• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Majdnem el natural

D

Deleted member 4326

Vendég
A tervet és az alapokat ebben a naplóban kifejtettem: https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

A koncepció tömören: el natural módszerein alapuló akvárium, tehát a tápanyagok fő forrása a táptalaj ( saját kerti komposzt), de kiegészítésként, csak amit szükséges, pótlom folyékony tápsók formájában, amit én keverek magamnak úgy, ahogy majd a növények igényei mutatják. Ez az elmélet tápozási fronton a ADA mögött is.

Az előző naplóban lévő akváriumnál főleg a nitrogénnel akadt problémám, és a vassal, mivel ott még úgy voltam vele, hogy nem akarok folyékonyan is tápozni, csak a táptalajra bíztam a dolgot. Ezt a két tápanyagot tehát biztosan pótolni fogom, a mértékét még ki kell majd kísérletezni. Káliummal nem volt gondom, a vízben mindig bőségesen tudtam mérni, és a foszfát is inkább több volt a vízben, mint kevés.

Szűrést nem bonyolítom túl, van benne egy kis belső, a lényeg a víz forgatása.
Az akvárium maga 72 literes (60x30x40m)
A fény 3 x 11watt 6500K-es U kompakt izzó. Papíron 37,5 lm/l(0,46 w/l) , de csereérettek már a csövek benne.



A terv egy hardscape nélküli sima növénydzsungel, hasonló stílusban mint az a fenti linken látható akváriumban is látható.



Vasárnap kíváncsiságból mértem nitrátot és foszfátot: 1,5-2 ppm a nitrát, 0,7 ppm a foszfát. Tettem be egy minimális KNO3 oldatot(a Redfield-arány miatt), és egy kevés saját mikró oldatot hogy legyen egy kis vas is a vízben). Később a vasat DTPA-vas porból keverem ki kb. 1 g/l-es törzsoldatot kapva, majd ebből adok néha 1-2 ml-t igény szerint. A reinecki mini majd jó indikátor lesz.

Szombaton tettem be a növényeket, így nézett ki:

78781
 
Nagyjából 1,5 hét telt el az ültetés óta, a növények fejlődnek, van egy kis alga is, de ez az elején, főleg egy komposztos táptalajnál normális, amíg az nem stabilizálódik.

View attachment 79163

Valószínűleg ez is elindul minden nagyobb stressz nélkül... Már 1.5 hét után is látni, hogy kb minden oké a növényekkel.
KNO3 nálam szinte mindig algát hozott, ilyenkor eleinte meg tutira van elég N benne.... kár lenne, ha emiatt nagyon bealgásodna.
Egyébként ezt a hosszúkásan növő algát indításkor én is szoktam látni, nagyon könnyű kiszedni és amikor ezt látom, tipikusan akkor nőnek a növények is a leggyorsabban.
 
Utoljára módosított:
Valószínűleg ez is elindul minden nagyobb stressz nélkül... Már 1.5 hét után is látni, hogy kb minden oké a növényekkel.
KNO3 nálam szinte mindig algát hozott, ilyenkor eleinte meg tutira van elég N benne.... kár lenne, ha emiatt nagyon bealgásodna.
Egyébként ezt a hosszúkásan növő algát indításkor én is szoktam látni, nagyon könnyű kiszedni és amikor ezt látom, tipikusan akkor nőnek a növények is a leggyorsabban.

Árgus szemekkel nézem az akváriumot mindig, ha bármi negatív indulna el, rögtön tudok reagálni.
 
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy mindeféle stressz nélkül indult az akvárium, sajnos a táptalajomba most nem kevertem ballasztanyagot és tőzeget, én ennek tulajdonitom be hogy túlságosan "aktív" lett, bubik jöttek fel a táptalajból, amik kissé felhordták a komposztot. Berakás előtt pedig átszitáltam alaposan, és egy kis mineralizálást is kapott.
Na, de lassan kezd beállni a táptalaj.Kap egy kis folyékonyat nitrogén, kálium és vas formájában, minimálisan a táptalaj miatt.

A jelleget kissé elviszem a klasszikus holland felé, ki és be is került növény. Egy faj még kerül hátul középre, ami illik a holland szabályok szerint. Még agyalok mi legyen.


20190814_163322.jpg
 
Látom elég sokat legóztál a növényekkel. Az a bal hátsó elég jól nő és az a crypto szerűség is sokkal rendezettebben néz ki mint az 1 hónappal korábbi képen.

Igen, pakolgattam őket, cserélgettem, de ez már kb a végleges összetétel lesz. A reinecki mini is szépen kikupálódott az indítás óta.
 
Tegnap megmértem a KH GH-t, 6-6 nk-nak mértem őket, így emeltem kicsit a GH-n manuálisan (kalcium klorid és magnézium szulfát). Eddig csak a 19-19-es csapvizemmel kevertem az RO-t, de ezentúl figyelek erre is.
 
@Pendulum Szia! Na van valami fejlemény az akváriumról ?
Nagyjából úgy halad mint eddig, sajnos a komposzt buborékok általi felhordása még nem állt meg, ez látszik is a képen. Legközelebb okosabb leszek, és keverem a a táptalajt a korábban bevált módon. Növények szerintem nincsenek rossz bőrben, igazából én elégedett vagyok a jelenlegi helyzettel.

20190906_163142.jpg

20190906_163609.jpg
 
Nagyjából úgy halad mint eddig, sajnos a komposzt buborékok általi felhordása még nem állt meg, ez látszik is a képen. Legközelebb okosabb leszek, és keverem a a táptalajt a korábban bevált módon. Növények szerintem nincsenek rossz bőrben, igazából én elégedett vagyok a jelenlegi helyzettel.

View attachment 80643

View attachment 80642

Továbbra is jól nőnek és egészségesek a növények. Sajnos túl gyorsan betöltik a teret :(, 72 liter ezeknek a növényeknek nem is olyan sok. Esetleg a talajt pálcikával meg lehet nagyon kicsit, érzéssel mozgatni, akkor kijönnek a buborékok. Egyébként amikor buborékokat látok a talajból, akkor általában a növények igen jól nőnek....

Egyik levélen látszik egy ilyen hosszúkás alga (szinte alig észrevehető és könnyen kiszedhető). Ez nálam is szokott lenni eleinte, elhanyagolható és magától eltűnik.
 
Utoljára módosított:
Nagyjából úgy halad mint eddig, sajnos a komposzt buborékok általi felhordása még nem állt meg, ez látszik is a képen. Legközelebb okosabb leszek, és keverem a a táptalajt a korábban bevált módon. Növények szerintem nincsenek rossz bőrben, igazából én elégedett vagyok a jelenlegi helyzettel.

View attachment 80643

View attachment 80642
Köszönöm a választ, szépen nőnek továbbra is a növények! :D
 
Továbbra is jól nőnek és egészségesek a növények. Sajnos túl gyorsan betöltik a teret :(, 72 liter ezeknek a növényeknek nem is olyan sok. Esetleg a talajt pálcikával meg lehet nagyon kicsit, érzéssel mozgatni, akkor kijönnek a buborékok. Egyébként amikor buborékokat látok a talajból, akkor általában a növények igen jól nőnek....

Egyik levélen látszik egy ilyen hosszúkás alga (szinte alig észrevehető és könnyen kiszedhető). Ez nálam is szokott lenni eleinte, elhanyagolható és magától eltűnik.

Majd szépen metszem, sűrítem őket, még egy jó pár hónapig nem lesz túlnőve. :)

A talajt már átszurkáltam a csipeszemmel, de nem szűnt meg ez a buborékolás.

Az algán nem izgulok, a növények kondíciója a döntő általában.
 
Back
Oldal tetejére