• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nano 20L kocka - első növényes próbálkozás

2 hónap után kifogyott a kis Tropica System Nano Set 95g CO2 szett palackja, gazdaságossági okokból tovább bővítettem a rendszert, vettem egy mágnesszelepes reduktort és áttértem 500g-os CO2 tölthető palackra, ami ezen új felállásban így szerintem 1 évet is ki fog bírni cserélés (palack töltés) nélkül.

A Ludwigia glandulosat lefejeztem, mert a víz felszín felett 2 cm felett már elkezdett a lámpa miatt a kis levelei száradni, töredezni, a levágott részt visszaültettem, így most várom, hogy elágazzon és új hajtásokat hozzon.

A pici laposférgek (rhabdocoela) száma az elmúlt 2 hétben inkább tovább nőtt, mint csökkent, hiába szívogattam le 1-2 naponta, így 2 napja jött a felmentősereg, 4 db. Zöldsávos törperazbóra (Boraras Brigittae), kisebbek mint a garnélák nagyobb része :), már az első nap után amint ránéztem reggel az üvegre nem volt rajta laposféreg, napközben is ami feljött az üvegre a pici halak rávetették magukat és járőröznek az üveg mellett, így ez akkor megoldódni látszik.
 
A laposférgek (rhabdocoela) inváziója megoldódott. A pici zöldsávos törperazbórákat meg is szerettem, emiatt most számukra elő eleség (artemia - sórák)) készítés projektbe kezdtem! ;)
Találtam (vettem) egy sok sebből vérző JBL artemio set-et, melyet most működésre akarok majd bírni, de a légpumpa membránja szakadt, a szita tartó csésze repedt, stb., szóval lesz vele munka, kihívás, de remélem összejön!

A pici malawa garnélák szépen nőnek, már talán 10-nél is több pici van:
IMG_20220319_140043.jpg

A Ludwigia glandulosa pálmafás kinézetű lett, hogy az alsó leveleit elengedte, emiatt most kapott gyökértápot, viszont az elmúlt 1 hétben a top-olása után szépen kinövesztette az új hajtásait. Egyben bekerült még egy Ludwigia palustris Super red is mellé, hogy a vörös részleg még erőteljesebb legyen.

IMG_20220319_141724.jpg

Lassan 3 hónapos lesz az akvárium, a Staurogyne repenst legközelebb most már visszanyírom, eddig még nem nyúltam hozzá. Az Eleocharis parvula mini 'pusilla', azaz a fű nem igazán akarja benőni az előteret, most a baloldal is vergődik, meg is nyírtam kicsit.

Láttam egy petés Tangerine tigert is, remélem lesz ebből is valami.:)
 
Az akvárium ma lett 3 hónapos.

Így ma ünnep volt a lakók számára is, a JBL artemio set-et sikerült helyreállítani és a néhány pici zöldsávos törperazbóra meg is kapta az első próba sórák tenyészetet (2 nap alatt keltek ki) nagy örömükre. (Na meg az enyémre is, hogy sikerrel zárult).:)

A garnélák ma kaptak forrázott pitypang levelet, melyre azonnal rá is vetették magukat. ;)
A Staurogyne repenst visszanyírtam.

Baby boom várható hamarosan, mivel az akváriumban lévő mindhárom garnélafajból (Malawa, Sakura, Tangerine tiger) vannak petések! :love:
IMG_20220324_112932.jpgIMG_20220327_161048.jpgIMG_20220324_113247.jpg
 
Ma itt falun épp egy 7 órás áramszünet van karbantartas és egyben gallyazás miatt is.
Lehet az tudni, általában mennyit bírnak ki a szűrőben a szűrőbaktériumok, így a szűrő működése nélkül ?
Van értelme ilyenkor pl. indító baktériumot löttyinteni egy 7 órás áramszünet után egy 3 hónapos akvába?
 
Ma itt falun épp egy 7 órás áramszünet van karbantartas és egyben gallyazás miatt is.
Lehet az tudni, általában mennyit bírnak ki a szűrőben a szűrőbaktériumok, így a szűrő működése nélkül ?
Van értelme ilyenkor pl. indító baktériumot löttyinteni egy 7 órás áramszünet után egy 3 hónapos akvába?
Ennyi időt a bacik nem bírnak ki a szűrőben, nagy részük odavész. Annyit érdemes csinálni, hogy az újraindítás előtt átlögybölöd a szűrőkosarakat, mint egy normál szűrőtakarításkor.
Így az újraindulás után nem kavarod vissza az elhalt a "szennyet". Mivel már beállt akváról van szó, hamarabb regenerálódik, mintha egy teljes restart lett volna.
Baci biztos nem árt neki és 2-3 naponta mehet a vízcsere is.
 
7 órás áramszünet után nem tapasztaltam semmi érdemlegeset az elmúlt 2 hétben. Egy nagyobb szűrő takarítást végeztem akkor, meg öntöttem bele a maradék indító baktériumot is az áramszünet után.

Az akvárium lassan 4 hónapos, a növények nagy része szépen növekszik, a Ludwigia palustris Super red nagyon nőtt 1 hónap alatt:

IMG_20220423_130106.jpg
Az Eleocharis parvula mini 'pusilla', azaz a fű az elmúlt 4 hónapban szinte csak stagnál, nagyon lassan nő, lehet nem kedveli annyira az ADA tápozást.

Ludwigia glandulosa másik hajtását most emers-re hagytam, szépen ki is bújt pár centit már a lámpa alatt és a színe is tetszik:
IMG_20220423_130134.jpg

A Tangerine tigerek még petések azóta is, de Malawa és Sakura piciket még nem láttam (és a petéseket sem), még reménykedek, hogy lesz pici...
 
Pici garnéla még azóta sincs, petések még vannak, így majd csak lesznek utódok...
Lassan a növények mindent benőnek ebben a 20L-ben. :)
A mechanikus időkapcsoló nekem már hangosnak tűnt, emiatt digitális időkapcsolót kapott a CO2 mágnes szelepe.
A garnélák már kehelyből fogyasztanak, így nem kell a kis tányért ki - be venni az akvába.

IMG_20220511_135510.jpg


A Ludwigia glandulosa top-olva lett és visszaültettem jobb hátra a levágott részét, hogy a jobb oldali vöröses részt tovább erősítse a Ludwigia palustris Super red mellet, ami sokat nőtt az elmúlt közel 2 hónap alatt, mióta bekerült.:)

IMG_20220511_140232_2.jpg

Már egy ideje gondolkodok egy 60P halas akváriumban mint következő lépés... ;)
 
Nini, voltak picik, legalábbis a Tangerine tigerekből biztos, egyet láttam is, lehet, hogy a többi nem talált élelmet :unsure:és nem maradtak meg. Lehet sűrűbben kellene beadni spirulina-t mikor már nagyobbak a peték, de én csak vártam, vártam, hogy majd látok kicsit és akkor nyomok be nekik. A jövőben talán jobban kell majd erre figyelnem. Esetleg azt tudja valaki, hogy kb. meddig hordják a garnélák a petéket ?

IMG_20220520_143617.jpg
 
Az elmúlt 3 hétben a legérdekesebb történés, hogy 1 hétre magára maradt az akvárium, de az automata kis etető, meg a kis vízutántöltő tette szépen a dolgát, növény tápolása elmaradt, de valójában minden ugyan úgy várt, ahogy itt maradt.

Mivel egyre melegebb van beszereztem @TZ -től én is PC ventilátor konzolt, így már napközben van ami hűtse a vizet, mert már 27 - 28C-nél jár, így remélem 1-2 C-t majd visszább csökken, vagy nem melegszik tovább ebben a szép nyári időszakban.

A garnélák esetében jött pár darab Amano, most Ők a kis akvárium királyai :) , a picik mostmár heti rendszerességgel kapnak spirulina port, így az újszülöttek is tápanyaghoz jutnak.

Kagylósrákok száma talán inkább csökkent az elmúlt 3 hétben, már alig látni.

Lassan ráférne már egy nagyobb nyírás is az akváriumra:
IMG_20220713_160332.jpg

Most már tervezgetem a nagyobb akváriumot is, méretben már a 100x50x50-es tetszik is.
 
Az elmúlt 3 hétben a legérdekesebb történés, hogy 1 hétre magára maradt az akvárium, de az automata kis etető, meg a kis vízutántöltő tette szépen a dolgát, növény tápolása elmaradt, de valójában minden ugyan úgy várt, ahogy itt maradt.

Mivel egyre melegebb van beszereztem @TZ -től én is PC ventilátor konzolt, így már napközben van ami hűtse a vizet, mert már 27 - 28C-nél jár, így remélem 1-2 C-t majd visszább csökken, vagy nem melegszik tovább ebben a szép nyári időszakban.

A garnélák esetében jött pár darab Amano, most Ők a kis akvárium királyai :) , a picik mostmár heti rendszerességgel kapnak spirulina port, így az újszülöttek is tápanyaghoz jutnak.

Kagylósrákok száma talán inkább csökkent az elmúlt 3 hétben, már alig látni.

Lassan ráférne már egy nagyobb nyírás is az akváriumra:
View attachment 168261

Most már tervezgetem a nagyobb akváriumot is, méretben már a 100x50x50-es tetszik is.
Hangulatos kis dzsungel ez így ;)
 
3 hete megtörtént a nyírás is, nyár van, meleg van a 120mm venti éjjel nappal megy, emiatt napi 1L a párolgása is, de amúgy minden rendben:
IMG_20220810_161719.jpg

Most hogy vidéken otthon voltam a szülői háznál meg is lett a ~30 évvel ezelőtti :) kis ivadékhal nevelő régi akváriumom (35x21x16 cm, azaz 12L), kicsit karcos, kicsit itt ott lepattant már az üvegből, de régi emlékek fűződnek hozzá, igy be is üzemeltem. :) pár apróságot vettem hozzá, de pár dolog maradt a 20L Nano Cube építese után is, így lett bele 1 pici vasfa, néhány Seiryu kő,
meg Tropica Aquarium Soil általános növénytalajt majd arra Dennerle Nano garnéla aljzat - Sulawesi fekete, az előtér részébe dekorkavics került. Szerencsére ezen 12L-be mindenből csak kicsi kellett. :)

A növényeket kaptam (Pogostemon, tripartita, Pinnatifida, mini pistia, békatutaj), meg majd teszek át később a 20L-esből Anubias nana Bonsait meg Ludwigia palustris Super redet (ami biztos nem lesz olyan szép, mint a high tech-ben, de biztos meglesz).

A scape egyszerű lett, de egy 12L-est nem is terveztem túlkombinálni ;):

IMG_20220810_154339.jpg

Eladó Denerle 6W csiptetős lámpát és egy Tidal 35 szűrőt találtam itt a fórumon, így azok még úton, addig mától ezek nélkül ketyeg mint növénytároló teljes naturálban. Napi vízcseréket majd azért megkapja. Később majd teszek bele valamilyen garnélát is.
 
Kicsit megnyírtam megint:
IMG_20220902_114307.jpg
A Taxiphyllum 'Spiky' mohából vettem ki egy nagyobb kupacot, nagyon nő.
A Staurogyne repenst korábban is és most megint párat visszavágtam, ezekből most szép kisebb bokrok lettek.
Bacopa caroliniana MP régebbi levelei olvadnak, de nagyon hozza az új hajtásokat és azok meg szépek.
A Bacopa caroliniana MP és a Eleocharis parvula mini 'pusilla' régóta csak stagnál, talán az ADA tápozás és a fény kevés nekik, de így előtűnt a Cryptocoryne parva, ami szép lassan növekszik, Az utóbbi pár hónapban a Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha megjelent (áttelepedett) pár kövön is, meghagytam.

A Bucephalandra sp. 'Red' megint virágot hoz:
IMG_20220902_114334.jpg

Megint születtek kis malawa garnélák, nagyon szaporak. :)
 
Back
Oldal tetejére