• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Lincoln Six Echo (243L Full High Tech)

a homok honnan is van?
Már nincs , apránként kiszívattam mert csak a gond volt vele, péntek óta kavics van a helyén. De a homok sem ellenőrizetlen helyről származott, JBL sansibar withe-ot használtam. Azon filózok, hogy nem-e az okozta a problémát, hogy a köveket is le hidrohén-peroxidoztam, és esetleg azt kikezdve jutott valami a vízbe, ami amúgy andezit, ilyent tesznek a vasúti sínek alá is, mérések alapján nem keményítette a vizet.
 
Már nincs , apránként kiszívattam mert csak a gond volt vele, péntek óta kavics van a helyén. De a homok sem ellenőrizetlen helyről származott, JBL sansibar withe-ot használtam. Azon filózok, hogy nem-e az okozta a problémát, hogy a köveket is le hidrohén-peroxidoztam, és esetleg azt kikezdve jutott valami a vízbe, ami amúgy andezit, ilyent tesznek a vasúti sínek alá is, mérések alapján nem keményítette a vizet.

Nem keményíti, de ha sín mellől származik, akkor azon lehet találni sok furcsa anyagot :/ Bár nem hiszem, hogy nem sikáltad volna le előtte.
 
Nem keményíti, de ha sín mellől származik, akkor azon lehet találni sok furcsa anyagot :/ Bár nem hiszem, hogy nem sikáltad volna le előtte.
Ugye nem feltételezed rólam, hogy azt az elmocskosodott olajos követ beteszem az akváriumba? :unsure: Azt írtam, hogy ilyent tesznek oda is, nem azt, hogy onnan van o_O . Újították az egyik vasúti átjárót és tőle méterekre volt egy nagy halomban leöntve, de ez originál , soha nem volt a talpfák között. Ennek ellenére ki is lett főzve mielőtt bekerült az akváriumba, pedig csak poros volt.
 
az andezit az egyik legjobb kőzet akváriumba, hasonlóan a bazalthoz. önmagában semmi nem oldódik ki belőle - persze lehetnek egyéb ásványok vagy fémes szennyeződések benne, de nem jellemző, még homogénebb, mint a bazalt.

ugyanúgy a homokot is kizárnám. ennek ellenére a sok galaxy egyszerre úszik háton jelenség szerintem valahogy csak mérgezés tudott lenni...
 
Ugye nem feltételezed rólam, hogy azt az elmocskosodott olajos követ beteszem az akváriumba? :unsure: Azt írtam, hogy ilyent tesznek oda is, nem azt, hogy onnan van o_O . Újították az egyik vasúti átjárót és tőle méterekre volt egy nagy halomban leöntve, de ez originál , soha nem volt a talpfák között. Ennek ellenére ki is lett főzve mielőtt bekerült az akváriumba, pedig csak poros volt.

nem, ezzel kezdtem ;)
 
Érdekes dolog ez az akvarisztika, mindig van benne kihívás, bár ki minek érzi :) . Kezdettől fogva küzdök az algával, és sajnos a drasztikus hidrogén-peroxidos kezelésre rámentek a galaxyk , arra tudok tippelni, hogy ez levágatta a PH-t amit nem bírtak, de a többiek meg igen. Egyenlőre még nem vettem helyettük másikat, vagy valami más halfajtát. Az biztos , hogy 1-2 botiát be kell szereznem mert csigainvázió van ismét, amit én eléggé utálok. Sajnos korábbi, hasonló méretű akváriumomban teljesen kezelhetetlenné vált, vélhetően a tőzeges házi készítésű táptalajon híztak meg.
De visszatérve az algára. Az ember jól akarja üzemeltetni az akváriumát, ezért vesz CO2 rendszert is, erre nem az van, hogy szebb lesz az akváriuma, á dehogy, pont ellenkezőleg , szépen leagásodik minden, ha meg elzárom kezd eltűnni az alga, és nehogy azt mondja nekem valaki, hogy a 2080-as mellett kicsi a szűrésem :confused:. Igazából ami nagyon zavaró, hogy az üveg algásodik, "kiszőrösödik" . Gondoltam akkor hanyagoljuk a CO2-t, de nem úgy van ám :mad:, hát az amaoknak nem tetszik az olyan víz amiben nincs CO2, pontosabban az e nélküli PH érték, mert ha nem megy a gáz, akkor meg vannak kergülve. Szóval ahhoz, hogy elhagyja a szén-dioxid beoldást le kell nyomnom a PH-t ami alapban valahol 8 körül van, most pontosan nem tudom. Most van egy kísérletem, ami úgy látszik bejön. tettem külön pár RC garnélát egy kis 5 literes akváriumba, és tettem a vizükbe 1,5 gramm Nátrium-Hidrogén-Szulfátot, PH egyből lement van 0,8 tizedet. Ez amúgy nem más mint PH mínusz, csak éppen a medencéhez vettem ;), és a doboz szerint 100%-ban ez van benne. garnélák bő 2 napja vannak ebben és élnek :) .
Másik fő bosszantó dolog az RC-kkel jött elő, vagy egy kis 26 literes garnélás akváriumom velük, ebből tettem át ebbe a nagyban jó pár egyedet, viszont minden nap találtam néhány elpusztultat, hasonlóan járt az egyik ismerős is akinek adtam belőle, közös pont volt a homok, és az RO víz. Homok lecserélve mindkettőnknél, de még mindig volt elhullás, erre olvasom, hogy ők nem bírják a lágy vizet. Mondjuk a kicsiben tényleg csak csapvízben voltak, és még a párolgást is azzal pótoltam. Na klasz , ott az RO szűrőm aztán nem használhatom. csináltam pár vízcserét. csapvízzel , és úgy vettem észre, hogy nekik legalább 200ppm-es víz kell, e felett teljesen nulla lett a halálozási arány, viszont most pucolhatom a vízkövet az opti akváriumomról, ráadásul a homok miatt beszereztem 1-2 karcot is a talajszintnél, pedig óvatos voltam csak pengés algakaparót használok azt is mindig felemeltem és csak toltam.
 
az üveg algásodik, "kiszőrösödik" .
Ez nálam is van, szerintem ez barna alga szeretne lenni. Legalábbis nálam, amikor tolom le a pengéssel, akkor a végén ilyen zöld trutyi jön le a pengéről. Kb fél centinként vannak ilyen kis szőröcskék az üvegen nálam. Szerintem érdemes lenne egy teljes vízelemzést csináltatnod, abból kiderülne, hogy hol lehet a gond!
 
Victor, le a kalappal az akváriumod és a technikai (tudásod) háttér mögött.(y) Próbáld az akvát nyugodtan, külső szemlélőként nézni, vonatkoztass el a befektetett, idő-, pénz-, energiától (nem könnyű) és próbálj szépen sorban nagyon pontos kérdéseket feltenni magadnak. Az akvarisztikában az a szép, hogy JÓISTENT játszhatunk egy vödör vízben (remélem senkit nem bántok meg) függetlenül, hogy 10 l vagy 200 l. Sok szempontból jobbat tudunk "csinálni" mint a természet de a szabályok tőlünk függetlenül működnek. Egy akváriumban te "teremtesz" így ha valami nem olyan amit szeretnél akkor azért TE vagy a felelős. Egy kicsit úgy érzem "erőből" próbálod megoldani a gondokat, nem biztos, hogy menni fog.
Sok türelmet, higgadtságot és kitartást kívánok.

ui. Írja ezt egy olyan ember akinek növényes akváriuma sincs, remélem nem idegesítettelek tovább :censored:
 
ui remélem nem idegesítettelek tovább :censored:

Á dehogy, csak azt nem tudom megérteni, hogy miért algásodik folyton be az akvárium ha megy a CO2. Előjött ezen az akváriumon is,illetve a korábbi 120x40x50-esen is, ha ezt kilövőm akkor eltűnik az alga, akkor van értelme? Legbosszantóbb dolgot, amit mindig utáltam, a vízcserét már megoldottam :), így akkor is tudok gombnyomásra vizet cserélni ha nincs is hozzá kedvem, nézzétek ezt el nekem , de kicsit büszke vagyok a vízcserélős művemre :finger:
Természetesen tudom, hogy kellene egy komplexebb vízelemzés, de egy komplett szett közel 30 ezer, és erre most nemigazán akarok beruházni, de azért apránként veszegetem a teszteket, vas és foszfát már van, PH-t és az RO miatt oldott anyagtartalmat tudok mérni.
 
hát a co2 az mindig új kihívás a lowtechhez képest. én is emiatt húzódoztam tőle.
amióta megy a co2 például a kockában, elöntötte az ecset a köveket. a nagyban is van azóta, de szerencsére azt kordában tudom tartani, az csak a lily útjában levő fán - meg sajnos a riccardián - jelent meg izomból.

semmit nem változtattam, sőt, az áramlást vissza is vettem azóta, a kockában konkrétan csak csordogál - és mégis, minden kő tiszta ecset. meg a montevidensis egyes szálai. de más nem. idegesítő :)
 
Á dehogy, csak azt nem tudom megérteni, hogy miért algásodik folyton be az akvárium ha megy a CO2. Előjött ezen az akváriumon is,illetve a korábbi 120x40x50-esen is, ha ezt kilövőm akkor eltűnik az alga, akkor van értelme? Legbosszantóbb dolgot, amit mindig utáltam, a vízcserét már megoldottam :), így akkor is tudok gombnyomásra vizet cserélni ha nincs is hozzá kedvem, nézzétek ezt el nekem , de kicsit büszke vagyok a vízcserélős művemre :finger:
Természetesen tudom, hogy kellene egy komplexebb vízelemzés, de egy komplett szett közel 30 ezer, és erre most nemigazán akarok beruházni, de azért apránként veszegetem a teszteket, vas és foszfát már van, PH-t és az RO miatt oldott anyagtartalmat tudok mérni.
Nem biztos, hogy mindent kell, mérni. Ha jól értem CO2 nélkül eltűnik az alga. Én ezeket a kérdéseket tenném fel:
Milyen algám van?
Biztos, hogy a Co2 miatt algásodom?
Milyen vízparamétert változtat a Co2, hogy befolyásolja a PH-t?
stb.
mert ha tapasztalati úton arra jutottál, hogy nem változtik semmi csak kikapcsolod a Co2-t és eltűnik az alga, akkor én csak olyan paramétereket mérnék ami valószínű kapcsolatban lehet a Co2-vel. A vízcserélős művedre büszke is lehetsz.(y)
ui: máshol is sokszor az a baj, hogy azt mérik amihez műszer van és nem azt amit kéne:D.
 
Nagyon érdekes amiket olvasok. Itt olyan dolgok derülnek ki, és inspirálnak gondolkodásra, hogy az elképesztő.

A CO2 algásító hatása:

- egy ismert akvakertész mondta múltkor, amikor a "miért nem törekedsz a 30 ppm CO2-re?" kérdést tettem fel neki - 385 literre 3 bps napi 6 órában adagolva -, hogy "mert nem az algát akarom nézegetni a növények között"

- nálam még soha nem volt 30 ppm, pedig palackos CO2-t oldok be (beoldási és áramlási problémák vannak), de a DC türkiz, és a növények enyhén bubiznak (a fény 0,675 W/l). Minimális ecset volt a cryptok szélein, korábban volt rhizo, fonal, zöld szőr, zöld pont, staghorn is. Szinte mindegyik eltűnt, staghorn nem, azt lecsipkedtem kézzel, pici ollóval, stb. A zöld pontot a napi foszfát 25%-os emelésével 1 hét alatt eltüntettem. A rhizot kiszedtem csipesszel, hurkapálcával, aztán végleg eltűnt.

Viszont az üveg szőrösödést nem tudtam megszüntetni, igaz, nem is nagyon izmoztam rajta, a heti vízcserénél egy szivaccsal lepucoltam, és kész.

Amit viszont észrevettem, és ez roppant lényeges, hogy a frontüveg azon részén, ahol az áramlás kiemelkedően nagy - mivel nagyon sz*r az esőztetőm, rendkívül hülyén mozog a víz az akvában -, ott semmi szőrösödés nem volt! Pedig adja magát, hogy ott van a legmagasabb a CO2 és a tápanyag szint, mindössze az áramlás miatt nem tud megkapaszkodni az alga.

Victor, a Te esetedben talán meg kellene próbálni a CO2 szintet csökkenteni, 10-15 ppm-re akár. Tehát a limezöld DC-hez szükséges bubiszámot megfelezni, vaaagy a DC-t hígítani RO vízzel, hogy alacsonyabb szinten zöldüljön, vagy türkiz színig menni. Meg talán a tápozásból is visszavehetsz, mert nincs az akva túltelepítve növénnyel.

Annak idején én növeltem a víz keménységét is a sajátomban 4,5 nk°-ról 6,5 nk°-ra emeltem a vizet.

Hiszem, hogy megvan az az egyensúlyi állapot, ahol nemigen van alga, de a növények szépen fejlődnek. De úgy gondolom, hogy ezt csak tapasztalati úton lehet megtalálni, semmilyen képlet, szabály nem mondja meg. Te is mérnöki gondolkodású vagy, ahogy én is annak tartom magam. Ez kb. azt jelenti, hogy el vagyunk átkozva a hobbink terén :D Fontosak a számok, de egyre inkább rájövök, hogy az intuíció sokkal fontosabb. A végső szót meg ugye az alga és a növények mondják ki, azok meg ritkán nézik az excel-t, illetve a vízteszteket.

Jah, kiegészítés: átokhínár. Fater "akváriumában" táptalaj nélküli homokban, esővízben, tápozás és CO2 nélkül, 26°C-on, 0,3 W/l fény, zero(!) vízcsere mellett kaszálni kellett, gyönyörű, egészséges leveket hozott. Nálam 23,5-25°-on, táp, CO2, agyagtalaj+táptalaj mellett, 0,675 W/l fénnyel, heti vízcsere, ismert vízkémia mellett sosem érte el a vízfelszínt, lehajlott, barnult a szárak vége, bealgásodott fonallal, szőrrel. Ki írti ezt?! :) Pedig már a nálam nőtt új hajtásokat ültettem újra kétszer, a hozott növényi részeket kidobtam. Pedig azt gondolnánk, hogy egy átokhínár azért mindenhol megél, tehát egy növényes akvában - mégha kezdő is -, arany élete lesz.
 
Milyen vízparamétert változtat a Co2, hogy befolyásolja a PH-t?
Letolja a PH szintet, vagyis savassá változtatja a vizet, és talán az oxigén szint is csökken a CO2 adagolásával, de ez csak tipp. Tény az, hogy ha elzárom visszaszorul az alga. Most csökkentettem a bubiszámot is, úgy másodpercenkénti 1-re. Vízkeménységet főleg az RC-k miatt növeltem, illetve sokat agyaltam azon, hogy kellene magnézium is a vízbe, ez pedig a csapvízben van bőven. A végső megoldást még ki kell kísérleteznem, vagyis időnként csapvízzel fogok cserélni, erre tettem is be külön elágazást az RO készülékbe, így a membránok megkerülésével is tudom tölteni a hordót.
Fizu után beszerzek még pár tesztet, és inkább a táblázat alapján belőni a CO2 szintet, nem pedig a DC-re hivatkozni. Amúgy érdekes, hogy a szigetes elrendezés miatt nekem elől van nagyobb áramlás, és mégis szőrősödik az üveg, nem viszi el az áramlat.
 
Mennyit tápozol? Tényleg csak 30% vizet cserélsz, mint ahogy a napló elején írtad?
 
Nálam sokkal tapasztaltabb dexkill kolléga is leírta a tapasztalatait, lehet, ezen az úton is elindulhatsz, szerintem egy kicsit sok mindenen szeretnél egyszerre változtatni, inkább egy vagy két dolgon aztán figyelni, ehhez kell türelem. Nyílván egyszerre szeretne az ember jó paramétereket, de hát mik a jó paraméterek? Sokszor a kérdéseink rosszak ezért kapunk rossz válaszokat amit aztán statisztikailag igazolunk is. Az akváriumnál nem mindig célravezető a kiszámolom, kimérem odab...ok a puckával vagy húz a szürke vagy besz..ik. Szerintem az se jó, hogy a csap és a RO vizet cserélgeted.
Írom mind ezt úgy, hogy nekem nincs is akvám.
 
ahhoz csatlakoznék, hogy elsőre vedd lejjebb a co2-t. én is nemrég beszéltem erről valakivel, most a 272 literbe nekem percenként 90 bubi megy [ha jól emlékszem, lehet, hogy 100]. kapásból megszűnt a majd' ujjnyi vastag scum [najó, kicsit vékonyabb:)], ami a co2 beindítása óta volt. azt mondta az a bizonyos ember, hogy azzal, hogy ennyire telíted a vizet co2vel, kiszorítod az oxigént és megáll az oxidáció - akármit is jelentsen ez.
mindenesetre nálam ugyan gyökeres változást nem hozott, minden nő ugyanúgy, talán csak kevésbé bubizik, de nincs scumom. és az fontos volt, nagyon küzdöttem vele.
persze ezzel így már a dc mint olyan nincs is a tankban, felesleges, mivel nem tud változni ennyi mennyiségtől.
 
Mennyi a pH amikor rendesen megy a CO2? Lágy víznél kevesebb kell. Ha Lily van kevesebb kell.
Ha túl alacsony a pH a szűrődben lévő baktériumok nem ugyanúgy dolgoznak. Jön az alga.

Milyen a vized? TDS. Az RC-nek semmi baja nem lesz a lágy vízben. De ezért használunk port, ha full RO megy, hogy pici ásványi anyag legyen benne a növénytápokon kívül is.
Amint ezt megoldottad nem lesz vedlési probléma nem lesz elhullás sem.

Az olajosodás/film-nek ezer oka van. Egy növényesben állandóan jelen lehet, kaja, növények miatt, alga miatt, szűrő miatt.
Pusztán mert visszaveszed a CO2-t nem megoldás. Max egy gondolat amin el lehet indulni. A növényeknek nem jó az alacsony CO2, de nem minden növénynek egyforma a CO2 igénye.
Ha nem húzod túl a fényt a CO2-t sem kell csutkára pörgetni.

Nemrég említetted, hogy a tápokat is magad kevered. Ezen az oldalon is érdemes lenne keresgélni. Sok bibi szokott emiatt lenni.

Szóval van néhány megoldandó feladat :) Mint mindig :)
 
Szia Victor!
Szorgalma olvasója vagyok hozzászólásaidnak, mindig van benne egy két számomra érdekes, fontos információ. Örülök, hogy végre sikerült elindítanod az akát, aminek kivitelezése igen igényesre sikeredett! Persze az ember nem is vár mást tőled, csak így tovább! :)
A problémádra reagálva. Ezek a szigetes elrendezések mindig is tetszettek, előbb-utóbb biztos nekifogok egynek én is. Szerény véleményem szerint nagyon fontos, hogy az alapterülethez képest megfelelő mennyiségű növény legyen az akváriumban. Gondolok itt elsősorban a nagy gyökérzettel rendelkezőkkel, amiknek szerintem nagyon fontos szerepük van a talajban kialakuló bacikultúrában. Úgy gondolom, hogy Nálad nagyon nagy felület "szabadon" van a növényekkel beültetett szigethez képest, és ott is kevés a növény. Persze az idő múlásával biztos létrejön az egyensúly, de ha van rá lehetőséged sűrűsítsd a flórát. Szerintem.
Kitartás , türelem és sok növény... :)
 
Úgy látszik kezdem látni a fényt az alagút végén. Részben lemondtam a nagyon lágy vízről, és volt pár 40-50%-os vízcsere csak csapvízzel, most olyan 200 ppm környékén van a víz oldott anyag tartalma. Mióta így megy azóta nem találtam egy elhullott RC garnélát sem. Másik dolog amit csináltam, hogy egészen visszavettem a CO2-t, most 3-4 másodperces időközönként mennek a buborékok, igaz elég nagy a bubiszámlálóm, 3 milliméter körüli buborékokat ereget. Növényeim viszont a kék DC ellenére szépen eregetik az oxigénbuborékokat, ráadásul eddig a weeping moháim is folyton elbarnultak, de most ők is szépen zöldülnek és hozzák az újabb hajtásokat, és az üveg algásodása is minimális, valamint a fákról is elég jól eltűnt az alga, igaz ez a múltkori Hidrogén- Peroxid kezelésnek is köszönhető.
Egyedül ami most probléma az a PH szint. Mivel kevés az aktív talaj, illetve a CO2-ből is kevés megy, így nincs ami letolná, a víz alapban 7,8 körül van, ezt viszont az amanók nemigazán tolerálják. Leírás alapján nekik 7,6 alatti PH kell, amihez alulról közeledve megőrülnek , elkezdenek vadul úszkálni, így most nyomnom kell az akváriumba a PH csökkentőt.
Itt most megint a kísérletező (meg a spórolós :)) hajlamom jött elő, kipróbáltam a medencéhez vásárolt PH csökkentőt. A teszt medencében sem volt vele semmi gond, illetve az akváriumba is több mint 1 hete ezt öntögetem, doboza szerint 100% Nátrium-Hidrogén-Szulfát , ebből kevertem egy töményebb oldatot ami bekerült a kiürült carbós adagolóba. Sajnos használata nem tartós, napi szinten 10-15 ml kell adagolni hogy 7,6 alatt maradjon a PH. Gyári akváriumi PH csökkentőket még nem használtam, azoknak vajon tartós lehet a hatása?
Ez ugyan nem a weeping, de látszik hogy végre zöld hajtásokat hoz.(elötte viszont az van ;))
22046007_0ac2d7d4c0e05acc81fd03e5082f8160_l.jpg


Halakat még mindig nem vettem, bár a napokban találtam egy hirdetést eladó sokcsíkú csigasügérekről . Ilyenem már volt korábban is 4 centire nő csak meg, de aztán nem sikerült megegyezni az eladóval, mert elég furcsán árazta be a halakat. a 3 betűs oldalon hirdette, árban 200 forint volt megjelölve , gondoltam , hogy ez darab ár, ő viszont úgy értette, hogy centinként ennyi. Ilyenről én még nem is hallottam, mindig is darabra vettem, boltban , és magánembertől is, és az akvaristán se találtam egy olyan hirdetést se ahol centi/forintban volt beárazva a hal, olyan persze van, hogy kicsi ennyi nagy annyi. Az eladó pedig váltig állította, hogy ő mindig így. centire vett halat, meg hogy én nem tudom értelmezni a hirdetést. Én értelmeztem volna, csak nem nézte meg, hogy a címben beírt "ár 1 centire vonatkozik már nem jelent meg
:confused:
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...46047_42153b75978d2eb36715c969b592fc5e_xl.jpg
Ezek után valahogy nem bíztam benne, így letettem a vásárlásról. Utólag belegondolva, kicsit kínai hirdetés filingje volt a dolognak, külföldi aukciós oldalon sokszor belefutottam olyan áruba ami nevetségesen olcsón volt feltéve, így ár szerinti rendezésnél persze, hogy előre került, viszont a postaköltség meg sokszorosa volt a reálisnak.
 
Back
Oldal tetejére