• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kompromisszum?570

Egyébként, hogy mennyire nem csak a CO2-n múlik a növények bubizása, azt jó mutatja, hogy a világításom indulása után 1,5 órával sem bubiztak a növények. 2.5 órával később az egyik másik magasabb levő Anubiasom talán. SZóval valami más korlátozó tényező van a rendszerben. AZ a fránya Liebig törvény... Délután majd megsasolom hogy állnak a tápszintek. Csak dolgozni is kellene közben :)
Nekem sem bubiztak az elején. Nekem még akkor a tápozáson kellett emelnem és azt jól eltalálnom. De egy összetevőn is múlhat ez a dolog. Volt egyszer egy mezőgazdasági újságban egy jó kép erre. Az ökoszisztémát egy fa hordóval szimbolizálták. A hordóban lévő szint jelzi azt, hogy mennyire jó ez a szint. Minden donga, vagy fa léc (ki hogy ismeri) egy mikró vagy makró elemet szimbolizál. Bármelyik is kicsi, azaz pl. feleakkora mint a többi, akkor a víz szintje az ugye csak addig tart és hiába van a többiből sok, azok nem érvényesülnek.
Nem tudom mennyire jól sikerült szemléltetnem 😁 .
Egyébként nekem még a víz lágyítása dobot sokat a bubizáson.
 
Nekem sem bubiztak az elején. Nekem még akkor a tápozáson kellett emelnem és azt jól eltalálnom. De egy összetevőn is múlhat ez a dolog. Volt egyszer egy mezőgazdasági újságban egy jó kép erre. Az ökoszisztémát egy fa hordóval szimbolizálták. A hordóban lévő szint jelzi azt, hogy mennyire jó ez a szint. Minden donga, vagy fa léc (ki hogy ismeri) egy mikró vagy makró elemet szimbolizál. Bármelyik is kicsi, azaz pl. feleakkora mint a többi, akkor a víz szintje az ugye csak addig tart és hiába van a többiből sok, azok nem érvényesülnek.
Nem tudom mennyire jól sikerült szemléltetnem 😁 .
Egyébként nekem még a víz lágyítása dobot sokat a bubizáson.
Ez a Liebig-féle minimum-elv. Mindig a minimumban lévő tápanyag határozza meg a növények növekedését. Egyébként, ha belegondolunk, az élet számos területére rá lehet húzni ezt :)
 
Próbáld ki, hogy leállítod a szűrőt, annak hatására elvileg látványos bubizásba kell átmennie. De lehet hogy kevés a fény az intenzív bubizáshoz.
Ez a legvalószínűbb, hogy nincs elég fény. Azért erre a szűrő kikapcsolásra rápróbálok majd
 
Lehet hülyeséget mondok, de nem tudom ilyen magas akva esetében létezik-e egyáltalán olyan optimális világítás, ami az alsóbb szintekre is juttat elegendő fényt a bubizáshoz és cserébe a tetején nem lesz-e túl sok a fény. Szóval lehet föléraksz egy 100csillió lumenes szörnyet, ami az alsóbb rétegekben eredményez mondjuk 50lumen/litert, felül meg 200lumen/litert - így igencsak algatenger lesz a végén. Ezt összehangolni jó kis kihívás :)
 
Lehet hülyeséget mondok, de nem tudom ilyen magas akva esetében létezik-e egyáltalán olyan optimális világítás, ami az alsóbb szintekre is juttat elegendő fényt a bubizáshoz és cserébe a tetején nem lesz-e túl sok a fény. Szóval lehet föléraksz egy 100csillió lumenes szörnyet, ami az alsóbb rétegekben eredményez mondjuk 50lumen/litert, felül meg 200lumen/litert - így igencsak algatenger lesz a végén. Ezt összehangolni jó kis kihívás :)
Igazából ez majd azon múlik milyen scape lesz benne, és azon milyen szinteken milyen növényeket választok. De észnél kell lenni az egyértelmű.... nem egyszerű.... gyepet nem nagyon tervezek bele :)
 
Lehet hülyeséget mondok, de nem tudom ilyen magas akva esetében létezik-e egyáltalán olyan optimális világítás, ami az alsóbb szintekre is juttat elegendő fényt a bubizáshoz és cserébe a tetején nem lesz-e túl sok a fény. Szóval lehet föléraksz egy 100csillió lumenes szörnyet, ami az alsóbb rétegekben eredményez mondjuk 50lumen/litert, felül meg 200lumen/litert - így igencsak algatenger lesz a végén. Ezt összehangolni jó kis kihívás :)
Vannak nagy ADA kiállítói akváriumok amelyek szerintem 2 méteres magasságot is elérik. Gondolom, hogy ott olyan világítás van ami nem 2 forint. Azokat elnézve inkább a növényekkel kell játszani, hogy mit hova. Fent pl. Olyat amit sűrűn kell nyírni, így ha algás is, akkor levágódik 😁. Lentre meg pl lassan növőt, pl anubias ami kevés fénynél is szép marad, max nem olyan ütemben nő.
 
Sziasztok!
Csütörtökön vettem GH sót, és csináltam tegnap egy kb. 200 literes vízcserét. Több akart lenni, de bénáztam és kimaradt egy kis víz. Majd holnap szerintem cserélek.

Ennél fontosabb esemény, hogy az Anubias felújítást elkezdtem, amit nagyban segít, hogy a GA látogatásom során beszereztem ADA woodtightot a rögzítéshez. Írták itt a fórumon páran, hogy jól használható. MEg tudom erősíteni. Szóval a bal oldalon lévő nagy csoport Nana-nak estem neki. Kivettem őket és szétszedtem. Sok olyan rész volt ahol voltak rohadások és nagyon rossz levelek, így sok régi dologtól megszabadultam. Menet közben ahogy nőtt a használható rizómák száma rájöttem, hogy ezt ugyanarra a fára nem fogom tudni rétenni. ÉS mivel volt egy olyan Redmoor az aváriumban ami csak őgy megborulva tengette életét a homok, gondoltam egyet és arra is kötöztem. VÉgül az lett, hogy a két fa össze lett rögzítve és az akvárium bal oldalára kerültek vissza.... Nem mondanám hogy tökéletes a művészeti alkotás, de lehetőséget nyitott további lépések végrehajtására. Néhány kép a folyamatról:
Az eredeti nana csoport
EmrRJJ36uOK2QxmlN-RzVSyQ=w1600-h1200-no?authuser=0.jpg
Majd a kötözés
FhBc3bWLgCjwCS2wcOUVXVpBA=w988-h1316-no?authuser=0.jpg
cqIkeJDrhu1w_2e9UTUFtQyA=w1600-h1200-no?authuser=0.jpg
Visszahelyezve:
l3KIslLxI3HAZ9joYvwXaCC2g=w1600-h779-no?authuser=0.jpg
VgbeZBKcx5JuuBOKU9e3SE2PQ=w1555-h726-no?authuser=0.jpg
eOQApMMqr4ljkDB9QyJe08Tw=w1600-h1200-no?authuser=0.jpg
Egy két helyen a fán túlzottan látszik a kötöző anyag. Oda még lehet kötök egy-két megmaradt rizómát
 
Lotus nymphea update
Ez volt a korábban megosztott 2020 december 29.ei állapot
CcHS3bnEe6lNnnhXPbOb8MQWg=w988-h1316-no?authuser=0.jpg
Ma itt tartunk
u1lXRwd9snrIx_7KdrUm296Q=w1600-h1200-no?authuser=0.jpg
foJACbpbcOLvW9esb69dVKJoQ=w988-h1316-no?authuser=0.jpg
Az előző posztban lévő teljes akvárium képet is ha megnézitek a korábbi megosztott állapothoz képest egyértelmű hogy szépen gyarapodik a növény. Annak ellenére, hogy a homokot a tövei körül rendezik a Corydorasok, aminek az az eredménye, hogy a Tropica tépkapszula tartalma talajfelszínre került eddig nagyon szépen fejlődik. Szóval vannak gondok, de a teljes kép az nagyon pozitív. Tartottam ettől a növénytől, hogy nem megfelelőek a tartási körülményeim számára, elsősorban talaj szempontból. Lehetséges., hogy ez továbbra is így van, de az első 3 hete amit eltöltött az akváriumban az nagyobb bajoktól mentes. Alig dobált el levelet, jelenleg kb napi 1-2 újat hoz. Alga egyelőre nem nagyon jelent meg a leveleken. A levélszél hullámos, kérdezem, hogy ez természetesn nála, vagy jelenthet valamilyen táp gondot?
 
Sziasztok!
Hét közben nem nagyon tudtam írni, mert a munka megette az időmet.
Előző hétvégén a nana kitermelés eredményeképpen szuper kis növénycserék történtek @bélavagyok és @cs_z_ kollegákkal. Ezúton is köszönöm nekik a növényeket. @cs_z_ esetében ez különösen jár, mivel egy olyan Bleheri tövet cserélt el 4-5 Anubias nana rizómára, amilyet üzletben nem nagyon kapni, és ha lenne is akkor biztosan zsebbe nyúlós.

Szóval az új növények:
Echinogorus bleheri (mammut méretben)
rotala vietnam hra
limnobium laevigatum

Nem említettem talán, de az algaevők körét növeltem 4 db sziámi algaevővel.
A képek továbbra is telefonnal, ami nem eredményezi a legjobb minőséget :)

Betelepítés után múlt vasárnap:
sDjgQl03E0MHQNEbVo65VEKnA=w1583-h747-no?authuser=0.jpg
6 nappal később ma délután így néz ki az akvárium:
X-M9491kMUhcrQFz99JVCnGZw=w1495-h710-no?authuser=0.jpg
YMcXY4ghPU4ucA2JzsBx6I3GQ=w1145-h540-no?authuser=0.jpg
A lotus kezd elszabadulni...Lassab 3szor magasabb mint a betelepítésekor volt
Látható, hogy a vitorláshalak rendületlenül ikráznak :). Aki szaporítani akar valaha annak üzenem, hogy megfigyeléseim szerint ha a pH-t 6,4/6,5 alá viszed akkor nagyon megjön a munkakedvük még 24-25 fokos vzben is.
A Sziámi algaevők jófejek, kicsit félénken viselkednek, de majd ha megnőnek biztos elmúlik :) Amiért külön köszönet nekik az a Limnophila takarítás. Az otok és az amanok eddig nem nagyon foglalkoztak ezekkel a részekkel
WIwWyiUZNVCeR3Rq61Dy0p2tMA=w703-h937-no?authuser=0.jpg

Talán sikerül belőnöm a CO2 beoldást is végre. A héten a vízcsere után a DC elment sárga színbe, kikapcsoltam a beoldást és 2 napig továbbra is sárga volt :). Mértem pH-t ami alapján a DC valami butaságot mutatott, kivettem és a levegőn 2-3 óra alatt sem kékült ki. Szóval kiöntöttem kiszárítottam és újratöltés után vissza tegnap előtt. Ma egész nap tudta, figyelni és nem akarom elkiabálni, de talán jó az adagolás, mert lime zöld környékén voltam egész nap, kicsit inkább a sötét tartomány felé húzó színnel. Annyit állítottam egyelőre hogy a világítás megkezdés előtt nem 2 órával hanem 3 órával kezdem meg a beoldást és figyelem. A finomhangolás legvége zajlik....

A fűtőim termosztátjainak lelki világát ugyan nem értem, de most hogy 21 fokra vannak állítva, sikerül 24 fokon tartani az akvárium vizét. Ez 2 fokkal alacsonyabb mint a fórumos induláskor volt.

Gyártom a vizet holnapra....
 
Back
Oldal tetejére