vizem stabilitásával. Stabil volt, míg bele nem raktam a Tropica Aquarium Soilt. RO vizet sózok vissza Saltyshrimp Shrimp Mineral GH/KH+ -szal.
Ilyen volt:
PH 7-8 között , TDS 260 körül, heti kb. 10-zel emelkedett, de vízcserével mindig visszaállítottam. GH stabil 9 KH stabil 3
Ilyen lett a 9 liter talaj 60 liter vízhez adása után:
PH 7 TDS 290-re keverem, de napi 10-15-tel csökken akár 230 alá is. GH-t 11-re állítom be, de a KH-m csak 2 vízcsere után is. Hogy tudnám stabilizálni a TDS-t, és felvinni a KH-t legalább a GH harmadára? És persze a lényeg, hogy stabil is maradjon.
Ammónia, nitrát, nitrit a legalacsonyabb szinten.

Használ még vki ilyen talajt? Mivel lehetne csökkenteni az aktivitását? Mielőtt beraktam az akiba, 1 napig csapvízben ázott, majd miután beraktam az akiba, mivel szétsaraztam vele az egész vizet rengeteg vízcserét csináltam, míg kitisztult, de még így is kegyetlen. Legalábbis ahhoz képest, amilyen stabil volt a vizem nélküle.
Arra is gondoltam, ha sima aprószemű talajjal fedném le vagy keverném össze, talán kevésbé lenne aktív.
A cél a GH 10-11 stabilon tartása lenne, lehetőleg vegyszerezés nélkül.
Egy nem derül ki számomra, @Mulinator , hogy mi célból raktad be az akváriumba? Mit akartál elérni?
 
Kösz a hozzászólásokat és a segítséget. Green caridina babaultik miatt akarom a GH 10-et, mert állítólag annál lágyabb vízben nem szívesen szaporodnak. Az árus neocaridina tenyésztő, és azt mondta, hogy ez a talaj jó a növényeknek, és hogy ő is ezt használja a garniknak. Szóval ezért vettem, és mert elég sok növényem van/lesz. Nem említette egy szóval se, hogy ne rakjam bele mind, vagy hogy ehhez még kell másik talaj is.
Egyébként a PH-m eddig is 7-8 között volt, szóval azzal, hogy most stabilan 7, nem nagy változás. A TDS-em pedig nem nő, hanem csökken. Szerencsére napról napra egyre kisebb mértékben, így nem terheli meg túlságosan a lakókat. Viszonyt a KH 2 (a GH 10-hez viszonyítva) nem túl ideális. Gondolom, hogy emiatt instabil a vizem.
Mivel ez a 9 liter talaj amúgy sem elég, arra gondoltam, hogy veszek rá semleges aljzatot, és akkor a vizem is stabilabb lesz. Egyénként azért nem csapvízzel keverem vissza az RO-t, mert a legjobb minőségű vizet szeretném a lakóknak, bacik, szennyeződések nélkül. Biztos nem lenne semmi bajuk akkor sem, hiszen sokan keverik csapvízzel, de ha bármi probléma beüt, tudom, hogy nem a csapvízben kell keresnem az okát.
Egyéb észrevétel, tanács?
 
Elindult az akváriumom egyelőre halak/növények nélkül, csak fákkal. 1 naposan furcsállom az eredményeket. Cseppentéses tesztekkel mérve:

Ph: 8
Gh: 12
Kh: 12

Budapesti csapvízen vagyok, de kicsit sokkalom a kh-t, illetve a ph-t is. Lemértem a csapvízet, az is 8-as ph-jú, bámulatos.

Később aktív talaj lesz majd benne, 18 liter amazonia a 180 literes akvába.

74051
 
Utoljára módosított:
Elindult az akváriumom egyelőre halak/növények nélkül, csak fákkal. 1 naposan furcsállom az eredményeket. Cseppentéses tesztekkel mérve:

Ph: 8
Gh: 12
Kh: 12

Budapesti csapvízen vagyok, de kicsit sokkalom a kh-t, illetve a ph-t is. Lemértem a csapvízet, az is 8-as ph-jú, bámulatos.

Később aktív talaj lesz majd benne, 18 liter amazonia a 180 literes akvába.

View attachment 74051
Nézd meg a vízművek honlapján, hogy a kerületben milyen vizet szolgáltatnak.
Nálam is efféle problémák voltak (felmászó pH, magas GH és kH), de RO-zással ezeket már sikerült kiküszöbölnöm.
 
Ro nekem még nem lesz eleinte, de megnézem. Remélem az aktív talaj lejjebb viszi majd egy kicsit, bár a magas kh miatt nehéz lesz érdemben változtatni rajta.
 
Utoljára módosított:
Ha jól látom erre nincs más megoldás, mint az RO :D fordítva egyszerűbb lenne két kávéskanál szódabikarbónát betenni... Megyek át az RO topicba :) újabb -20k
 
Az a baj, hogy kh után még a ph-t is le kellene csökkenteni, két szert hosszútávon viszont már kevésbé éri meg venni. Szerintem, vagy 180 literre szerinted mennyibe kerülne heti 20% vízcsere 12kh/8ph-ról 6,5-7ph-ra vinni? Amenyire érteni vélem a dolgot, 12-es kh mellett locsolhatom belete a sima ph csökkentőt elnyel rengeteget.
 
Az a baj, hogy kh után még a ph-t is le kellene csökkenteni, két szert hosszútávon viszont már kevésbé éri meg venni. Szerintem, vagy 180 literre szerinted mennyibe kerülne heti 20% vízcsere 12kh/8ph-ról 6,5-7ph-ra vinni? Amenyire érteni vélem a dolgot, 12-es kh mellett locsolhatom belete a sima ph csökkentőt elnyel rengeteget.
Félreértettél, és a linkben szereplő leírást sem olvastad, ezért ejnye-bejnye. Az a búgatópor, amit belinkeltem a Ph-t IS, és a kH-t IS helyrerakja. :)
Egy doboz meg általában egy életre elég. ;) Szóval időt nyersz, míg összerakod a pénzt egy tuti RO készülékre.
 
Jól van az adagolás az kérdéses is volt :) meg hányom vetem a dolgot.

Nem teljesen értem az adagolását, tudnál benne segíteni? Nekem -1,5 ph kellene 40 liter vízcserékkel, 180 literre. A kh változásos arányszáma az egyértelmű, de a ph változását nem értem.
 
Jól van az adagolás az kérdéses is volt :) meg hányom vetem a dolgot.

Nem teljesen értem az adagolását, tudnál benne segíteni? Nekem -1,5 ph kellene 40 liter vízcserékkel, 180 literre. A kh változásos arányszáma az egyértelmű, de a ph változását nem értem.
Ilyenkor mindig az akvárium bruttó űrtartalmával szoktak számolni, ezért
pH 7,0 👉 Acid Buffer 4,25 gramm + Alkaline Buffer 8,5 gramm
pH 6,5 👉 Acid Buffer 4,25 gramm + Alkaline Buffer 11,05 gramm

Az eöböl oldalán nagyon olcsón tudsz precíziós ékszerész mérleget venni csájnából. Az nagyban meg fogja könnyíteni a dolgod.
 
A precíziós mérleget a tápozáshoz már megvettem :) köszönöm a segítséget az értelmezéshez. Tehát akkor első körben beleengedem ezt a mennyiséget, majd utána a 6,5-ös szinten tartáshoz kb hetente a 2/10-ed részét. 0,5g acid + 2,3g alkaline a 40 literes vízcseréhez?
 
A precíziós mérleget a tápozáshoz már megvettem :) köszönöm a segítséget az értelmezéshez. Tehát akkor első körben beleengedem ezt a mennyiséget, majd utána a 6,5-ös szinten tartáshoz kb hetente a 2/10-ed részét. 0,5g acid + 2,3g alkaline a 40 literes vízcseréhez?
Nem. A 180 liter a számítás alapja, ráadásul az akvárium vizét sózzuk vissza.
Tehát vizet leszivornyáz, 40 liter RO-t beönt az akvába és az akvát sózod vissza.
 
Az elmúlt 4 hónapban átálltam teljes RO vízre amit GA-s GH+ -szal sózok vissza. Az akváriumban nincs semmi keménység növelő dekor, a szűrőkben csak Matrix van és Seachem Purigen, Amazonia táptalaj és aljzat.
Most már eljutottam oda, hogy a KH csak 1 (vagy még annyi se, az első csepptől sárga lesz a teszt) miközben a GH 4. Alapvetően még értem is miért, nyilván semmi nem növeli a KH-t de az teljes homály, ez miért csak engem zavar, miközben nagyon sokan ugyanígy üzemeltetik az akijukat, még a GA shop-ban készült videókon is ezt látom. (full RO, GH+ visszasózzák 130 tds-re, ami kb. GH 4, mint nálam)
A PH CO2 nélkül is csak 6,6 és már sötétzöld checker-nél is lemegy 6-ra, ami alá nem nagyon kéne menni, pedig ez a co2 kevés. Nem az a kérdésem, hogyan növeljek KH-t, mert ez tiszta, hanem, hogy ez miért probléma nálam és másnál meg miért nem? :)

A tesztek jó, csapvízzel ellenőriztem.
 
Miért baj az 1-es KH? Vagy nem értem, hogy pontosan mi is a kérdésed, az hogy miért nem zavar másokat az 1-es KH? :) A naplókat nézegetve sokan benéznek 6-os ph alá, és nyilván nem zavarja őket, mert akkor emelnének kh-t.

Vagy ne zavarjon, vagy emelj kh-t :p
 
Miért baj az 1-es KH? Vagy nem értem, hogy pontosan mi is a kérdésed, az hogy miért nem zavar másokat az 1-es KH? :) A naplókat nézegetve sokan benéznek 6-os ph alá, és nyilván nem zavarja őket, mert akkor emelnének kh-t.

Vagy ne zavarjon, vagy emelj kh-t :p

Nem a KH zavar, hanem, hogy lime zöld co2-höz bőven 6-os PH alá kéne mennem, amit sok élőlény nem szeret. Legalábbis, úgy gondolom, hogy nem :)
Pl. Oto pH: 6-7,2. Amano pH: 6,5-7,8 sokaknak van és nekik nem okoz gondot?
 
Back
Oldal tetejére