• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nano 20L kocka - első növényes próbálkozás

Ma mértem akva víz adatokat Neptun teszttel:
Összkeménység: 14nk
Karbonkeménység: 6

Itt a tiszta RO víz összkeménysege 12nk, amivel töltöm, így a kezdeti 21nk csapvízről már 14nk-ra lement. Itt a tiszta RO vizest esetleg érdemesebb lenne kicsit kevésbe sózni, hogy az RO vizem összkeménysége mondjuk 10nk legyen, vagy mennyire lenne érdemes belőni ?

A JBL tesztek:
NO3 az 1 és 3 között ez csökkent a korábbi 5-15 közötti nitrát tartalomról, ez gondolom jó így, mert a napi 2 - 2,5 ml foszfát hatására ezt felvehették a növények.
A foszfát (Po4) >0,02, azaz továbbra sem színezi be a JBL tesztet, pedig tegnap már 3 ml foszfát ment bele, gondoltam talán az már látszik, de még a talaj azt is felvehette.

Ma tovább emeltem a foszfátot 4 ml-re napi szinten, holnap is még megy ennyi, utána szerdán megint mérek, hogy akkor lesz e már látható mérési eredménye.
A CO2-t még továbbra sem indítottam el a foszfát hiány miatt.
 
Ma mértem akva víz adatokat Neptun teszttel:
Összkeménység: 14nk
Karbonkeménység: 6

Itt a tiszta RO víz összkeménysege 12nk, amivel töltöm, így a kezdeti 21nk csapvízről már 14nk-ra lement. Itt a tiszta RO vizest esetleg érdemesebb lenne kicsit kevésbe sózni, hogy az RO vizem összkeménysége mondjuk 10nk legyen, vagy mennyire lenne érdemes belőni ?

A JBL tesztek:
NO3 az 1 és 3 között ez csökkent a korábbi 5-15 közötti nitrát tartalomról, ez gondolom jó így, mert a napi 2 - 2,5 ml foszfát hatására ezt felvehették a növények.
A foszfát (Po4) >0,02, azaz továbbra sem színezi be a JBL tesztet, pedig tegnap már 3 ml foszfát ment bele, gondoltam talán az már látszik, de még a talaj azt is felvehette.

Ma tovább emeltem a foszfátot 4 ml-re napi szinten, holnap is még megy ennyi, utána szerdán megint mérek, hogy akkor lesz e már látható mérési eredménye.
A CO2-t még továbbra sem indítottam el a foszfát hiány miatt.
Ne mérj ennyit, mert drága dolog :p

Vízcsere után mérj egyet foszfátra. A kapott értéket azonnal egászítsd ki a számodra kitűzött értékre. Utána másnap tápozás előtt mérj egyet ismét. A hiányzó mennyiség lesz az akva napi igénye. Azt ad hozzá minden nap a vízcseréig. Ezt addig játszod még a kívánt érték be nem áll :)
 
Ne mérj ennyit, mert drága dolog :p

Vízcsere után mérj egyet foszfátra. A kapott értéket azonnal egászítsd ki a számodra kitűzött értékre. Utána másnap tápozás előtt mérj egyet ismét. A hiányzó mennyiség lesz az akva napi igénye. Azt ad hozzá minden nap a vízcseréig. Ezt addig játszod még a kívánt érték be nem áll :)
Igen, köszönöm, ezt próbálnám is követni, a foszfát szint belövésére. Sokszor nem mérek, ma volt a 3. foszfát mérésem, mert hagyok pár napot az alap szint behatárolásához (azaz mennyi foszfát kell napi szinten, hogy a 0,05, vagy 0,1 ppm megjelenjen a mérésben), de a foszfát (Po4) >0,02, azaz továbbra sem színezi be a JBL tesztet a mai mérés után sem, úgy hogy a 20L akváriumba már napi szinten 4ml foszfát megy bele, amit most megemelek napi 5ml-re a két ADA 1-1 ml tápozás mellett és hétvégen mérek.

Az NO3 az 1.

Összkeménység: 16nk, hmm, ez növekedett 2 nk-t, de most akövetkező sózott újabb RO vizkeverés 11nk, így ez majd csökken még a vízcserékkel.
Karbonkeménység: 6

A 20L nano akvárium kedden elműlt 4 hetes, a 2 db. süncsiga és 9 db. malawa garnéla mellé érkezik holnaptól 10 db. sakura is.
 
A 20L nano akvárium elmúlt 5 hetes, a foszfát napi szinten még 5 ml megy bele, ma ismét mértem párat:
PH: 7,5
NO3 az 1
A foszfát (Po4) >0,02, azaz továbbra sem színezi be a JBL tesztet a mai mérés után sem, de napi szinten már többet nem merek most beletenni ezen kis akváriumba, előbb utóbb a talaj telítődni fog, így a napi 5 ml megy még tovább bele és hétvége felé mérek.

Növények terén az 5 hét alatt az alábbi történt:
A Riccardia chamedryfolia (graeffei) mohák szépen elvannak, a Taxiphyllum 'Spiky' moha nagyon nő (az alga is néha rajta, de ezt vízscseréknél próbálom még leszívni), lassan visszább kell vágnom, a bal oldalt hátul Ludwigia glandulosa is szépen nő, már két kisebb hajtást is hozott a tövétől, melyek már néhány cm-re meg is nőttek, hátul középen a Microsorum pteropus 'Windelov' elvan, talán mostanában kicsit növekedett is, jobb oldalt hátul a Bacopa caroliniana MP is nagyon nő (annak ellenére, hogy lassú növekedést írnak róla) és szépek a kisebb hajtásai, a Staurogyne repens a két szélén középen is szépen lassan terjeszkedik tovább és talán valamivel kevesebb rajtuk a zöld pont alga is. A Micranthemum spec.´Montecarlo' egy kövön van, lehet ezért csak stagnál, nagyon keveset nőtt, terjeszkedett az 5 hét alatt, de legalább megvan még. A Bucephalandra sp. 'Red' bal középen is elvan (talán egyszer majd virágot is hoz), de lassan kezd ránőni a Staurogyne repens, így majd visszább kell vágni. A fán az első 2 hétben Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf volt, de a fa nyálkásodása ráment így ezek kipusztultak, helyette jött 3 hete az Anubias nana Bonsai, melyek esetében már várom, hogy a gyökereivel végre rákapaszkodjanak a fára, mert csak kötözve vannak, de az elmúlt 3 hétben ugyan úgy vannak, ahogy bekerültek, annyi eltérés, hogy kevés zöld szőr alga van egyik - másik levélen, vagy gyökerén. A bal oldalt elől a Eleocharis parvula mini 'pusilla' szépen nő, de jobb oldalt valamiért nem szereti, van egy kicsi Cryptocoryne parva, de az 5 hét alatt ez semmit sem nőtt. A red moor fa fehéres gombásodása most kezd megszűnni így 5 hét után, talán még 1-2 hét és eltűnik, eddig vízcseréknél leszívtam róla a csővel.
IMG_20220201_134745.jpg

Remélem a jobb oldalt az Eleocharis parvula mini 'pusilla' magára talál, majd az első nyíráskor (kb. 6. vagy 7. hét után a sárga, barna elhalt szálakat levágom).
IMG_20220201_125757.jpg

Ahogy nézem mintha még az ecsetalga is kezd megjelenni a Ludwigia glandulosa egyes levelein, aminek nem örülök:
IMG_20220201_161315.jpg
holnap állítok a külső szűrő befolyó szögén a másik irányba, így az áramlás megváltozik ezen növényre, meg talán több CO2 is eljut erre.

A Bacopa caroliniana jobb hátulső részein a levelek kezdtek barnásodni és töredezni, ez nem tudom mitől lehet, talán még mindig a foszfát hiánytól.
IMG_20220201_125615.jpg

A két kicsi sűncsiga szépen takarítgat, legalább már a barna alga elfogyott... A malawa garnélákból és a sakurákból remélem lesz majd egyszer szaporulat (egy - két petést már látni) így a mostani 20 garnéla szám remélhetőleg majd növekszik lassan.
 
Bàr elvileg adsz kaliumot, de nem lehe, hogy kevès? Erek közötti sárgásodàs + lukacsosodó levelek utalhatnak erre
Köszönöm! Megpróbálom pár napig az ADA Green Brighty Neutral K (ami ugye kálium) napi 1 nyomás helyett a napi 2 nyomást, ez kb. 2 ml, hogy mit reagál majd rá.
 
Az akvárium elmúlt 6 hetes, foszfát még nem mutatható ki, az 5 ml még megyeget bele napi szinten, tegnap mértem, még továbbra sem mutatható ki JBL teszttel.

Az ADA Green Brighty Neutral K-ból 2x nyomok napi szinten, az ADA Green Brighty Iron 1x megy bele.

A Bacopa caroliniana barnásodása és töredezése megállt, a kálium hiány így mérséklődhetett, köszönöm @lamascsi !

A napokban a zöld szőr alga jobban beindult:
IMG_20220210_145926.jpg

Ma emeltem egy kicsit a Tropica System Nano Set 95g CO2 adagoláson, ami ugye éjjel - nappal megy bele, meglátjuk majd pár nap múlva, hogy ezen zöld szőr alga milyen irányba változik.
A zöld pont alga látszólag tovább mérséklődött, valószínű a foszfát adagolás hatására. Néha látni még barna algát is, de azt a 2 süncsiga hamar eltünteti.

Tegnap megérkezett az utolsó fajta 10 fős garnéla csapat is a Tangerine tigerek, a Sakura és malawak után.
 
Ma az alábbi fehér kb. 2mm férget láttam az ajzatban mozogni, nagyon apró és mint egy giliszta úgy mozgott az üvegfal mellett, mi lesz ez ?

IMG_20220217_095246[1].jpgIMG_20220217_095246.jpg
 
Planária?
Olvasgattam én is, de inkább ilyen fehér cérna szerü féreg (esetleg Nematoda?) talajban mozog, nyálkás csíkot, háromszöges fejet, vagy vízben, talaj feletti közlekedését nem vettem meg észre, igaz még nagyon apró 2 mm, majd figyelem megy e pl. garnéla kajára etetéskor.
 
Utoljára módosított:
Délután már többet is láttam egyszerre, van amelyik már a talajból is kijött és az akvárium falán csúszkált kicsit, majd visszament a talajba. Van hogy összehúzza magát, mint a giliszta, de úgy is halad. Valaki tudja mi lesz ez? IMG_20220217_151101.jpg
 
Utoljára módosított:
Olvasgattam én is, de inkább ilyen fehér cérna szerü féreg (esetleg Nematoda?) talajban mozog, nyálkás csíkot, háromszöges fejet, vagy vízben, talaj feletti közlekedését nem vettem meg észre, igaz még nagyon apró 2 mm, majd figyelem megy e pl. garnéla kajára etetéskor.
Lehet fonálféreg is, de innen inkább laposféregnek tűnik. nem biztos, hogy planária. ha jól látom nem háromszög alakú a feje. rhabdocoela talán? Az is lehet, hogy eltűnnek maguktól :)
Szoktam mutogatni megnyugtatásképp, hogy nálam mi minden volt indítás után :) szintén 20literes. mára már csak a kagylósrákok maradtak ezek közül.
 
Lehet fonálféreg is, de innen inkább laposféregnek tűnik. nem biztos, hogy planária. ha jól látom nem háromszög alakú a feje. rhabdocoela talán? Az is lehet, hogy eltűnnek maguktól :)
Szoktam mutogatni megnyugtatásképp, hogy nálam mi minden volt indítás után :) szintén 20literes. mára már csak a kagylósrákok maradtak ezek közül.
Köszönöm, igen eddig rhabdocoela-nak tünik, mivel "még" kerek a feje része, ez egy kicsit meg is nyugtatott most, hogy talán nem planária és nem kell egyből vegyszeres kezelést keresnem.
 
Lapos. Fiatalon még nem annyira hangsúlyos a háromszög fej. Nálam is vannak. Engem eddig nem zavartak, csak a családom lassan ultimátumra készül ez ügyben, úgyhogy felvettem a kapcsolatot kedvenc állatorvosommal Fenbendanin ügyben. 🤭
Köszönöm, mostantól figyelem és ha háromszög fejűvé változna :), akkor szerintem megyek én is Fenbendanin-t szerezni.
 
Az akvárium most vasárnap lesz 2 hónapos.

A napokban megszületett néhány kicsi Sakura, valamint egy pici malawat is láttam, ezek szerint jól érzik magukat, már a nagyok között mozognak:
IMG_20220223_113110.jpg

Ma vettem etetőtálat, hogy a talajt kevésbé szennyezzem a garnéla eleségekkel, amit 2-3 naponta kapnak, mivel a laposférgek (rhabdocoela) továbbra is csúszkálnak a talajban, meg néhányuk az oldalfalon, de még továbbra is kicsik 1, max 2 mm, az elmúlt 1 hétben még nem láttam háromszög fejűt közte, vízcserénél amit az oldalüvegen volt és láttam, kb. 5 - 6 db. azokat leszívtam, meglátjuk, hogy a heti 2 vízcsere mellett a számuk, jellegük mennyire változik. Na nem látok csökkenést és inkább csak több lesz, akkor ahogy nézegettem a Zöldsávos törperazbóra (Boraras Brigittae) mintha megeszi, így lehet hogy 4 - 6 db. pici hal bekerül a garnélák mellé pár hét múlva...

Megvolt az első nyírás, az Eleocharis parvula mini 'pusilla'-ból bal oldalt csak igazítás volt, viszont a Taxiphyllum 'Spiky' moha felét kivettem, mert nagyon megnőtt, a sok apró levágott pici részeit még a heti takarításkor folyamatosan ki kell tisztítani mert úszott minden felé és nem úszik fel, hogy könnyen kivehető legyem a levágott része.

Bal hátul a Ludwigia glandulosa első szála elérte a felszínt, ezt ilyenkor érdemes metszeni, vagy így a felszínt elérve lassúl a növekedése?
A Ludwigia glandulosa újabb 2 új, kisebb hajtásai elengedte a leveleinek egy jó részét, szinte naponta vagy 1 - 2 fiatal levél úszott, így eléggé fel is kopaszodott. Gondolom tápanyag hiánya lesz, mert pl. a foszfátot a kis garnélák miatt most vagy 1 hete nem is adagoltam az ADA tápotzás mellé, ami a 0 foszfátszint miatt egy ideig ment bele 5 ml. de majd mérek lassan és szerintem foszfátot adagolok ismét. A Bacopa caroliniana MP esetében ahogy a fenti képen is látni, az alsóbb levelei elhalnak, ilyen áttetszővé válnak. lehet ez is összefügg a foszfát hiányával, mert már régebb óta megvan ezen jelenség.

A többi növény elvan, nem is piszkáltam még, az Anubias nana Bonsai esetében másfél hónapja várom, hogy a gyökereivel kapaszkodjon, de szinte csak egyenesen növeszti a gyökereit, nem a fát öleli vele.

A Ludwigia glandulosa régi levelein a pici ecset szerű alga megvan, nem növekedett, emiatt nem is kezeltem, majd a régi levelek esetleges metszésével távozik, szintén ezen van zöld szőr alga is, de talán inkább mérséklődött, meg a garnélák is simogatják néha. Zöld pont alga kevés helyen még szokott lenni, de vagy letakarítom az üveg faláról, vagy a 2 csiga, garnélák eltüntetik egyes növényekről vagy a fáról, zöld fonál algat is keveset látni, szóval mintha kezdene beállni az akvárium e téren így minimális algával, ami meg az élőlények miatt is jó, így találnak ennivalót is.

IMG_20220223_112943.jpg
 
Utoljára módosított:
Bal hátul a Ludwigia glandulosa első szála elérte a felszínt, ezt ilyenkor érdemes metszeni, vagy így a felszínt elérve lassúl a növekedése?
Ludvigiát topolni kell, hogy szép legyen. Ha csak lefejezed, akkor a vágás alatt 2 irányba elágazik a levélnyeleknél. Ha tövénél vágod, igazítsd méretre és ültesd vissza, úgy lesz a legjobb a színe.
 
Back
Oldal tetejére