• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Az első növényesem. 240l.

selgabor

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Másfél évig készültem a projektre, anyagilag és szellemileg is....
Próbáltam mindent megvenni, és 1000 jótanácsot megfogadni, amivel elkerülhetem a kudarcot.

Dióhéjban: 240 l-es mödanszié, az alján kb. 10kg lávazúzalék, magasításként, rajta:
Tropica Substrate növény táptalaj - 5 l
Ada Amazonia2 - 27 l
Dennerle Rio Xingu mix dekorkavics kb. 1 l
Seiryu kő kb 35kg.
Red moor fák.

Technika:
CO2 palackos, diffi porlasztás
Chihiros wrgb2
Eheim 5e 700 szűrő, tele matrixszal, Seachem Purigen a felső kosárban és a gyári perlon.
Eheim skim350.
Chihiros Doctor a 2 naptól.
Tápozás:
ADA Green Brighty Mineral
ADA Green Brighty K
Indulásra Seachem Stability, a gyártó által ajánlott adagban.
ADA Eca majd később.

Tegnap (09.28.) az ültetés (szűk 6 óra :) ) után feltöltöttem RO vízzel, hálás vagyok a jótanácsoknak, kb. 10 szem táp úszott fel, semmi egyéb.
Szűrő indít, Seachem Stability 5x5ml a vízbe.
Tápot nem kapott, mert a CO2 palack nyitásakor kb. ömlött a gáz a reduktor anyja mellett (fél éve majdnem elindítottam az akit, akkor raktam össze, akkor jó volt).
Na jó, akkor így se táp, se CO2 az első napra,
ha már lúd, legyen kövér, lámpát sem kapcsoltam.

09.29.
Ma du. 5 -re értem haza, masszív köd fogadott a vízben :(
Cseréltem a reduktor tömítését, beindult a CO2, 50% vízcsere, kb. 4 óra lámpa ,60% fénnyel.
Holnap reggel kapja az első adag tápot, remélem a CO2 időkapcsolója is teszi a dolgát és bekapcsol...
Kép, a vízcsere után itt.
 
Szia!

Csak egy gyors javaslat a képre rápillantva:
Gondolkozz el rajta, hogy az út/folyó szélén az Amazóniát nem lenne-e érdemes megtámasztani pár nagyobb kővel véglegesen, vagy minimum annak teljes benövényesedéséig.
Spoiler: De igen! :)
Persze ez sem mindenféle istentől elrugaszkodott ötlet így, ahogy te csináltad, de arra azért számíts, hogy a két oldal szépen lassan lecsúszik, és ráköltözik a középen lévő területre is.
Mert bár Amazóniából ennél nagyobb meredélyeket is lehet sikeresen építeni, de csak ha nem túl látványos már a legkisebb változás is, vagy erősen növényesítesz már a legelején.
Esetleg meg lehetne próbálkozni műanyag palackból levágott csíkokat pár centire a meredély szélétől az Amazóniába tolni, mert nekem az is szokott működni ennél sokkal nagyobb emelésnél is, de így növényesítés után, és úgy hogy első akvárium, nem biztos hogy be merném veled vállaltatni.
A víznek adj időt letisztulni. Indítás után ez még teljesen normális.
További sok sikert!
 
Szia!

Csak egy gyors javaslat a képre rápillantva:
Gondolkozz el rajta, hogy az út/folyó szélén az Amazóniát nem lenne-e érdemes megtámasztani pár nagyobb kővel véglegesen, vagy minimum annak teljes benövényesedéséig.
Spoiler: De igen! :)
Persze ez sem mindenféle istentől elrugaszkodott ötlet így, ahogy te csináltad, de arra azért számíts, hogy a két oldal szépen lassan lecsúszik, és ráköltözik a középen lévő területre is.
Mert bár Amazóniából ennél nagyobb meredélyeket is lehet sikeresen építeni, de csak ha nem túl látványos már a legkisebb változás is, vagy erősen növényesítesz már a legelején.
Esetleg meg lehetne próbálkozni műanyag palackból levágott csíkokat pár centire a meredély szélétől az Amazóniába tolni, mert nekem az is szokott működni ennél sokkal nagyobb emelésnél is, de így növényesítés után, és úgy hogy első akvárium, nem biztos hogy be merném veled vállaltatni.
A víznek adj időt letisztulni. Indítás után ez még teljesen normális.
További sok sikert!
Akkor megyek még követ venni.
Köszi az ötletet! :)
 
Az első napon nem sóztam visaza az ro vizet egyáltalán, mert kíváncsi voltam, hogy a seiryu mit tesz vele. Tegnap reggel 65 TDS-t mertem, az esti vízcsere utan 44-et.
A talaj nemcsak a foszfátot szokta nyelni az elején... Tessék sózni. A Gh-Kh érték meg nem egyenlő a tds értékkel. Csak akkor mutat egzakt értéket, ha a RO vízbe beletett só van csak benne. Közvetlen az akváriumban ez nem igaz. Egy Gh-Kh cseppteszt nem árthat addig, amíg kitapasztalod, hogy miből mennyi kell. 😉
 
A talaj nemcsak a foszfátot szokta nyelni az elején... Tessék sózni. A Gh-Kh érték meg nem egyenlő a tds értékkel. Csak akkor mutat egzakt értéket, ha a RO vízbe beletett só van csak benne. Közvetlen az akváriumban ez nem igaz. Egy Gh-Kh cseppteszt nem árthat addig, amíg kitapasztalod, hogy miből mennyi kell. 😉
Már ma reggel besóztam Gh plusszal. Veszek csepptesztet is, csak azért nem foglalkoztam ezzel, mert valami videóból derengett, hogy ha RO vizem van ÉS visszasózom 120tds-re, akkor felesleges mérni a Gh és Kh értékeket. Erre nem fordítottam talán elég figyelmet.
Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem! :)
 
Már ma reggel besóztam Gh plusszal. Veszek csepptesztet is, csak azért nem foglalkoztam ezzel, mert valami videóból derengett, hogy ha RO vizem van ÉS visszasózom 120tds-re, akkor felesleges mérni a Gh és Kh értékeket. Erre nem fordítottam talán elég figyelmet.
Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem! :)
Az akváriumban mért tds-sel van a gond. Az, hogy a profiknak elég azt mérni, az a komoly tudásuk miatt van. Egyébként a visszasózás 120tds-re tényleg elég és egzakt is, de csak arra a vízre, amit még nem öntöttél bele. Mivel téged érdekel a kövek keményítése kontra aktív talaj lágyítása történet, érdemes a gh-kh-t cseppteszttel ellenőrizni. 😉
 
TDS-t akváriumban mérni teljesen csalóka. Egy csomó màs dolog is belemegy az értékbe. Szerintem csak KH-t mérj az akváriumban. Kérj pár hétre kölcsön valakitől arra a pár mérésre. GH-t azért nem tartom annyira fontosnak, mert rendszeres 50%-os vízcsere mellett seiryu mellett sem lehet nagy gond. Persze azt sem árthat tesztelni. KH-t viszont én azért mérnék mindenképpen, mert személyes ízlésem szerint 2-3 közötti értéket mindenképpen tartani kell (se több, se kevesebb). Ha kell GH/KH+ használatával.
 
Utoljára módosított:
Egyébként ez számomra is kérdéses volt mindig. GA videókban látni/hallani, hogy vízcsere után, az akvárium vizét állítják be TDS120-ra GH+-szal. Ahogy mondjátok, egy Seiryu köves üveg esetén ez elég csalóka lehet, de ezekszerint a tapasztalat azt mutatja, hogy működőképes.
Egy nagy arányú cserénél, ami mondjuk 80% vízcserét takar, ez a módszer elfogadható. Igaz, hogy sokkolja az állatokat, de a növényeknek nem árt. Mivel a GA a növényes akvarisztikát domborítja, ez így érthető is. Nem véletlen hogy a halak betelepítése, garnélák szoktatása nem szokott a vidikben szerepelni. Ők csak mellékszereplők egy-egy építős videó utolsó 2 percében. 🙂
 
Erre azt mondom, hogy lehetetlen :)
Már eleve a 27 liter Amazonia 70-80ppm fölé löki a TDS-t

És tovább menve ennyi amazonia mellé nem kell KH emelés.
Adwa ad31 a műszer, a kalibrálást múlt héten csináltam. A friss RO értéke 4-5 ppm, amit mutat.
A 65ppm értéket csütörtökön reggel mértem, kb. 12 órával az első feltöltés után. Ennyi idő is elég lenne, hogy az 70 fölé lökje egyedül az amazonia? GH+ ma reggel került bele először összesen 1 kanállal (amit GA-ban kaptam hozzá), most ezt mértem. Tudom, hogy ez is kevés, ma már vízcsere után megsózom 120-ig.
Ami súlyosabb probléma a mai napra, hogy az Aquario NEO Special Type akril CO2 diffúzor - nagy a kerámia és az akril KÖZÖTT engedi a NAGY bubikat.
Ez ilyenkor kuka? TEgnap este még szép aprókat nyomott...
Az indítás után láttam, hogy a csőben a bubiszámláló és a diffi között is buborékok mennek, de reméltem , hogy víz és nem a paraffinolaj, amit a bubiszámlálóba nyomtam. El tudja dugítani, ha esetleg mégis olaj került bele?
 
Utoljára módosított:
Egy nagy arányú cserénél, ami mondjuk 80% vízcserét takar, ez a módszer elfogadható. Igaz, hogy sokkolja az állatokat, de a növényeknek nem árt. Mivel a GA a növényes akvarisztikát domborítja, ez így érthető is. Nem véletlen hogy a halak betelepítése, garnélák szoktatása nem szokott a vidikben szerepelni. Ők csak mellékszereplők egy-egy építős videó utolsó 2 percében. 🙂
Mivel 48 órás az egész cucc, így állat nem lesz benne egy ideig, ezért is merészeltem az első 1-2 napban "kísérletezni" a nem sózással.
 
Egyébként ez számomra is kérdéses volt mindig. GA videókban látni/hallani, hogy vízcsere után, az akvárium vizét állítják be TDS120-ra GH+-szal. Ahogy mondjátok, egy Seiryu köves üveg esetén ez elég csalóka lehet, de ezekszerint a tapasztalat azt mutatja, hogy működőképes.
IGen, éppen ez a videó győzött meg, hogy RO visszasóz, TDS mérés és jónapot :)
 
Ami súlyosabb probléma a mai napra, hogy az Aquario NEO Special Type akril CO2 diffúzor - nagy a kerámia és az akril KÖZÖTT engedi a NAGY bubikat.
Ez ilyenkor kuka? TEgnap este még szép aprókat nyomott...

Reduktoron 2-2.5 barnal ne legyen nagyobb a kimeneti nyomás.
Lehet csak összegyűlik a bubi a kerámia alatt? Ha tényleg nagy buborékok jönnek, akkor a ragasztás megadta magát.
 
Nagy bubi, igen és egy helyről jön a kerámia alól. Megnéztem, 2.4 bar. Ez azt jelenti, hogy az első 48 órában nulla közeli CO2-t kapott. (NEM) szép sötétzöld a DC. :(
Reggeli után elvágtatok venni egy újat.
 
Back
Oldal tetejére